Jump to content

Νέο Ενυδρείο Για Μονομάχο 37,5 Λίτρα


jpavly

Recommended Posts

Οι παρακάτω μετρήσεις έγιναν πριν 10 λεπτά:

PH 7.8

GH 9

KH 8

NO2 0.05

NO3 10

NH3 0

Τι σημαίνει αυτό για το ενυδρείο μου; Πάει καλά το στρώσιμο; Έπιασε το μπόλι;

Όχι φιλε μου εισαι αστρωτος ,αν δεν μηδενίσουν τα no2 δεν ειναι έτοιμο το φιλτρο.

Προς το παρών έχουν αναπτυχθεί nitrosomonas βακτηριδια που μετατρέπουν την αμμωνία σε no2 και σου λείπουν τα nitrobacter να μετατρέψουν τα no2 σε no3. Τα No2 ειναι τοξικά για το ψάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλε μου εισαι αστρωτος ,αν δεν μηδενίσουν τα no2 δεν ειναι έτοιμο το φιλτρο.

Προς το παρών έχουν αναπτυχθεί nitrosomonas βακτηριδια που μετατρέπουν την αμμωνία σε no2 και σου λείπουν τα nitrobacter να μετατρέψουν τα no2 σε no3. Τα No2 ειναι τοξικά για το ψάρι σου.

Μην τον τρελαινουμε τον ανθρωπο! 0.05 μετράει και δεν ξέρουμε αν ειναι σωστό κι αν ειναι προς τα πανω ή προς τα κατω (δλδ 0.025-0.05)

1ον παιζει ρολο με τι τεστ(μαρκα και τύπο) εγιναν τα τεστ

2ον εχουν αναφερθει περιπτώσεις που στο ενα τεστ τα νιτρωδη ηταν 0.05 και σε αλλο τεστ μηδενισαν

3ον παιζουν ρολο οι μετρησεις του νερού της βρύσης

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Το τεστ είναι με το υγρό σετ της Aquili, 10ml νερό και 10 σταγόνες από το τεστ και κοιτάω το χρώμα μετά από 10 λεπτά.

Αύριο θα κάνω μια αλλαγή νερού και θα μετρήσω και το νερό της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Μην τον τρελαινουμε τον ανθρωπο! 0.05 μετράει και δεν ξέρουμε αν ειναι σωστό κι αν ειναι προς τα πανω ή προς τα κατω (δλδ 0.025-0.05)

1ον παιζει ρολο με τι τεστ(μαρκα και τύπο) εγιναν τα τεστ

2ον εχουν αναφερθει περιπτώσεις που στο ενα τεστ τα νιτρωδη ηταν 0.05 και σε αλλο τεστ μηδενισαν

3ον παιζουν ρολο οι μετρησεις του νερού της βρύσης

Προφανώς μετράει με jbl αφού του βγάζει μέτρηση 0,05 η συνιστώμενη μέτρηση της jbl ειναι 0,01

Ο άνθρωπος ρώτησε αν ειναι στρωμένο το φιλτρο και του απάντησα το προφανές ,ενυδρειο με μετρήσιμα NO2 δεν ειναι στρωμένο

Αυτό με το νερο της βρύσης εννοείς αν ειναι το νερο πόσιμο η όχι;νομίζω οτι θα το είχε αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...