Jump to content

Dutch Scape


nicpapa

Recommended Posts

Νίκο 2 ερωτήσεις.

 

Σε προηγούμενο ποστ σου ανέφερες πως έχεις υψηλή ανατάραξη και καταφέρνεις να εμπλουτίζεις το νερό με οξυγόνο ενώ ταυτόχρονα με co2. Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Εφ'όσον βάζεις οξυγόνο μέσα κάνοντας υψηλή ανατάραξη το co2 μέσα στο νερό πέφτει. Άρα ανεβάζεις και άλλο co2. Οπότε δεν έρχεσαι μία η άλλη; Αν μπορείς εξήγησε το μου.

 

Και 2ον είδα και στο βίντεο την ανατάραξη σου. Κυκλοφορία στον βυθό όμως δεν έχεις; Δεν είδα λίγο flow μέσα , βέβαια και στο βίντεο δύσκολο να το δεις αυτό.

 

Απο ροη το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει μεγαλη, δεν φαινεται γιατι τα βαζω σε σημεια οπου να μην σπρωχνουν τα φυτα,

Εχει 2 εξωτερικα φιλτρα και ενα κρεμαστο φιλτρο, θεωρητικα η ροη ειναι 2400l/h , δηλαδη γυρνανε το νερο 12 φορες  την ωρα.

 

Το απαντησες και μονος σου...

 

Γενικα προσθετοντας περισσοτερο οξυγονο μπορουμε να πετυχουμε και περισσοτερα ppm co2.

Ναι χανουμε αρκετο co2 ,αλλα ειναι φθηνο.

 

Εξαρταται πως το δουλευεις το co2 , μεγεθος ενυδρειου κτλ.

 

Αυτο το ενυδρειο, επειδη το co2 τρεχει σε ηλεκτροβανα, ετσι οπως το εχω στησει σε μια ωρα πιανει σταθερο ph και μένει σταθερο για οσο ειναι σε λειτουργια.

Το κρεμαστο φιλτρο ειναι αδειο, για να μην μου αλλαζει η ροη.

Οποτε αν το σκεφτεις καθε μερα εχω ιδια αναταραξη, και ιδια ποσοτητα co2 .

 

Με την μεγαλη αναταραξη πετυχαινουμε μεγαλυτερη ανταλαγη αεριων, και σταθερό ph μιας και δεν εχει και βιοφιλμ.

Αλλα οπως ειπα εξαρταται το ενυδρειο...

 

Aν καταφερω να βρω ενα σιτε , που ειχε σχεδιαγραμματα θα το βαλω αργοτερα ...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω κάτι αλλά δυσκολεύομαι.

 

Κάνεις ανατάραξη και έχεις υψηλή οξυγόνωση οπότε για να πιάσεις co2 στο νερό επαρκές ανεβάζεις φυσαλίδες. Οπότε εγώ ρωτάω. Αν δεν χανόταν το co2 από την ανατάραξη δεν θα χρειαζόσουν 4 φισαλίδες θα χρειαζόσουν 2 (παράδειγμα τα νούμερα). Οπότε δεν είναι μία η άλλη; Και στην 1η περίπτωση και στην 2η το ίδιο οξυγόνο έχεις μέσα.

 

Αυτό για το βιοφίλμ το καταλαβαίνω.

 

Με 12 φορές τα λίτρα δεν έχεις συνθήκες πλυντηρίου;

 

Όταν λες κρυφή τοποθέτηση , έχεις βάλει τους κυκλοφορητές σε σημεία μέσα;

 

Και όταν λες άδειο κρεμαστό φίλτρο. Γιατί δεν χρησιμοποιείς έναν σκέτο κυκλοφορητή ;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω κάτι αλλά δυσκολεύομαι.

 

Κάνεις ανατάραξη και έχεις υψηλή οξυγόνωση οπότε για να πιάσεις co2 στο νερό επαρκές ανεβάζεις φυσαλίδες. Οπότε εγώ ρωτάω. Αν δεν χανόταν το co2 από την ανατάραξη δεν θα χρειαζόσουν 4 φισαλίδες θα χρειαζόσουν 2 (παράδειγμα τα νούμερα). Οπότε δεν είναι μία η άλλη; Και στην 1η περίπτωση και στην 2η το ίδιο οξυγόνο έχεις μέσα.

 

Αυτό για το βιοφίλμ το καταλαβαίνω.

 

Με 12 φορές τα λίτρα δεν έχεις συνθήκες πλυντηρίου;

 

Όταν λες κρυφή τοποθέτηση , έχεις βάλει τους κυκλοφορητές σε σημεία μέσα;

 

Και όταν λες άδειο κρεμαστό φίλτρο. Γιατί δεν χρησιμοποιείς έναν σκέτο κυκλοφορητή ;

Δεν εχεις καταλαβει, το co2 δεν αφαιρει το οξυγονο, δεν ειναι ή το ενα ή το αλλο.

Ετσι και αλλιως με τον διαχυτηρα που εχω , το co2 αποροφαται στο νερο μεσα, και δεν φευγει απο το συστημα τοσο ευκολα.

Το κρεμαστο το ειχα και αφου μου κανει την δουλεια που θελω , ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καταλαβει, το co2 δεν αφαιρει το οξυγονο, δεν ειναι ή το ενα ή το αλλο.

Ετσι και αλλιως με τον διαχυτηρα που εχω , το co2 αποροφαται στο νερο μεσα, και δεν φευγει απο το συστημα τοσο ευκολα.

Το κρεμαστο το ειχα και αφου μου κανει την δουλεια που θελω , ειναι μια χαρα.

Το co2 δεν αφαιρεί το οξυγόνο. Το οξυγόνο όμως μειώνει την περιεκτικότητα του co2 στο νερό. Σου δινω παράδειγμα:

 

Έτρεχα 80 φ/λ σταθερά με πράσινο checker. Έτρεξα την αεραντλία 3 μέρες και το checker από το 1ο 24ωρο έγινε μπλε. Συμπέρασμα, χρειαζόταν να βάλω περισσότερο co2 στο νερό πχ 120 φ/λ για να ξαναπιάσω περιεκτικότητα υψηλή σε συνάρτηση με την αεραντλία. Αν όμως το έκανα , έβαζα δηλαδή τις 120 φ/λ αυτομάτως θα ερχόμουν σε μία κατάσταση μία η άλλη σχετικά με το οξυγόνο και το co2 Που θα μέτρουσε το νερό μου.

 

Οπότε το κρεμαστό φίλτρο το χρησιμοποιείς σαν κυκλοφορητή. Αυτό το ρώτησα για να καταλάβω αν είχες λόγο που ήταν φίλτρο και όχι κυκλοφορητάκι.

Link to comment
Share on other sites

Το co2 δεν αφαιρεί το οξυγόνο. Το οξυγόνο όμως μειώνει την περιεκτικότητα του co2 στο νερό. Σου δινω παράδειγμα:

 

Έτρεχα 80 φ/λ σταθερά με πράσινο checker. Έτρεξα την αεραντλία 3 μέρες και το checker από το 1ο 24ωρο έγινε μπλε. Συμπέρασμα, χρειαζόταν να βάλω περισσότερο co2 στο νερό πχ 120 φ/λ για να ξαναπιάσω περιεκτικότητα υψηλή σε συνάρτηση με την αεραντλία. Αν όμως το έκανα , έβαζα δηλαδή τις 120 φ/λ αυτομάτως θα ερχόμουν σε μία κατάσταση μία η άλλη σχετικά με το οξυγόνο και το co2 Που θα μέτρουσε το νερό μου.

 

Οπότε το κρεμαστό φίλτρο το χρησιμοποιείς σαν κυκλοφορητή. Αυτό το ρώτησα για να καταλάβω αν είχες λόγο που ήταν φίλτρο και όχι κυκλοφορητάκι.

 

Τα εχεις μπερδεψει λιγο..αλλο κυκλοφορια και αλλο αναταραξη...το κρεμαστο το εχει για αναταραξη και οχι για κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπερδεψει λιγο..αλλο κυκλοφορια και αλλο αναταραξη...το κρεμαστο το εχει για αναταραξη και οχι για κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο.

Όχι έχω καταλάβει , απλά χρησιμοποίησα την λάθος λέξη (κυκλοφορητής). Για την ανατάραξη μιλάγαμε και πιο πίσω.

 

Αυτό που γράφω σχετικά με το co2 Και το O2 μπορείς να το σχολιάσεις από την πλευρά σου; Γιατί εμένα μετά από αυτό που είχε γίνει στο ενυδρείο αντιλαμβάνομαι τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το co2 δεν αφαιρεί το οξυγόνο. Το οξυγόνο όμως μειώνει την περιεκτικότητα του co2 στο νερό. Σου δινω παράδειγμα:

 

Έτρεχα 80 φ/λ σταθερά με πράσινο checker. Έτρεξα την αεραντλία 3 μέρες και το checker από το 1ο 24ωρο έγινε μπλε. Συμπέρασμα, χρειαζόταν να βάλω περισσότερο co2 στο νερό πχ 120 φ/λ για να ξαναπιάσω περιεκτικότητα υψηλή σε συνάρτηση με την αεραντλία. Αν όμως το έκανα , έβαζα δηλαδή τις 120 φ/λ αυτομάτως θα ερχόμουν σε μία κατάσταση μία η άλλη σχετικά με το οξυγόνο και το co2 Που θα μέτρουσε το νερό μου.

 

Οπότε το κρεμαστό φίλτρο το χρησιμοποιείς σαν κυκλοφορητή. Αυτό το ρώτησα για να καταλάβω αν είχες λόγο που ήταν φίλτρο και όχι κυκλοφορητάκι.

Το οξυγονο δεν μειωνει το co2 ,αλλα η αναταραξη το κανει μεσω ανταλαγής αεριων.

Εμεις θελουμε να εχουμε αρκετο οξυγονο  γιατα ψαρια και τους οργανισμους , και αρκετο co2  για την φωτοσυνθεση των φυτων...

Οπως ειπα και παραπανω,με περισσοτερο οξυγονο στο νερο, μπορουμε να πιασουμε περισσοτερα ppm co2 χωρις να επηρεαζονται οι οργανισμοι.

Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχεις όμως αύξηση του οξυγόνου ανεβάζεις την ανατάραξη. Άρα έχεις ανταλλαγή αερίων άρα μειώνεται το CO2.

 

Γιατί πχ λέμε να έχουμε πολύ μικρή ανατάραξη σε φυτεμένα; Για να μην χάνεται το co2 από την ανταλλαγή αερίων.

 

Αν οπότε έχουμε μεγάλη ανατάραξη και βάζουμε 4 φ/δ δεν ξοδεύουμε τσάμπα co2 χωρίς κανένα όφελος;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχεις όμως αύξηση του οξυγόνου ανεβάζεις την ανατάραξη. Άρα έχεις ανταλλαγή αερίων άρα μειώνεται το CO2.

 

Γιατί πχ λέμε να έχουμε πολύ μικρή ανατάραξη σε φυτεμένα; Για να μην χάνεται το co2 από την ανταλλαγή αερίων.

 

Αν οπότε έχουμε μεγάλη ανατάραξη και βάζουμε 4 φ/δ δεν ξοδεύουμε τσάμπα co2 χωρίς κανένα όφελος;

Παρε ενα ph meter καλο και δες ποτε και πως  θα πετυχεις σταθερο ph... καθως και τεστακια για το οξυγονο στο νερο.

Ρε συ πια σπαταλη?

5 ευρω γεμιζω την 6κιλη μπουκαλα, που μου κραταει 3-4 μηνες...

Το βρηκα το site αλλα πλεον ειναι για εγεγραμμενουν χρηστες.

http://www.golias.net/akvaristika/

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία θα σου εξηγήσω από κοντά τι προσπαθώ αποτυχημένα να διατυπώσω τόση ώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν γίνεται να μην έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια για να μην χάνεις co2. Πρέπει να υπάρχει ανατάραξη -άρα οξυγόνο- και για τα ψάρια.

Στο δικό μου όταν το έστησα, χωρίς καθόλου ανατάραξη και λιγότερο από 1 φυσ./δευτερόλεπτο ο drop checker δεν έλεγε να ξεκολλήσει απ' το κίτρινο. Ε μετά με ξεκόλλησε ο Κώστας :P

Link to comment
Share on other sites

Αντεε δεν θα μας δειξει καμια φωτο απο καμια αλλαγη? :P

 

Αλλαγες πολλές... :P

Kαταφερα και επιασα τα ροδοστομα... τα ατιμα δεν πιανοντε με τπτ...

Τα μεταφερα στο 100λιτρο.

Σε αυτο ηθελα να βαλω , αρλεκινους αλλα δεν βρηκα , οποτε πηγα σε neon cardinals, αλλα και παλι δεν βρηκα πολλά ψαρια. 

Αυριο θα τα εχω.

 

DSC_9462_zpsaunoyfbw.jpg

 

DSC_9468_zpsji6ouvhf.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το moss wall πάει να γίνει, το φυτάκι λιιιιγο δεξιά απ το κέντρο και μπροστά απ τις τονίνες ποιο είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Aν λες αυτο που μοιαζει με αχινο , ειναι Eriocaulon Cinereum, πισω απο αυτο ειναι ludwigia pantanal.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έλεγα, πολύ ωραίο φυτό όπως και το άλλο δεξιά του που πορτοκαλίζει, πολύ ωραία χρώματα!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα τα ψαρια ...

Μου εκανε εντυπωση μεγαλη οτι παρα το ολοημερο ταξιδι τους, τα ψαρια μετα απο  την προσαρμογη, τους πηρε μολις μιση ωρα για να επανελθουν τα χρωματα τους.

Αυτα τρωνε κατευθεια... :)

 

DSC_9569_zpseuigkn5u.jpg

 

DSC_9565_zpst5llhh4r.jpg

 

DSC_9576_zpswprgzjms.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν σε καλο ενυδρειο, γιαυτο!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω να πω οτι καμια σχεση με τα ροδοστομα... δεν ειχα δοκιμασει και αλλα ψαρια εκτος απο αυτα.

Διαφορες απο την πρωτη κιολας ημερα, στις ιδιες παραμετρους και τα τα δυο ειδη.

Τα ροδοστομα γενικα ειναι φωτοευαισθητα ψαρια... προτιμουν τις σκιες , αντιθετα τα cardinals τα βλεπω κιολας απο την πρωτη ημερα , στο μπροστινο τζαμι.

Τα ροδοστομα παντα ητανε κοπαδι , αυτα εχουν απλωθει στο ενυδρειο και δεν μετακινουνται και πολυ ενω τα ροδοστοματα εβλεπες συνεχεια να πηγαινουν απο την μια ακρη στην αλλη ακρη και ξανα. 

Τα ροδοστομα γενικα ειναι ευαισθητα ψαρια, λιγο να κλεισεις το ντουλαπι αποτομα, φυγανε πηγανε και κρυφτηκανε.

Γενικα οι καρδιναλιοι μου φαινονται πιο ηρεμα ψαρακια, σε σχεση με τα ροδοστομα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου μόλις πλησιάσω να τους ταΐσω, κρύβονται για λίγο αλλά μετά ξαναβγαίνουν. Όταν είχα τις 3 λάμπες, μόλις άναβαν είχα ένα άδειο ενυδρείο. Το βράδυ τα έβλεπα ξανά, συμπεριφορά όπως τα ροδόστομά σου. Ίσως βέβαια να είναι και λόγω μήκους, 55cm.

Link to comment
Share on other sites

Πιασανε το τζοκερ οι συγκεκριμενοι...

Και μετά απο πολλά τζακ ποτ.:)

Πολύ ωραία ψάρια. Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου μόλις πλησιάσω να τους ταΐσω, κρύβονται για λίγο αλλά μετά ξαναβγαίνουν. Όταν είχα τις 3 λάμπες, μόλις άναβαν είχα ένα άδειο ενυδρείο. Το βράδυ τα έβλεπα ξανά, συμπεριφορά όπως τα ροδόστομά σου. Ίσως βέβαια να είναι και λόγω μήκους, 55cm.

 

Τα ροδοστομα τα ταιζα και με το χερο πολλες φορες. παντα πριν αναψουν τα φωτα.

Αλλα με το που αναβαν τα φωτα εξαφανιζονταν, τα εβλεπες συνηθως να κολυμπανε στην πλατη του ενυδρειου ιτς πρωτες ωρες του φωτισμου μετα εβγαιναν εξω  και κολυμπουσαν μπροστα στο τζαμι. 

τωρα αυτα δοκιμασα την τσιμπιδα , και ηρθανε και φανγε απο εκει.

Θα δειξει στην πορεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα τετρα εχουν ενα θεματακι με το πολυ φως.

Τα ember μου οταν τα ειχα στο 40αρι με το που αναβα τα φωτα,επιαναν τις σκιες κατω απο φυτα και φυλλα. Μολις τα φωτα εσβηναν τοτε εβγαιναν και αυτα και εκοβαν βολτες.

Τωρα που τα εβαλα σε ενυδρειο με λιγοτερο φως,βλεπω αλλα ψαρια.

Καλως τα δεχτικες Νικο,ωραια ψαρακια και το χρωμα τους κανει αντιθεση και με τα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια υπαρχει καποια περιπτωση οι καρδιναλιοι να τσιμπολογουν τον γονο απο τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια υπαρχει καποια περιπτωση οι καρδιναλιοι να τσιμπολογουν τον γονο απο τις γαριδες?

 

 

Σιγουρα ναι...

Εχω πετυχεις ροδοστομο να εχει σφινωμενη στο στομα ενηλικη rcs. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...