Jump to content

120Lt Tanganyika!


DeLk

Recommended Posts

ωραιος!! να σου ζησουν! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε, να σου ζήσου! Στα τάισμα, τρίψε και λίγη απο την τροφή για τα μικρά και αύξησε λίγο αυτα τα ταίσματα, δηλαδή ενδιάμεσα από τα ταίσματα που έκανες μέχρι τωρα, ρίξε που και που τριμμένη τροφή.

....δε ξέρω αν το κατάλαβες αυτό γιατι είναι στα Γιαπωνέζικα. Να σου ζήσουν!

:sword:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....δε ξέρω αν το κατάλαβες αυτό γιατι είναι στα Γιαπωνέζικα. Να σου ζήσουν!

:sword:

Don't worry ξέρω και Γιαπωνέζικα.. Oni takuma :geek:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

Καλή αρχη τώρα.....θα έρθουν κι άλλες γέννες.

Δεν πειραζεις τίποτα σε πρώτη φάση. Ούτε τα άλλα βγάζεις ούτε παίρνεις τα μωρά!Αν δεν πετύχει τώρα παίρνεις την δεύτερη γέννα.

Για το τάισμα:

  • Bρες δυο εντελώς λείες καθαρές επιφάνεις και θρυμμάτισε τροφή για μωρά, (κατα προτίμηση NLS GROW)
  • Μετα βαλε την τροφη σε ελάχιστο νερό ενυδρείου και συνεχισε να την θρυμματιζεις και να την λιώνεις.
  • Προσθέτεις κι άλλο νερό ενυδρείου και ανακατεβεις και λιώνεις ωστε να διαλυθει το μέγιστο δυνατό της τροφής.(Το συνολο νερού δεν θα ξεπερνά φαντασου τα 50ml.)
  • Πάρε με μια σύριγγα διάλυμα νερού-τροφής,(μην ρουφας κόκκους τροφής δεν θα τους φάνε), κλεισε την κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο και ρίξε κοντα στην φωλιά.

Εχεις διαπιστωσει ήδη οτι είναι εξεραιτικοί κολυμβητές απο μωρά...φροντισε στην αρχη σε κάθε τάισμα να δεις αν τρώνε οι μπομπιρες.

Καλό θα ήταν να ταϊσεις και infusoria αν μπορεις να βρεις ή να φτιάξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!! :D

ωραιος!! να σου ζησουν! :thumbsu:

Μπράβο!!!

Καλή αρχη τώρα.....θα έρθουν κι άλλες γέννες.

Δεν πειραζεις τίποτα σε πρώτη φάση. Ούτε τα άλλα βγάζεις ούτε παίρνεις τα μωρά!Αν δεν πετύχει τώρα παίρνεις την δεύτερη γέννα.

Για το τάισμα:

  • Bρες δυο εντελώς λείες καθαρές επιφάνεις και θρυμμάτισε τροφή για μωρά, (κατα προτίμηση NLS GROW)
  • Μετα βαλε την τροφη σε ελάχιστο νερό ενυδρείου και συνεχισε να την θρυμματιζεις και να την λιώνεις.
  • Προσθέτεις κι άλλο νερό ενυδρείου και ανακατεβεις και λιώνεις ωστε να διαλυθει το μέγιστο δυνατό της τροφής.(Το συνολο νερού δεν θα ξεπερνά φαντασου τα 50ml.)
  • Πάρε με μια σύριγγα διάλυμα νερού-τροφής,(μην ρουφας κόκκους τροφής δεν θα τους φάνε), κλεισε την κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο και ρίξε κοντα στην φωλιά.

Εχεις διαπιστωσει ήδη οτι είναι εξεραιτικοί κολυμβητές απο μωρά...φροντισε στην αρχη σε κάθε τάισμα να δεις αν τρώνε οι μπομπιρες.

Καλό θα ήταν να ταϊσεις και infusoria αν μπορεις να βρεις ή να φτιάξεις.

Έκανα αυτό που είπες, και βρήκε ανταπόκριση!! Έφαγαν!

Infusoria θα δω μήπως μπορώ να φτιάξω..

:)

Link to comment
Share on other sites

Και ένα βιντεάκι.. :D

Έχω μείνει έκπληκτος που είναι τόσο μικρά και κόβουν βόλτες, αφού έβγαλα το βίντεο τα είδα να είναι κοντά στις πέτρες.. Τα μούλτις είναι τελείως διαφορετικά!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με όχι τόσο καλά νέα. 

Χθες το μεσημέρι είδα τα μισά από τα μωρά, και σήμερα κανένα, πουθενά. Φαίνεται πως η μάνα δεν τα πρόσεξε τόσο το βράδυ..

Τα καλά από την άλλη, είναι πως βλέπω το ζευγάρι να κάνει παιχνίδια στο κοχύλι (εκείνο αριστερά, όχι αυτό της πρώην φωλιάς). Μπαίνει το θηλυκό όλο μέσα, και από πάνω το αρσενικό κάνει προσπάθειες να μπει και αυτό. 

Ζευγάρωμα ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα, με όχι τόσο καλά νέα. 
Χθες το μεσημέρι είδα τα μισά από τα μωρά, και σήμερα κανένα, πουθενά. Φαίνεται πως η μάνα δεν τα πρόσεξε τόσο το βράδυ..
Τα καλά από την άλλη, είναι πως βλέπω το ζευγάρι να κάνει παιχνίδια στο κοχύλι (εκείνο αριστερά, όχι αυτό της πρώην φωλιάς). Μπαίνει το θηλυκό όλο μέσα, και από πάνω το αρσενικό κάνει προσπάθειες να μπει και αυτό. 
Ζευγάρωμα ή μπα;

 

Αποτελεί διαδικασία ζευγαρώματος αυτο που περιγράφεις.....αρα και δευτερο ζευγαρι??

Τωρα που άρχισαν δεν θα σταματήσουν θα γεννάνε συνεχώς...δεν πειράζει που χάθηκαν τα μικρά....πρωτη φορά ηταν για τους γονείς!

Δυστυχώς δεν φταίει η μαμα....αλλα η δυσκολία των μικρών να τραφούν λογο μικρού μεγέθους.

 

Παραπάνω σου πρότεινα συγκεκριμένη τροφή να ταϊσεις γιατι είναι καφέ και καταλαβαίνεις οτι την τρώνε γιατί, επειδή είναι "διάφανα" καφετίζει η κοιλίτσα τους!!!

Αλλιώς δεν τρώνε και ας τα βλέπεις εσυ να τσιμπολογάνε....απλα προσπαθούν να τραφούν.

Εαν δεν έχεις NLS GROW ελα να σου δωσω.....πρεπει να έχω!

 

Εαν θυμαμαι καλά η θηλυκιά γεννά τα αυγά.....τα γονιμοποιεί ο αρσενικός και 72 ώρες μετα έχεις μωρά.....

Η διαδικασία αυτή είναι λιγο μυστική θα έλεγα καθώς δεν τα παίρνεις εύκολα χαμπάρι οπότε πρέπει να ρίξεις πολύ παρατήρηση!!!!!!

Επίσης υπάρχουν φορές που η θηλυκιά λιγο πριν σκάσουν τα αυγά τα μετακινεί...και ενω έβλεπες τα αυγά ας πουμε μεσα σε ενα συγκεκριμένο κοχύλι, την αλλη μερα βλεπεις μπόμπιρες 15-20 εκατοστα πιο μακριά.

 

Θα σου πρότεινα να ετοιμάσεις απο τώρα την γεννηστρα σου και να φτιάξεις και infusoria!!! Eνα ενυδρείο κοντά στα 30 λίτρα είναι αρκετό, με νερό απο αυτο και ιδιες παραμέτρους θερμοκρασία και φωτοπερίοδο.

Οταν θα ξανασκάσουν τα αυγά παίρνεις όλο το κοχυλι με τα μωρά μεσα και το βάζεις στην γεννηστρα.....

Οταν φτάσεις εκεί τα ξαναλέμε....

Link to comment
Share on other sites

Αποτελεί διαδικασία ζευγαρώματος αυτο που περιγράφεις.....αρα και δευτερο ζευγαρι??

Τωρα που άρχισαν δεν θα σταματήσουν θα γεννάνε συνεχώς...δεν πειράζει που χάθηκαν τα μικρά....πρωτη φορά ηταν για τους γονείς!

Δυστυχώς δεν φταίει η μαμα....αλλα η δυσκολία των μικρών να τραφούν λογο μικρού μεγέθους.

 

Παραπάνω σου πρότεινα συγκεκριμένη τροφή να ταϊσεις γιατι είναι καφέ και καταλαβαίνεις οτι την τρώνε γιατί, επειδή είναι "διάφανα" καφετίζει η κοιλίτσα τους!!!

Αλλιώς δεν τρώνε και ας τα βλέπεις εσυ να τσιμπολογάνε....απλα προσπαθούν να τραφούν.

Εαν δεν έχεις NLS GROW ελα να σου δωσω.....πρεπει να έχω!

 

Εαν θυμαμαι καλά η θηλυκιά γεννά τα αυγά.....τα γονιμοποιεί ο αρσενικός και 72 ώρες μετα έχεις μωρά.....

Η διαδικασία αυτή είναι λιγο μυστική θα έλεγα καθώς δεν τα παίρνεις εύκολα χαμπάρι οπότε πρέπει να ρίξεις πολύ παρατήρηση!!!!!!

Επίσης υπάρχουν φορές που η θηλυκιά λιγο πριν σκάσουν τα αυγά τα μετακινεί...και ενω έβλεπες τα αυγά ας πουμε μεσα σε ενα συγκεκριμένο κοχύλι, την αλλη μερα βλεπεις μπόμπιρες 15-20 εκατοστα πιο μακριά.

 

Θα σου πρότεινα να ετοιμάσεις απο τώρα την γεννηστρα σου και να φτιάξεις και infusoria!!! Eνα ενυδρείο κοντά στα 30 λίτρα είναι αρκετό, με νερό απο αυτο και ιδιες παραμέτρους θερμοκρασία και φωτοπερίοδο.

Οταν θα ξανασκάσουν τα αυγά παίρνεις όλο το κοχυλι με τα μωρά μεσα και το βάζεις στην γεννηστρα.....

Οταν φτάσεις εκεί τα ξαναλέμε....

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, το ίδιο ζευγάρι ζευγάρωνε, η άλλη θηλυκιά είναι περιθωριοποιημένη ακόμη.

 

Ίσως και να φταίει η τροφή που λες.. Θα δω τι θα πάρω από τροφές, λογικά από βδομάδα. Η αλήθεια είναι πως δεν τα έβλεπα με τούμπανο την κοιλιά όπως στα μούλτι. NLS GROW δεν έχω αλλά δύσκολο να έρθω :P (επαρχία).

 

Έτσι όπως είναι το κοχύλι, δεν νομίζω να καταφέρω να δω αυγά, γιατί είχε πάει αρκετά μέσα, άρα απλά περιμένω. Πάντως αυτό για τα αυγά ίσως να ισχύει, διότι δεν είδα καθόλου ζευγάρωμα στο κοχύλι που είδα μικρά, μόνο τη μάνα να καθαρίζει την περιοχή την μέρα πριν τα δω.

 

Δηλαδή προτείνεις να βγάλω τα μικρά ; Εγώ σκεφτόμουν, από τη στιγμή που έχω βρει άτομο να δώσω τα υπόλοιπα ψάρια, να αφήσω το ζευγάρι μόνο στο ενυδρείο και να μην πειράξω τη γέννα καθόλου (τουλάχιστον στην αρχή).

 

 

:)

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, το ίδιο ζευγάρι ζευγάρωνε, η άλλη θηλυκιά είναι περιθωριοποιημένη ακόμη.

 

Ίσως και να φταίει η τροφή που λες.. Θα δω τι θα πάρω από τροφές, λογικά από βδομάδα. Η αλήθεια είναι πως δεν τα έβλεπα με τούμπανο την κοιλιά όπως στα μούλτι. NLS GROW δεν έχω αλλά δύσκολο να έρθω :P (επαρχία).

 

Έτσι όπως είναι το κοχύλι, δεν νομίζω να καταφέρω να δω αυγά, γιατί είχε πάει αρκετά μέσα, άρα απλά περιμένω. Πάντως αυτό για τα αυγά ίσως να ισχύει, διότι δεν είδα καθόλου ζευγάρωμα στο κοχύλι που είδα μικρά, μόνο τη μάνα να καθαρίζει την περιοχή την μέρα πριν τα δω.

 

Δηλαδή προτείνεις να βγάλω τα μικρά ; Εγώ σκεφτόμουν, από τη στιγμή που έχω βρει άτομο να δώσω τα υπόλοιπα ψάρια, να αφήσω το ζευγάρι μόνο στο ενυδρείο και να μην πειράξω τη γέννα καθόλου (τουλάχιστον στην αρχή).

 

 

:)

 

Να τα δώσεις...δεν υπάρχει πρόβλημα!

Δεν θα αλλάξει κατι όμως όσων αφορά το μεγάλωμα των μικρών.

Απο συμπεριφορές πως πάνε?

"Κοπαδιάζουν" κάπου κάπου όλα μαζί ή απλα τσακώνονται και ειναι το ζευγάρι απο την μια πλευρά και οι άλλοι στην άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Να τα δώσεις...δεν υπάρχει πρόβλημα!

Δεν θα αλλάξει κατι όμως όσων αφορά το μεγάλωμα των μικρών.

Απο συμπεριφορές πως πάνε?

"Κοπαδιάζουν" κάπου κάπου όλα μαζί ή απλα τσακώνονται και ειναι το ζευγάρι απο την μια πλευρά και οι άλλοι στην άλλη?

Ξύλο δεν πέφτει πολύ , τουλάχιστον όχι όσο περίμενα. Όταν πάω κοντά ή πάω να ταΐσω μαζεύονται όλα στην επιφάνεια, και μετά πάει ο καθένας στη μεριά του. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! 

Προ εκπλήξεως βρέθηκα προχθές, αφού ξαναείδα μωρά!

Είναι από το ίδιο (και το μόνο τώρα πια, αφού μας άφησε το άλλο..) θηλυκό, όμως από άλλο αρσενικό. Βλέπω κάπου στα 7-8, όμως υπάρχουν προβλήματα. 

Είναι 3 αρσενικά και 1 θηλυκό, οπότε θα πρέπει να απομακρύνω τα 2 αρσενικά. Αυτό γίνεται προσωρινά, όμως το θεωρώ αδύνατον να βρω κάπου να τα δώσω. 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι αυτη τη φορα να τα καταφερουν οι γονεις κ να μεγαλωσουν τα μικρα σου.Βαλε αγγελια στο φορουμ.Ισως βρεις να τα δωσεις λογο του οτι ειναι σπανια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα.. Μακάρι όλα να πάνε καλά.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! :D

Δύσκολα τα πράγματα όντως. Σήμερα τα μικρά έφυγαν από το κοχύλι και πήγαν πάλι λίγο παραπέρα, όπως και τα προηγούμενα, στα ίδια χρονικά πλαίσια. Τελικά είναι πάλι κάπου στα 16-18.

Το μόνο που μου δίνει ελπίδες, είναι πως τώρα, πάνε προς την περιοχή του πατέρα, ενώ τότε δεν ήταν εκείνος ο πατέρας και ήταν ξένα για εκείνον. 

Link to comment
Share on other sites

Προχθές μας άφησαν και τα τελευταία. Δεν ήμουν προετοιμασμένος. Δεν είχα καν αντιχλώριο για αλλαγή νερού! Για να τα κρατήσω θα χρειαστώ κάποιες έξτρα τροφές και αρτέμια, όμως δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να τα πάρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά θα είσαι ! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν πειραζει 

την επομενη φορα θα εισαι

πιο καλα προετοιμασμενος

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφα ψαρια!!!! Μπαίνουν με Neolamprologus brichardi?? Αντε να δουμε τα επομενα να μεγαλώνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση μπορει να ειναι χαζη αλλα δεν πειράζει. Τα σαλιγκάρια-κοχύλια τα εχεις μαζεψει απο θάλασσα?? Γιατι πιστευω χρειάζονται πολλα και επίσης τι μεγεθος πρεπει να εχουν ωστε να χωρανε μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφα ψαρια!!!! Μπαίνουν με Neolamprologus brichardi?? Αντε να δουμε τα επομενα να μεγαλώνουν!!!

 

Επειδή είναι και αυτά επιθετικά σαν χαρακτήρες , προτιμότερο είναι να μην τα βάλεις με Brichardi, που είναι και αυτά αρκετά περιοχικά.

Να κανω μια ερώτηση μπορει να ειναι χαζη αλλα δεν πειράζει. Τα σαλιγκάρια-κοχύλια τα εχεις μαζεψει απο θάλασσα?? Γιατι πιστευω χρειάζονται πολλα και επίσης τι μεγεθος πρεπει να εχουν ωστε να χωρανε μεσα???

Τα κέλυφη είναι από σαλιγκάρια ξηράς ( δεν ξέρω είδος, δεν είναι από ένα είδος). Τα μάζεψα από εδώ που μένω ( επαρχία), τα έβρασα και τα έβαλα μέσα. Τώρα για μέγεθος, όσο πιο μεγάλα βρεις τόσο καλύτερα. Δεν μπορώ να σου προσδιορίσω πόσο μεγάλα είναι τα δικά μου, περίπου 2,5-3 εκ άνοιγμα, όμως χωράνε μέχρι και τα 2 μέσα όταν είναι για ζευγάρωμα!!

Επίσης, εγώ τους έχω μέσα πάνω από 10, όμως για τις γέννες μέχρι στιγμής έχουν χρησιμοποιήσει 3. Άρα δεν χρειάζεσαι πάρα πολλά, δεν είναι δα και μούλτις! 

 

:)

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...