Jump to content

3D Background


NikolasB

Recommended Posts

Η αληθεια ειναι οτι τα λιτρα του ενυδρειου ειναι λιγα αλλα απο την αλλη ειναι μια ομορφη δημιουργικη εμπειρια η κατασκευη του background....

Ριξε μια ματια και στο δικο μου για ιδεες εαν σε ενδιαφερει, καλη συνεχεια..... ;)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/40736-eaetho-thneaoaa-eae-ooci-dhanioossaoc-iio/

Από τα καλύτερα background που έχω δει !!!!! :bow:

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι πολυ ωραιο...!!! αλλα ΟΤΑΝ και ΑΜΑ υπαρξει μεγαλυτερο ενυδρειο τοτε θα φτιαχτει ενα παρομοιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα και ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Εχω μια ιδεα για να μην χασεις λιτρα και δηλαδη η πλατη να κατασκευαστη αλλα να τοποθετηθει εξωτερικα του ενυδρειου. Θ α προτεινα να φτιαχτει μια περιμετρικη πατουριτσα δηλαδη σαν μια λεπτη κορνιζα γυρω γυρω εκτος απο την πανω μερια οπου μπορει να μπει μια λαμπα κατα μηκος ετσι ωστε να μην καθρευτιζει το πισω τζαμι δεινωντας ετσι και το εφε και το βαθος συν οτι δεν θα χασεις εσωτερικα πολυτιμα λιτρα. Δεν ξερω εαν η ιδεα σε ενδιαφερει αλλα πιστευω πως στην θεσει σου θα το δοκιμαζα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα αλλα λιγο δυσκολο τωρα...Περαστηκε 2ο χερι με πιο παχυρευστο τσιμεντο και αυριο θα περαστει λευκο τσιμεντο με χρωμα...

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια Νικολα :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα λευκο τσιμεντο και ειδικο τσιμεντοχρωμα σε σκονη (ωχρα)...Το αποτελεσμα ειναι αυτο που βλεπετε στην φωτογραφια...2,5 κιλα λευκο τσιμεντο (!!!) αυριο θα περαστει το 4ο και τελευταιο χερι...

post-56445-0-87305300-1404373928_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο εγινε....ποσα κιλα ζυγιζει μεχρι στιγμης?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...Περιπου 4 κιλα!!! ΠΕΡΙΠΟΥ...δεν το εχω ζυγισει

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε και το δικο σου ValeAq!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο σου 3D background...Τι δεν θα φτιαξεις και εσυ ενα?? ;):):P

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και φτιαξω θα πρεπει να βγαλω το σιποραξ και το σφουγγαρι και να βαλω το ψαρι στο φιτρο να κολυμπαει αχαχαχαχα!

Οταν παρω πιο μεγαλο ενυδρειο σιγουρα θα το επιχειρησω!

Link to comment
Share on other sites

"Καλημερα στην παρεα και ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Εχω μια ιδεα για να μην χασεις λιτρα και δηλαδη η πλατη να κατασκευαστη αλλα να τοποθετηθει εξωτερικα του ενυδρειου. Θ α προτεινα να φτιαχτει μια περιμετρικη πατουριτσα δηλαδη σαν μια λεπτη κορνιζα γυρω γυρω εκτος απο την πανω μερια οπου μπορει να μπει μια λαμπα κατα μηκος ετσι ωστε να μην καθρευτιζει το πισω τζαμι δεινωντας ετσι και το εφε και το βαθος συν οτι δεν θα χασεις εσωτερικα πολυτιμα λιτρα. Δεν ξερω εαν η ιδεα σε ενδιαφερει αλλα πιστευω πως στην θεσει σου θα το δοκιμαζα. "

το εγραψε ο Rik παραπανω...Θα μπορουσες να το κανεις ετσι..αν θελεις

Link to comment
Share on other sites

"Καλημερα στην παρεα και ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Εχω μια ιδεα για να μην χασεις λιτρα και δηλαδη η πλατη να κατασκευαστη αλλα να τοποθετηθει εξωτερικα του ενυδρειου. Θ α προτεινα να φτιαχτει μια περιμετρικη πατουριτσα δηλαδη σαν μια λεπτη κορνιζα γυρω γυρω εκτος απο την πανω μερια οπου μπορει να μπει μια λαμπα κατα μηκος ετσι ωστε να μην καθρευτιζει το πισω τζαμι δεινωντας ετσι και το εφε και το βαθος συν οτι δεν θα χασεις εσωτερικα πολυτιμα λιτρα. Δεν ξερω εαν η ιδεα σε ενδιαφερει αλλα πιστευω πως στην θεσει σου θα το δοκιμαζα. "

το εγραψε ο Rik παραπανω...Θα μπορουσες να το κανεις ετσι..αν θελεις

Link to comment
Share on other sites

"Καλημερα στην παρεα και ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Εχω μια ιδεα για να μην χασεις λιτρα και δηλαδη η πλατη να κατασκευαστη αλλα να τοποθετηθει εξωτερικα του ενυδρειου. Θ α προτεινα να φτιαχτει μια περιμετρικη πατουριτσα δηλαδη σαν μια λεπτη κορνιζα γυρω γυρω εκτος απο την πανω μερια οπου μπορει να μπει μια λαμπα κατα μηκος ετσι ωστε να μην καθρευτιζει το πισω τζαμι δεινωντας ετσι και το εφε και το βαθος συν οτι δεν θα χασεις εσωτερικα πολυτιμα λιτρα. Δεν ξερω εαν η ιδεα σε ενδιαφερει αλλα πιστευω πως στην θεσει σου θα το δοκιμαζα. "

το εγραψε ο Rik παραπανω...Θα μπορουσες να το κανεις ετσι..αν θελεις

Το έχω δοκιμάσει, εκτός την αντανάκλαση του φωτισμού που ίσως λυθεί με τοπικό φωτισμό υπάρχει έντονη παραμόρφωση αλλάζοντας γωνία θέασης.

Link to comment
Share on other sites

οκ bouboulas...εχω κανει καλα τωρα που εχω αφησει το background παλι κατω απο βρεγμενο πανι??

Link to comment
Share on other sites

οκ bouboulas...εχω κανει καλα τωρα που εχω αφησει το background παλι κατω απο βρεγμενο πανι??

Ναι πρέπει να στεγνώσει πολύ αργά και σταδιακά, αλλιώς θα γεμίσει ρωγμές και θα σπάσουν κομμάτια. Όταν στεγνώσει πολύ καλά τότε θα το βάλεις μέσα στο νερό για αρχίσει να καθαρίζει.

Link to comment
Share on other sites

αυριο εχω αλλο ενα χερι και μετα τελος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να <<παίξεις>> με την ώχρα χρωματίζοντας μικρά τμήματα με τσιμέντο που θα έχεις χρωματίσει από πριν. Επίσης με την ανάλογη ποσότητα ώχρας που θα βάλεις θα σου βγάλει ποιο σκούρο ή ποιο ανοιχτό χρώμα.

Μην βιαστείς να το τελειώσεις, όσο θα <<παίζεις >> με τα χρώματα τόσο θα σε ευχαριστεί το αποτέλεσμα που θα βγεί.

Προσοχή στον τύπο της ώχρας που θα χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι όλες κατάλληλες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να <<παίξεις>> με την ώχρα χρωματίζοντας μικρά τμήματα με τσιμέντο που θα έχεις χρωματίσει από πριν.

αυτο δεν το πολυκαταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις μερικές αποχρώσεις τις ώχρας και θα φτιάξεις πολύ λίγο τσιμέντο για να περάσεις ένα μικρό τμήμα ή και σε διάφορα σημεία Μετά άλλο χρωματισμένο τσιμέντο σε άλλη απόχρωση και το περνάς και αυτό σε άλλα σημεία. Μετά άλλο και άλλο και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζει και μου αρεσει ετσι ανοιχτοχρωμο σε συνδιασμο με μπεζ αμμο. Πρεπει να σκεφτεις οτι οι αποχρωσεις καλο ειναι να εχουν μικρες διαφορες ετσι ωστε να δειξει ομιογενες και να μην χτυπαει ασχημα στο ματι. Σιγουρα το να μπει εσωτερικα του ενυδρειου δειχνει ποιο ομορφο μια που και οι αλγες θα δωσουν το εφε τους, απλα τα λιτρα στα κυβικα σου ειναι ενα θεμα πολυ σοβαρο και που μπορει να μετανιωσεις αργοτερα, αλλα θα ειναι πια αργα. :kfu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...