Jump to content

Απειλουν Με Μπλακ Οι Συνδικαλιστες Της Δεη


Recommended Posts

Δηλαδή θα χάσω την "επένδυσή" μου κατά κάποιο τρόπο; Προτιμώ να την "πουλήσω" και να έχω κέρδος παρά να την κρατήσω και να μην ωφελούμαι.

Αν είναι να έχω σωστές υπηρεσίες, χωρίς μπλακ άουτ, χωρίς απεργίες, και υπάρχει υγιής ανταγωνισμός στην αγορά, δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι κρατική ή ιδιωτική η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, theodor, κουβέντα να γίνεται... :D

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, να 'χαμε να λέγαμε δηλαδή :D

Ξέρετε, μερικές φορές (ιδίως όταν βλέπω συζητήσεις στην τηλεόραση) αναρωτιέμαι αν ο διάλογος είναι ο πιο πρόσφορος τρόπος για να ισχυροποιησουμε τις απόψεις μας και να μεγαλώσουμε την απόσταση από τον συνομιλητή μας...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα χάσω την "επένδυσή" μου κατά κάποιο τρόπο; Προτιμώ να την "πουλήσω" και να έχω κέρδος παρά να την κρατήσω και να μην ωφελούμαι.

Αν είναι να έχω σωστές υπηρεσίες, χωρίς μπλακ άουτ, χωρίς απεργίες, και υπάρχει υγιής ανταγωνισμός στην αγορά, δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι κρατική ή ιδιωτική η ΔΕΗ.

τα ιδια λεγανε οταν απελευθερωθηκε η βενζινη. το αποτελεσμα το ζουμε. ο ανταγωνισμος οδηγει στο μονοπωλειο αναγκαστικα δεν ειναι χαζοι να ριξουν τις τιμες. το βλεπουμε με το καρτελ στο γαλα με την ολυμπιακη και την ετζιαν που τελικα γινανε μια εταιρια

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, να 'χαμε να λέγαμε δηλαδή :D

Ξέρετε, μερικές φορές (ιδίως όταν βλέπω συζητήσεις στην τηλεόραση) αναρωτιέμαι αν ο διάλογος είναι ο πιο πρόσφορος τρόπος για να ισχυροποιησουμε τις απόψεις μας και να μεγαλώσουμε την απόσταση από τον συνομιλητή μας...

Ναι, όταν κάνουμε διάλογο με σκοπό να αποδείξουμε πόσο σωστοί-τέλειοι-έξυπνοι είμαστε και όχι για να ανταλλάξουμε απόψεις. :)

Link to comment
Share on other sites

........ στο τέλος κοιτάμε όλοι το συμφέρον μας. :)

Θοδωρή μου αν κάποιος δεν κοιτούσε το ατομικό του συμφέρον

μάλλον ηλίθιο θα τον χαρακτηρίζαμε.

Το ζήτημα είναι αν το συμφέρον μας είναι και συμφέρον των πολλών ή των λίγων.

Αν μου επιτρέπεται πάντως:

-αυτή τη στιγμή υπάρχουν 5 πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας για να διαλέξει κάποιος που δεν θέλει τη ΔΕΗ http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113028851

- Η Energa & Hellas Power έκλεισαν και κατηγορούνται ότι έφαγαν 250 εκατομμυριάκια http://www.news123.gr/nea/newsgroup.php/5419587/

-Όποιος υπερασπίζεται τη δημόσια ΔΕΗ κάνει λάθος γιατί απλά δεν υπάρχει τέτοια. Από το 2003 είναι μετοχοποιημένη και ιδιωτικοποιημένη κατά 49% και το δημόσιο μέσω της ΔΕΗ Α.Ε. ελέγχει ουσιαστικά μόνο το 35% περ. της εγκατεστημένης ηλεκτρικής ενέργειας.

-Με τη αυτή τη "δημόσια" ή την ιδιωτική δΕΗ, κάνουν δεν κάνουν απεργία οι εργαζόμενοι,

ποιός εγγυάται ότι θα έχουμε ρεύμα? http://www.skai.gr/news/greece/article/245830/350000-oi-diakopes-reumatos-kathe-hrono-/?utm_source=feedburner&utm_campaign=Feed%3A+skai%2FUulu+%28%CE%A3%CE%9A%CE%91%CE%AA+-+%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82+%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%29&utm_medium=feed

-Οι καλοί ιδιώτες που κατέχουν τις επιχειρήσεις ηλεκτρισμού, πχ στην Βρετανία μέσα σε περ. 10 χρόνια αύξησαν την τιμή κατά 68% ,στο Βερολίνο και Αμβούργο μέσα σε 2 χρόνια κατά 21% και στη Βουλγαρία μετά την ιδιωτικοποίηση κατά 140%.

-Αν χρωστάτε 100 ευρώ στη ΔΕΗ θα σας κόψουν το ρεύμα. Αν πληρώνετε 100 δισ. λιγότερα απ' όσο έπρεπε όπως η ΠΕΣΙΝΕ ( http://viotikoskosmos.wikidot.com/pesine ) δεν τρέχει τίποτα.

-......

Δεν συνεχίζω...

(α και δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, ΔΕΗτζής ή μισθωτός)

[αν κι αυτό το ποστ κρίνετε ότι ενοχλεί και βέβαια μπορείτε να το διαγράψετε :bow: ]

Link to comment
Share on other sites

Αν ο άνθρωπος σκέφτονταν τον συνάνθρωπο του τότε δεν θα είχαμε αυτά που έχουμε.

Σε κάθε εκδήλωση διαμαρτυρίας και σε κάθε απεργία πάντοτε ταλαιπωρείτε αυτός που δεν φταίει σε τίποτα. Έχει που έχει τόσα προβλήματα και τον φορτώνουν και οι άλλοι τα δικά τους. Κατά 90% όλοι που απεργούν και διαμαρτήρονται είναι θρασύδειλοι,κοιτάζουν τον εύκολο για αυτούς δρόμο. Φοβούνται να να τα βάλουν με το λιοντάρι και βαρούν την γάτα που δεν τους έφταιξε σε τίποτα.

Και για να καταλάβετε θα σας πω ένα μόνο παράδειγμα. γιατί η ΔΕΗ δεν κόβει το ρεύμα μόνο σε αυτούς που θεωρεί υπεύθυνους για την όποια κατάντια τους και όχι για ώρες αλλά για μέρες. Γιατί το κόβει σε έμενα που χρόνια σαν βλάκας πληρώνω;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν ο άνθρωπος σκέφτονταν τον συνάνθρωπο του τότε δεν θα είχαμε αυτά που έχουμε.

Σε κάθε εκδήλωση διαμαρτυρίας και σε κάθε απεργία πάντοτε ταλαιπωρείτε αυτός που δεν φταίει σε τίποτα. Έχει που έχει τόσα προβλήματα και τον φορτώνουν και οι άλλοι τα δικά τους. Κατά 90% όλοι που απεργούν και διαμαρτήρονται είναι θρασύδειλοι,κοιτάζουν τον εύκολο για αυτούς δρόμο. Φοβούνται να να τα βάλουν με το λιοντάρι και βαρούν την γάτα που δεν τους έφταιξε σε τίποτα.

Και για να καταλάβετε θα σας πω ένα μόνο παράδειγμα. γιατί η ΔΕΗ δεν κόβει το ρεύμα μόνο σε αυτούς που θεωρεί υπεύθυνους για την όποια κατάντια τους και όχι για ώρες αλλά για μέρες. Γιατί το κόβει σε έμενα που χρόνια σαν βλάκας πληρώνω;

Γιατί είναι συνδικαλισταραδες διορισμένοι με μέσον χωρίς καμια αξιοκρατικη διαδικασία που το μονο που τους νοιάζει είναι πως δεν θα μειωθεί ο ηδη υπερογκος μισθός που παίρνουν χωρίς κανένα αντίκρισμα και βέβαια ξέρουν οτι αν η ΔΕΗ περάσει σε ιδιωτικά χέρια ή θα απόλυθούν η το χειροτερο γιαυτους θα πρεπει να πάνε για δουλεια , αν είναι δυνατόν συνδικαλιστής του δημοσίου και να παει για δουλεια θα πεσει φωτιά να μας κάψει.

Θα έπρεπε τα προηγούμενα 20 χρόνια να αναλωσω όλες μου τις προσπαθειες όχι για να φτιαξω οικογένεια και μα προσπαθώ να την ζήσω με την δουλεια μου αλλά να προσπαθώ να μπω στο δημόσιο και να υπαρχουν αλλά κοροιδα να ζήσουν εμένα και τα παιδιά μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη πληγη του κρατους οι συνδικαλιστες

Κυριως την δεκαετια του 80 και λιγοτερο του 90 οργιασαν

Και για να επανελθω στις διακοπες ρευματος μεχρι τωρα δεν εχουμε στον Πειραια παρα τις ανακοινωσεις, ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Παντως εδω στο Μοσχατο μεχρι στιγμης, πεφτει η ταση συχνα πυκνα για ενα δυο δευτερολεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στα κατσάβραχα η ΔΕΗ έχει μπερδέψει τα μπούτια της και το πρόγραμμα διακοπών ρεύματος που έχει ανακοινώσει, περισσότερο για σουντόκου μοιάζει παρα κάτι άλλο. Τίποτα δεν έγινε βάσει προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη πληγη του κρατους οι συνδικαλιστες

Κυριως την δεκαετια του 80 και λιγοτερο του 90 οργιασαν

Και για να επανελθω στις διακοπες ρευματος μεχρι τωρα δεν εχουμε στον Πειραια παρα τις ανακοινωσεις, ευτυχως

ο συνδικαλισμος εχει απαξιωθει κυριως απο τους πουλημενους στο κρατος συνδικαλιστες των κυβερνητικων και οχι μονο κομματων που εχουν συμβιβαστει μ αυτο το σαπιο συστημα. απο τις απεργιες και τον αγωνα εκατομμυριων εργαζομενων σ ολο τον κοσμο αποκτησαμε καποια στοιχειωδη δικαιωματα. να σας θυμισω την εργατικη πρωτομαγια και το θανατο 2000 εργαζομενων απο την αμερικανικη αστυνομια τον προηγουμενο αιωνα. χρειαζεται ρηξη με τους πουλημενους συνδικαλιστες και τις ηγεσιες τους κι ενα μετωπο που θα στοχευει στη ριζα του προβληματος. στην εξουσια των μονοπωλειων τον κεφαλαιοκρατικο τροπο παραγωγης και την καταργηση της μισθωτης εργασιας την εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο. μολις ανακοινωθηκε η πωληση της δεη οι παραγωγοι ρευματος απο ανανεωσιμες πηγες ανεβασανε την τιμη πωλησης στο ανωτερο σημειο. απο 60 ευρω την μεγαβατωρα σε 150. το ακουσα σημερα στο ραδιο. οποτε καταλαβαινετε τη εχει να γινει οταν πουληθει. ειναι εγκλημα και πρεπει να μην αφησουμε να γινει

Link to comment
Share on other sites

Οπως το πατε το θεμα,βλεπω να κλειδωνει συντομα!

Σας θυμιζω τον κανονισμο περι συζητησεων για πολιτικα...

Link to comment
Share on other sites

Είπαν στις 22:00 θα μας κόψουν το ρεύμα σημερα πάλι. Περιμένω με το φακό στο χέρι και τα κεριά σε ετοιμότητα σε όλα τα δωμάτια αλλα η ΔΕΗ επειδή έχει χάσει τη μπάλα μάλλον μας ξέχασε. Τη σκαπουλάραμε για σημερα....μη το ματιάσω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μέσα στους στους στόχους και τις επιδιώξεις του aquazone είναι οι πολιτικές αναλύσεις. Ας μείνουμε λοιπόν στα ρηχά :D

Link to comment
Share on other sites

Α! Με την ευκαιρία να πω και εγώ πως εδώ στην Καλαμαριά δεν είχαμε μέχρι στιγμής καμιά διακοπή ρεύματος... Παράξενο μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Safarpn θα γινει επιστρατευση αν κριθει παρανομη η απεργια!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς ευτυχώς δεν έχει γίνει καμία διακοπή. Αλλά ο φόβος που έχουμε μην τυχόν γίνει, είναι ψυχοφθόρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...