Jump to content

Sps Reef Tank Mantal 80G


ΜΑΝΤΑΛ

Recommended Posts

Πολυ καλες και οι τελευταιες φωτο πανο :thumbsu:

Ειδικα η τριτη,ειναι φοβερη!

Θα ανεβάσω και άλλες με αυτή τη μηχανή , Μιχάλη .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μανταλ το ενυδρειο σου και τα κοραλια σου ειναι υπεροχα πραγματικα μην σταματας τις φωτογραφιες πιστεψεμε κανενας δεν θα σου πει σταματα κανενας το μονο που θα λεμε ειναι δωσε φωτο στο λαο!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές από το DIY φωτιστικό μου

post-3939-0-65625000-1402340692_thumb.jpg

post-3939-0-97049000-1402340730_thumb.jpg

post-3939-0-88026700-1402340765_thumb.jpg

post-3939-0-06462500-1402340823_thumb.jpg

post-3939-0-53777400-1402340849_thumb.jpg

post-3939-0-87738300-1402340877_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυταααα ειναιιι

Υο φωτιστικό πολύ ωραίο

Ιδιαίτερα τα ποδαράκιαόπου έχεις φτιάξει (αν

δεν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη οσες περισσοτερες φωτο βλεπω ανεβαινεις ολο και πιο πολυ στα ματια μου φιλε :bow:

Το φωτιστικο ειναι φοβερο!!!Πολυ καλη δουλεια!

Βλεπω να σε "χωνουν" μερικοι :usd::usd::usd:

Ενα θα σου πω....υπαρχουν πολλοι που πετανε ενα σκασμο λεφτα(και ακομα ενα σκασμο) σε εξοπλισμο και δεν καταφερνουν ουτε το 1/10 απο αυτο που εχεις φιλε μου!

Mας εδειξες οτι το να εχεις ενυδρειαρα δεν συνεπαγεται οπωσδηποτε πανακριβο εξοπλισμο και gadjet.

Εν αγνοια σου βοηθας πολλα παιδια να ξεπερασουν τον οικονομικο φοβο και να προχωρησουν στο reef που ονειρευονται :thumbsu:

....οχι πως εχεις δωσει λιγα χρηματα...αλλα αν εβλεπα μονο την εικονα του ενυδρειου και επρεπε να συμπληρωσω μονος μου τα κομματια του εξοπλισμου σου θα εβαζα μονο τελευταια και Top κομματια/εταιριες!

Μπραβο ρε πανο και ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας το ενυδρειο σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη πολλα μπραβο σου αξιζουν για το μερακη την προσπαθεια κσι το χρονο που αφιερωσες για να φτασειε σε αυτο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επειδη θα φτιάξω και εγω ενα φωτιστικό για το νεο ενυδρειο ερώτηση πρώτη η ανακλαστηρες απο τι ειναι; αγοραστή η έτοιμη;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη οσες περισσοτερες φωτο βλεπω ανεβαινεις ολο και πιο πολυ στα ματια μου φιλε :bow:

Το φωτιστικο ειναι φοβερο!!!Πολυ καλη δουλεια!

Βλεπω να σε "χωνουν" μερικοι :usd::usd::usd:

Ενα θα σου πω....υπαρχουν πολλοι που πετανε ενα σκασμο λεφτα(και ακομα ενα σκασμο) σε εξοπλισμο και δεν καταφερνουν ουτε το 1/10 απο αυτο που εχεις φιλε μου!

Mας εδειξες οτι το να εχεις ενυδρειαρα δεν συνεπαγεται οπωσδηποτε πανακριβο εξοπλισμο και gadjet.

Εν αγνοια σου βοηθας πολλα παιδια να ξεπερασουν τον οικονομικο φοβο και να προχωρησουν στο reef που ονειρευονται :thumbsu:

....οχι πως εχεις δωσει λιγα χρηματα...αλλα αν εβλεπα μονο την εικονα του ενυδρειου και επρεπε να συμπληρωσω μονος μου τα κομματια του εξοπλισμου σου θα εβαζα μονο τελευταια και Top κομματια/εταιριες!

Μπραβο ρε πανο και ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας το ενυδρειο σου :thumbsu:

Βρε Μιχάλη αν μιλάς εσύ για μένα , τι να πρωτοπώ εγώ για σένα ?

Υπήρχε περίοδος που έμπαινα μόνο και μόνο για διαβάσω τα ποστ 2-3 ατόμων , μεταξύ αυτών και τα δικά σου.

Πράγματι , δεν χρειάζονται πολλά χρήματα .

Αν και τα ακριβά gadjet τα ζηλεύω ................αλλά δεν βάζω το χέρι στην τσέπη να τα αγοράσω.

Τα καμαρώνω από τις φωτο των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες!

Σε ευχαριστώ φίλε.

Τιμή μου να διαβάζεις τα ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη πολλα μπραβο σου αξιζουν για το μερακη την προσπαθεια κσι το χρονο που αφιερωσες για να φτασειε σε αυτο το αποτελεσμα.

Νίκο είναι αλήθεια ότι θέλει χρόνο και πρόγραμμα , το οποίο κάποιες φορές είναι λίγο κουραστικό.

Δόξα το Θεό μέχρι τώρα δεν είχα καμία τούμπα.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επειδη θα φτιάξω και εγω ενα φωτιστικό για το νεο ενυδρειο ερώτηση πρώτη η ανακλαστηρες απο τι ειναι; αγοραστή η έτοιμη;

Για το φωτιστικό θα αναφερθώ εκτενώς και σε άλλα ποστ αλλά για τώρα μπορώ να σου πω τα εξής :

Τα υλικά είναι κοιλοδοκός αλουμινίου 23,5*23,5 από LEROY MERLIN καθώς και οι πλαστικοί σύνδεσμοι.

Το ξύλο είναι κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 1cm.

Οι ανακλαστήρες είναι από ένα υλικό που είναι ακριβό και λέγεται ETAL BOND με πάχος 4mm. Το πήρα ακριβά ( 50 ευρώ/μ2 ) διότι έκανα λάθος στο πάχος, ήθελα λιγοτερο πάχος.

Έκοψα και στραντζαρισα 6 κομμάτια για να φτιάξω 6 ανακλαστήρες.

Για τις διαστάσεις και κάποια τεχνικά θέματα είχα την αμέριστη συμπαράσταση χομπίστα που δεν είναι, πλέον, στο φορουμ . Τον ευχαριστώ .

Αν ξαναέφτιαχνα ανακλαστήρες, σήμερα, θα αγόραζα κατευθείαν της ΑΤΙ με 10 ευρώ τον έναν και θα τέλειωνε η υπόθεση.

Παιδεύτηκα με τις διαστάσεις, την στράντζα, και άλλα συναφή και άργησα σο φτιάξιμο.

Πάνω στο καπάκι έχω 5 μπάλαστ, όχι dimmable, τα οποίο ψύχω με δύο απλά ανεμηστιράκια από pc.

Στο φωτιστικό έχω τοποθετήσει plexi glass 3mm και στα πλάγια του έχω βάλει ένα ανεμηστιράκι 12V 30A , το οποίο κρατάει τις λάμπες δροσερές.......

Το έχω συνδέσει με ηλεκτρολογικό πίνακα και χρονοδιακόπτες για να ανάβει σταδιακά από τις 8:30 μέχρι τις 20:30.

Συνολικό κόστος : μάλλον μου στοίχισε 200 ευρώ χωρίς τις λάμπες αλλά πιστεύω ότι πάει και πιό κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς

Φτιάξε ένα θέμα

Με την κατασκευή του φωτιστικου

Γιατι ειναι πολύ ωραία κατασκευή

Και όλο και κάποιος θα θέλει να φτιάξει κάτι

αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλέπεις θα μας ξεκανεις

Πολύ ωραία χρώματα

Βάλε μας κσι κάνα βίντεο :D

Link to comment
Share on other sites

Αααα η τελευταια φωτο

Τι δείχνει?

εναν σπογγο Παυλο
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...