Jump to content

Χρήση Melafix Σε Λαβυρινθόψαρα


Recommended Posts

Μετα απο θεραπεια με mellafix το ψαρι εγινε νευρικο δεν τρωει και κρυβεται.

Να ειναι τυχαιο γεγονος ή να φταει το mellafix;

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αλλαγη νερου βαρβατη!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο θεραπεια με mellafix το ψαρι εγινε νευρικο δεν τρωει και κρυβεται.

Να ειναι τυχαιο γεγονος ή να φταει το mellafix;

Κατσε γιατι εγραψα μια ανακριβεια, σημερα ειναι η εκτη μερα μελαφιξ, να το σταματησω και να κανω αλλαγη νερου πχ 30%;

Link to comment
Share on other sites

Το μελαφιξ δεν ευθυνεται γι` αυτο. Το πιο πιθανο ειναι πως δεν ειναι το καταλληλο φαρμακο για αυτο που εχει το ψαρακι σου. Το μελαφιξ δεν ειναι το γιατρικο για ολες τις παθησεις...

Πρεπει να προσπαθησεις να βρεις την αιτια που αρρωστησε το ψαρακι μηπως και καταφερεις να βρεις αποτελεσματικη θεραπεια...

Υ.Γ. Κανε αλλαγη νερου και μετρησεις πριν και κανα δυοωρο μετα για να δεις αν συμβαινει κατι...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Το μελαφιξ δεν ευθυνεται γι` αυτο. Το πιο πιθανο ειναι πως δεν ειναι το καταλληλο φαρμακο για αυτο που εχει το ψαρακι σου. Το μελαφιξ δεν ειναι το γιατρικο για ολες τις παθησεις...

Πρεπει να προσπαθησεις να βρεις την αιτια που αρρωστησε το ψαρακι μηπως και καταφερεις να βρεις αποτελεσματικη θεραπεια...

Υ.Γ. Κανε αλλαγη νερου και μετρησεις πριν και κανα δυοωρο μετα για να δεις αν συμβαινει κατι...

Το προβλημα ειναι οτι εκτος του λιγου fin rot το οποιο εχει σταματησει να μεγαλωνει δεν ειχε τιποτα αλλο (σταθερες συνθηκες, ολα τζαμι).

Για ποιο λογο να του εβαζα φαρμακο δεν ειχε τιποτα εκτος απο το σημερινο... ξαφνικα.

Το μονο εξτρα ηταν το mellafix... για αυτο ειπα μηπως.

Σημερινες μετρησεις

θερμοκρασια: 26,5 (+0,3-)

pH: 7,5

KH:7 GH:8

ΝΗ3 (αμμωνια): 0

ΝΟ2(νιτρώδη): 0

ΝΟ3(νιτρικά): 0 (φυτεμμενο ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - cinelli
Link to comment
Share on other sites

Το μελαφιξ δεν ειναι επικινδυνο για το ψαρακι. Κοιτα το προσεχτικα μηπως υπαρχει καποιο σημαδακι `η καποιο αλλο σημαδι που δεν το ειχε πριν...

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις

θερμοκρασια: 26,5 (+0,3-)

pH: 7,5

KH:7 GH:8

ΝΗ3 (αμμωνια): 0

ΝΟ2(νιτρώδη): 0

ΝΟ3(νιτρικά): 0 (φυτεμμενο ενυδρειο)

Στο εγραψα και αλλου το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την γνωμη μου?σταματα να παλευεις με το μελαφιξ κ τα φαρμακα.ψαξε να βρεις την αιτια του φιν ροτ.μαλακωνεις το νερο?τι πεχα εχεις?μηπως το φιλτρο ειναι δυνατο?η θερμοκρασια του νερου της αλλαγης ειναι ιδια με αυτη του ενυδρειου?κατι απο αυτα δημιουργει το προβλημα.βελτιωσε αυτα κ το προβλημα θα σταματησει.εαν δεν βρεις την αιτια,φαυλος κυκλος θα ειναι.στο λεω εγω που τι τραβηξα απο το φιν ροτ δεν λεγεται..

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την γνωμη μου?σταματα να παλευεις με το μελαφιξ Σταματησα τα φαρμακα.ψαξε να βρεις την αιτια του φιν ροτ πιασε το αυγο και κουρευτω :hot: .μαλακωνεις το νεροΝαι με τυρφη?τι πεχα εχειςΕιχα 7,5 και το παω στο 7,0?μηπως το φιλτρο ειναι δυνατο?Το εχω στο minimum η θερμοκρασια του νερου της αλλαγης ειναι ιδια με αυτη του ενυδρειου? Εννοειταικατι απο αυτα δημιουργει το προβλημα.βελτιωσε αυτα κ το προβλημα θα σταματησει.εαν δεν βρεις την αιτια,φαυλος κυκλος θα ειναι.στο λεω εγω που τι τραβηξα απο το φιν ροτ δεν λεγεται..

Τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...