Jump to content

120Lt Tanganyika!


DeLk

Recommended Posts

Άντε με το καλό..!

Φυσικά και κάνουν τα κοχύλια. Βάλε κάμποσα για να διαλέξουν.. ;)

Με το καλο να τα δεχτεις!!

Βαλε πολλα κοχυλια και οσο το δυνατον μεγαλητερα

γιατι μεγαλωνουν περισσοτερο απο τα multies

Σας ευχαριστώ! Θα αφήσω καμιά δεκαριά μέσα..!

Φιλε μου η πλατη τι εχει;

Άλγες έχει, τι άλλο? :D

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα μια προσπάθεια να στήσω, και μετά από κάπου 4 ώρες, έβγαλα αυτό το αποτέλεσμα..

DSCN3583.jpg

DSCN3584.jpg

Πως το βλέπετε;

:)

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο μου αρέσει περισσότερο έτσι. Ίσως παίζει ρόλο και η άμμος που ήρθε λίγο στα "ίσα" της ;)

Η άλγη που έχεις στην πλάτη..,.τι τρέχει μ' αυτή; Βλέπω και στην ανούμπια μπόλικη ή μου φαίνεται έτσι απο το κινητό που βλέπω τη φωτο; Τι είδους άλγη ειναι; Σου αρεσει και την αφήνεις εκεί ή βαριέσαι να την καθαρίσεις; Σα να σου έπεσε περούκα μέσα στο ενυδρειο φαίνεται πάντως :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο μου αρέσει περισσότερο έτσι. Ίσως παίζει ρόλο και η άμμος που ήρθε λίγο στα "ίσα" της ;)

Η άλγη που έχεις στην πλάτη..,.τι τρέχει μ' αυτή; Βλέπω και στην ανούμπια μπόλικη ή μου φαίνεται έτσι απο το κινητό που βλέπω τη φωτο; Τι είδους άλγη ειναι; Σου αρεσει και την αφήνεις εκεί ή βαριέσαι να την καθαρίσεις; Σα να σου έπεσε περούκα μέσα στο ενυδρειο φαίνεται πάντως :D

Έχω στο μυαλό μου κάποιες βελτιώσεις για το στήσιμο, αύριο όμως.. :D

Η άλγη τώρα, δεν ξέρω τι είναι.. Τον τελευταίο μήνα είχε μία έξαρση, και το αποδίδω στο βαρύ μου χέρι λόγω των μωρών.. Δεν με χαλάει, αλλά βαριέμαι να το καθαρίσω, οπότε.. :D

Edit: Έχει αρκετούτσικη και στην ανούμπια ναι.

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει πιο πολύ και εμένα έτσι το στήσιμο!

Η άλγη για τα γούστα μου είναι λίγο υπερβολικη, αλλά άμα σ'αρέσει εσένα εγώ πάω πάσο. ;)

Πιστεύω οτι αν άλλαζες το φόντο σε κάτι πιο φωτεινό(π.χ. γαλάζιο ή γκρι του πάγου) θα έδενε καλύτερα με τον διάκοσμο και τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τα ψάρια θα φύγουν από βδομάδα, όμως έβγαλα μερικές φωτογραφίες!

Επίσης, έχω παρατηρήσει πως ένα μέλος της ομάδας (3ο κατά σειρά σε μέγεθος) είναι εκτοπισμένο στην άκρη του ενυδρείου από το μεγαλύτερο ψάρι, ενώ τα υπόλοιπα είναι μαζί, με λίγους τσακωμούς και κυνηγητά πάντα. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Και οι φώτος:
PC201964.jpg

PC201923.jpg

PC201920.jpg

PC201921.jpg

PC201941.jpg

PC201924.jpg

PC201924.jpg

PC201972.jpgPC201991.jpg

PC201976.jpg

PC201984.jpg

PC201992.jpg

PC201997.jpg

PC202001.jpg

PC202013.jpg

PC202006.jpg

PC202024.jpg

PC202020.jpg

PC202018.jpg

PC202032.jpg

PC202043.jpg

PC202028.jpg

PC201984-1.jpg

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!! Πόσα julies έχεις;

Ευχαριστώ!!

6 είναι τα ψάρια! :)

Λογικά αρσενικό Νίκο.

Που θα πάνε τα ψάρια? Θα αλλάξεις σύνθεση?

:)

Αυτό σκέφτηκα και εγώ, όμως είχα διαβάσει πως σε max μέγεθος τα θηλυκά είναι πιο εύσωμα από τα αρσενικά, και υπέθεσα πως μπορεί να είναι θηλυκό, για αυτό ρώτησα!

Τα ψάρια θα πάνε στο φίλο Frangisk , ώστε να μπορέσω να βάλω την ομάδα Caudopunctatus που έρχεται την Παρασκευή εκτός απροόπτου!

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα είναι τα αρσενικά σε αυτό το είδος, άρα είναι αντροκαβγάδες :P Αν και αρχικά πίστεψα πως είχες βγάλει ζευγάρι, και γι' αυτό το άλλο εξορίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

http://www.seriouslyfish.com/species/julidochromis-ornatus/

Checkάρετε εδώ, χαρακτηριστικά λέει

The genital papillae of males is more extended and pointed than that of females. Adult females are also larger than males.

?? :wacko:

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μπερδεύτηκα, νόμιζα οτι είχες julidochromis transcriptus...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ξαναξεστήθηκε και δόθηκαν τα ψαράκια , αύριο θα ξαναστήσω, και λογικά Παρασκευή έρχονται τα ψαράκια, που όπως μαθαίνω είναι πολύ τσαμπουκάδες! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς να τα δεχτείς τα ψαράκια. Τα δικά σου είναι σε καλά χέρια :D και τώρα που θα είναι

μόνα τους ελπίζω με τον καιρό να δούμε και μωρά :xmas_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το στήσιμο είναι ακόμα in progress, μιας και έχω ξεμείνει από μεγάλες πέτρες για τις βάσεις του δεύτερου νταμαριού.

πάρτε μία φώτο ..

Αυτό που σκεφτόμουν είναι αν χρειάζεται το δεύτερο νταμάρι, ή να μείνω με ένα?

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Νομίζω ότι αισθητικά χρειάζεται ένα δεύτερο μικρότερο νταμάρι αριστερά, χρηστικά τώρα... δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Ακόμα περιμένω τα ψαράκια, υπήρξαν μερικές ατυχίες με την αποστολή τους αλλά δεν πτοούμαι. Εκτός απροόπτου θα τα έχω τη Δευτέρα.

Σήμερα τελείωσα και το στήσιμο...

IMG_2811.jpg

Θα ήθελα τη γνώμη σας.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να τα δεχτείς. Εμένα μ'αρέσει πολύ το στήσιμο που έχεις κάνει... θα γίνει φοβερό το ενυδρείο μόλις πάρει ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να τα δεχτείς. Εμένα μ'αρέσει πολύ το στήσιμο που έχεις κάνει... θα γίνει φοβερό το ενυδρείο μόλις πάρει ζωή.

Κι εμενα μου αρεςει! Με το καλό να σου έρθουν

Πολύ ωραία το στήσιμο

Εγω θα προτιμούσα το ενα νταμάρι

να είναι πιο ψηλό από το άλλο

Κλασικό αφρικάνικο..! Προσωπικά μου αρέσει πολύ, ίσως να έδινα λίγο ύψος στα νταμάρια..

Ευχαριστώ!!

Για ύψος που λέτε, θα κοιτάξω αν μπορώ να κάνω κάτι, διότι δεν έχω πέτρες..

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...