Jump to content

Record 600 New Reef


PanaGreco

Recommended Posts

Ευχαριστώ

Είναι αξιόπιστο αυτό? Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Είναι αξιόπιστο αυτό? Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

μια χαρα ειναι.vertex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε αυτό το φωτιστικό τι λάμπες χρειάζομαι?

http://abyssos.gr/main/eshop-category/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/aquanova-t5-2-24w-60cm-detail.html

Link to comment
Share on other sites

Απο λαμπες με 2x24w για τα λιτρα σου θα εισαι μια χαρα. Οποιαδήποτε λάμπα που κανει για θαλλασινο θα εισαι καλα. Απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου στην απόχρωση που θελεις στο ματι να εχεις και φυσικα τι είδους ζωντανα θα πας.

Αν πας σε sps ενα καλο daylight θα σε βοηθήσει να εχεις μια καλυτερη αναπτυξη αλλα θα ειναι κάποιος ποιο λευκό (ισως και προς το ελαφρύ κίτρινο) ο φωτισμος σου. Αν πας σε ενα mix reef δικη μου γνωμη ενας φωτισμος στα περιπου 15κ εκει περιπου και μια ελαφρά ποιο μπλε θα σου δίνει ενα υπεροχη θαλλασινη αισθηση.

Δεν θυμάμαι τα ακριβή ονόματα τους, αλλα παιδια θα μπορέσουν να σου πουν τα ακριβή μοντέλα. Εισαι σε ωραιο σταδιο, απόλαυσε το :)

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτιστικο θελει ψαξιμο.

Πλεο βγαινουν λεντ που μπορου να καληψουν φοβερα φασματα.

Αμα πιανουν τα χερια σου κανε ενα φωτιστικο με 2 ή 3 20βατ λεντ θα σε καληψουν μια χαρα.

Οι τ5 και αυτη καλη επιλογη αλλα και λογο κρισης η καταναλωση μετραει!

Link to comment
Share on other sites

Για να γεμισεις σωστα ενα ενυδρειο οι τελικές αποκλίσεις σε watt αναμεσα σε led και t5 δεν ειναι πολυ διαφορετικές, ειναι παρα πολυ κοντα. Αν εχεις ήδη το φωτιστικό τοτε με δυο λαμπες στα μετρα σου θα εισαι μια χαρα. Αν δεν εχεις καποιο φωτιστικό ακομα μπορεις να παρεις το τ5 που φαινετε μια χαρα και οι τ5 παντα ειναι εγγύηση αλλιως ψάξε κατι σε led στα δικα σου μετρα και αν εχεις υπομονη ενδεχόμενος θα μπορούσες να φτιάξεις ενα led φωτιστικό σαν τον Άγγελο- Akridas.

Αλλα γνωμη μου ειναι οτι εισαι μια χαρα με τις τ5. Tα watt σε led που θα χρειαστείς ποιο πολυ πανε στα 30-40 και οχι στα 20, τα θεωρω πολυ λίγα. Οτι αλλο θες εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Για τα βαττ συμφονω με το discos.

Σε τοσο λιγα λιτρα η διαφορα ειναι παρα πολυ μικρη στην καταναλωση ωστε να κερδισεις κατι.

ΙΜΗΟ στο μεγεθος αυτο για να εχεις σωστη καληψη χωρις σκιες και χωρις rainbow effect θες 14 περιπου led.

Αυτο μεταφραζεται σε 42watt οταν με δυο τ5 εισαι στα 48.

Το σιγουρο κερδος στα αναλωσιμα γιατι σαν αγορα ενα φωτιστικο τ5 συν δυο λαμπες ειναι στα ιδια χρηματα με την κατασκευη ενος led

αλλα μετα για καποια χρονια δεν εχεις την αγορα των λαμπων.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια aquascaping.

Έφαγα 3 ώρες ''παίζοντας'' και δεν μου ερχόταν όπως το ήθελα. Με κούρασε να προσπαθώ να στηρίξω τους βράχους όπως ήθελα.

Καταλαβαίνω ότι το σχέδιο είναι τελείως και απόλυτα υποκειμενικό αλλά ακούω προτάσεις.

Αυτό που βλέπετε είναι όπως τα παράτησα γιατί δεν μου έβγαινε αυτό που είχα στο μυαλό μου. Παρόλα αυτά δεν είναι και άσχημο. Τουλάχιστον στα δεξιά.

Είναι 5 κιλά βράχος αλλά μάλλον θα χρειαστώ περισσότερα από ότι βλέπω.

91945A58-B73A-4C83-9A17-6DBCDD457F9D_zps

D99756A9-2E1C-4221-B4DA-62A7A3836269_zps

CBD5968E-C4BC-423B-974F-BB96F6E40DE4_zps

80CA3FD9-8186-48A2-A411-17048053BD19_zps

Link to comment
Share on other sites

Η αφίσα ειναι λειψή; Το νησί μ' αρεσει αλλα η αριστερή πλευρα όχι και τοσο. Απο στησίματα θαλασσινών ενυδρειων δε μου κόφτει αλλα εγω αν εφτιαχνα nano reef θα εφτιαχνα βράχο στο κέντρο σχετικά μεγαλούτσικο....άκου όμως καλύτερα τους θαλασσινούς που το κατέχουν το σπορ.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ενας τροπος για φτιαξεις πιο ευκολα το τοπιο σου ειναι να κανεις με ενα τρυπανι τρυπες και να περασεις πλαστικες καμβιλιες και με λιγη κολλα να καληψεις τα σημεια...

Το δεξι κομματι μου αρεσει, το αριστερο θελει λιγη δουλεια, μην το παρακανεις με το βραχο, θελει αερα για να πετυχεις ευκολα καλη κυκλοφορια...

Επισης σου προτηνω να αφησεις χωρο γυρω απ τους βραχους ωστε να μπορεις να καθαρισεις τα τζαμια στο μελλον πιο ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα έκδοση

Link to comment
Share on other sites

το δεξι νησι ειναι πολυ ωραιο και αστο μονο του το αριστερό ποιο πολυ μου αρεσε στην πρωτη εκδοση αλλα με ενα κομματι βραχου λιγοτερο και οχι στο τζαμι κοντα θα ηταν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τι λέτε? Μάλλον αρχίζει να δείχνει κάπως καλύτερα.

37A3EAA7-C8B9-415D-BD80-A1901B1E2543_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προτιμούσα δύο νησιά ή μια ενιαία σύνθεση. Πάντως αυτό δειχνει πολύ καλύτερο από τα προηγούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προτιμούσα δύο νησιά ή μια ενιαία σύνθεση. Πάντως αυτό δειχνει πολύ καλύτερο από τα προηγούμενα.

Θα κάνω σύμπλεγμα νησιών όπως στην Καραϊβική :):):)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τι λέτε? Μάλλον αρχίζει να δείχνει κάπως καλύτερα.

37A3EAA7-C8B9-415D-BD80-A1901B1E2543_zps

Το Δεξί κομμάτι ειναι μια χαρά αστο έτσι,το αριστερό τωρα θα σου έλεγα να πάρεις τον πάνω βράχο απο το μεσαίο και να τον βάλεις κάτω δίπλα στο αλλο κομμάτι και προς τα μέσα και το μακρύ κομμάτι απο πάνω του.Ισως χρειαστεί να το κολλήσεις αν δεν κάθεται καλά....

Link to comment
Share on other sites

Παιξε με την αριστερη πλευρα φτιαξε τρυπες για τα ψαρια,και στερεωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε προτάσεις για τι υλικά να βάλω μέσα στο εσωτερικό φίλτρο του rekord. Αν υπάρχουν και links ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κοιτα εγω στο record μου το εβγαλα για να κερδισω το χωρο αλλα αν θες να το κρατησεις

ανθρακα, αντιφωσφορο και βαμβακι με αυτη τη σειρα απο κατω προς τα πανω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι άλλο. Μου είναι αδύνατον να θυμηθώ τα ονόματα από τα κοράλλια :(

Τα διαβάζω αλλά δεν μπορώ να συγκρατήσω τα ονόματα !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι άλλο. Μου είναι αδύνατον να θυμηθώ τα ονόματα από τα κοράλλια :(

Τα διαβάζω αλλά δεν μπορώ να συγκρατήσω τα ονόματα !!!!!!!!!!!!!!

Γεραματα! :icon_dance:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Πολύ όμορφο το ξεκίνημα σου φίλε μου!

Προσωπική μου άποψη είναι να αφαιρέσεις έναν τους τρεις βράχους εντελώς!

Θα ανοίξει αρκετά ο χώρος και στο μέλλον (5-6 μήνες από τωρα) θα έχεις περιθώριο για κοράλια και ψαράκια.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...