Jump to content

Ένα Απίστευτο Λάθος Που Δε Λέει Να Λυθεί


Barb

Recommended Posts

Μία φιλική συμβουλή. :)

Ακόμη και αν νομίζεις ότι κάποιος "σου την λέει" προτού περάσεις στην άμυνα ή στην αντεπίθεση, ρώτα το γιατί. Μπορεί κάτι να σου φαίνεται υπερβολικό, αλλά σίγουρα το κάθε τι έχει την εξήγησή του.

Στην περίπτωσή σου, τα ψάρια που έχεις είναι πολλά για το ενυδρείο σου, όχι λόγω μεγέθους ή χωροταξικά, αλλά επειδή είναι ζωοτόκα και θα αρχίσουν να γεννάνε, σύντομα θα έχεις υπερπληθισμό.

Κι εγώ το ίδιο τεστ έχω, όταν είναι <0.3 το εκλαμβάνω ως 0 ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

strum ευχαριστώ πολύ για τη σοβαρή αντιμετώπιση στο πρόβλημά μου

Θα συμφωνήσω ότι τα προϊοντα Seachem (τύπου Prime & Stability) είναι τα καλύτερα και φέρουν αποτελέσματα

ωστόσο και ο ζεόλιθος σε 48 ώρες έκανε δουλειά μαζί με νηστεία

προ μισής ώρας και αφού παρέλαβα με courier νέα tests ακριβείας σας παραθέτω φωτο

ΝΟ2~0.25 mg/L

ΝΟ3~50 mg/L for Fresh

NH4~0 mg/L

είμαι τρισευτυχισμένη

τα κατάφερα!

ενάς δύσκολος μήνας για να καταφέρω τον κύκλο του αζώτου τελικά

τα αναφέρω για κάποιον που μπορεί να του συμβεί το ίδιο...Υπομονή

απλά σε εμένα τελευταία είχε εξαντληθεί...αν και τώρα τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά...θα προχωρούσα σε μπόλι με τις όποιες συνέπειες

Όσο για τις γέννες...τα μωρά με τόση νηστεία αποτέλεσαν τους τέλειους μεζέδες μέχρι ώρας (3 γέννες)...στο μέλλον είδομεν...θα αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της...ότι έξυπνο επιζήσει στις κρυψώνες

Τα μόλυ μου συνήλθαν και νομίζω οτι βοήθησε σε αυτο και το αντιχλώριο με την αλοη (DM1 conditioner)

Αυτά και ευχαριστώ.

post-59232-0-42295800-1401901198_thumb.jpg

post-59232-0-31951400-1401901207_thumb.jpg

post-59232-0-29480200-1401901218_thumb.jpg

post-59232-0-24820000-1401901229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

strum ευχαριστώ πολύ για τη σοβαρή αντιμετώπιση στο πρόβλημά μου

Θα συμφωνήσω ότι τα προϊοντα Seachem (τύπου Prime & Stability) είναι τα καλύτερα και φέρουν αποτελέσματα

ωστόσο και ο ζεόλιθος σε 48 ώρες έκανε δουλειά μαζί με νηστεία

προ μισής ώρας και αφού παρέλαβα με courier νέα tests ακριβείας σας παραθέτω φωτο

ΝΟ2~0.25 mg/L

ΝΟ3~50 mg/L for Fresh

NH4~0 mg/L

είμαι τρισευτυχισμένη

τα κατάφερα!

ενάς δύσκολος μήνας για να καταφέρω τον κύκλο του αζώτου τελικά

τα αναφέρω για κάποιον που μπορεί να του συμβεί το ίδιο...Υπομονή

απλά σε εμένα τελευταία είχε εξαντληθεί...αν και τώρα τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά...θα προχωρούσα σε μπόλι με τις όποιες συνέπειες

Όσο για τις γέννες...τα μωρά με τόση νηστεία αποτέλεσαν τους τέλειους μεζέδες μέχρι ώρας (3 γέννες)...στο μέλλον είδομεν...θα αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της...ότι έξυπνο επιζήσει στις κρυψώνες

Τα μόλυ μου συνήλθαν και νομίζω οτι βοήθησε σε αυτο και το αντιχλώριο με την αλοη (DM1 conditioner)

Αυτά και ευχαριστώ.

Συγνωμη αλλα μ αυτες τις μετρησεις μαλλον προβληματησμενη θα επρεπε να εισουν και οχι τρισευτυχησμενη..το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει,κανονικα θα επρεπε να μετρας νο2 0.Τα νιτρικα σου ειναι πολλα,πρεπει να εχεις κατω απο 25.

Καλα κανεις και διαφωνεις οτι τα 13 ψαρια ειναι λιγα αλλα δυστυχος εισαι λαθος..διαβασε τα προφιλ τους και θα καταλαβεις το γιατι.Αν δεν αραιωσεις τα ψαρια σου,δεν θα καταφερεις να φερεις μια ισοροπια στο ενυδρειο σου.

Επεισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο..εμεις οι υπολοιποι που απαντησαμε στο θεμα σου,δεν το αντιμετωπισαμε σοβαρα?Το πηραμε στην πλακα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι χαρούμενη με τις τιμές μετά απο όσα έχω περάσει να φτιάξω τον κύκλο του αζώτου (ένα μήνα τώρα) και διαβασε και λίγο πιο πάνω τα όσα αναφέρει ο επίσης σωστός AQUAZONE POET για το ΝΟ2.

Επίσης κιτρινη την αμμωνία είχα να δω καιρό πράγμα που με ενθουσιάζει.

Για 4 μήνες πριν τη ζημιά μια χαρά ισορροπια και αψογες τιμές είχα...εσύ ακριβώς σε ποια ισοροπία αναφέρεσαι?

Για τα νιτρικά μου λοιπόν τι προτείνεις, που όντως με προβληματίζουν?

Έγινε επεξεργασία - Barb
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου και αραιωμα τα ψαρια,αυτα προτεινω.

Δεν μου απαντησες στο αλλο που σε ρωτησα ομως..θεωρεις οτι εμεις οι υπολοιποι που απαντησαμε στο θεμα σου δεν το πηραμε στα σοβαρα?

Link to comment
Share on other sites

δε θα απαντήσω, μπορείς να διαβάσεις τα όσα γραφτηκαν και να τα αξιολογήσεις όπως τα αξιολογώ και εγώ φιλτράροντας τις όποιες πληροφορίες...ήθελα να μπω στο forum μετά απο συστάσεις φίλων για να συλλέξω απόψεις για το ενυδρείο μου και το πρόβλημα μου το τόσο συγκεκριμένο οχί για το πως θα ξεφορτωθώ τα ψαράκια μου, τα οποία επισημαίνω ότι για 4 μήνες ζούσαν καλά στο σπιτάκι τους...ένα ατύχημα μας συνέβει...

Έγινε επεξεργασία - Barb
Link to comment
Share on other sites

επίσης πόσες αλλαγές εννοείς? καθε ποτε? πιο συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

Με συχγωρεις αλλα με τετοια επιθετηκοτητα και τετοιο τροπο σκεψεις που δεν θες να ακουσεις τι σου λεμε,εγω δεν μπορω να συνεχισω την κουβεντα.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι και καλη επιτυχια με το ενυδρειο σου.

Και μια φιλικη συμβουλη,καλο ειναι να ακουμε μερικα πραγματα οταν μας τα λενε γιατι μας τα λενε για το καλο μας.Το οτι τα ψαρια ηταν καλα 4 μηνες δεν το ξερεις..πιστεψε με.Διαβασε τα προφιλ των ψαριων σου που τα εχουμε εδω και θα καταλαβεις τι εννοω.

Καλη συνεχεια και παλι! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

???ποια επιθετικότητα εννοείς???

Μαλλον αυτή που δέχομαι εννοεις. Δε πειράζει ας με βοήθησει όποιος πραγματικά ξέρει και θέλει. Για τα νιτρικά εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα που δεχτικες επιθετηκοτητα?

Εγω διακρινω επιθετηκοτητα σε σενα οταν σου ειπαμε 5 ατομα οτι εχεις πολλα ψαρια..Το θεμα δεν ειναι αν ξερω,που ξερω,αλλα με τετοια συμπερηφορα και οταν ο αλλος δεν θελει να ακουσει 5 πραγματα τα οποια ειναι και τα σωστα,με κανει να μη θελω..

Link to comment
Share on other sites

η λύση σου για την αμμωνια και την πλυμμένη βιολογία προς σε εμένα που τραβηξά μια συμφορά λογω ατυχήματος είναι να μειώσω τα ψαράκια μου...είναι σοβαρή λυση αυτή...και εγώ αυτο πως να το εκ λάβω?

ως αστείο μάλλον και όχι ως επίθεση???

Έγινε επεξεργασία - Barb
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ειναι σοβαρη λυση γιατι με πολλα ψαρια παντα θα εχεις προβληματα!

Διαβασε αυτα που σου γραφουμε και μην εισαι επιθετικη,δεν στο ειπα μονο εγω αλλα 5 ατομα ακομα!Ειναι η αληθεια,δεν ειναι επιθεση,χαλαρωσε!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είχα προβλήματα...(συγνωμη θα φωνάξω) Α Τ Υ Χ Η Μ Α λέμε ήταν...πριν, παντα, ΟΛΑ, ήταν αψογα...τελεια...υπεροχα...τιμές...αλλαγές...νερό...ενυδρείο...καμια αρρωστια...κανένας νεκρός κάτοικος...μονο ευτυχισμένα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

13 μικρα ψαρακια σε 63 λίτρα...λαλαλαλα :bow:...όλα ζωότοκα και όλα φιλικά.

Έγινε επεξεργασία - Barb
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν θελεις να καταλαβεις οτι σε 60 λιτρα μπαινει ενα χαρεμι απο ενα ειδος ζωοτοκου..και σου ξαναλεω,διαβασε τα προφιλ απο τα ψαρια που εχεις κα θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου δεν είναι τι μπαίνει σε 60 λίτρα αλλά ένα ατύχημα...κατι για αυτό???εχεις???αν όχι, άστο.

Έγινε επεξεργασία - Barb
Link to comment
Share on other sites

Και για να στο δωσω ετοιμο να το διαβασεις οριστε!

Γκαπυ

Πλατυ

Μολυ

Ασε που τα γκαπυ υβριδιζουν με τα μολυ...

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου δεν είναι τι μπαίνει σε 60 λίτρα αλλά ένα ατύχημα...κατι για αυτό???εχεις???αν όχι, άστο.

Παρτο αλλιως και χαλαρωσε!

Και βεβαια θα επρεπε να σε προβληματιζει τι μπαινει σε 60 λιτρα γιατι αν ειχες τα σωστα ψαρια ισως να μην ειχες και προβλημα μετα το ατυχημα..αυτο δεν καταλαβαινεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έλεος! δεν το είδα να συμβαίνει ουτε μια μέρα των 4 μηνών.

για το ατύχημα? κάτι? έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αστο..δεν θες να καταλαβεις μερικα πραγματα,μεχρι και τα προφιλ των ψαριων σου εβαλα αλλα προφανως δεν τα διαβασες..δεν εχει νοημα να συνεχισω να απανταω στο θεμα σου,καλη συνεχεια λοιπον απο μενα και χαλαρωσε!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια δεν ειναι πολλα, τα παιδια τους θα ειναι παμπολα! αν αυτο σε βοηθαει περισσοτερο , κρατα αυτο..

αν ειχες βαλει μπολι δεν θα βασανιζοσουν ουτε εσυ ουτε τα ψαρια σου ενα μηνα τωρα..

καμια συνεπεια δεν εχει το μπολι.. δεν θα το παρεις απο πετσοπ , αλλα απο ενα χομπιστα με υγιες ενυδρειο.

γκαπυ με μολλυ , αν υπαρχουν οι σωστοι αριθμοι 99% δεν θα υβριδισουν..

αλλα αλλο ειναι το θεμα μας.. αλλαγες καθημερινα να πεσουν τα νιτρικα. ξεκινα με 20 % και παρε μετρησεις να δουμε πως θα κινηθεις..

και βαλε αμεσα μπολι, αλλιως θα ερθω να σου βαλω εγω! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλώ όχι άλλο...δε μπορω...μάλλον να φεύγω σιγά σιγά

Κύκλος αζώτου...ξέρεις...βιολογία...ξέρεις...το πρόβλημα σου τα ψάρια...οκ

thanks για τη λύση...θα το λάβω υπόψη μου

Καποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια δεν ειναι πολλα, τα παιδια τους θα ειναι παμπολα! αν αυτο σε βοηθαει περισσοτερο , κρατα αυτο..

αν ειχες βαλει μπολι δεν θα βασανιζοσουν ουτε εσυ ουτε τα ψαρια σου ενα μηνα τωρα..

καμια συνεπεια δεν εχει το μπολι.. δεν θα το παρεις απο πετσοπ , αλλα απο ενα χομπιστα με υγιες ενυδρειο.

γκαπυ με μολλυ , αν υπαρχουν οι σωστοι αριθμοι 99% δεν θα υβριδισουν..

αλλα αλλο ειναι το θεμα μας.. αλλαγες καθημερινα να πεσουν τα νιτρικα. ξεκινα με 20 % και παρε μετρησεις να δουμε πως θα κινηθεις..

και βαλε αμεσα μπολι, αλλιως θα ερθω να σου βαλω εγω! :D

έτσι...ουφ...με έσωσες

στις 4 γέννες κανένα δεν επέζησε...μεζεδάκια...έγιναν

αλλαγή έκανα τη Δευτέρα να κάνω αύριο και να πάρω νεες μετρήσεις την Παρασκευή? τι λες?

γκάπυς -->1 αρσενικο 3 θυληκα

μόλυ--->1 αρσενικο 3 θυληκα

πλάτυ 1 αρσενικό 4 θυληκά

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια δεν ειναι πολλα, τα παιδια τους θα ειναι παμπολα! αν αυτο σε βοηθαει περισσοτερο , κρατα αυτο..

αν ειχες βαλει μπολι δεν θα βασανιζοσουν ουτε εσυ ουτε τα ψαρια σου ενα μηνα τωρα..

καμια συνεπεια δεν εχει το μπολι.. δεν θα το παρεις απο πετσοπ , αλλα απο ενα χομπιστα με υγιες ενυδρειο.

γκαπυ με μολλυ , αν υπαρχουν οι σωστοι αριθμοι 99% δεν θα υβριδισουν..

αλλα αλλο ειναι το θεμα μας.. αλλαγες καθημερινα να πεσουν τα νιτρικα. ξεκινα με 20 % και παρε μετρησεις να δουμε πως θα κινηθεις..

και βαλε αμεσα μπολι, αλλιως θα ερθω να σου βαλω εγω! :D

Δηλαδη 13 ψαρια σε 60 μεικτα λιτρα δεν ειναι πολλα?Ενω τα προφιλ τους λενε 60 λιτρα για ενα χαρεμι?

Και μετα μου λες για τις παραμετρους νερου..:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 μικρα ψαρακια σε 63 λίτρα...λαλαλαλα :bow:...όλα ζωότοκα και όλα φιλικά.

καλησπερα και απο μενα,ειμαι και εγω νεοσ στο χωρο και παρακολουθω το φορουμ αρκετο καιρο και βλεπω οτι υπαρχει μεγαλη εμπειρια απο ατομα που ασχολουνται χρονια και σιγουρα ξερουν πολλα περισσοτερα απο καποιουσ που ασχολουνται καποιουσ μηνεσ οπωσ ασ πουμε εγω.για να σου λενε οτι τα ψαρακια σου ειναι πολλα κατι θα ξερουν παραπανω,δεν εχουν καποιο οφελοσ αν εσυ κρατησεισ 3 η 83.ζητησεσ βοηθεια και προσπαθησανε να σε βοηθησουν.αν θελεισ τουσ ακουσ αν οχι θα δειξει ο χρονοσ ποιοσ ειχε δικιο. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...