Jump to content

Marou Reef 60L


Marou

Recommended Posts

Καιρός να παρουσιάσω και εγώ το ενυδρείο μου! Συγνώμη για τις φωτογραφίες δεν είναι και τόσο καλές γιατί είναι από κινητό. Όταν μπορέσω θα βάλω καλύτερες!

Κατηγορία ενυδρείου
Nano reef

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 40 x 46 x 46
Συνολικά Λίτρα: 45 καθαρά

Οργανισμοί
Ψάρια: Amphiprion ocellaris x 2
Κοράλλια: Radioactive green zoanthids, Eagle eye zoanthids, Green star polyps, Montipora plate red, Montipora plate green, Seriatopora caliendrum, Euphyllia divisa, Green mushroom, Caulastrea echinulata, Caulastrea furcata, Ricordea yellow
Ασπόνδυλα: -

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 8 x 3w Cree led xt-e royal blue και 4 x 3w cree led xt-e cool white κανονικός φωτισμός, 1 x 3w led Royal blue moonlight, 3 x 3w red led και 1 x 3w blue led για το μίνι ats.
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες για τον κανονικό φωτισμό, 2 ώρες πριν και μετά την κανονική φωτοπερίοδο ανάβει το moonlight και το μίνι ats φωτίζεται 16 ώρες όταν ο κανονικός φωτισμός είναι κλειστός.

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 4-5 κιλά Ζωντανός Βράχος , 9 κιλά ζωντανός αραγωνίτης , Αντιφώσφορο, Carbon, Purigen, mini ATS στην πλάτη του ενυδρείου
Θέρμανση/ Ψύξη: 50w Θέρμανση + ανεμιστηράκι συνδεδεμένα σε έναν stc-1000 για να κρατάνε την θερμοκρασία σταθερή στους 27 βαθμούς
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Tunze osmolator nano, Sicce Syncra 0.5, Tunze 1600 L/h 6015
Διατροφή: 2-3 φορές την εβδομάδα Nyos reef pepper + Nyos goldpods για τα κοράλλια και Ocean nutrition formula one για τα ψάρια.

Παράμετροι
pH: 8.1
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10 dKh
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 2-5 ppm
Φωσφορικά (PΟ4): 0

Ασβέστιο (Ca):450

Μαγνήσιο (Mg): 1450

Σκληρότητα (Alk/KH): 10
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 8 L την εβδομάδα με αλάτι Red sea coral pro.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Νερό από αντίστροφη όσμωση τριών σταδίων.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αντικατάσταση του αντιφώσφορου και του carbon μηνιαίως, Καθαρισμός του mini ats κάθε 2 εβδομάδες ή πιο νωρίς.

Φωτογραφίες:

Ενυδρείο:

post-17121-0-36856600-1406457560_thumb.jpg post-17121-0-24309200-1406457571_thumb.jpg post-17121-0-70383100-1406457581_thumb.jpg post-17121-0-19555300-1406457602_thumb.jpg

Εξοπλισμός / Setup:

post-17121-0-02216700-1406457613_thumb.jpg post-17121-0-27887200-1406457623_thumb.jpg post-17121-0-07118300-1406457635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια!!! Πολλα μπραβο!!

Βαλε μερικες κοντινες τωρα, αμα βρεις και καμια φωτογραδικη ή κινητο της προκοπης ακομα καλητερα!!!!'

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες δεν ειναι και τοσο ασχημες οσο νομιζεις φιλε marou :jig:

Πολυ καλες ειναι!

Εχεις κανει πολυ ωραια αρχη και το στησιμο ειναι παρα πολυ ομορφο και ιδιαιτερο.Εχει φοβερες προοπτικες!

Η μονο ταπεινη και προσωπικη συμβουλη που θα σου εδινα ειναι να μη βαλεις τις monti τοσο ψηλα.

Μεγαλωνουν γρηγορα και λογο μορφολογιας θα κανουν σκια σε οτιδηποτε βρεθει κατω απο το σημειο που τις εχεις τοποθετησει,ακομα και αν ειναι πολυ πιο μπροστα απο αυτες.

Προσωπικα θα τις εβαζα στα μπροστινα βραχακια.Αριστερα την κοκκινη π.χ και την πρασινη στη θεση των gsp.

Ετσι μεγαλωνοντας και οταν ενωθουν θα σου κανουν μια πολυ ωραια σπηλια :jig:

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δύο! Οι φωτογραφιες το αδικουν πολύ πάντως... Μακάρι να μπορουσα να αποτυπωσω σε φωτο ακριβως το θέαμα που αντικρυζω όταν το κοιταω! Τα κοραλλακια ειναι σε φράγκ ακόμα και περιμένω αναπτυξη για να γεμησει λιγο..

@akridas κοντινές θα ακολουθήσουν γιατί με το κινητό έβγαιναν χάλια! Πολύ δύσκολο να φωτογραφήσεις κάτω απο led! Έχω όμως εναν φιλο με πολύ καλη φωτογραφική και περιμένω να γυρίσει απο διακοπές για να τραβήξουμε καλύτερες!

@mad εχεις πολύ δίκιο! Τους αλλαξα θέση σημερα, πλέον κολληθηκαν πανω σε μαγνήτες καθαρισμού για να είναι εύκολη η μετακίνηση τους αν κρύψουν κάτι με την σκιά τους και τοποθετήθηκαν στα πλάγια! Φωτογραφιες θα ανεβασω αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο με πολυ καλες προοπτικές μπραβο σου το kh κατεβασε λιγο στο 7,7 με 8

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μερικές νέες φωτογραφίες κάποια κοράλλια είναι κλειστά ακόμα γιατί το φως μόλις είχε ανοίξει...

post-17121-0-30770400-1406491249_thumb.jpg post-17121-0-09798300-1406491263_thumb.jpg post-17121-0-25905100-1406491277_thumb.jpg

post-17121-0-51824000-1406491293_thumb.jpg post-17121-0-01599200-1406491302_thumb.jpg post-17121-0-02226300-1406491315_thumb.jpg

post-17121-0-38245000-1406491369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο φιλε μπραβο πολυ ομορφο!θα παρακολουθω το θεμα σου!ενημερωνε μας!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου, οντως με καλές προοπτικές οπως είπαν και τα παιδια. Το kh για εμενα καλα ειναι. Δεν εχεις καποιο συστημα biopellets για να παιζει τοσο ρόλο και σου δίνει και μια ασφαλεια. Αν θεωρείς οτι μπορεις να το κρατήσεις σταθερό στο 8 κατέβασε το. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ολους!

@Discos

Μπορω να έχω biopellets σε τόσο λιγα λίτρα; αυτή την στιγμη έχει κατέβει στο 8 και το κραταω εκεί με υγρό για ΚΗ. Δεν ξέρω γιατί πέφτει τόσο γρήγορα.. Το αλάτι απο μονο του έχει κοντά στο 12. Μόλις πέφτει στο ενυδρείο κατεβαίνει μέσα σε λιγες ώρες αλλά δεν γνωρίζω τον λογο. Με τα biopellets και το KH τι γίνεται; Τι σχέση έχουν μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες φωτο φιλε marou :thumbsu:

Να σου πω την αληθεια,αισθητικα και με βαση τα δικα μου ταπεινα(και σιγουρα περιεργα :usd::usd: ) γουστα δεν μου αρεσει πολυ που ειναι στο πλαινο τζαμι.Ελπιζω να μη με παρεξηγησεις :bigemo_harabe_net-162:

Απλα εχεις κανει μια πολυ ωραια δουλεια στο aquascape και "ντελικατη" και στα δικα μου ματια χαλανε αυτο το ωραιο συνολο,που τις βλεπω στα πλαινα τζαμια..

Προσωπικα θα μου αρεσε να ειναι η' μπροστα στα βραχακια η ' με τους μαγνητες,στο πισω τζαμι.Αριστερα και ενα κομματακι,δεξια κατω απο τον κυκλοφορητη.

Ισως και η πρασινη μαζι με την κοκκινη,αριστερα εκει που κανει μια μυτιτσα ο βραχος,ωστε να μπλεχτουν μεταξυ τους.

Αλλα οτι και να σου πω εγω,αν εσενα σου αρεσει φιλε,μου αρεσει κ εμενα και αφου τις εχεις στου μαγνητες μπορεις να τους αλλαξεις θεση οποτε επιθυμεις!

Και τα green star polyps προσεχε τα.Μπορουν να πιασουν ολο το ενυδρειο αν τους δωσεις χωρο :thumbsu:

Εχεις ξεκινησει πολυ ωραια και θα γινει σιγουρα στολιδι το ενυδρειο!Φτου φτου!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Έχεις φτιάξει ένα στολίδι,Μπράβο σου και από εμένα ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι οτι πέφτει πολύ γρήγορα το KH υπάρχει περίπτωση να τραβάνε τόσο πολύ ΚΗ τα κοράλλια που έχω μέσα; Μιλάμε για μια κατανάλωση 0.5-0.8 dKh ανά 8-10 ώρες! Έχω αφαιρέσει προσωρινά τον αντιφωσφορο και το Purigen για να δω μήπως φταίνε αυτά για την τόση πτώση γιατί κάπου διάβασα ότι ρίχνουν το KH.

@Mad

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Δεν παρεξηγώ τίποτα! Αρχικά τα είχα πίσω, μετά τα μετέφερα στο πλάι και αισθητικά μου άρεσαν πολύ περισσότερο πίσω αριστερά και δεξιά! Το βράδυ θα τα μεταφέρω πάλι πίσω!

Link to comment
Share on other sites

@Discos

Μπορω να έχω biopellets σε τόσο λιγα λίτρα; αυτή την στιγμη έχει κατέβει στο 8 και το κραταω εκεί με υγρό για ΚΗ. Δεν ξέρω γιατί πέφτει τόσο γρήγορα.. Το αλάτι απο μονο του έχει κοντά στο 12. Μόλις πέφτει στο ενυδρείο κατεβαίνει μέσα σε λιγες ώρες αλλά δεν γνωρίζω τον λογο. Με τα biopellets και το KH τι γίνεται; Τι σχέση έχουν μεταξύ τους;

To ΚΗ ειναι η πρωτη ύλη στο ενυδρειο και μετα το ασβέστιο αναλογικά σε απορρόφηση απο τους διάφορους οργανισμούς οπως κοραλια και αλλα ζωντανα που φτιάχνουν σκελετό, το κοχύλι τους, καποιες αλγες η ακομα και η βιολογική διεργασία οξυδωνει το νερο και το απορροφάει καποιες μικρο-ποσότητες. Ισως η ποιο βασική τιμή και εύκολη να αλλάξει αν δεν δώσουμε προσοχη στο ενυδρειο μας.

Για τα biopellets να δουλέψουν θέλουν καποιες ποιο συγκεκριμένες τιμες χωρις πολλες πάρεκλήσεις. Λιγο υπερβολικό για εμενα αλλα το χρειαζετε. Συνήθως εμενα μου αρέσουν οι ενα τσικ μεγαλύτερες τιμες. Κανενα πρόβλημα με το νερο σου, ειναι στα φυσιολογικά όρια.

Το ΚΗ γιατι πέφτει μετα απο αλλαγή νερου δεν γνωριζω. Ισως ηταν να πέσει απο απορρόφηση ισως και κατι αλλο συμβαίνει αλλα δεν το νομίζω. Για περιέγραψε μας την διαδικασία, τις τιμες και πως το πρόσεξες να το καταλάβουμε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μέρα που γέμισα το ενυδρείο με νερό Α.Ο. και το ιδιο αλάτι το ΚΗ ήταν κοντά στο 10. Τώρα μετά από 2-3 εβδομάδες τα πραγματα εχουν αλλάξει. Πριν την αλλαγη νερου μετραω το ενυδρειο κοντα στο 7, μετραω τα 8 λιτρα που εχω ετοιμασει για την αλλαγη με αλατι Red Sea Coral Pro κοντα στο 14. Αφου κανω την αλλαγή και περασει ενα 2ωρο μετράω παλι το ενυδρείο κοντά στο 9 μετα απο 10-15 ωρες το ΚΗ εχει παλι πεσει στο 7.. Μου αρεσουν και εμενα οι λιγο ανεβασμενες τιμες στο νερο αλλα βλεπω οτι ενω το αλατι εχει απο μονο του ανεβασμενες τιμες, στην πραξη το ενυδρειο δυσκολευομαι να το κρατησω στα 8+ που επιθυμω. Κατι τρωει το ΚΗ μου και δεν μπορω να βρω τι ειναι. Προσπαθω συνεχως να το κρατησω στο 8 με καθημερινη προσθηκη υγρού αλλα φοβαμαι πως κατι δεν παει καλα και καποια στιγμη τα πραγματα θα ξεφυγουν. Να διευκρινήσω ότι ο βραχος και τα κοράλλια είναι απο παλαιο ενυδρειο μεγαλυτερο που δουλευε με το ιδιο σεταπ εδω και 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα στο ΚΗ. Η μονη διαφορα με αυτο ειναι οτι το παλιο ήταν bare bottom ενω εδω προσθεσα αραγωνητη της ATI. Δεν υποτίθεται πως ο αραγωνήτης προσθέτει σταθερότητα στο ΚΗ; Αν σταματήσω για μια μέρα να ρίχνω υγρό το ΚΗ κατρακυλάει...

Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ όμορφο το reefακι σου! μου αρέσει πολύ :thumbsu:

το ίδιο πρόβλημα με το Kh είχα και γω στο 60αρι που είχα μέχρι πρόσφατα με τη κατανάλωση να φτάνει και το 1ppm την ημέρα. Κατ αρχάς και επειδή χρησιμοποιούσα και εγώ το ίδιο αλάτι για πολύ καιρό, είσαι σίγουρος οτι στο κουβά σου δίνει Kh 14??? μου φαίνεται πολύ υψηλή η τιμή.. όσες φορές το είχα μετρήσει έπερνα τιμή 8 το πολύ.. Αυτό που είχα κάνει εγώ για να το σώσω κάπως και να έχω σταθερές τιμές, είχα υπολογίσει την εξάτμιση και έσπαγα τη σόδα στο κουβά της αναπλήρωσης. Κατι σαν δοσομετρική DIY (λέμε τώρα). Προσοχή όμως γιατι η εξάτμιση αλλάχει ανάλογα με την εποχή και επίσης λόγω της σκληρότητας του νερού ίσως μπαίνει σε κίνδυνο η αντλία της αναπλήρωσης. Αυτά μέχρι να μείνει κανένα φράγκο για τη πολυπόθητη δοσομετρική

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ ηταν 14, η red sea το δίνει κοντά στο 11.7! Μετρημένο 2 φορες με τεστ Salifert! Ίσως τα 45 καθαρά λίτρα είναι πολύ λιγα κ γι αυτό τα Κοραλλια κατεβάζουν τόσο γρήγορα την τιμή του ΚΗ. Φαντάζομαι τι θα γίνει όταν μεγαλώσουν κι όλας! Προς το παρόν ρίχνω καθημερινά με την σύριγγα για να είμαι σίγουρος.. Πολύ μικρο το κακό! Αργότερα ίσως αγοράσω μια μονη δοσομετρικη! Μονο ελπίζω αυτό που μου τραβάει το KH μην αποφασίσει κάποια στιγμη να το δώσει πίσω γιατί τοτε την πατησα!!

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως στα μικρά συστήματα οπως το δικό σου και το δικό μου, και κυρίως αυτά που είναι παραφωρτομένα, η κατανάλωση των ιχνοστοιχείων είναι τεράστια! Δεν νομίζω πάντως οτι υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό που λές και να σου γυρίσει το Kh πίσω :)

Μέτρα, βρές τις ημερήσιες καταναλώσεις σου κυρίως Kh και Ca και καθημερινά πρόσθετε ανάλογα. Προσοχή μόνο στις μεγάλες αυξομειώσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω φίλε panozzz, το ασβέστιο δεν παίζει τόσο πολύ κρατιέται με τις εβδομαδιαίες αλλαγές θα ψάξω μόνο πόσο ΚΗ θέλει ημερησίως για να μην υπάρχει σοβαρή αυξομείωση και θα το μοιράσω σε 2 δόσεις μια πρωί και μια βράδυ! Ευτυχώς όλες οι άλλες παράμετροι είναι εκεί που θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσε φιλε μου, ποσο καιρο τρεχει?με ζωντανο η νεκρο βραχο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Τρεις εβδομαδες περιπου, όλα ηταν ηδη σε ενα μεγαλυτερο ενυδρείο και μεταφέρθηκαν σε αυτό. Ο βράχος ηταν νεκρος όταν αγοράστηκε και έχει ενεργοποιηθεί απο τον προηγούμενο καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η κοραλινη και ο βραχος τραβαει το kh(που αναπτησει κοραλινη)?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο! Αλλά δεν έχω και τόσο πολύ ακόμα.. Έχει δοκιμάσει κανεις αυτά τα υγρά που λένε οτι βοηθάνε στην αναπτυξη της κοραλινης; Κάνουν τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μην αγχωνεσαι θα το βρεις σιγα σιγα τι φταιει.δεν θυμασαι τι τραβηξα εγω με το μαγνησιο??το μειγμα kh που φτιαχνεις ειναξ με τη χυμα σκονη 100 γρμ ανα λιτρο??και ποσο απο αυτο ριχνεις ημερησιος??κατι αντιστοιχο με το kh εχω και εγω στος αλλαγες νερου.πριν την αλλαγη μετραω 9.3 μετα την αλλαγη πεφτει στο 8 και σε δυο μερες εχει ξαναφτασει στο 9.3 χωρις η δοσομετρικη να κλεινει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...