Jump to content

Δίσκοι Και Λιτρα.


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλημερα σας. Σε 240 μεικτα λιτρα θα βαζατε δισκους; Η ερωτηση ειναι δυνητικη γιατι το ενυδρειο τωρα στηνεται και δεν εχδι αγοραστει κατι απο εξοπλισμο ακομη.
Η πρωτη σκεψη ειναι για σκαλαρια .......αλλα......
Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα εβαζα 6-7 μικρου εως μεσαιου μεγεθους με μεγαλο φιλτρο η δυο μικροτερα σε καθε πλευρα, και με αλλαγες νερου 2 φορες την εβδομαδα το 1/3

Με προοπτικη να δοθουν αργοτερα η να μπουν σε 400+

Link to comment
Share on other sites

Eιτε σκαλαρια ειτε δισκοι,ειναι και το αυτο ειναι απο αποψη χωρου,μεγεθους και λιτρων.

Οπως εχω γραψει και αλλες φορες,μπαινουν θεωρητικα,και εγω καποτε ειχα,αλλα βαζεις δυσκολα στον εαυτο σου και τα ψαρια.Γιαυτο καλυτερα 300+,αφου οπως λες δεν το εχεις ακομη και θα συμφωνησω γενικα με τον φιλο discpostman :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν θεωρεις οτι η εμπειρια σου ειναι αρκετη μπορεις. Ισως και με μια προοπτικη να το μεγαλωσεις πολυ αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι εχω εμπειρια.... εχω μερακι και ορεξη για διαβασμα και εναν πολυ καλο δισκα φιλο :) ,αλλα το σκεπτομαι ειναι η αληθεια.... δεν μου φαινεται ευκολο εγχειρημα γι'αυτο και απο την αρχη ειπα για σκαλαρια που ειναι λιγοτερο απαιτητικα....

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι εχω εμπειρια.... εχω μερακι και ορεξη για διαβασμα και εναν πολυ καλο δισκα φιλο :) ,αλλα το σκεπτομαι ειναι η αληθεια.... δεν μου φαινεται ευκολο εγχειρημα γι'αυτο και απο την αρχη ειπα για σκαλαρια που ειναι λιγοτερο απαιτητικα....

Τοτε που κολλας?? Αν ασχοληθεις και το αγαπησεις θα το κανεις. Δεν ειναι απαγορευτικα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη δική μου γνώμη χώρο να έχουν να κολυμπάνε και να σουλατσάρουν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα - η καλή φίλτρανση βέβαια είναι απαραίτητη.

Από εκεί και πέρα, τα σκαλάρια θα είναι περισσότερο ευτυχισμένα με ύψος και όχι με μήκος οπότε δεν είναι όμοια πράγματα.

Αν εσύ θέλεις να βάλεις σκαλάρια, τότε κάντο - το ιδανικό -πάλι- είναι ενυδρείο με ύψος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γυρίσουν τούμπα σε ένα συνηθισμένο ενυδρείο - χώρο να έχουν και αυτά.

Όσο αφορά τις δυσκολίες μεταξύ δίσκων και σκαλαριών, κατά την ταπεινή μου γνώμη το ίδιο είναι. Καλό φίλτρο, καλές αλλαγές, καλό φαί. Όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα και είναι και προαιρετικά (pH, Α.Ο. και άλλα τέτοια - οι δικοί μου ζουν μια χαρά χωρίς τέτοιες πολυτέλειες).

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη δική μου γνώμη χώρο να έχουν να κολυμπάνε και να σουλατσάρουν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα - η καλή φίλτρανση βέβαια είναι απαραίτητη.

Από εκεί και πέρα, τα σκαλάρια θα είναι περισσότερο ευτυχισμένα με ύψος και όχι με μήκος οπότε δεν είναι όμοια πράγματα.

Αν εσύ θέλεις να βάλεις σκαλάρια, τότε κάντο - το ιδανικό -πάλι- είναι ενυδρείο με ύψος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γυρίσουν τούμπα σε ένα συνηθισμένο ενυδρείο - χώρο να έχουν και αυτά.

Όσο αφορά τις δυσκολίες μεταξύ δίσκων και σκαλαριών, κατά την ταπεινή μου γνώμη το ίδιο είναι. Καλό φίλτρο, καλές αλλαγές, καλό φαί. Όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα και είναι και προαιρετικά (pH, Α.Ο. και άλλα τέτοια - οι δικοί μου ζουν μια χαρά χωρίς τέτοιες πολυτέλειες).

Σιγουρα τα σκαλαρια λογο σχηματος θελουν υψος,αλλα ενα 20 ποντος δισκος οχι;Διατροφικα,σε συμπεριφορα,κοπαδιασμα θεωρω οτι ειναι πολλυ κοντα στον δισκο.Και τα 2 ειδη τα θεωρω και οχι δει στα ενυδρεια μου οτι ειναι κινητικα ψαρια,το σκαλαρι πιο πολυ.Και πολυ τσαμπουκαδες ειναι βεβαια,οταν βγει ζευγαρι.Δεν ειναι τυχαιο ,οτι πχ o Bleher τα προτεινει και ως tankmates,αλλα με τους δισκους αριθμητικα να υπερτερουν.Οχι βεβαια σε τοσα λιγα λιτρα. Οποτε και στα 2 ειδη θεωρω υψος,μηκος και πλατος απαραιτητα.Δεν λεω οχι στα 240,αλλα ειναι ζορικο σαν μεγεθος.Η καλη φιλτρανση ειναι αυτονοητη βεβαια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα σκαλαρια λογο σχηματος θελουν υψος,αλλα ενα 20 ποντος δισκος οχι;

Δεν έχεις άδικο, απλά λόγω της ιδιομορφίας τους, αμέσως σκέφτομαι ότι τα σκαλάρια θέλουν ύψος...

Link to comment
Share on other sites

τα 2 ειδη τα θεωρω και εχω δει στα ενυδρεια μου οτι ειναι κινητικα ψαρια,το σκαλαρι πιο πολυ.Και πολυ τσαμπουκαδες ειναι βεβαια,οταν βγει .

:)

Αντι ''οχι''...Δεν βγαζει νοημα αλλιως... :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν και τα δυο.... λιιιιγο περισσότερο κλίνω προς τους δίσκους, μου αρέσει αυτή η κίνησή τους.

Βέβαια και τα σκαλάρια είναι αρχοντικά ζώα....

Η αρχική σκέψη μου είναι να κάνω ένα βιοτοπικό με σκαλάρια, ροδόστομα. Το ενυδρείο αυτό είναι η μετάβασή μου από το 70λιτ. φυτεμένο στα περισσότερα λίτρα και φοβάμαι (να εξομολογηθώ εδώ) να ξεκινήσω με δίσκους ακούγοντας πολλά για την ευαισθησία των.

Link to comment
Share on other sites

Από ύψος υπάρχει, είναι 60 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε κατασκευη ενυδρειο η ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο έτοιμο το έχω. ANUBIAS A 1000

Και περίμενα απάντηση από εσένα, στο RIO 240 δεν κρατάς τους δίσκους σου;

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα καλησπερα! ( Δημητρης )

Ναι σε 240 το Rio τους εχω.

Οπως σου αναφεραν και τα παιδεια ποιο πανω,αλλαγες και φιλτρανση ειναι το παν!

Αυτη τη στιγμη φιλοξενει 8 δισκους 12 -13 ροδοστομα 6 κορυ 2 ανσιστους και καμια 100στη χελενα

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και συγγνωμη για το λαθος στο ονομα. Το RIO σου ειναι 240 λιτρα; Αν ναι μου δινεις ελπιδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η διαφορά του Rio 240 και του Α1000 που έχεις εσύ είναι στις διαστάσεις. Το Rio είναι 1.20 σε μήκος ενώ το δικό σου 1 μέτρο. Οπότε πρόσεχε στον αριθμό των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οχι, ειχα 9 δισκους σε ριο 400 τους ειχα πάρει μικρους και μεσα σε ενα χρονο ειχαν φτασει σχεδον 17 εκατοστα και πραγματικα το ριο 400 ηταν μικρο για αυτους!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω, εφόσον έχεις 60 εκατοστά ύψος, να βάλεις ένα κοπάδι σκαλαρια με την προϋπόθεση ότι θα τα κρατήσεις περίπου 1 χρόνο, μέχρι να δημιουργηθουν ζευγάρια, οπότε αναγκαστικά θα διώξεις κάποια. Επίσης θα μπορούσες να βάλεις και κάποιο κοπάδι τετρα (καλύτερα όχι ροδοστομους) ας πούμε λεμον τετρα. Αυτά, καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω, εφόσον έχεις 60 εκατοστά ύψος, να βάλεις ένα κοπάδι σκαλαρια με την προϋπόθεση ότι θα τα κρατήσεις περίπου 1 χρόνο, μέχρι να δημιουργηθουν ζευγάρια, οπότε αναγκαστικά θα διώξεις κάποια. Επίσης θα μπορούσες να βάλεις και κάποιο κοπάδι τετρα (καλύτερα όχι ροδοστομους) ας πούμε λεμον τετρα. Αυτά, καλή συνέχεια.

Γιατί όχι ροδοστομους φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Δίσκους ; Που πας να μπλέξεις ; Βάλε σκαλαράκια να χαρείς το ενυδρείο. Να δεις κίνηση τσαμπουκάδες και διάφορες άλλες ομορφιές. Δεν παθαίνουν τίποτα και δεν θέλουν ένα υποσταθμό της ΔΕΗ για την θέρμανση τον χειμώνα. Αν θες να βάλεις δίσκους βάλτους σε αφίσα, την ίδια κίνηση θα έχουν και θα σου έρθει κα φτηνότερα. :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Άντε τώρα δισκάδες αρχίστε με στο κράξιμο :ballistic: :ballistic:

Πέρα από την πλάκα και για σκαλάρια είναι λίγα τα 240 λίτρα, αλλά όσο είναι μικρά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εξαρτάτε και πόσα θα βάλεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λιγα.....λιτρα; Αντε ρε... 4/5 σκαλαρια θα εχω μονο.....

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγω! Στεγνα ωμα και ηλιολουστα σου λεω ουτε δισκους ουτε σκαλαρια! Βαλε 2 κοπαδια τετρα να χαρεις κινηση και κατι για τον βυθο και πιστεψε με θα το χαρεις παρα πολυ το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ειπα και εγω....απων ο Θοδωρας απο σκαλαρο κουβεντα;

Τι λεει το νησι φιλε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...