Jump to content

Στον Δρόμο Για Αφρική


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 90 x 40 x 45ύψος και από φυτεμένο με guppies θέλω να το κάνω αφρικανικό. Θα ήθελα να μου προτείνετε ψάρια, δεν με ενδιαφέρει αν είναι μεγάλα ή μικρά, δεν θα ήθελα το ενυδρείο να είναι γεμάτο κοχύλια, άρα μάλλον όχι τανκανικα και δεν θα ήθελα κάποιο είδος που να γεννάει συνέχεια. Καθώς επίσης θα ήθελα να μου πείτε που θα μπορούσα να βρω πέτρες οικονομικές για το νταμάρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου αν δε θέλεις Ταγκανίκα, με αυτές τις διαστάσεις λίγο δύσκολα να πας σε άλλη λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα το ενυδρείο γεμάτο κοχύλια, γι αυτό δεν τρελαίνομαι για ταγκανικα

Link to comment
Share on other sites

Exει και μικρα πετροψαρα η Ταγκανικα που δεν θελουν κοχυλια αλλα λιγες πετρες οπως τα julidochromis transcriptus..Απο Μalawi ενα χαρεμι 1α-3θ απο μια μικροσωμη κιχλιδα οπως saulosi μπορεις να δοκιμασεις..Το τι θα τηρεις ευλαβικα τις ρουτινες το θεωρω δεδομενο ετσι κι αλλιως οπως και οτι δεν θα μπεις σε αλλους πειρασμους..Πετρες οικονομικες εχει στα βουνα και τις παραλιες :) ..Τωρα απο Πειραια που εχει το κοντινοτερο βουνο ή καθαρη παραλια..ειναι ενα θεμα..κατα το Σχιστο ισως ή την Πετρουπολη..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και επειδή τα πολλά λόγια δεν οδηγούν πουθενά .. κοίτα αυτό και τα λέμε http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-ieenu-aaioaenaassa-aea-eeessaeaao-oco-essiico-tanganyika/#entry550987

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα λιτρα σου θα εβαζα ενα ζευγαρι εκ των,leleupi,julidochromis,brichardi.Ισως κ συνδιασμο δυο εξ αυτων αν σου πουν οτι ειναι δυνατό οι εμπειροτεροι...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις. Εννοείται πως θα τηρούνται οι ρουτίνες κανονικά. Από ψάρια δεν θέλω να είναι πνιγμένο το ενυδρείο. Έχω 2 συγκεκριμένες ερωτήσεις:

1. Κάποιο είδος που δεν θέλει κοχύλια, χωράει στα λίτρα μου και δεν αναπαράγετε πολύ ( μην δίνω συνέχεια ψάρια)

2. Sagitttaria subulata που είναι σαν vallisneria μπορώ να βάλω, γιατί έχω μπόλικη και σε μέγεθος μέχρι και 50 εκατοστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεs τα ειδη julidochromis..Εγω εχω στα Αφρικανικα μονο sagittaria γιατι με τις βαλισνεριες δεν το χω,δε με πανε..Πανε σφαιρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεs τα ειδη julidochromis..Εγω εχω στα Αφρικανικα μονο sagittaria γιατι με τις βαλισνεριες δεν το χω,δε με πανε..Πανε σφαιρα..

Θα τα κοιτάξω, όσο για την sagittaria το βλέπω αναπτύσσεται σαν τρελή, αλλά δεν είναι δύσκολο μα την περιορίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις πετρες κατα το στησιμο,σχηματιζεις ενα Π με το τζαμι στο σημειο που θες να φυτεψεις και μετα βαζεις αμμο και φυτευεις εκει μεσα..Ή μια μακροστενη κοντα στο πισω τζαμι στη μεση αφηνοντας ενα δυο ποντους και φυτευεις εκει..καπως ετσι http://imageshack.us/photo/my-images/540/a59947.jpg Και παλι θα βγει καποια στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις πετρες κατα το στησιμο,σχηματιζεις ενα Π με το τζαμι στο σημειο που θες να φυτεψεις και μετα βαζεις αμμο και φυτευεις εκει μεσα..Ή μια μακροστενη κοντα στο πισω τζαμι στη μεση αφηνοντας ενα δυο ποντους και φυτευεις εκει..καπως ετσι http://imageshack.us/photo/my-images/540/a59947.jpg Και παλι θα βγει καποια στιγμη..

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα μάλλον με τον δεύτερο τρόπο θα το βάλω, μια μικρή ευθεία στην πλάτη.

Επίσης από ψάρια σκέφτομαι julidochromis ή brichardi ποιο από τα δύο πιστεύετε είναι καλύτερο σε συμπεριφορές, καθώς επίσης και κάθε ποτέ αναπαράγονται και με τι δυσκολία;

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Τη φυση δεν την περιοριζεις κατα βουληση,οταν ειναι να αναπαραχθουν θα το κανουν..προσωπικα χαιρομαι καθε γεννα οπως την πρωτη,ειναι και ενα δειγμα οτι ζουν τα ψαρια σε καλες συνθηκες.Εσυ θα κανεις τη δουλεια σου και αυτα τη δικη τους :) Απο τα παραπανω θα προτιμουσα juli σ αυτο το ενυδρειο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τη φυση δεν την περιοριζεις κατα βουληση,οταν ειναι να αναπαραχθουν θα το κανουν..προσωπικα χαιρομαι καθε γεννα οπως την πρωτη,ειναι και ενα δειγμα οτι ζουν τα ψαρια σε καλες συνθηκες.Εσυ θα κανεις τη δουλεια σου και αυτα τη δικη τους :) Απο τα παραπανω θα προτιμουσα juli σ αυτο το ενυδρειο..

Το πρόβλημα μου δεν είναι να περιορίσω την φύση! Όπως είπα, έχω guppies. Μέχρι στιγμής από 8 ψάρια που πήρα τον Οκτώβρη έχω χαρίσει πάνω από 100 και πάλι μέσα στο ενυδρείο είναι πάνω από 80.... Αυτό δεν θέλω να βρω μπροστά μου!!! Να αναπαράγονται αλλά όχι με τρελούς ρυθμούς!
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μπορω να σε απαλλαξω απο την πρωτη γεννα :) ..Κοιτα δεν γεννανε και σαν τα γκαπυ και μπορεις να τα δωσεις και πιο ευκολα..

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω julidochromis transcriptus ποσά μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου, καθώς και πόσες γέννες μπορούν να μείνουν πριν να δώσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εψαχνα για ενα διαπιστωμενο ζευγαρι..και μαλλον ornatus..Αλλιως 4-5 μικρα.εχει και καποιος στις αγγελιες transcriptus..Καλαβαινω και σεβομαι το αγχος σου για τις γεννες αλλα εγω τουλαχιστον δεν εχω να σου πω τετοιο κανονα..εξαρταται πιστευω απο διαφορα πραγματα,στησιμο,φιλτρανση..Οποτε ειναι ετοιμα να φυγουν βαζεις αγγελια..

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει να πουλάνε julidochromis κίτρινα, είναι φυσιολογικά ή βαμμένα;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα julidochromis ornatus http://www.seriouslyfish.com/species/julidochromis-ornatus/

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει και transcriptus και ornatus σε φωτογραφίες όπου είναι κίτρινο με μαύρο αλλά και άσπρο με μαύρο, γι αυτο ρωτάω, είναι φυσικά και τα δύο ή τα κίτρινα είναι βαμμένα;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο post ανέβασα ενα link από το google, νομίζω ήταν από ornatus και αντί για άσπρο με μαύρο, όπως στις φωτογραφίες από τα links που μου ανέβασες ήταν κίτρινο με μαύρο, καθώς και σε post καταστήματος στο forum έλεγε ότι πούλαγε juli (δεν θυμάμαι πιο) yellow και γι αυτο ρωτάω, γιατί θα ήθελα ενα κανονικό ψάρι και όχι γεννητικά πειραγμενο.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για την βοήθεια και την υπομονή σου!

Link to comment
Share on other sites

τα ornatus ειναι κιτρινα μαυρα..η λεζαντα μπορει καπου να ειναι λαθος,επισης ο χρωματισμος εχει να κανει και με το φωτισμο ,την ηλικια,τις συνθηκες,τη διατροφη..Η υπομονη ειναι προυποθεση του χομπυ,οσο για τη βοηθεια γι αυτο ημαστε εδω..δινουμε και περνουμε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω 4 ornatus υπάρχει περίπτωση να βγάλω ζευγάρι; Και αν ναι είναι εύκολο να το διακρίνω; Γιατί δεν το βλέπω εύκολο να βρω έτοιμο ζευγάρι

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειχα ποτε στο παραπανω link του seriously fish λεει οτι τα ενηλικα ξεχωριζουν καπως.. '

Sexual Dimorphism The genital papillae of males is more extended and pointed than that of females. Adult females are also larger than males.

Αν και απ οτι θυμαμαι να εχω διαβασει ακομα και αν βαλεις αρσενικο-θυληκο δεν ειναι βεβαιο οτι θα γινουν ζευγαρι ή αυτο μπορει να παρει και ενα χρονο..γι αυτο ειπα θα εψαχνα διαπιστωμενο ζευγαρι αλλιως 5-6 μικρα

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...