Jump to content

Bumble Bee Gobies


mary74

Recommended Posts

δεν νομιζω να βγαλει αλατοτητα το βοτσαλο.. παρ ολα αυτα, μπορεις να το βαλεις..

Για αλατι ,σιγουρα, πας σε αυτα που βαζουν οι reefαδες.. οχι τα απλα που βαζουμε για ασθενειες..

οσο για την αναπαραγωγη δεν γνωριζω, μου ακουγεται λογικο , αυτο που λες για θερμοκρασια και τις βροχες...

σιγουρα το αλατι θα κανει καλο στην υγεια τους(στα φυτα δεν θα κανει) , αλλα αν βαλεις ανεβαζε την αλατοτητα σταδιακα..

μπορεις να παρεις και ρεφρακτομετρο για να μετρας την αλατοτητα ωστε να την φτασεις στο επιπεδο που θελεις..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη προς το παρόν μελετάω.

Δεν ξέρω αν θα βγάλει αλατότητα το βότσαλο (μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βγάλεις κυρίως αφού θα το βράσω πρίν το βάλω) αλλά ποντάρω σε μία μικρή αύξηση των σκληροτήτων του νερού.

Το διάβασμα το κάνω κυρίως για να είμαι προετοιμασμένη. Αν δω περίεργα συμπτώματα πριν από ότιδήποτε άλλο θα δοκιμάσω να τους βάλω το αλάτι που είπαμε. Δεν έχω διαβάσει ακόμα για το πως μετράμε την αλατότητα. Είναι στο επόμενο κεφάλαιο.... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη παντως τα βλεπω πολυ κινητικα και ορεξατα. Αυτο ειναι καλο.

Αν θες να το κανεις υφαλμυρο να το κανεις αργα αργα και με αλατι, οχι με πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν θα βάλω αλάτι. Την πέτρα αν τη βάλω θα είναι για να γίνει το νερό λίγο πιό σκληρό μιάς και είναι ασβεστολιθική.

Αν δώ ότι κάτι δεν πάει καλά με την υγεία τους τότε θα δοκιμάσω να το κάνω υφάλμηρο (εννοείται σιγά - σιγά). Προς το παρόν αυτό που αλλάζει και με έκανε να ψάχνωμαι είναι που οι κοιλίτσες των θυληκών (υποθέτω λόγω μεγέθους) μεγαλώνουν και την Τρίτη πριν φύγω για διακοπές μου φάνηκε ότι άρχιζαν να ασπρίζουν λίγο από κάτω...

Πάντως μου φαίνεται ότι έχω 3 θυληκά και 3 αρσενικά!!!

Το τάισμά τους πάντως είναι όλα τα λεφτα!! :money:

Τώρα πιά και μόνο που πηγαίνω κοντά είναι αρκετό για να εμφανιστούν όλα και να τριγυρνάνε στην επιφάνεια περιμένοντας το φαί....

Link to comment
Share on other sites

αντε να αρχισουν οι γεννες να παρουμε κι εμεις σειρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Λες? Δεν θα με χάλαγε....

Άσε που τώρα είμαι διακοπές και αν κάνουν κάτι μέχρι να γυρίσω μάλλον θα καταλήξουν να φάνε ζωντανή τροφή... Εκτός και αν με περιμένουν για τα γεννητούρια!!

(Εννοείται ότι έχω αφήσει αντικαταστάτη να τα ταίζει... Δεν νομίζω όμως να μπορεί να κάτι άλλο όμως...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω....Μακαρι, στο ευχομαι!

Αν γινει η αρχη, θα εχει και συνεχεια... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό, από έναν πολύ καλό φίλο και χομπιστα που δυστυχώς άφησε το χόμπι.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/28025-dhaniooeaoc-ooeaeioni-idhiooaie/

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή σ' ευχαριστώ για το λινκ. Τα δικά μου πρέπει να είναι xanthozonus. Πάντως το σκέφτομαι να βάλω κάποιο κέλυφος ή κάτι τέτοιο για να βοηθήσω σε πιθανή αναπαραγωγή. Έχω δύο μικρά γλαστράκια μέσα αλλά μάλλον θα θέλουν πιό μικρό χώρο για να γίνει η δουλειά.

Είχα στα μελλοντικά σχέδια να κολλήσουμε ένα ακόμα μικρό ενυδρειάκι που θα έβαζα ξύλα, πέτρες και φυτά χωρίς απαραίτητα κάποιο ψαράκι μέσα. Τώρα σκέφτομαι να το έχω έτοιμο για γεννήστρα ή καραντίνα αν κριθεί απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ασχημα νεα... Μαλλον το χανουμε το ενα ψαρακι. Απο την αρχη δεν ετρωγε καλα και το χρωμα του ηταν ξεθωριασμενο. Ενω εδειχνε να παιρνει τα πανω του σιγα σιγα, εχτες εβαζε φαγητο στο στομα του αλλα το εφτυνε.... Σημερα τον εψαχνα και τον βρηκα μεσα στη μος και τον κουνησαμε για να δουμε αν ζει. Αυτο πηγε παραδιπλα και δεν κουνιεται...Ειναι και μικρο το ατιμο και δεν μπορω να το βγαλω εξω χωρις να δημιουργησω πανικο. Δεν ξερω, αλλα μηπως τελικα τα βοηθησει η αλατοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ξερω και εγω? Οταν το ειδα διαγωνια μεσα στη μος και να μην κινειται ανησυχησα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια τα ψαράκια είναι 5.....

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Μαιρη.... :(

Τι να πω....μπορει και να ετυχε,να ηταν ταλαιπωρημενο.....τα αλλα ειναι καλα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Μαίρη για το ψαράκι!

Δυστυχώς συμβαίνουν κ αυτά κ πολλές φορές χωρίς να μπορούμε να βρούμε την αιτία!

Ελπίζω να είναι καλά τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα είναι μια χαρά. Αυτό από την αρχή δεν ήθελε να εγκλιματιστεί... Δεν έτρωγε καλά και είχε χάσει λίγο από το χρώμα του από την αρχή.

Θα τους βάλω μία ασβεστολιθική πέτρα από την παραλία που μάζεψα για να ανεβάσω λίγο σκληρότητες και ίσως αυξήσουμε και την αλατότητα στο μέλλον....

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, τωρα δεν θελει βιαστικες κινησεις. Εφοσον τα υπολοιπα ειναι μια χαρα δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις την χημεια του νερου και να προκαλεσεις ισως στρες και σοκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι για το ψαρακι μαιρη μου,ειναι ευαισθητοι οργανισμοι τα ψαρια κ οσο κ αν πασχιζουμε να τους εχουμε τις καταλληλες συνθηκες,μεσα στο προγραμμα ειναι κ οι απωλειες,συνεχιζουμε ομως,δεν το βαζουμε κατω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, πήρα ζωντανή τροφή από το περίπτερό μας στην έκθεση.

Τώρα έρχεται το ερώτημα του αρχάριου. Πως τα ταΐζω με την ζωντανή τροφή? Παίρνουμε με τη σύριγγα και ρίχνουμε λίγο στο ενυδρείο? Άντε και τα bloodworms είναι εύκολο (τα βλέπεις)... τα άλλα που είναι σαν τελίτσες τι κάνουμε? Αν δεν τα φάνε τα ψαράκια (χλωμό αυτό ....) τι γίνεται με αυτά που μένουν στο ενυδρείο? Θα έχουμε και άλλους κατοίκους στο ενυδρείο?

Αμ το άλλο.... αν τα ταΐσω ζωντανή τροφή μετά θα φάνε την κατεψυγμένη ή θα μου κάνουν νούμερα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μία πιπέτα και να τα ρίχνεις με αυτήν.Είναι ο καλύτερος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, νομιζω εκεινα τα μικροσκοπικα που λες, δεν ζουν και πολυ στο γλυκο νερο οποτε μην ανησυχεις. Αν παλι ζουν, τα διαολακια σου θα καθαρισουν για παρτη σου! Οποτε παλι μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σας βάζω λίγες φωτογραφίες φρέσκες....

post-55151-0-68612600-1422389398_thumb.jpg post-55151-0-08055100-1422389428_thumb.jpg

post-55151-0-21151300-1422389457_thumb.jpg post-55151-0-25394900-1422389483_thumb.jpg

post-55151-0-22608200-1422389560_thumb.jpg post-55151-0-03674300-1422389610_thumb.jpg

Είναι τραβηγμένες από τάπλετ οπότε συγχωρέστε τις ατέλειες...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, ζουγκλιτσα εχει γινει! Φτου φτου φτου! Σε ζηλευω!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ πλάκα... Θα ήθελα να είχα περισσότερα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...