Jump to content

Στον Δρόμο Για Αφρική


Recommended Posts

Παντως εκτος απο τη βρωμα και τη μυρωδια ,δεν εχει και την ιδια υφη η ποταμισια...Ρε παιδια να βαλω στο καραβι καμια 10ρια τσουβαλακια?? :lolu: .Εγω αν μπορουσα θα πηγαινα Σαντορινη να φορτωσω..ειδα σε μια παρουσιαση και μ αρεσε πολυ,φινα και σκουροχρωμη...λες να με κυνηγησουν ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου φαινεται θα γεμισω μερικες σακουλες αμμο απο εκει που θα παω διακοπες και θα τις δινω σε οποιον ψαχνει.:P

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει τύχει κάνεις να έχει δει κάπου να πουλιούνται κάποιο από τα παρακάτω ψάρια; N.Multifaciatus, Ν.Brevis, Α.Compressiceps "shell" ή κάποιο άλλο είδος Altolamprologus

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστηματα κοχυλοψαρα σπανια εχω δει...Τα πρωτα μπορει να βρεις απο χομπιστα γεννες,τα αλλα δυσκολοτερα..Ετσι κι αλλιως τα μαγαζια δεν πολυκανουν τωρα εισαγωγες λογω ζεστης και μικρης ζητησης,απο Σεπτεμβρη με το καλο θα βρεις ευκολοτερα,σε καμια προπαραγγελια βρισκεις και πιο σπανια ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και στο πμ που με ρωτησες που βρηκα τα δικα μου,δυσκολα θα βρεις σε μαγαζι αυτα τα ψαρια.Μονο απο κανεναν συνχομπιστα απο δικη του αναπαραγωγη.Εγω εψαχνα πολυ καιρο να βρω μια απο τις επιλογες που ειχα και τελικα τα βρηκα απο συνχομπιστα.

Οπως λεει και πιο πανω ο Sinagridas,τωρα το καλοκαιρι ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα γιατι τα μαγαζια δεν φερνουν πολλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και στο πμ που με ρωτησες που βρηκα τα δικα μου,δυσκολα θα βρεις σε μαγαζι αυτα τα ψαρια.Μονο απο κανεναν συνχομπιστα απο δικη του αναπαραγωγη.Εγω εψαχνα πολυ καιρο να βρω μια απο τις επιλογες που ειχα και τελικα τα βρηκα απο συνχομπιστα.

Οπως λεει και πιο πανω ο Sinagridas,τωρα το καλοκαιρι ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα γιατι τα μαγαζια δεν φερνουν πολλα ψαρια.

Οκ, θα κάνω υπομονή και όλο και κάτι θα βρεθεί. Στο μεταξύ αν δεις γέννες να με έχεις στα υπόψιν!!! Μπορώ να σε ανακουφισω από κάνα μικρό :) Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

και επειδη ποτε δεν ξερεις ποτε θα βρεθουν,για να μην αγχωθεις και αναγκαστεις να κανεις τοτε βιαστικες κινησεις ,στηνεις απο τωρα το ενυδρειο,στρωνεις φιλτρο και βαζεις μετα δυο τρια γκαπακια να συντηρουν τη βιολογια και θα εισαι ετοιμος..δες και αυτα..http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1753 ..ειναι η αδυναμια μου .καποια στιγμη αν τα βρω θα στησω ενα ενυδρειο γι αυτα..προσφατα τα ειχα δει σε μια λιστα προπαραγγελιας αλλα δεν ημουν ετοιμος..

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία ψαράκια αλλά θα μπορούσαν να συμβιώσουν με julidochromis ornatus;

Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα λίτρα ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

160 περίπου. Με ξεκάθαρα χωρισμένες τις περιοχές. Στη μια πλευρά πέτρες και στην άλλη κοχύλια.

Link to comment
Share on other sites

Τα Οσελατους ηταν η πρωτη μου επιλογη απο ψαρια οταν εψαχνα αλλα δεν τα βρηκα ποτε...ασε που οταν θα δεις την τιμη τους θα φυγεις τρεχοντας...

Link to comment
Share on other sites

Σε μια προπαραγγελία που έχασα ήταν 7.50€ το ένα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ηταν τα gold αυτα που λες,γιατι εγω σε μαγαζι τα ειχα βρει πολυ παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Λάθος τα gold έκαναν σε προπαραγγελία 8.50€ 3 εκατοστά

Link to comment
Share on other sites

Σε προπαραγγελία μαγαζιού που έχει βήμα στο forum τα βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Σε προπαραγγελία μαγαζιού που έχει βήμα στο forum τα βρήκα

Μαλλον την ιδια λεμε..και γω καπου τοσο θυμαμαι..συνηθως στις προπαραγγελιες βρισκεις καλυτερες τιμες γιατι ειναι προπωλημενα τα ψαρια και δεν στοκαρει το μαγαζι..

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε μαγαζι τα ειχα βρει περιπου 20 ευρω...

Απαπα ! Πάντως αν τα βρει ο φίλος προτείνω ανεπιφύλακτα να τα πάρει , θα τα χαρεί σίγουρα !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας, μετά από κάποιο διάστημα προετοιμασίας επέστρεψα και είμαι στην τελική ευθεία πιστεύω. Έχω καθαρίσει τα πάντα από το ενυδρείο και τώρα στρώνω ξανά το βιολογικό υλικό, μιας και είχα αρκετές άλγες στο προηγούμενο setup. Τώρα έχω μια απορία, άμμο θαλάσσης που έχουν οι μάντρες κάνει; (χαλαζιακή έχω δει σε πολλά ενυδρεία ότι με τον καιρό πρασινίζει και λέω να την αποφύγω) απλά αυτή που έχουν στις μάντρες είναι λαδί και είμαι σκεπτικός ακόμα.... αν έχετε καμία άλλη πρόταση για άμμο ανυπομονώ να την ακούσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμμο θαλασσης οι μαντρες δεν εχουν πλεον,εχει καταργηθει,μονο ποταμισια εχουν η οποια πετρωνει με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Στη γειτονιά μου έχω κοντά μια μάντρα και φέρνει ακόμα άμμο θαλάσσης. Απλά το χρώμα δεν με τρελαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα άμμο θαλάσσης, την καθάρισα και έφτιαξα δοκιμαστικά τις πέτρες, θα ήθελα την γνώμη σας.

post-57053-0-48182100-1409147572_thumb.jpg

post-57053-0-09646300-1409147596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι λίγο κοφτερές..

Το στήσιμο δεν μου φαίνεται κακό αλλά παίξε ακόμα λίγο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι λίγο κοφτερές..

Το στήσιμο δεν μου φαίνεται κακό αλλά παίξε ακόμα λίγο.. ;)

Με το στήσιμο το παλεύω ακόμα. Όσο για τις πέτρες τις βρήκα και τις μάζεψα γιατί μου άρεσε το σκούρο χρώμα τους, και πιστεύω δεν είναι πολύ κοφτερές αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...