Jump to content

Record 600 New Reef


PanaGreco

Recommended Posts

Λυκο ετοιμασου να βοηθησεις γιατι εγω κι ο Πανος δεν σκαμπαζουμε και πολλα!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΜΑ ΦΩΤΙΣΜΟΣ

Θα προτιμούσα να κρατήσω το καπάκι του record και να αναβαθμίσω τον φωτισμό του αλλά δεν βλέπω πολλές επιλογές.

Αρα μάλλον θα πάω σε ένα από τα παρακάτω δύο και θέλω την γνώμη σας.

Θα είναι αρκετό αυτό με 2 Τ5 ? Αν ναι τι συνδυασμό λαμπών χρειάζομαι?

http://abyssos.gr/main/eshop-category/φωτισμός/aquanova-t5-2-24w-60cm-detail.html

Είναι υπερβολή αυτό με 4 Τ5? Αν όχι τι συνδυασμό λαμπών χρειάζομαι?

http://abyssos.gr/main/eshop-category/φωτισμός/aquanova-t5-4-24w-60cm-detail.html

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,καλο κουραγιο κι απο μενα..

Εστησα κι εγω ακριβως το ιδιο ενυδρειο με σενα rekord 600,τρεχει τρεις μηνες τωρα.

Το εσωτερικο φιλτρο καλυτερα βγαλτο,τσαμπα χωρο πιανει που θα σου χρειαστει.

Καλυτερα παρε ενα μικρο,να κανεις δουλεια,αν φτιαξεις και σαμπ 40 λιτρα οπως εγω(60 εφτιαξα),ολα τα λεφτα,βαζεις ολο τον εξοπλισμο εκει,και αφηνεις μονο τους κυκλοφορητες.

Σκιμμερ,αν κανεις συχνες αλλαγες μπορει και να μην χρειαζεται.Εγω προσωπικα,θα περιμενα μηπως κι επερνα μεγαλυτερο σε ενδεχομενη αναβαθμιση.

Αυτο που σου προτεινω 100%,παρε α/ο...θα γλυτωσεις απο αλγες,τουλαχιστον οχι τοσες οσες μου εβγαλε εμενα που ξεκινησα με νερο απο βρυση(το τι αλγη ειδα,δεν λεγεται).

Αυτα απο εμενα,οτι θες κρατας....

Το σιγουρο ειναι οτι τα λιτρα ειναι λιγα,οι παραμετροι αλλαζουν με το παραμικρο,και σιγουρα καποια στιγμη(συντομα)θα κοιτας για αναβαθμιση,οπως εγω τωρα(απο σεπτεμβρη-Οκτωβρη το μετακομιζω στο Juwel Rio 300 που εχω).

ps¨α.ξεχασα,για φωτιστικο το Glo με τις δυο t5,ειναι οτι πρεπει...

Έγινε επεξεργασία - Hlias21
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η βάση του Rekord 600.

Πιστεύετε ότι υπάρχει χώρος για ένα μικρό sump?

IMG_2853_zps69beafe4.jpg

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Ενα μακροστενο μικρουλη για να κρυψεις τον εξοπλισμο και ισως καμια αλγη/ατς.... Απο υπερχειληη τι θα κανεις;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Τι λέτε για αυτό το skimmer?

http://www.petsupermarket.gr/5979/προϊόντα/fluval-sea-protein-skimmer-ps1.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχετε δεί στην Ελλάδα;

http://www.fluvalaquatics.com/uk/product/14356-sea-hydrometer/#.U_gfn2IayK0

Link to comment
Share on other sites

Της φλουβαλ οχι αλλα υπαρχουν απο αλλες εταιριες που ασχολουνται με το θαλασσινο, για μενα καλητερα πηγαινε σε ενα ρεφρακτομετρο....

Για το σκιμμερακι δεν εχω καποια γνωμη γιατι δεν το ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι το σκιμμερ για τα λίτρα σου.

Το redsea αλατάκι ειναι απο τα πολύ καλα επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι το σκιμμερ για τα λίτρα σου.

Το redsea αλατάκι ειναι απο τα πολύ καλα επίσης...

Ωραία. Τώρα μου λείπει μόνο ο βράχος και η όσμοση όπως είπαμε για να το ξεκινήσουμε.

Η μπορώ να το ξεκινήσω και χωρίς και μετά την βάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαίωση ή να μου διορθώσει την παρακάτω διαδικασία?

  1. Γεμίζω το ενυδρείο με νερό (60 λίτρα)
  2. Αδειάζω μέσα σιγά σιγά το ανάλογο αλάτι
  3. Βάζω ένα κυκλοφορητή να δουλέψει για λίγες ώρες να διαλυθεί το αλάτι
  4. Μετράω την πυκνότητα και αν είναι εντάξει ρίχνω μέσα τον αραγωνήτη σιγά σιγά πάλι.
  5. Παράλληλα ξεκινάω το skimmer και το φίλτρο με τα υλικά (άνθρακα, υαλοβάμβακα, λίγη βιολογία από το μεγάλο, purigen (?).
  6. Μετά τι κάνουμε????????
Link to comment
Share on other sites

Μολιες ξεθολωσει βαζεις τον βραχο,τον πρωτο υαλοβαμβακα τον βγαζεις και βαζεις καθαρο επισεις προσθετεις βακτηρια και μετα υπομονη επισεις σταθεροποιεις τις ωρες φωτισμου.Οταν μηδενιση η αμμωνια και τα νιτριτ εισαι ετοιμος να βαλεις το πρωτο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Μολιες ξεθολωσει βαζεις τον βραχο,τον πρωτο υαλοβαμβακα τον βγαζεις και βαζεις καθαρο επισεις προσθετεις βακτηρια και μετα υπομονη επισεις σταθεροποιεις τις ωρες φωτισμου.Οταν μηδενιση η αμμωνια και τα νιτριτ εισαι ετοιμος να βαλεις το πρωτο ψαρι.

αμα δεν αναψουμε τα φωτα για καποιες μερες δεν ειναι καλυτερο??

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν αναψουμε τα φωτα για καποιες μερες δεν ειναι καλυτερο??

δεν θα διαφωνησω θα γινει ο κυκλος πιο αργα χωρις να φοβασαι την εξαρση της αλγης εγω θα τα ανοιγα 2 ωρες 4 5 μερες μετα 4 ωρες μεχρι να τις κανω 8 ,9 ωρες και θα το αφηνα ετσι οτι ειναι να κανει να το κανει γρηγορα.Οταν ξεκινησα το πρωτο μου reef το εστρωσα με τα φωτα κλειστα και με μονο βακτηρια πετυχα 0 αλγες δεν πετυχα χρονος ετοιμασιας του αμωνιας και νιτριτ 0 2 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινήσαμε !!!!!

DAY 0

Χθες μπήκε το νερό και το αλάτι . Δύο ώρες μετά, το αλάτι είχε διαλυθεί και η αλατότητα είναι στο 1025.

IMG_2873_zpsd37de191.jpg

Αρκετά αργότερα μπήκε και η ζωντανή άμμος.

IMG_2875_zps6e3f27a8.jpg

Σήμερα το πρωί είχε καθαρίσει αρκετά αλλά είναι ακόμα θολό.

Το ''ταίζω'' με special blend και βλέπουμε.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι τώρα είδα το θέμα αλλά ποτέ δεν είναι αργά για να κράξω ....εεεε..... να "γράψω" ήθελα να πω. Δε μπορώ να πω βέβαια οτι εξεπλάγην αφού σε είχα ικανό (σαν αδιάκοπα ανήσυχο πνεύμα που είσαι) να ξεκινήσεις και ένα θαλασσινό. Δε μπορώ να πω γνώμες πάνω σε αυτό που ξεκινάς αλλά θέλω αν σου ευχηθώ να έχεις μια καλή αρχή με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Εγώ θα παρακολουθώ το θέμα σου για να τρέφεται το σαράκι που υπάρχει μέσα μου και μου είχε φυτέψει πριν λίγο καιρό ο niknik, ωστε κάποια στιγμή να το επιχειρήσω κι εγώ......... οταν αλλάξω σπίτι (για να χωράει ενα δεύτερο ενυδρείο).... ή γυναίκα!

Στην πρώτη σελίδα του θέματος είδα ένα βιντεάκι που ανέβασες και λές οτι κάτι τέτοιο θέλεις να πετύχεις. Μέσα στις προσδοκίες σου είναι και οι ξαπλώστρες που είδα στην αρχή; Φτιάξ΄το καλύτερο από αυτό λοιπόν, καλή συνέχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι τώρα είδα το θέμα αλλά ποτέ δεν είναι αργά για να κράξω ....εεεε..... να "γράψω" ήθελα να πω. Δε μπορώ να πω βέβαια οτι εξεπλάγην αφού σε είχα ικανό (σαν αδιάκοπα ανήσυχο πνεύμα που είσαι) να ξεκινήσεις και ένα θαλασσινό. Δε μπορώ να πω γνώμες πάνω σε αυτό που ξεκινάς αλλά θέλω αν σου ευχηθώ να έχεις μια καλή αρχή με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Εγώ θα παρακολουθώ το θέμα σου για να τρέφεται το σαράκι που υπάρχει μέσα μου και μου είχε φυτέψει πριν λίγο καιρό ο niknik, ωστε κάποια στιγμή να το επιχειρήσω κι εγώ......... οταν αλλάξω σπίτι (για να χωράει ενα δεύτερο ενυδρείο).... ή γυναίκα!

Στην πρώτη σελίδα του θέματος είδα ένα βιντεάκι που ανέβασες και λές οτι κάτι τέτοιο θέλεις να πετύχεις. Μέσα στις προσδοκίες σου είναι και οι ξαπλώστρες που είδα στην αρχή; Φτιάξ΄το καλύτερο από αυτό λοιπόν, καλή συνέχεια!!!!

Τις ξαπλώστρες τις πήρα. Τώρα μαζεύω τον υπόλοιπο εξοπλισμό. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,ζωντανη αμμο τελικα εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,ζωντανη αμμο τελικα εβαλες?

Ναι. Πιστεύω να βοηθήσει τον νεκρό βράχο που θα μπεί.

Link to comment
Share on other sites

Bαλε λιγο υαλοβαμβακα και βγαλτον σε 2 μερες.Θα γινει γυαλι

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο πηρες?Φωτιστικο?Οσμωση?

Link to comment
Share on other sites

DAY 1

Σαφή βελτίωση στην ευκρίνεια του νερού 1 ημέρα μετά. Φαντάζομαι σύντομα θα καθαρίσει τελείως.

B7DCEC18-93D4-4AE1-84E2-F1E18D4C5DC2_zps

Skimmer

05286C27-33B9-4731-99E1-B79094A32657_zps

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...