Jump to content

Προσπάθεια Για Νέο Aquascape Στα 150 Λίτρα + Καραντίνα


AGAPI7

Recommended Posts

Διαβαζω για ξενυχτια,καφεδες, πρωινα ξυπνηματα για διαβασμα, αποστηθιση.....εξεταστικη περιοδο! :)

Να' σαι καλα παντως.

ΥΓ. Να ηταν τοσο ευχαριστες οι κανονικες εξετασεις.....

Τι να κάνω εδώ (aquazone).. που έμπλεξα;

Απο τότε που ξεκίνησα.. είχα εκείνον τον Θοδωρή(sturm) κ όλους τους παλιούς με τις ενυδρειάρες τους να λένε συνέχεια.. διάβασμα.. διάβασμα.. διάβασμα!!!

Ε κ εγώ είπα κάτι θα ξέρουν οι παλιοί κ άκουσα την συμβουλή τους!

Αλλά μ΄αρέσει.. Χι.. χι..! Είμαι ψιλομαζόχα!!! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα αλλαγή νερού κ μου ήρθε μία ιδέα κ θέλω να μου πείτε την γνώμη σας..

Έχω εσωτερικό φίλτρο με 3 χωρίσματα..

Θα μπορούσα να ρίχνω στο φίλτρο το νερό της αλλαγής για να μην κάνω καθόλου ανατάραξη κ στρεσάρω κ τα ψαράκια;

Ή μήπως πειράζει που θα πέφτει το νερό πρώτα πάνω στο βιολογικό υλικό κ θα είναι σαν να το πλένω;

Στα θαλασσινά την αλλαγή την κάνουν πολλοί στο σαμπ.. δεν είναι περίπου το ίδιο;

Κ κάτι άλλο..

Έχω αρκετό χώρο στο φίλτρο που θα μπορούσα να βάλω κ άλλο βιολογικό υλικό..

Να βάλω; Ίσχύει ότι όσο περισσότερο βιολογικό τόσο το καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Το νερο το προετοιμαζεις πρωτα; Αν οχι, και το ριχνεις οπως ειναι με το χλωριο στο φιλτρο σου τα τιναζεις ολα στον αερα. Δεν εχουν θεμα τα ψαρια με το νερο που πεφτει.

Εννοειται πως οσο περισσοτερη βιολογια τοσο το καλυτερο. Επρεπε ηδη να ειχες βαλει!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως το προετοιμάζω βρε Θοδωρή! Σε λίγο θα κλείσω χρόνο στο χόμπι.. θα ήμουνα για μπάτσες αν το έριχνα από τη βρύση!

Δηλαδή λες ότι μπορώ να το ρίξω στο φίλτρο; Με βολεύει γιατί δεν σηκώνεται κ η άμμος..

Θα πάρω να βάλω siporax.. Να το βάλω απλά μέσα έτσι όπως θα το αγοράσω ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το ριχνω στο φιλτρο και δεν εχω κανενα προβλημα. Τωρα αν ειναι αποχλωριομενο δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα.

Το βιολογικο απλα θα το ξεπλυνεις πριν το βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. θα το παραγγείλω τώρα να έρχεται(το siporax)...

Πάντως με τις μελανοταινίες έχουμε ενθουσιαστεί όλοι στο σπίτι!

Έχουν αλλάξει εντελώς την εικόνα του ενυδρείου με την κίνησή τους κ παρασύρουν κ τα υπόλοιπα!

Πανέξυπνα ψαράκια και υπερκινητικά!!!

P.S.

Θοδωρή εύχομαι να περάσεις πολύ καλά στο νησί!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τέρμα η άδεια!

Γύρισα στην Αλεξανδρούπολη μετά από απουσία ενός μήνα.

Τα νέα είναι:

Το ενυδρείο μου δεν φαινόταν από την green spot αλλά τα ψαρακια μου ήταν μία χαρά!

O μπαμπάκας μου που τον άφησα να τα ταΐζει μπέρδεψε τις τροφές κ για ένα μήνα τα τάιζε σπιρουλινα!!!

Το αρσενικό γκουραμι που έχω.. Ζούσε αλλά εξακολουθούσε να είναι κρυμμένο σε μία γωνία.

Μετά από παρότρυνση του συζύγου του πήρα 2 θηλυκές.. Γυάλισε η πέτσα του!!!

Από τη στιγμή που μπήκαν μέσα.. Τούμπανο έγινε o μάγκας!

Τρώει.. Είναι πιο ζωηρός από ποτέ.. κ τα χρώματα του μούρλια!!!

Μήνες προσπαθούσα να καταλάβω τι του φταίει..

Κ ήταν τόσο απλό.. Γυναίκα ήθελε o άντρακλας...

Link to comment
Share on other sites

Φώτο. :)

Φώτο από την άλγη στα τζάμια η από τον άντρακλα;

Θα βάλω αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Φώτο από την άλγη στα τζάμια η από τον άντρακλα;

Θα βάλω αύριο...

:)

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 πρώτες φώτο είναι απο την εικόνα που είδα μόλις μπήκα στο σπίτι.. τίγκα στην άλγη.

Οι επόμενες 2 είναι με το αρσενικό γκουράμι.. άχρωμο.. ανόρεκτο κ πάντα κρυμμένο.

Κ οι επόμενες είναι όπως έγινε ο άντρακλας μόλις είδε τις νεαρές γκομενίτσες..

Το ότι τα ψάρια έφαγαν 100ml/18gr σπιρουλίνα σε ένα μήνα δεν σας κάνει καθόλου εντύπωση;

Μήπως αν δεν έριχνε ο μπαμάκος κ τις ταμπλέτες βυθού δεν θα την πάλευαν τα ψαράκια;

post-57192-0-81997300-1409493602_thumb.jpg

post-57192-0-35049200-1409493718_thumb.jpg

post-57192-0-13508500-1409493896_thumb.jpg

post-57192-0-26072700-1409494209_thumb.jpg

post-57192-0-80734600-1409494370_thumb.jpg

post-57192-0-61686100-1409494413_thumb.jpg

post-57192-0-70518000-1409494911_thumb.jpg

post-57192-0-06071100-1409495066_thumb.jpg

post-57192-0-41963400-1409495453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι... Σαν να συνήλθε ο κύριος!!

Δεν μας βάζεις και μία γενική του ενυδρείου τώρα που είναι καθαρό να το καμαρώσουμε και εμείς?

Το ενυδρείο το γεμίζεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Το γέμισα Μαίρη από τότε που μου το είπατε εσύ κ ο Θοδωρής!

Ήταν απίστευτη η αλλαγή του αρσενικού.. μέσα σε δευτερόλεπτα..

Δεν πρόλαβα να τραβήξω βίντεο.. δυστυχώς!

Ήθελα να τραβήξω ένα βιντεάκι πως ξαφνικά βγαίνει από την κρυψώνα του κ αρχίζει να παίρνει τα χρώματά του κυνηγώντας τα κοριτσάκια!

Φοβερό θέαμα κ συμβουλευτικό..

Όταν κάποιοι φωνάζουν για χαρέμια κ κοπάδια.. έχουν απόλυτο δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Άσε είναι πολύ άτιμα τελικά... Πρέπει να είμαστε με μία φωτογραφική στο χέρι όταν κάνουμε κάτι νέο γιατί όλο εκπλήξεις είναι...

Εγώ γελάω με τα δικά μου την ώρα του φαγητού. Όταν βγάζω το καπάκι μαζεύονται ολα στο δευτερόλεπτο. Μετά βουτάω ένα βαζάκι να βγάλω λίγο νερό για να μουλιάσω την τροφή και αυτά μόνο μέσα που δεν μπαίνουν. Μετά περιμένουν στο σημείο μέχρι να την ρίξω. Φαντάζεσαι τί γίνεται όταν πέφτει η τροφή...

Λες να δείς και καμιά γέννα?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δω γέννα αν κ το κόβω δύσκολο!

Προς το παρόν έχω γεννητούρια από helena σαλιγκάρια.. :D

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχει κανεις καλο ειναι!

Γεννα χλωμο με αλλα ψαρια μεσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φρέσκες φωτογραφίες με την γνωστή μου χάλια ποιότητα..

Με προσθήκη μερικών φυτών ακόμα..

hygrophilia polysperma (δεν φαίνεται στις φωτο γιατί μπήκε σε λάθος μέρος.. πίσω από τις ανούμπιες. Στην επόμενη αλλαγή νερού θα το τακτοποιήσω)

ludwigia mullerti

bacoba carolina

cardamine lyrata

ceratopteris thalictroides (το λάτρεψα)

Επίσης έβγαλα κάποιες πέτρες που μου έτρωγαν αρκετά λίτρα.. (αυτό το κατάλαβα όταν τις έβγαλα κ είδα πόσο έπεσε η στάθμη του νερού)

post-57192-0-05679700-1415548819_thumb.jpg

post-57192-0-24075000-1415548861_thumb.jpg

post-57192-0-29059400-1415548975_thumb.jpg

post-57192-0-51972800-1415551491_thumb.jpg

post-57192-0-36783000-1415551634_thumb.jpg

post-57192-0-25888600-1415551930_thumb.jpg

post-57192-0-12410600-1415552147_thumb.jpg

post-57192-0-19056300-1415552331_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τραβήξεις φωτογραφίες με κλειστό το flash!

Νομίζω αδικείς το αποτέλεσμα, το flash κάνει "σκληρές" σκιές και δεν φαίνεται το βάθος.

Οι μελανοταινίες σου είναι μικρούλες;

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκες φωτογραφίες με την γνωστή μου χάλια ποιότητα..

Με προσθήκη μερικών φυτών ακόμα..

hygrophilia polysperma (δεν φαίνεται στις φωτο γιατί μπήκε σε λάθος μέρος.. πίσω από τις ανούμπιες. Στην επόμενη αλλαγή νερού θα το τακτοποιήσω)

ludwigia mullerti

bacoba carolina

cardamine lyrata

ceratopteris thalictroides (το λάτρεψα)

Επίσης έβγαλα κάποιες πέτρες που μου έτρωγαν αρκετά λίτρα.. (αυτό το κατάλαβα όταν τις έβγαλα κ είδα πόσο έπεσε η στάθμη του νερού)

Ωραία προσπάθεια Αγάπη! Θα σου πω την άποψή μου για κανά δύο πραγματάκια. Πρώτον την Hygrophila polysperma άφησε την στο πίσω μέρος γιατί μεγαλώνει γρήγορα και θα φανεί πιο όμορφη πίσω από την anubia όταν μεγαλώσει. Δεύτερον θα έβγαζα τις περισσότερες πέτρες από το ενυδρείο και θα προτιμούσα κάποιο ξύλο ακόμη. Τέλος θα ήθελα να δω το ενυδρείο σου και χωρίς το μπλε φόντο από πίσω πως φαίνεται!!

Υ.Γ.: Με γεια τα φυτά και μετά το κλάδεμα τους θα το γεμίσεις το ενυδρείο και θα γίνει τούμπανο!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

.. και μερικές ακόμα...

post-57192-0-37663700-1415552618_thumb.jpg

post-57192-0-73299300-1415552732_thumb.jpg

post-57192-0-52898500-1415552880_thumb.jpg

post-57192-0-20206400-1415553409_thumb.jpg

post-57192-0-89647000-1415553586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις φλας, κλεισε ολατα φωτα του σπιτιου και ασε μονο του ενυδρειου!

Σαν ζουγκλα ειναι! Μαζεψε το κερατοφυλλο καπου σε μια γωνια να μην σου θαβει τα υπολοιπα! Γενικα σαν " κανονας " ειναι να βαζεις τα ομοια μαζι! Ταχτοποιησε τα λίγο και μην τα πηζεις μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία προσπάθεια Αγάπη! Θα σου πω την άποψή μου για κανά δύο πραγματάκια. Πρώτον την Hygrophila polysperma άφησε την στο πίσω μέρος γιατί μεγαλώνει γρήγορα και θα φανεί πιο όμορφη πίσω από την anubia όταν μεγαλώσει. Δεύτερον θα έβγαζα τις περισσότερες πέτρες από το ενυδρείο και θα προτιμούσα κάποιο ξύλο ακόμη. Τέλος θα ήθελα να δω το ενυδρείο σου και χωρίς το μπλε φόντο από πίσω πως φαίνεται!!

Υ.Γ.: Με γεια τα φυτά και μετά το κλάδεμα τους θα το γεμίσεις το ενυδρείο και θα γίνει τούμπανο!! :thumbsu:

Έχεις δίκιο για την Hygrophila polysperma αλλά φοβάμαι μήπως τώρα που είναι μικρή της κάνει σκιά η ανούμπια και δεν δώσει ύψος. Γι αυτό είπα να την βάλω αλλού..

Για το ξύλο επίσης έχεις δίκιο αλλά δεν πήγα ακόμα βόλτα στο ποτάμι να μαζέψω το κατιτίς μου..

Θα γίνει κ αυτό..

Το μπλε φόντο όμως δεν παίζει να αλλάξει..

Πρώτον γιατί είναι βαμμένο και δεύτερον γιατί μου αρέσει.... Χι.. χι..!!!!

Ευχαριστώ!!!! :bigemo_harabe_net-100:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις φλας, κλεισε ολατα φωτα του σπιτιου και ασε μονο του ενυδρειου!

Σαν ζουγκλα ειναι! Μαζεψε το κερατοφυλλο καπου σε μια γωνια να μην σου θαβει τα υπολοιπα! Γενικα σαν " κανονας " ειναι να βαζεις τα ομοια μαζι! Ταχτοποιησε τα λίγο και μην τα πηζεις μαζι!

Έβγαλα έτσι όπως λες φωτογραφίες και βγήκαν χάλια.. Ήταν ξασπρισμένες και μπλεδίζανε..

Αυτό που κοκκίνησα το έγραψες για κακό; Μα εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω.. Ζούγκλα!!!!!

Το κερατόφυλλο είναι πιασμένο με μπετονιά και δεν κουνιέται από εκεί που το έβαλα..

Ο "κανόνας" για τα φυτά δεν μου αρέσει καθόλου γιατί αν τα ήθελα τακτοποιημένα θα έφτιαχνα ανθοδέσμη..

PS

Δεν αυθαδιάζω προς τον δάσκαλο αλλά βίτσια είναι αυτά βρε δάσκαλε.. :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...