Jump to content

Νέο Ενυδρείο Για Μονομάχο 37,5 Λίτρα


jpavly

Recommended Posts

Χωρις τεστ πως ξερεις οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο και ετοιμο για ψαρια?

Δεν θελουμε μονο μετρηση νο3,αυτο ειναι το λιγοτερο,μας νοιαζει η αμμωνια και τα νο2..

Αν και για να πεις οτι εχει στρωσει το ενυδρειο σου,θα επρεπε να μετρας νιτρικα..

Το ψαρι ισως το ενοχλει το φιλτρο,μπορει ομως να ειναι και αστρωτο το ενυδρειο σου και να βιαστικες να βαλεις ψαρια μεσα..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού με το μπόλι το βάζεις αμέσως να παίξει, έτσι δεν είναι;

Εγώ διάβασα ότι το βάζω 2-3 μέρες να παίξει άδειο με τον ενεργό άνθρακα και μετά μπορώ να βάλω το μπόλι και αμέσως πρέπει να βάλω τα πρώτα ψάρια.. λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα διαβασες αλλα...χωρις τεστ πως ξερεις οτι το μπολι επιασε? Ξερεις οτι καμια φορα το μπολι δεν πιανει?

Επισης οταν βαζουμε μπολι,βαζουμε εναν μικρο αριθμο ψαριων στην αρχη,δεν ταιζουμε καθολου για 3-4 μερες και κανουμε καθημερινες μετρησεις για να δουμε τι γινετε,αν ολα πανε καλα μετα απο 1 εβδομαδα βαζουμε μερικα ψαρακια ακομα και αν ολα πανε καλα συμφωνα παντα με τις μετρησεις μας βαζουμε τον τελικο αριθμο ψαριων μετα απο αλλη μια εβδομαδα...εσυ μετα το μπολιασμα εβαλες ολα τα ψαρια καπακι,χωρις να κανεις τα βηματα που γραφω..δεν εχεις και τεστ να κανεις..οπωτε πας στα τυφλα..

Link to comment
Share on other sites

Έριξα το μπόλι και μετά έβαλα τα 6 CPD ναι και μετά από 3 μέρες έβαλα και το μονομάχο..

Έχει ένα pet shop κοντά μου θα δω αν μπορεί να μου κάνει μία μέτρηση και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις τεστ πως ξερεις οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο και ετοιμο για ψαρια?

Δεν θελουμε μονο μετρηση νο3,αυτο ειναι το λιγοτερο,μας νοιαζει η αμμωνια και τα νο2..

Αν και για να πεις οτι εχει στρωσει το ενυδρειο σου,θα επρεπε να μετρας νιτρικα..

Το ψαρι ισως το ενοχλει το φιλτρο,μπορει ομως να ειναι και αστρωτο το ενυδρειο σου και να βιαστικες να βαλεις ψαρια μεσα..

Καλησπέρα

Να διορθωσω κατι : Μετρήσεις έκανα σε νερό πριν μπει το μπολι στο ενυδρειο. Υποθέτω ότι ειναι απ τη βρυση. Και οντως δεν ειχε νιτρικα

Για να δουμε αν επιασε το μπολι, ισχυει οτι λεει ο rastafarian. Θα το δειξει μια νεα μετρηση.

Το ΣΚ αν θες φερε λιγο (περισσοτερο) νερο απ το ενυδρειο και ξαναμετραω

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το φίλτρο να ρίχνει προς το τζάμι, αν και το νερό μου φάνηκε ψιλοστάσιμο, ο μονομάχος άρχισε να ξεκολλάει από το αριστερό τζάμι ...

Σε κάθε περίπτωση μέχρι να γίνουν οι μετρήσεις, τι πρόβλημα έχω τώρα; Θα βοηθούσαν συχνές αλλαγές νερού; Είναι πιο σωστό να ταΐζω ελάχιστα;

Καλησπέρα


Να διορθωσω κατι : Μετρήσεις έκανα σε νερό πριν μπει το μπολι στο ενυδρειο. Υποθέτω ότι ειναι απ τη βρυση. Και οντως δεν ειχε νιτρικα

Για να δουμε αν επιασε το μπολι, ισχυει οτι λεει ο rastafarian. Θα το δειξει μια νεα μετρηση.
Το ΣΚ αν θες φερε λιγο (περισσοτερο) νερο απ το ενυδρειο και ξαναμετραω


Σωστά, το νεράκι ήταν πριν το μπόλι, αλλά όχι από τη βρύση, ήταν αυτό που είχα 3 μέρες στο ενυδρείο.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια, σε έχω παιδέψει ήδη αρκετά όμως, θα βρω τεστ από κάπου! Αν δεν βρω σετάκι, ποια τεστ προέχουν αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το φίλτρο να ρίχνει προς το τζάμι, αν και το νερό μου φάνηκε ψιλοστάσιμο, ο μονομάχος άρχισε να ξεκολλάει από το αριστερό τζάμι ...

Σε κάθε περίπτωση μέχρι να γίνουν οι μετρήσεις, τι πρόβλημα έχω τώρα; Θα βοηθούσαν συχνές αλλαγές νερού; Είναι πιο σωστό να ταΐζω ελάχιστα;

Σωστά, το νεράκι ήταν πριν το μπόλι, αλλά όχι από τη βρύση, ήταν αυτό που είχα 3 μέρες στο ενυδρείο.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια, σε έχω παιδέψει ήδη αρκετά όμως, θα βρω τεστ από κάπου! Αν δεν βρω σετάκι, ποια τεστ προέχουν αυτή τη στιγμή;

Οι μετρήσεις θα δείξουν αν έπιασε το μπόλι. Αν δεν έπιασε, συνεχίζεις να έχεις άστρωτο ενυδρειο και θέλει πάλι μπολιασμα

Δεν μ εχεις παιδεψει. Αν σε φερει ο δρομος το ΣΚ φερε νερο απ το ενυδρειο να κανω εναν πληρη ελεγχο...(αμμωνια, νιτρικα, νιτρωδη -αυτα ειναι που πρεπει να μετρηθουν!)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που η μετρηση ειναι πριν το μπολι,δεν ξερεις αν εχει στρωσει το ενυδρειο η οχι και για μενα βιαστικες λιγο με τα ψαρια..

Τωρα,μεχρι να ξανακανεις μετρηση,ταιζε πολυ προσεχτικα και 1 φορα την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα, αλλά ο μονομάχος είναι κολλημένος στο πίσω τζάμι συνέχεια, εκεί που έχω φυτεμένα τα κλαδέματα.. κολυμπάει πάντω κάτω δεξιά αριστερά αλλά κυρίως στο πίσω τζάμι και πιο σπάνια τον βλέπω σε άλλα σημεία του ενυδρείου και δεν κάθεται ακίνητος..

Μου κάνει εντύπωση γιατί εκεί είναι όλα τα φυτά και όλο το άλλο ενυδρείο έχει άπλα μπόλικη..

Ταΐζω ελάχιστα μέχρι να μπορέσω να πάρω ένα σετάκι μετρήσεων, βρήκα το set που μου προτείνατε στην Αθήνα και θα πάω να το πάρω και επιπλέον χρειάζομαι και αμμωνία έτσι;

Υπάρχει περίπτωση να τον ενοχλεί η λάμπα και το φως που βγάζει; Είναι 15w Τ8 45εκ. την έχω βάλει να ανοίγει 6 ώρες γιατί μου ανεβάζει και θερμοκρασία νερού.

Κάτι μου λέει ότι θα έχω λίαν συντόμως πρόβλημα και με τα φυτά όμως...

Μ'αυτά και με εκείνα πάντως το budget που είχα αρχικά έχει πάει κάτι παραπάνω από περίπατο, τουλάχιστον ελπίζω να μην πάει όλο το θέμα στο βρόντο :(

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα, αλλά ο μονομάχος είναι κολλημένος στο πίσω τζάμι συνέχεια, εκεί που έχω φυτεμένα τα κλαδέματα.. κολυμπάει πάντω κάτω δεξιά αριστερά αλλά κυρίως στο πίσω τζάμι και πιο σπάνια τον βλέπω σε άλλα σημεία του ενυδρείου και δεν κάθεται ακίνητος..

Μου κάνει εντύπωση γιατί εκεί είναι όλα τα φυτά και όλο το άλλο ενυδρείο έχει άπλα μπόλικη..

Ταΐζω ελάχιστα μέχρι να μπορέσω να πάρω ένα σετάκι μετρήσεων, βρήκα το set που μου προτείνατε στην Αθήνα και θα πάω να το πάρω και επιπλέον χρειάζομαι και αμμωνία έτσι;

Υπάρχει περίπτωση να τον ενοχλεί η λάμπα και το φως που βγάζει; Είναι 15w Τ8 45εκ. την έχω βάλει να ανοίγει 6 ώρες γιατί μου ανεβάζει και θερμοκρασία νερού.

Κάτι μου λέει ότι θα έχω λίαν συντόμως πρόβλημα και με τα φυτά όμως...

Μ'αυτά και με εκείνα πάντως το budget που είχα αρχικά έχει πάει κάτι παραπάνω από περίπατο, τουλάχιστον ελπίζω να μην πάει όλο το θέμα στο βρόντο :(

Δεν νομιζω οτι φταιει ο φωτισμος.Εγω φοβαμαι για αστρωτο φιλτρο..

Πρεπει να κανεις αμεσα μετρησεις για να δεις τι γινετε με το νερο σου.Παρε νερο και πηγαινε το σε καποιο καταστημα να στο μετρησουν μεχρι να παρεις δικα σου τεστ.Χρειαζεσαι τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3.

Οσον αφορα το budget,συνηθως ετσι γινετε στο πρωτο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε αν μπορεις και μια φωτογραφια να δουμε σε ποιο σημειο καθεται.

Ενοειται βεβαια οτι θα κανεις και τα τεστ.

Απλα μηπως καταλαβουν τα παιδια που ειναι πιο εμπειρα τι γινεται,και να φαινεται και η ροη του νερου στην φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σε ένα ενυδρειάδικο και πήρα ένα τεστάκι αμμωνίας που τη φοβάμαι και μου μέτρησαν και για ΝΟ2, ΝΟ3, και στα 3 τεστ μου είπαν ότι ήταν μηδενικά.

Αυτό σημαίνει ότι το μπόλι έπιασε; Τώρα θα κάνω και μία αλλαγή στο νερό 20%.

Σχετικά με τη συμπεριφορά του μονομάχου, δείτε το παρακάτω βίντεο που τράβηξα πριν καμιά ώρα για να καταλάβετε τι λέω:

Έγινε επεξεργασία - jpavly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστάτη μπορείς να τον αγοράσεις τον Οκτώβριο που θα αρχίσει η θερμοκρασία να πέφτει κάτω από τους 24 βάθμους. Ένα απλό θερμόμετρο έχει γύρω στο 1ευρω.

Το βιολογικό υλικό είναι είτε μπιλάκια είτε σαν κοφτό μακαρονάκι και η επιφάνεια τους θυμίζει ελαφρόπετρα. Θα το ζητήσεις σαν βιολογικό υλικό. Πολύ γνωστό είναι το σιποράξ που βγαίνει και σε μπιλάκια για μικρά φιλτρα και βρίσκεται σε διχτάκι. Απ' ότι θυμάμαι κάνει γύρω στα 3-4 ευρώ.

Υπάρχει αυτό το σετ υγρών μετρήσεων που κοστίζει όσο τα χαρτάκια. Δες αν θες. Και εγώ αυτό παίρνω.

http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-aquili/aquili-aquarium-test-set

Αν μπορείς να έρθεις στις 13 Σεπτεμβρίου που είναι και η συνάντηση θα μπορούσε αν κάποιος έχει κλαδέματα να σου φέρει. Το μόνο που θα αγόραζα στη θέση είναι ψιλό χαλικάκι ή άμμο χαλαζιακή και καμιά πέτρα ή ξύλο.

Δες και στην χωματοτεχνική Κηφισιάς http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php έχει πολύ καλές τιμές σε πέτρες και άμμο.

Σε αντιχλώριο προσωπικά προτιμώ το prime της seachem καθώς εκτός από το χλώριο δεσμέυει τυχόν βαρέα μέταλλα που μπορεί να υπάρχουν στο νερό και μπορεί να αποτοξικοποιείση αμμωνία - νιτρώδη σε περίπτωση ανάγκης.

Η ανούμπια είναι ωραίο φυτό αλλά και ακριβό. Περίμενε πρώτα μήπως μπορέσει κάποιος να φέρει κλαδέματα.

Υ.Γ. Αν έρθεις στην συνάντηση μπορώ να σου φέρω και κάποιες τροφές που έχω για μονομάχους και δεν τις χρειάζομαι πια.

ολα τα είπες, μπράβο, το έσωσες το παιδί....... :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο Μια χαρά τον βλέπω τον κούκλο σου. Έτσι έκανε και ο δικός μου όλο στο φίλτρο τριγυρνούσε και προσπαθούσε να βρει μικρά περάσματα για να χωθεί. Γενικά τους αρέσει να κρύβονται στα φυτά και στις πέτρες και δεν βγαίνουν και πολύ στην άπλα. Δοκίμασε να φέρεις κάποιες από τις πέτρες πιο κεντρικά στο ενυδρείο δημιουργώντας κρυψώνες και στο κέντρο του και θα παρατηρήσεις ότι θα αρχίσει να πηγαίνει και μπροστά. Άσε την πλάτη ελεύθερη για να βάλεις σιγά σιγά φυτά που θα ψηλώσουν και θα πρασινίσουν το ενυδρείο σου. Μην ξεχνάς ότι στο βιότοπο τους δεν έχουν και τόση άπλα. Όσο θα γεμίζει το ενυδρείο σου τόσο περισσότερες βόλτες θα κόβει γύρω - γύρω.

Τον θερμοστάτη τον ρυθμίζουμε σύμφωνα με το θερμόμετρο που έχουμε μέσα στο ενυδρείο (κοστίζει γύρω στο 1 ευρώ). Ρυθμίζεις για παράδειγμα το θερμοστάτη στους 26 βαθμούς. Αφήνεις να περάσει λίγη ώρα και βλέπεις τι θερμοκρασία θα δείξει το θερμόμετρο. Αν είναι πάνω από τους 26 βαθμούς που έχεις βάλει στο θερμοστάτη το χαμηλώνεις, αν είναι λιγότερο το δυναμώνεις. Θα πρότεινα να έβαζες το θερμοστάτη κοντά στο σπρέι μπαρ γιατί με αυτό τον τρόπο η διάχυση του ζεστού νερού θα γίνεται καλύτερα (θα φεύγει ζεστό για να κυκλοφορήσει ενώ στην απέναντι γωνία φτάνει κρύο, θα πρέπει να ζεσταθεί και να φύγει με μικρότερη ροή). Είναι κάτι που βέβαια θα το δεις στην πράξη όταν έρθει η ώρα.

Αν ταΐζεις λίγο το πιο πιθανό είναι τα λίγα νιτρικά που έχεις να τα τραβάνε τα φυτά. Σιγά σιγά άρχισε να ταΐζεις από λίγο δύο φορές την ημέρα και με τις μετρήσεις θα κάνεις θα ξέρεις που βαδίζεις.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σε ένα ενυδρειάδικο και πήρα ένα τεστάκι αμμωνίας που τη φοβάμαι και μου μέτρησαν και για ΝΟ2, ΝΟ3, και στα 3 τεστ μου είπαν ότι ήταν μηδενικά.

Αυτό σημαίνει ότι το μπόλι έπιασε; Τώρα θα κάνω και μία αλλαγή στο νερό 20%.

Για να είναι στρωμένο ένα φίλτρο πρέπει να έχεις μετρήσιμα νιτρικά(ΝΟ3).

Σίγουρα σου μέτρησε σωστά και με τι (υγρά ή στικς) ?

Μάλλον πρέπει να κάνεις ένα κόπο και να ξαναμετρήσεις. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο Μια χαρά τον βλέπω τον κούκλο σου. Έτσι έκανε και ο δικός μου όλο στο φίλτρο τριγυρνούσε και προσπαθούσε να βρει μικρά περάσματα για να χωθεί. Γενικά τους αρέσει να κρύβονται στα φυτά και στις πέτρες και δεν βγαίνουν και πολύ στην άπλα. Δοκίμασε να φέρεις κάποιες από τις πέτρες πιο κεντρικά στο ενυδρείο δημιουργώντας κρυψώνες και στο κέντρο του και θα παρατηρήσεις ότι θα αρχίσει να πηγαίνει και μπροστά. Άσε την πλάτη ελεύθερη για να βάλεις σιγά σιγά φυτά που θα ψηλώσουν και θα πρασινίσουν το ενυδρείο σου. Μην ξεχνάς ότι στο βιότοπο τους δεν έχουν και τόση άπλα. Όσο θα γεμίζει το ενυδρείο σου τόσο περισσότερες βόλτες θα κόβει γύρω - γύρω.

Τον θερμοστάτη τον ρυθμίζουμε σύμφωνα με το θερμόμετρο που έχουμε μέσα στο ενυδρείο (κοστίζει γύρω στο 1 ευρώ). Ρυθμίζεις για παράδειγμα το θερμοστάτη στους 26 βαθμούς. Αφήνεις να περάσει λίγη ώρα και βλέπεις τι θερμοκρασία θα δείξει το θερμόμετρο. Αν είναι πάνω από τους 26 βαθμούς που έχεις βάλει στο θερμοστάτη το χαμηλώνεις, αν είναι λιγότερο το δυναμώνεις. Θα πρότεινα να έβαζες το θερμοστάτη κοντά στο σπρέι μπαρ γιατί με αυτό τον τρόπο η διάχυση του ζεστού νερού θα γίνεται καλύτερα (θα φεύγει ζεστό για να κυκλοφορήσει ενώ στην απέναντι γωνία φτάνει κρύο, θα πρέπει να ζεσταθεί και να φύγει με μικρότερη ροή). Είναι κάτι που βέβαια θα το δεις στην πράξη όταν έρθει η ώρα.

Αν ταΐζεις λίγο το πιο πιθανό είναι τα λίγα νιτρικά που έχεις να τα τραβάνε τα φυτά. Σιγά σιγά άρχισε να ταΐζεις από λίγο δύο φορές την ημέρα και με τις μετρήσεις θα κάνεις θα ξέρεις που βαδίζεις.

Θετικά αυτά που μου λες, ευχαριστώ :)

Τώρα που του έκανα την αλλαγή του νερού είχε την κλασσική συμπεριφορά, ερχόταν κάτω από το σωληνάκι του νερού κόντρα στο ρεύμα κι απολάμβανε φρέσκο νεράκι, όπως όταν τον είχα στη γυάλα!

Θα κάνω κάποιες δοκιμές με το θερμοστάτη να δω πως πάει καλύτερα, προς το παρόν το νερό είναι 26-27 βαθμούς συνέχεια και δεν μπορώ να τον δοκιμάσω στην πράξη.

Για να είναι στρωμένο ένα φίλτρο πρέπει να έχεις μετρήσιμα νιτρικά(ΝΟ3).

Σίγουρα σου μέτρησε σωστά και με τι (υγρά ή στικς) ?

Μάλλον πρέπει να κάνεις ένα κόπο και να ξαναμετρήσεις. . .

Μαζί ήμασταν και μάλιστα επειδή έκανε κάποιο λάθος στην αμμωνία ξαναμέτρησε το παλικάρι. Τα τέστ ήταν υγρά της Salifert.

Διάφανα ήταν και τα 3 πάντως, το ένα ήταν ελαφρώς ροζ απ'ότι είδα.

Πήρα ήδη και μέτρησα πάλι αμμωνία και είναι ΟΚ, μηδενική, διάφανο το νερό εντελώς. Το τεστάκι το έλεγξα γιατί μέτρησα και από το έρμο το χρυσόψαρο που έχω σε γυάλα και βγήκε στην κλίμακα 0-0,25 το αποτέλεσμα (το χαρίζω btw έχω αγγελία).

Μόλις μπορέσω θα πάρω και τα άλλα τεστ να μετρήσω και τα υπόλοιπα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ακομα ο θερμοστατης. Οταν ερθει η ωρα του θα τον ρυθμισεις.

Κανε τις αλλαγες στη διαμορφωση και θα δεις διαφορα στη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στο ενυδρείο, αλλά εδώ και μέρες ο μονομάχος σαν να συνήθισε το χώρο και κολυμπάει παντού, παντού όμως.

Έχει εμφανή προτίμηση στην αριστερή πλευρά, αλλά πλέον κολυμπάει σε όλα τα σημεία του ενυδρείου και ποζάρει την ομορφιά αυτού του ψαριού!

Έχω (φυσικά) μερικές απορίες, έχω βάλει το φίλτρο να χτυπάει αριστερά και προς τα πάνω για να κάνει ανατάραξη, όπως φαίνεται στο βίντεο παραπάνω (δείτε το στο youtube καλύτερα) και αυτό νομίζω μου δημιουργεί κάποια θέματα.

Δεν φαίνεται να ανακυκλώνεται όλο το νερό, ξέρω ότι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό φυσικά, αλλά:

1) Μένουν οι μπουρμπουλήθρες που κάνει δεξιά ο μονομάχος πάνω στην επιφάνεια

2) Ανεβαίνει η θερμοκρασία όσο είναι το καπάκι κλειστό, πάει 28 βαθμούς

3) Παρατήρησα κάτι σαν βλέννα λευκή γύρω από το θερμοστάτη

Γενικά το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η θερμοκρασία, προς το παρόν το αντιμετωπίζω με ανεμιστήρα για καμιά ώρα, αλλά θα ήθελα να αποφύγω τις συνεχείς αναπληρώσεις για να μην έχω θέματα με το ph.

Θα βοηθούσε να βάλω το σωληνάκι για είσοδο αέρα από το φίλτρο μου;

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

1)Και τι σε πειραζει?ο μονομαχος θελει ηρεμη επιφανεια!

2)καλο θα ειναι να παρεις εναν controller και ανεμηστιρακια να κρατας την θερμοκρασια σταθερη(και εγω τα ιδια ειχα,εδωσα 20Ε και ηρεμησα)

3)Την αναπληρωση δεν την γλιτωνεις τις ζεστες μερες,συνεπως και την ανοδο του ph!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει ακριβώς, αλλά θέλω να είναι καθαρό και να μην γίνει βούρκος :P

Το ph μου το μέτρησαν με υγρό τέστ στο 7.1 (συν/πλην 0.1), το νερό της βρύσης πόσο είναι;

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα νομιζω ειμαστε 7 με 7.2

Αν κανω λαθος διορθωστε με..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει απο περιοχή σε περιοχή ανάλογα το δίκτυο του δήμου και τα υδραυλικά της πολυκατοικίας.

Εγω έχω 7.8-8 ph

Τον θερμαντηρα φίλε μου βαλτον να δουλεύει απο τώρα στους 26

αν το νερο σου ειναι όντως 27-28 δεν θα παίρνει μπρος

Αν παίρνει μπρος παει να πει οτι το θερμομετρο σου δεν λεει σωστή θερμοκρασια

η οτι έχει προβλημα ο αισθητήρας του θερμαντηρα (νομίζω οτι το θερμομετρο σου ειναι εντάξει

μιας κι αυτές της μερες εκεί παίζει η θερμοκρασια ) ενα κόλπο για να βρεις καλό θερμομετρο

Οταν πας στο πετ βάζεις κάτω 5 -10 και παίρνεις αυτό που έχει ίδια ένδειξη με τα περισσότερα

Μου έχει τύχει να μην δείχνει κανένα απο τα 5 το ίδιο :)

Εγω έχω 2 ενα στο ενυδρειο ,και ενα χειρός θερμομετρο πεχαμετρο

Επίσης το νερο του ενυδρειου δεν έχει παντού την ίδια θερμοκρασια

εκτός κι αν έχεις τρελή ροή ,πάντως δεν έχει και μεγάλες αποκλίσεις

μισό με ενα βαθμό ανάλογα και το μέγεθος του ενυδρειου πάντα.

Σε κάθε περίπτωση ο μονομαχος σου θέλει σταθερή θερμοκρασια

και πάνω απο 25-26 βαθμούς , εγω τους έχω 27-27.5.

Αν υποθέσουμε οτι το πρωί η ανώτερη θερμοκρασια ειναι 28 και το βράδυ πέφτει 24 ειναι +- 4 βαθμοί

Οπότε αν ειναι ανοιχτός ο θερμαντηρας στους 26 δεν θα ανεβοκατεβενει

η θερμοκρασια 4 βαθμούς αλλά 1-2

Το ενυδρειο σου για πρώτο ενυδρειο ειναι φοβερό ,και ο μονομαχός απαιχτος!

Έγινε επεξεργασία - Johnbettapk
Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω μετρήσεις έγιναν πριν 10 λεπτά:



PH 7.8


GH 9


KH 8


NO2 0.05


NO3 10


NH3 0



Τι σημαίνει αυτό για το ενυδρείο μου; Πάει καλά το στρώσιμο; Έπιασε το μπόλι;


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...