Jump to content

Dutch Scape


nicpapa

Recommended Posts

χαχαχαχαχαχαχα..... τελικά έχουν δίκιο όλοι οι προηγούμενοι. Είσαι ....... (εκτός από θεός στα φυτεμένα)..."σαδιστής" !!!!

Εδω ανούμπια βάζουμε και παίζει και να μην πιάσει !!!

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μια φωτο το γκαζονακι να δειτε αλλα δεν φαινεται καλα , ειναι επανω σε μια πετρα λαβας, και παει σφεντοντα... :)

 

Νικολάκη τίποτα δεν με παραξενεύει πλέον, και στο τζάμι να το φύτευες πάλι σφεντόνα θα πήγαινε. :D

Link to comment
Share on other sites

Νικολάκη τίποτα δεν με παραξενεύει πλέον, και στο τζάμι να το φύτευες πάλι σφεντόνα θα πήγαινε. :D

 

Ναι πες μας τωρα οτι δεν ειδες στην αριστερη μπροστα γωνια την μοςς στο τζαμι :P

Στη σιλικονη την εχει κολλησει αυτος! αχαχαχααχχαχ

Link to comment
Share on other sites

Ναι πες μας τωρα οτι δεν ειδες στην αριστερη μπροστα γωνια την μοςς στο τζαμι :P

Στη σιλικονη την εχει κολλησει αυτος! αχαχαχααχχαχ

 

Mονη της πηγε εκει... :P

Αν την δεις και σε ποιο παλιες φωτος ειχε ξεκινησει απο κατω, και τωρα εχει φτασει πάνω.

Εχει και στην αλλη γωνια, :P

Εχω και προβλημα με την οσμωση μου, ειναι οριακα... :)

Τα εχει παιξει η μεμβρανη, και μου βγαζει νερο με kh 2-3 ...

Δεν παραπονιεμαι μου κρατησε 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε,εσυ μεχρι και στις σιλικονες κολλας φυτα! αχαχαχαχαχαχαχ :P

Καλα μη μιλας καθολου για την α/ο,5 χρονια ειναι παρα πολλα ρε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα εκανα μεγαλη αλλαγη, γιατι ειχε σκουρυνει το νερο απο τις τανινες των ξυλων.

Αλλα ταλαιπωρηθηκα με τον βραστηρα. :)

 

DSC_8028_zpsgi6g3qdl.jpg

 

DSC_8030_zpsdd6azncb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, και χωρίς νερό μ`αρέσει. :D

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν έχω και μεγάλη κάψα για τα φυτεμένα, αυτό το ενυδρείο μ'αρέσει απίστευτα. Είναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ! Συγχαρητήρια! 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και χωρίς νερό είναι απίστευτο. Σαν palutarium!!!!

 

Βραστήρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και χωρίς νερό είναι απίστευτο. Σαν palutarium!!!!

 

Βραστήρα;;;;

 

Nαι με βραστηρα βραζω νερο σε ολα τα ενυδρεια μου , και το βαζω στο βαρελι και παλι.. μεχρι να φτασει την θερμοκρασια του ενυδρειου.

Στα 120 λιτρα που αλλαξα περιπου, ήθελε 8  γεμισματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι με βραστηρα βραζω νερο σε ολα τα ενυδρεια μου , και το βαζω στο βαρελι και παλι.. μεχρι να φτασει την θερμοκρασια του ενυδρειου.

Στα 120 λιτρα που αλλαξα περιπου, ήθελε 8  γεμισματα. :)

Βράζεις το νερό για να αποστειρωθεί; Η για να πετύχεις θερμοκρασία στο βαρέλι;

Link to comment
Share on other sites

Βρε τρελε,με το βραστηρα γεμιζεις το βαρελι?

Και γιατι δεν βαζεις μεσα στο βαρελι εναν θερμοστατη? ααχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις ενα βραστηρα χειρως? Φτηνοι ειναι. Με κανα 20ρικο παιρνεις εναν 2kw και θα σου ζεσταινει το βαρελι σε λιγα λεπτα. Απλα τον κρεμας μεσα στο νερο κ περιμενεις.

Link to comment
Share on other sites

Βράζεις το νερό για να αποστειρωθεί; Η για να πετύχεις θερμοκρασία στο βαρέλι;

 

Για την θερμοκρασια ...

Βρε τρελε,με το βραστηρα γεμιζεις το βαρελι?

Και γιατι δεν βαζεις μεσα στο βαρελι εναν θερμοστατη? ααχαχαχαχ :P

 

Γεμιζω πρωτα το βαρελι και μετα βαζω στο βραστηρα.

Κωστα ειναι πολυ πιο γρηγορο , ο θερμαντηρας θελει ωρες.

Και δεν μπορω να εχω το βαρελι μεσα στο γραφειο... :)

Γιατι δεν παιρνεις ενα βραστηρα χειρως? Φτηνοι ειναι. Με κανα 20ρικο παιρνεις εναν 2kw και θα σου ζεσταινει το βαρελι σε λιγα λεπτα. Απλα τον κρεμας μεσα στο νερο κ περιμενεις.

Το ξερω , αλλα τοσα χρονια αυτο κανω δεν με πειραζει, πανω κατω την ιδια ωρα θα κανει .

Link to comment
Share on other sites

Άρα θέλεις να ξεμπερδευεις γρήγορα. Λογικό αν δεν μπορείς να έχεις το βαρέλι μες τη μέση. Όχι σαν και εμάς που το απιθωνουμε σε μια γωνία στην ήδη μικρή κουζίνα και ευτυχώς που μας ανέχεται ή σύζυγος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα το ίδιο τραβάμε και εμείς αλλα με τη μανα χαχαχα ίδιες ειναι όλες :P

Link to comment
Share on other sites

Eνα βιντεακι, τα φυτα θελουν συμμαζεμα... :)

Ειναι μολις 2 μηνες απο το στησιμο.

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν πω ότι δε ζηλεύω, θα είναι τεράστιο ψέμα, αν επιτρέπεται έτσι για να μου φύγουν κάποιες απορίες, τι ύψος και τι φωτισμό έχει; Τα κόκκινα φυτά κάτω δεξιά (ποια είναι;) πως μένουν τόσο κόκκινα αφού είναι πολύ χαμηλά και μακριά απ το φώς; Πόσο διοξείδιο ρίχνεις; Μετράς με όργανο ή μόνο drop checker; Με το διοξείδιο επηρρεάζονται αρνητικά τα ψάρια όσον αφορά την αναπαραγωγή τους ή αντίθετα επειδή έρχεται το νερό πιο κοντά στις παραμέτρους τα ενθαρρύνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Αν πω ότι δε ζηλεύω, θα είναι τεράστιο ψέμα, αν επιτρέπεται έτσι για να μου φύγουν κάποιες απορίες, τι ύψος και τι φωτισμό έχει; Τα κόκκινα φυτά κάτω δεξιά (ποια είναι ;) πως μένουν τόσο κόκκινα αφού είναι πολύ χαμηλά και μακριά απ το φώς; Πόσο διοξείδιο ρίχνεις; Μετράς με όργανο ή μόνο drop checker; Με το διοξείδιο επηρρεάζονται αρνητικά τα ψάρια όσον αφορά την αναπαραγωγή τους ή αντίθετα επειδή έρχεται το νερό πιο κοντά στις παραμέτρους τα ενθαρρύνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

To ενυδρειο εχει διαστασεις , 100 χ 40 χ 45 , 45 το υψος.

Ο φωτισμος του ενυδρειου ειναι απο εμπρος προς τα πίσω.

 

Osram t5 39watt 865 6500k 2850 lm

Osram fluora t8 30w 1000 lm

Philips tld t8 18 watt, 400lm ειναι μικρη η λαμπα σε σχεση με τι αλλες , αλλα μου αρεσε το μπλε. :)

Osram 840 t5 39watt 4000 k 3100 lm

Grolux t5 39 watt 1050

Osram t5 865 6500 k 2850 lm

Το φωτιστικο ειναι περιπου 30 εκατοστα απο την επιφανεια του νερου.

 

Τα κοκκινα δεξια ειναι Ludwigia sp. 'Super Red', αν το φυτο ειναι χαρουμενο θα σου δωσει το χρωμα που θέλει.

 

Και με τα δυο μετραω.

Για γρηγορη ματια εχω το drop checker ,φαινεται και στο βιντεο πανω αριστερα,  πρασινο ειναι συνεχεια.

 

Και με ph meter, της american marine., τωρα το ph μετρο ειναι παλιο , και μετραει χαμηλοτερα.

 

Το co2 το εχω με χρονοδιακοπτη σε αυτο το ενυδρειο, 1 ωρα πριν αναψουν τα φωτα και κλεινει μια ωρα πριν κλέισουν.

 

Φυσαλιδες περιπου 4 το δευτερολεπτο, σε μια ωρα που κατεβαζει το ph στο 5,5 αλλα οπως ειπα δεν μετραει σωστα το ph μετρο.

 

Διαφορα πριν ανοιξει το co2 και μετα , εχω 0,8 ph , αλλα αν κλεισω το co2 για μια ημερα και με την αναταραξη που εχω στο ενυδρειο πιανει 1-1,2 ph διαφορα.

 

Αν δεις αναταραξη εχω απο 2 εξωτερικα φιλτρα, και ενα κρεμαστο φιτλρο, ετσι πετυχενω και το σταθερο co2 παραλληλα με εμπλουτισμο στο νερο με οξυγονο.

Ριχνω πολυ co2 αλλα εχω και πολυ οξυγονο. :)

 

Τα συγκεκριμενα ψαρια , δεν γενανε στο ενυδρειο οπως ειναι θελουν αλλες παραμετρους. Και να γεννησουν δεν προκειται σε αυτο το ενυδρειο να δω τα μικρα ή αυγα , γιατι τα τρωνε.

Αν ψαξεις στο φορουμ εχω ασχοληθει και με την αναπαραγωγη τους.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το θεμα σου με μεγαλο ενδιαφερον,περιμενοντας φωτογραφιες και βιντεο.Εισαι καλλιτεχνης φιλε.

Respect!!!! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωω πολύ φωτισμός, 7 λάμπες και 11000 lumen αν τα υπολόγισα σωστά, φαντάζομαι επειδή έχεις το φωτιστικό πολύ ψηλά απ την επιφάνεια έτσι; Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος γι αυτό; Για την αναπαραγωγή εννοώ επειδή το pH πέφτει με τεχνητό τρόπο από διοξείδιο κι όχι τύρφη ή κάτι άλλο, το καταλαβαίνουν αυτό τα ψάρια γενικότερα ή δεν τα ενδιαφέρει από που προήρθε η πτώση της αλκαλικότητας; Για το πεχάμετρο πως είσαι σίγουρος ότι δεν μετράει; Το έχεις μετρήσει με υγρά καλιμπραρίσματος; Μακάρι να μείνει πάντως το θέμα σου για αρκετά χρόνια ζωντανό και εμείς πάνω απ όλα υγιείς γιατί θέλω κάποια στιγμή να ξεστήσω το ενυδρείο σε κανά δύο χρόνια να δω πως θα τα πάω για πρώτη φορά φυτεμένος, να αποκτήσω λίγη εμπειρία και να το ξαναστήσω με καλύτερες προϋποθέσεις και θέλω το νήμα σου για μπούσουλα και φυσικά να βοηθήσεις με τις γνώσεις σου. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Τραβα κανενα βιντεο της προκοπης ρε! αχαχαχαχαχχα :P

Σουπερ παει το ενυδρειο φιλε και τα χρωματα των φυτων ειναι πολυ καλα!

Ευγε,ευγε αγαπητε μου φιλε! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...