Jump to content

Bumble Bee Gobies


mary74

Recommended Posts

Περισσοτερο τους αρεσει η αρτεμια,καλο ειναι να παρεις και bloodworm & black mosquito.

Νηστεια ουτως η αλλως θα κανουν,τις μερες που θα ταιζεις flakes...

Σπιρουλινα δοκιμασε αλλα δυσκολα θα την αγγιξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το βίντεο..

http://youtu.be/L12df9kENL0

Μπορειται να μου πείτε πως βάζετε τα δικά σας βίντεο να φαίνονται κατ' ευθείαν? (Κάπου το έγραφαν μέσα στο φόρουμ και είχα δοκιμάσει αλλά χωρίς επιτυχία....)

γράφεις:post-9106-0-16757200-1401970751_thumb.jpg

όπου ##### είναι: L12df9kENL0

post-9106-0-54488900-1401970462_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις απο πανω το λινκ αλλα απο κατω απ το βιντεο που λεει "Κοινη Χρηση"!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις απο πανω το λινκ αλλα απο κατω απ το βιντεο που λεει "Κοινη Χρηση"!

Χαχαχαχα.. είπαμε δεν ξερω πως να το βάλω να φαίνεται απ΄ευθείας αλλα τα υπόλοιπα τα ξέρω!! :lolu::lolu::usd::usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

γράφεις:attachicon.giftube2.jpg

όπου ##### είναι: L12df9kENL0

attachicon.giftube.jpg

Σε ευχαριστώ!!! Θα το δοκιμάσω το βράδυ με νέο βιντεο!!

Link to comment
Share on other sites

Μαίρηηηηηηηηηηη μην τους ακούς!!
Σε πάνε γύρω γύρω και προσπαθούν να σε μπερδέψουν. . . :bleh:

Untitled.jpg



ή γράφεις

[media]

και φυσικά παίρνεις πάντα το link από την address bar,από πάνω πάνω δηλαδή . . . ;)

Όμορφο ενυδρείο με μυστήρια ψαράκια . . .

Είμαι περίεργος να δω την εξέλιξη τους :)

Έγινε επεξεργασία - rastafari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή με τον πρώτο τρόπο:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή με το δεύτερο τρόπο:

https://www.youtube.com/watch?edit=vd&v=KH8XenKuriA

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν και οι δύο τρόποι!!

Ευχαριστώ παιδιά!! :bigemo_harabe_net-162:

Βασίλη και εγώ είμαι περίεργη για το τί θα γίνει....

Σήμερα τάισα με κατεψυγμένη τροφή (αρτέμια + σκόρδο) και ήρθαν για φαί αλλά κάποια κομμάτια τα έτρωγαν και τα έφτυναν.

Θα αγοράσω και άλλου είδους κατεψυγμένη τροφή αύριο να δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ ωραία επιλογή.. πέρα από τα συνηθισμένα! :bigemo_harabe_net-193:

Πρώτη φορά βλέπω αυτά τα ψαράκια! Μουρίτσες είναι..

Όσο για το χαρτόνι στην πλάτη.. δεν φτάνει που έβαλες χαρτόνι.. αμ δεν το τέντωσες κιόλας!

Βάψτην!!!!

Link to comment
Share on other sites

Bloodworms να αγορασεις,αν εχουν τα δυο μεγεθη,να επιλεξεις το μικρο.

Παρε εδω και 2-3 φωτο απο τα δικα μου να δεις τα χρωματα που θα παρουν οταν ταιστουν καλα και προσαρμοστουν.

aeaf24ec-5be3-4510-ac52-123c8237d335.jpg

03cace39-8e17-4e52-9a30-38582d8961e5.jpg

P2165523.jpg

PA315044.jpg

P2175611.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

κουκλια να τα χαιρεσαι Μαιρη!

υπεροχα Δημητρη! :bow:

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ ωραία επιλογή.. πέρα από τα συνηθισμένα! :bigemo_harabe_net-193:

Πρώτη φορά βλέπω αυτά τα ψαράκια! Μουρίτσες είναι..

Όσο για το χαρτόνι στην πλάτη.. δεν φτάνει που έβαλες χαρτόνι.. αμ δεν το τέντωσες κιόλας!

Βάψτην!!!!

Ευχαριστώ Αγάπη...

Αμ εγώ το τέντωσα το χαρτόνι αυτό όμως σκέβρωσε από την υγρασία και τα νερά που έπεφταν απάνω του όταν ανοίγαμε το καπάκι...

Να σου πώ και την αλήθεια μου αρέσει κάπως... κάνει σαν τρισδιάστατο! Θα συμπληρώσω ένα κομμάτι επάνω για να μην φαίνεται το τοίχος και βλέπουμε.

Δημήτρη θα ψάξω να αγοράσω αύριο και θα τα ταίσω. Καλά είναι τέλεια τα κουκλιά σου!!! Να τα χαίρεσαι!!

Πάντως είναι πολύ γουστόζικα ψαράκια... Ζουζουνίζουν σαν μέλισσες...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο dimis!!!!!

Μαιρη πανε για ομορφιες τα ψαρακια σου . . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν είδα το βίντεο της Μαίρης, τα ψαράκια μου άρεσαν πολύ .....γιατι τα έβλεπα απο μακρια. Οταν είδα τις φωτογραφίες του dimi σκιάχτηκα λίγο. Ειναι ψιλοκακομούτσουνα ή εγω τα βλέπω έτσι; Πάντως εχουν πολυ ωραία χρώματα και κίνηση. Έναν "πλαστικό" τον χρειάζονται όμως. Να τα χαίρεσαι Μαίρη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο διαδίκτυο τα λένε γκρινιάρικα.... Γιατί άραγε? Χαχαχαχα....

Πάντως έχουν πολύ πλάκα... ούτως ή άλλως δεν τα κοιτάμε συνέχεια στη φάτσα!!

Είναι τσαμπουκαλίδικα χωρίς αιματοχυσίες....

Υ.Γ. Διόρθωσα τον ήχο στο δεύτερο βίντεο... Νόμιζα ότι είχα κόψει τους πραγματικούς ήχους...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μουρες!Φαινονται τσαντισμενα!Οσο μποϊ τους λειπει......... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι τα άτιμα...

Και εκει που κάθονται στο βυθό ξαφνικά αρχίζουν και ζουζουνίζουν!! Στην αρχή νομίσαμε ότι δεν θα τα δούμε να κολυμπούν, αλλά ευτυχώς κολυμπάνε κίολας!!

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη είναι τέλεια, να τα χαίρεσαι!

Πολύ μουρίτσες!

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα τάισα με bloodwarms.... εγινε σφαγη.. μαζευτηκαν με τη μια μπροστα για μασα! Τωρα φυγαμε για το τριημερο. Φαί την Δευτερα και βιντεο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τώρα τελευταία τα τρία από τα ψαράκια, νομίζω είναι θυληκά, έχουν αρχίσει και κάνουν μεγάλη κοιλίτσα και την Δευτέρα πριν φύγω μου φάνηκε ότι άρχισε κιόλας να ασπρίζει λιγάκι. Εντωμεταξύ σε ένα ψαράκι οι μαύρες του ρίγες έχουν ξεθωριάσει εδώ και περίπου ένα μήνα. Δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα τρώνε κανονικά, κυνηγιούνται κανονικά και γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια σημάδια που να μου θυμίζουν ασθένεια....

Προσπαθώ να βρώ πληροφορίες για το ζευγάρωμα και αναφέρεται ότι κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής το αρσενικό χάνει το μαύρο χρώμα και γίνεται ασημί. Σε ένα βιντεάκι που είδα το θυλυκό είχε ακόμα πιό μεγάλη κοιλίτσα από τα δικά μου και από κάτω ήταν άσπρη... Λέτε τα ψαράκια μου να έχουν όρεξη?

Ακόμα σκεφτόμουν να πάρω μικρά βότσαλα από την παραλία και αφού τα καθαρίσω καλά και ίσως να τα βράσω κιόλα και να βάλω ένα μέσα ώστε να τους δώσω λίγη αλατότητα και να σκληρήνει ίσως το νερό λιγάκι... Ξέρει κάποιος κάτι ?

Σας βάζω ένα μικρό βιντεάκι όπου φαίνεται ένα από τα χοντρούλικα και το ξεθωριασμένο. Τώρα βέβαια οι κοιλίτσες είναι λίιιιιιγο πιό φουσκωμένες..

Τα ταίζω 2 ημέρες bloodworm και brine shrimp και μιά τα έχω σε νηστεία. Τους πήρα και γαριδούλες (κατεψυγμένες) αλλά δεν τις ακουμπάνε καθόλου.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

κουκλια ειναι Μαιρη! να τα χαιρεσαι!

Δεν ξερω να σου απαντησω για ζευγαρωμα στα συγκεκριμενα..

αλατοτητα παντως δεν θα προσθετεις με πετρες, αλλα με αλατι.

Οι πετρες δεν χρειαζεται να ειναι απο παραλια, αρκει απο ενα βουνο που πιθανοτατα θα ειναι ασβεστολυθικες.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Γιάννη.

Βρίσκομαι κοντά σε θάλασσα με βότσαλα και σκεφτόμουν για τα βότσαλα αυτά μιάς και είναι βουτυγμένα στην αλμύρα μήπως τους έκανε λίγο καλό και άφηνε λίγη αλλατότητα στο νερό (είναι σίγουρα ασβεστολιθικά - δοκιμασμένα). Σε ότι άρθρο διάβασα στο διαδίκτυο αναφέρει ότι καλό είναι να χρησιμοποιείται αλάτι για θαλασσινά που περιέχει επιπλέον ιχνοστοιχεία που τους κάνουν καλό. Το απλό αλάτι που βάζουμε στου γλυκού νερού δεν κάνει. Επίσης έγραφε ότι αν είναι μεγαλωμένα σε γλυκό νερό καλό είναι η αλατότητα να αυξάνεται με πολύ αργό ρυθμό. Βέβαια πολλοί ανάφεραν ότι τα είχαν σε γλυκό νερό χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

Η αναπαραγωγή τους με μπερδεύει καθώς αναφέρει ότι η περίοδος αναπαραγωγής είναι στους μουσώνες όταν υπάρχουν πολλές βροχές και το νερό από υφάλμηρο τίνει να γίνει γλυκό. Μάλιστα σε ένα άρθρο έγραφε ότι για να βοηθήσεις την αναπαραγωγή μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού 50.% και το νερό που θα βάλεις να έχει θερμοκρασία γύρω στους 18 - 20°C. Έχω εγώ πιθανότητες μιάς και το νερό είναι ήδη γλυκό?

Αυτο που με ενδιαφέρει περισσότερο να σου πώ την αλήθεια ειναι να βρώ αν είναι φυσιολογικές συμπεριφορές ή όχι ώστε να προλάβω δυσάρεστες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας βάζω και ένα βίντεο (είναι λίγο παλιό όμως...) στα οποία τσακίζουν το φαγητό τους..... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...