Jump to content

120Lt Tanganyika!


DeLk

Recommended Posts

:bowdown: :bowdown:

Οι φωτογραφίες-βίντεο υπέροχα, τα ψάρια ακόμα πιο όμορφα (φτου-φτου μη στα ματιάσω :lmao: )

Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι και να δεις γέννες σύντομα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!!

Τα ψαράκια είναι μια χαρά, τρώνε όλα!

Έχω μία ερώτηση.

Για να αρχίσουν τα ψάρια να σκάβουν (δίπλα σε πέτρα, δίπλα σε τζάμι και γύρω από τα κοχύλια) πρέπει να έχει σχηματιστεί ζευγάρι;

Διότι το 1 θηλυκό είναι με το μεγαλύτερο αρσενικό στο κέντρο όπου έχουν κάνει κάποιες εργασίες , ενώ το δεύτερο θηλυκό, από χθες που το πρόσεξα, είναι με ένα από τα υπόλοιπα αρσενικά στο αριστερό νταμάρι και έχουν αρχίσει κάποιες πολύ μικρές εργασίες σε μία από τις πέτρες του νταμαριού. Δεν είναι πολύ νωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις νωρις;

Σημερα ειναι η μερα των ερωτευμενων,αστα ψαρια να ζησουν τον ερωτα τους!

Οχι φιλε τα ψαρια κυριως τα αρσενικα σκαβουν,και σκαβουν πολυ,ειχα πει παλιοτερα αν δεν ειχε τζαμι κατω θα φτανανε πατωμα!

Το οτι σκαβουν ομως δεν ειναι και σιγουρο οτι αυριο πχ θα ζευγαρωσουν!απλα φτιαχνουν ''φωλια''ετοιμαζουν τον χώρο τους!

Ειναι ενα καλο πρώτο βήμα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, με όχι τόσο καλά νέα.

Μόλις ήρθα σπίτι σήμερα και βρήκα ένα αρσενικό νεκρό, (από αυτά που δεν είχαν θηλυκό). Έτρωγε κανονικά και δεν είχε δείξει σημάδια παρενόχλησης από τα άλλα αρσενικά.

:notfair:

Τι μπορεί να συμβαίνει; Τις αλλαγές τις κρατάω πάντα σταθερές στα 45 λίτρα κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιλογή των ψαριών.Τα punks είναι αγαπημένα ψάρια!!!!!!

Πιο ενδιαφέρον συμπεριφορές δεν υπάρχει περιπτωση να δεις απο αλλο αφρικάνικο ψάρι.......τουλάχιστον για μένα!

Καποτε τα είχα κρατήσει και αναπαράγει με επιτυχία....δεν είναι εύκολο.....

Τρελοί τσαμπουκάδες!!!!!!!!

Δεν ξέρω κατα πόσο θα εξελιχθεί καλά που τα έχεις όλα μαζί στο ενυδρείο.........οταν βγάλεις ζευγάρι εγω θα έλεγα να το αφησεις μόνο του καλύτερα....διαφορετικά ίσως δεις και αλλους θανάτους.

Εγω τους είχα αφιερώσει ενα ενυδρείο 180λίτρα για ενα ζευγάρι!!!!

punksPrince.jpg

punks%20180_zpshmrcbxo5.jpg

Παρόλα αυτά οταν εντόπισα και ενα δευτερο ζευγάρι τυχαία σε ενα κατάστημα το αγόρασα αμέσως και πειραματικά τελείως πήρα γέννα σε ενυδρείο 26λίτρων!

Θέλει προσοχή όταν αρχισουν την αναπαραγωική διαδικασία.....

Όταν θα έχει όρεξη η θηλυκιά για ζευγάρωμα θα κηνυγά τον αρσενικό και θα πέφτει πολύ ξυλο...μετα την αναπαραγωγή το αντίθετο...

Το δύσκολο κομμάτι είναι το μεγάλωμα των μικρών.....υπομονή έως τότε!

Γέννες μπορεί να δεις και σε βράχια και σε κοχύλια...

Αξίζει να ασχοληθείς πολύ με αυτό το είδος!!!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα: Ένα θηλυκό είναι πάνω γωνία στην άκρη μετά από μικρό-καυγάδες με τα 2 αρσενικά . Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιλογή των ψαριών.Τα punks είναι αγαπημένα ψάρια!!!!!!

Πιο ενδιαφέρον συμπεριφορές δεν υπάρχει περιπτωση να δεις απο αλλο αφρικάνικο ψάρι.......τουλάχιστον για μένα!

Καποτε τα είχα κρατήσει και αναπαράγει με επιτυχία....δεν είναι εύκολο.....

Τρελοί τσαμπουκάδες!!!!!!!!

Δεν ξέρω κατα πόσο θα εξελιχθεί καλά που τα έχεις όλα μαζί στο ενυδρείο.........οταν βγάλεις ζευγάρι εγω θα έλεγα να το αφησεις μόνο του καλύτερα....διαφορετικά ίσως δεις και αλλους θανάτους.

Εγω τους είχα αφιερώσει ενα ενυδρείο 180λίτρα για ενα ζευγάρι!!!!

punksPrince.jpg

punks%20180_zpshmrcbxo5.jpg

Παρόλα αυτά οταν εντόπισα και ενα δευτερο ζευγάρι τυχαία σε ενα κατάστημα το αγόρασα αμέσως και πειραματικά τελείως πήρα γέννα σε ενυδρείο 26λίτρων!

Θέλει προσοχή όταν αρχισουν την αναπαραγωική διαδικασία.....

Όταν θα έχει όρεξη η θηλυκιά για ζευγάρωμα θα κηνυγά τον αρσενικό και θα πέφτει πολύ ξυλο...μετα την αναπαραγωγή το αντίθετο...

Το δύσκολο κομμάτι είναι το μεγάλωμα των μικρών.....υπομονή έως τότε!

Γέννες μπορεί να δεις και σε βράχια και σε κοχύλια...

Αξίζει να ασχοληθείς πολύ με αυτό το είδος!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Να πω την αλήθεια περίμενα ποστ σου κάποια στιγμή γιατί είχα δει το θέμα σου, και είδα πως έχεις εμπειρία στα ψάρια!! :D

Τώρα, εγώ πήρα 6 ψάρια με σκοπό να βγάλω ζευγάρι και να δώσω τα άλλα, και το ωραίο είναι ότι έχω βρει ήδη άτομο!

Πιστεύω θα είναι οκ στα 120 λίτρα μόνα τους με τον σαλίγκαρο.

Για την αναπαραγωγική διαδικασία που λες, το μόνο που έχω δει από συμπεριφορές είναι να πάει το αρσενικό να ρίχνει λίγο ξύλο στο θηλυκό και να φεύγει, και από χθες βλέπω ένα θηλυκό μπαίνει σε ένα κοχύλι και βγαίνει, ενώ το αρσενικό είναι εκεί κοντά.. Το θηλυκό να κυνηγάει το αρσενικό δεν το έχω δει ακόμα, οπότε έχω δρόμο..

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων ψυχραιμία...

Τα ψαρια αυτά είναι πολύ περιοχικά....εγω σκέψου δοκιμασα να βαλω 2 ζευγάρια και το ενα απο αυτα με τα μικρα του σε 400λίτρα ενυδρείο(1,5μέτρο) και παλι είχα προβλήματα....

Το είχα ψαξει αρκετα και ειχα στειλει και mail σε εναν γερμανο που είχε κανει πολλα πειραματα για να μελετίσει την συμπεριφορά τους.....

Εαν θυμαμαι καλά μου είχε πει πως αν τα ψαρια δεν ειναι αγρια ή F1 τουλάχιστον....να κρατάνε συμπεριφορες τοτε θα υπάρχουν προβληματα και τσακωμοι αδικαιολόγητοι.....δεν ξερω κατα πόσο είχε δίκαιο....πάντως ο τυπος είχε ταυτοχρονα αναπαραγωγες απο 10ζευγαρια(όλα άγρια) περιπου, σε ενυδρείο 3 μετρα.....

Πως ξεχωρίζεις τα αρσενικά απο τα θηλυκα σου?

δωσε πολλά κοχύλια και σπηλιες και αν είναι δυνατον φτιάξε στοιβες με πέτρες 2 ή και 3 ωστε το ζευγαρι να επιλέξει το χώρο του και οι αλλοι να κρυβονται και να μην φαινονται τοσο πολυ....

Εαν ομως βλεπεις αυτη την διαδικασια δηλαδη, να μπαινει το θηλυκο σε κοχυλι και να υπαρχει αρσενικος μην πειραξεις τιποτα......

Απο συγχομπίστα τα πήρες ή κατάστημα?

Αν τα πήρες απο συγχομπίστα ζήτησε του δυο πληροφορίες για το μεγεθος ενυδρείου που τα φιλοξενούσε και τον διάκοσμο.....γιατι και το χωρίς κρυψωνες ίσως λειτουργήσει....

Πανω απο όλα υπομονη και οχι βιαστικες κινησεις....

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων ψυχραιμία...

Τα ψαρια αυτά είναι πολύ περιοχικά....εγω σκέψου δοκιμασα να βαλω 2 ζευγάρια και το ενα απο αυτα με τα μικρα του σε 400λίτρα ενυδρείο(1,5μέτρο) και παλι είχα προβλήματα....

Το είχα ψαξει αρκετα και ειχα στειλει και mail σε εναν γερμανο που είχε κανει πολλα πειραματα για να μελετίσει την συμπεριφορά τους.....

Εαν θυμαμαι καλά μου είχε πει πως αν τα ψαρια δεν ειναι αγρια ή F1 τουλάχιστον....να κρατάνε συμπεριφορες τοτε θα υπάρχουν προβληματα και τσακωμοι αδικαιολόγητοι.....δεν ξερω κατα πόσο είχε δίκαιο....πάντως ο τυπος είχε ταυτοχρονα αναπαραγωγες απο 10ζευγαρια(όλα άγρια) περιπου, σε ενυδρείο 3 μετρα.....

Πως ξεχωρίζεις τα αρσενικά απο τα θηλυκα σου?

δωσε πολλά κοχύλια και σπηλιες και αν είναι δυνατον φτιάξε στοιβες με πέτρες 2 ή και 3 ωστε το ζευγαρι να επιλέξει το χώρο του και οι αλλοι να κρυβονται και να μην φαινονται τοσο πολυ....

Εαν ομως βλεπεις αυτη την διαδικασια δηλαδη, να μπαινει το θηλυκο σε κοχυλι και να υπαρχει αρσενικος μην πειραξεις τιποτα......

Απο συγχομπίστα τα πήρες ή κατάστημα?

Αν τα πήρες απο συγχομπίστα ζήτησε του δυο πληροφορίες για το μεγεθος ενυδρείου που τα φιλοξενούσε και τον διάκοσμο.....γιατι και το χωρίς κρυψωνες ίσως λειτουργήσει....

Πανω απο όλα υπομονη και οχι βιαστικες κινησεις....

Το ενυδρείο είναι έτσι αυτή τη στιγμή.

IMG_5472_zps4fd6c6a0.jpg

Για το κοχύλι που λέω είναι αυτό αριστερά μπροστά από τις πέτρες.

Τα αρσενικά από τα θηλυκά τα ξεχωρίζω από την ανταύγεια στην άκρη της ουράς, τα αρσενικά έχουν το κίτρινο..

Θα πρότεινες κάποια αλλαγή-προσθήκη στο στήσιμο?

:)

Edit: Επίσης, βλέπω πως δεν πολυχρησιμοποιούν τις πέτρες δεξιά, και έχω βάλει αρκετές.

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων ψυχραιμία...

Τα ψαρια αυτά είναι πολύ περιοχικά....εγω σκέψου δοκιμασα να βαλω 2 ζευγάρια και το ενα απο αυτα με τα μικρα του σε 400λίτρα ενυδρείο(1,5μέτρο) και παλι είχα προβλήματα....

Το είχα ψαξει αρκετα και ειχα στειλει και mail σε εναν γερμανο που είχε κανει πολλα πειραματα για να μελετίσει την συμπεριφορά τους.....

Εαν θυμαμαι καλά μου είχε πει πως αν τα ψαρια δεν ειναι αγρια ή F1 τουλάχιστον....να κρατάνε συμπεριφορες τοτε θα υπάρχουν προβληματα και τσακωμοι αδικαιολόγητοι.....δεν ξερω κατα πόσο είχε δίκαιο....πάντως ο τυπος είχε ταυτοχρονα αναπαραγωγες απο 10ζευγαρια(όλα άγρια) περιπου, σε ενυδρείο 3 μετρα.....

Πως ξεχωρίζεις τα αρσενικά απο τα θηλυκα σου?

δωσε πολλά κοχύλια και σπηλιες και αν είναι δυνατον φτιάξε στοιβες με πέτρες 2 ή και 3 ωστε το ζευγαρι να επιλέξει το χώρο του και οι αλλοι να κρυβονται και να μην φαινονται τοσο πολυ....

Εαν ομως βλεπεις αυτη την διαδικασια δηλαδη, να μπαινει το θηλυκο σε κοχυλι και να υπαρχει αρσενικος μην πειραξεις τιποτα......

Απο συγχομπίστα τα πήρες ή κατάστημα?

Αν τα πήρες απο συγχομπίστα ζήτησε του δυο πληροφορίες για το μεγεθος ενυδρείου που τα φιλοξενούσε και τον διάκοσμο.....γιατι και το χωρίς κρυψωνες ίσως λειτουργήσει....

Πανω απο όλα υπομονη και οχι βιαστικες κινησεις....

Το ενυδρείο είναι έτσι αυτή τη στιγμή.

IMG_5472_zps4fd6c6a0.jpg

Για το κοχύλι που λέω είναι αυτό αριστερά μπροστά από τις πέτρες.

Τα αρσενικά από τα θηλυκά τα ξεχωρίζω από την ανταύγεια στην άκρη της ουράς, τα αρσενικά έχουν το κίτρινο..

Θα πρότεινες κάποια αλλαγή-προσθήκη στο στήσιμο?

:)

Edit: Επίσης, βλέπω πως δεν πολυχρησιμοποιούν τις πέτρες δεξιά, και έχω βάλει αρκετές.

Το είδα το ενυδρείο και δείχνει λειτουργικό το στήσμιο....αν και τα δικά μου δεν χρησιμοποιούσαν καθόλου τις πέτρες....

Οπως σου έιπα και πριν αν είδες διαδικασίες ζευγαρωματος μην πειραξεις τιποτα....διαφορετικα θα μπορουσες να βγάλεις καποιες πέτρες απο τα δεξια και να τις βάλεις στο κέντρο σαν "τοίχωμα"(ωστε το ζευγάρι να μην βλέπει συχνά τους υπόλοιπους) και να προσθέσεις λίγα κοχύλια και κάποιες πέτρες ακόμα στα δεξια....μήπως "σπάσουν" στα δυο...

Εαν δεν πετυχει αυτό, καλό θα ήταν όποιο ψάρι απομονώνουν να το αφαιρείς και να το βάλεις σε άλλο ενυδρειο προσωρινά.....

Τα ψαρια αυτα είναι μονογαμικά....ενα θηλυκο θα επιλέξει καθε αρσενικός για αναπαραγωγή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το ενυδρείο και δείχνει λειτουργικό το στήσμιο....αν και τα δικά μου δεν χρησιμοποιούσαν καθόλου τις πέτρες....

Οπως σου έιπα και πριν αν είδες διαδικασίες ζευγαρωματος μην πειραξεις τιποτα....διαφορετικα θα μπορουσες να βγάλεις καποιες πέτρες απο τα δεξια και να τις βάλεις στο κέντρο σαν "τοίχωμα"(ωστε το ζευγάρι να μην βλέπει συχνά τους υπόλοιπους) και να προσθέσεις λίγα κοχύλια και κάποιες πέτρες ακόμα στα δεξια....μήπως "σπάσουν" στα δυο...

Εαν δεν πετυχει αυτό, καλό θα ήταν όποιο ψάρι απομονώνουν να το αφαιρείς και να το βάλεις σε άλλο ενυδρειο προσωρινά.....

Τα ψαρια αυτα είναι μονογαμικά....ενα θηλυκο θα επιλέξει καθε αρσενικός για αναπαραγωγή!

Από κατάστημα τα πήρα,..

Για ζευγάρι επιφυλάσσομαι να πω ακόμα κάτι, γιατί και ο Κλεόβουλος μου είχε πει για 2 ότι είναι κατά πάσα πιθανότητα ζευγάρι ( στη φώτο που ανέβασα το θηλυκό δεξιά και το αρσενικό από πάνω αν δεν κάνω λάθος) και από χθες δεν την έχει αφήσει σε ησυχία, είναι στη γωνία..

Όπως και να 'χει λέω να περιμένω και αν δω να τρώει πολύ ξύλο θα τη μεταφέρω σε μία καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Από κατάστημα τα πήρα,..

Για ζευγάρι επιφυλάσσομαι να πω ακόμα κάτι, γιατί και ο Κλεόβουλος μου είχε πει για 2 ότι είναι κατά πάσα πιθανότητα ζευγάρι ( στη φώτο που ανέβασα το θηλυκό δεξιά και το αρσενικό από πάνω αν δεν κάνω λάθος) και από χθες δεν την έχει αφήσει σε ησυχία, είναι στη γωνία..

Όπως και να 'χει λέω να περιμένω και αν δω να τρώει πολύ ξύλο θα τη μεταφέρω σε μία καραντίνα.

Αν εχεις κοντά τον Κλεόβουλο μη φοβάσαι τίποτα...είναι τεράστιος γνώστης!!!!

Σίγουρα να περιμένεις......θέλει υπομονη! Να βγάλεις ψάρι απο μέσα μονο εαν απομονωθεί σε καμια γωνια ψηλά του ενυδρείου.....διαφορετικά να ξέρεις πως το πολυ ξύλο, ακόμα και μεταξύ του ζευγαριού είναι μέσα στο πρόγραμμα.....υπήρχαν φορες που απο την θηλυκιά μου έλλειπαν κομμάτια πτερυγίων.....

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κοντά τον Κλεόβουλο μη φοβάσαι τίποτα...είναι τεράστιος γνώστης!!!!

Σίγουρα να περιμένεις......θέλει υπομονη! Να βγάλεις ψάρι απο μέσα μονο εαν απομονωθεί σε καμια γωνια ψηλά του ενυδρείου.....διαφορετικά να ξέρεις πως το πολυ ξύλο, ακόμα και μεταξύ του ζευγαριού είναι μέσα στο πρόγραμμα.....υπήρχαν φορες που απο την θηλυκιά μου έλλειπαν κομμάτια πτερυγίων.....

Έχω δει αρκετό ξύλο από αυτά τα ψάρια όντως, όμως τώρα, με το που έβγαινε από τις πέτρες το αρσενικό, χωρίς να κάνει κάποια κίνηση, το θηλυκό κατευθείαν πήγαινε στη γωνία μόνο του..

Ο Κλεόβουλος έχει δώσει ανεκτίμητη βοήθεια, και τον ευχαριστώ αφάνταστα!!

Edit: Και ένα βίντεο που έχει μέσα το θηλυκό που τώρα απομονώνεται από τα αρσενικά..

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Αυγά δεν βλέπω.. :D

Πάντως, από τη μέρα που βλέπω το θηλυκό να είναι γωνία , δεν ξέρω ποιος και τι, αλλά έχει γίνει ένας λάκκος, μικρός αλλά κάτι κάνει, στα δεξιά, στην πρώτη πέτρα του νταμαριού, που ενώ είχαν γίνει κάποιες μικρές εργασίες τώρα είναι λάκκος από το πουθενά. Θα ανεβάσω φώτο όποτε μπορέσω. Επίσης αυτό που βλέπω, είναι το περιθωριοποιημένο θηλυκό να προσπαθεί να φύγει από τη γωνία, να κάνει μία βόλτα κοντά στα 2 αρσενικά που είναι μόνα τους, δεν θα έλεγα ότι πέφτει ξύλο, και άλλες φορές φεύγει μόνο του άμα κάνει καμία απότομη κίνηση κάποιο αρσενικό, ή τρώει ξύλο από το άλλο θηλυκό και πάει γωνία. Σήμερα, τα είδα και για πρώτη φορά με τις λουρίδες. Τα 3 από αυτά, είχαν πάρει απλά χρώμα και ήταν σε αποστάσεις μεταξύ τους. Αυτό έγινε κανά 2 φορές και κράτησε λίγα δευτερόλεπτα (10-15).

Απλά παρατηρώ και περιμένω εξελίξεις, είναι τελείως απρόβλεπτα όλα.. !

:)

Έγινε επεξεργασία - DeLk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΩΡΑΑΑΑΑΑ <3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν!! :w00t:

Ευχαριστώω!!! :D :D

Έρχονται και φώτος άμεσα.

ΥΓ. Ένας είμαι καλέ :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_6310_zpskedwmeej.jpg

IMG_6311_zps0q8i51j0.jpg

:D :D :D :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουουουουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!

Να ρωτήσω.. Τώρα τι; Αν είναι απαραίτητο, πότε πρέπει να τα βγάλω (τα μωρά);

Επίσης, να δώσω τα άλλα 3;

Ακόμη, χρειάζεται τροφή σε σκόνη για μωρά, και αν ναι, ποια;

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβοοοοοοο! Να σου ζησουυυυυννν!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε, να σου ζήσου! Στα τάισμα, τρίψε και λίγη απο την τροφή για τα μικρά και αύξησε λίγο αυτα τα ταίσματα, δηλαδή ενδιάμεσα από τα ταίσματα που έκανες μέχρι τωρα, ρίξε που και που τριμμένη τροφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...