Jump to content

Νέο Ενυδρείο Για Μονομάχο 37,5 Λίτρα


jpavly

Recommended Posts

Υπάρχει αυτό το σετ υγρών μετρήσεων που κοστίζει όσο τα χαρτάκια. Δες αν θες. Και εγώ αυτό παίρνω.

http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-aquili/aquili-aquarium-test-set

Αυτό εδώ γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να το βρούμε Αθήνα;

Επίσης, από τη χωματεχνική λέω να πάρω τα παρακάτω, είναι ΟΚ και για φυτά;

1) χαλαζιακή μαύρη χονδρόκοκκη

2) καμιά πέτρα μη ασβεστολιθική, φεγγαρόπετρα ή άτλας

Και άλλο ένα ερώτημα γιατί μπερδεύτηκα με το στρώσιμο η σειρά είναι σωστή έτσι;

1) Θα πάρω όλα μου τα υλικά, άμμο, ξύλα, πέτρα, στις θέσεις που θέλω και θα το γεμίσω νερό και θα προσθέσω το αντιχλώριο που αντιστοιχεί.

2) Θα προσθέσω το φίλτρο-μπόλι-βιολογικό υλικό και τα φυτά

Το ψάρι μπαίνει πότε; Σύμφωνα με μετρήσεις; Μετά από Χ μέρες συγκεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις μπόλι από κάποιον και το βάλεις στο φίλτρο σου θα πρέπει να μπει άμεσα το ψάρι μέσα, αν επιλέξεις άλλο τρόπο για το στρώσιμο θα πρέπει να περιμένεις να σου δείξουν οι μετρήσεις πότε!

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις μπολι τα ψαρακια μπαινει κατευθειναν

ειδαλλως βαζεις τα υλικα και αγοραζεις

βακτηρια για να αργησεις στρωσιμο (οταν οι μετρησεις σου

ειναι οκ βαζεις , ψαρι)

Link to comment
Share on other sites

Με μπολι πρεπει να μπει το ψαρι αμεσα.

Πετρα μη ασβεστολυθικη ειναι η ξυλοπετρα και η λαβα.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ εγώ τα παίρνω από το κατάστημα που σου έβαλα. Δεν το έχω βρει στην Αθήνα αλλά το παραγγέλνεις ηλεκτρονικά και στο φέρνουν με courier την επόμενη μέρα της πληρωμής. Το κόστος των μεταφορικών είναι 3 ευρώ. Και πάλι βγαίνεις κερδισμένος καθώς τα αντιδραστήρια για τις πέντε ουσίες δεν πρόκειται να τις βρεις εύκολα 17 ευρώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και καλως ηρθατε κυριε λαμπιτη!! (Δεν αντεχα να μην το πω)

Απο χωματεχνικη πηρα και εγω την ιδια αμμο και μια ωραια πετρα και την προτεινω,εχει και καλες τιμες.Απλα την αμμο να την πλυνεις πολυ καλα γιατι η θολουρα θα ειναι απιστευτη.Εγω εντυσα με ενα πανι τον νιπτηρα και την ξεπλυνα γιατι με κοσκινο δεν θα μπορεις ειναι πολυ ψιλη..Επισης το ξυλο θελει βρασιμο γιατι και αυτο θα βγαλει κιτρινιλα και παιζει να εχει και κατοικους.

Απο τα αλλα δεν ξερω να σου πω στην ιδια φαση με εσενα βρισκομαι,οτι σου πουν τα παιδια.

Καλη αρχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε σπίτι το ενυδρειάκι :D

Χαιρεται και καλως ηρθατε κυριε λαμπιτη!! (Δεν αντεχα να μην το πω)
Απο χωματεχνικη πηρα και εγω την ιδια αμμο και μια ωραια πετρα και την προτεινω,εχει και καλες τιμες.Απλα την αμμο να την πλυνεις πολυ καλα γιατι η θολουρα θα ειναι απιστευτη.Εγω εντυσα με ενα πανι τον νιπτηρα και την ξεπλυνα γιατι με κοσκινο δεν θα μπορεις ειναι πολυ ψιλη..Επισης το ξυλο θελει βρασιμο γιατι και αυτο θα βγαλει κιτρινιλα και παιζει να εχει και κατοικους.

Απο τα αλλα δεν ξερω να σου πω στην ιδια φαση με εσενα βρισκομαι,οτι σου πουν τα παιδια.

Καλη αρχη!

Καλά το θυμόμουν το nickname, τα λέμε κι από δω λοιπόν :)

Ναι το έχω σκοπό να την πλύνω, αλλά δεν λέω για την ψιλή, αλλά για την χονδρόκοκκη (εκτός αν είναι τόσο ψιλή η χονδρή που με γελάει το μάτι)

Το ξύλο θα το πάρω από κάποιον συνχομπίστα από εδώ οπότε θα ρωτήσω αν θα είναι έτοιμο ή θέλει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο!!!

Ξεπλυνε το καλα, χωρις σαπουναδες, πλυνε τα υλικα σου και κανε δοκιμες διακοσμησης. Αν θες ανεβασε μας φωτογραφιες να σου πουμε καμια ιδεα...

Πριν ξεκινησεις το στρωσιμο βαλε το φιλτρο να τρεξει με ανθρακα για να τραβηξει τυχον χημικες-βλαβερες ουσιες που πιθανον να εχουν μεινει στο ενυδρειο. Μετα πετας τον ανθρακα και βαζεις βιολογικο υλικο και ξεκινας το στρωσιμο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Γέμισε το ενυδρείο, βάλαμε χαλίκι, πήρα το ψιλό τελικά γιατί δεν είχε χονδρό και πέτρα Άτλας που διαμορφώθηκε όπως στην φώτο.

Αριστερά έχω αφήσει χώρο για το ξύλο και μετά θα δω που θα βάλω και τα φυτά.

Αν μπορείτε πείτε μου αν είναι εντάξει οι θέσεις φίλτρου και θερμοστάτη..

Το φίλτρο έχει οριζόντια έξοδο με τρυπούλες και το έχω βάλει να βγάζει στο επάνω μέρος του νερού.

Θα ήθελα να βάλω λίγο νερό ακόμα, μέχρι εκεί που ξεκινάει το καπάκι για να μην κάνει γραμμή, πειράζει;

post-59299-1410463843,8251_thumb.jpg

post-59299-1410463861,8356_thumb.jpg

post-59299-1410463901,4211_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το προχωράς

Επειδή δεν φαίνεται, κοίταξε να μην ακουμπαει στον βυθό ο θεμαντήρας. Το θερμόμετρο - εφόσον θα το χρησιμοποιήσεις (και δεν θα επιλέξεις εναν controller) - βάλτο μακριά από τον θερμαντήρα

Μπροστά από το φίλτρο - επέλεξε να βάλεις κάποιο φυτό που παίρνει ύψος (πχ βαλισνέρια)

Οι πέτρες ειναι ωραίες αλλά έχουν 2 μειονεκτήματα. 1ο σου τρώνε οφέλιμα λίτρα 2ο μαζεύουν αρκετή βρωμιά γύρω τους

Νερό, μπορείς να προσθέσεις μέχρι το ξεκίνημα απ το καπάκι

Καλή συνέχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ο θερμαντήρας δεν φτάνει κάτω, έχει 2-3 πόντους απόσταση. Με φυτά δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω, θα βάλω ότι μπορώ τώρα και θα προσθέσω μετά.

Παρά το πλύσιμο που είχα κάνει στην άμμο, το νερό είναι ακόμα ελαφρώς θολό. Καλύτερα από χθες, αλλά δεν έχει κάτσει κάτω η σκόνη ακόμα.

Μπορώ να το βοηθήσω κάπως να καθαρίσει καλύτερα;

Σκέφτηκα είτε να βάλω κάτι μέσα στο φίλτρο που θα μαζεύει τη σκόνη, π.χ. ένα κομμάτι φίλτρο υαλοβάμβακα απορροφητήρα ή να πάρω ένα φύλλο από τέτοιο και να το βάλω μπροστά στην έξοδο του φίλτρου μερικές ώρες να μαζέψει τα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο περιμένω τα υπόλοιπα έβγαλα την κάμερα από την ντουλάπα για προπόνηση :)

post-59299-0-17330500-1410543703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τις πετρες μεσα στο χαλικι,ετσι οπως τις εχεις ειναι σαν να τις εχεις ακουμπισει πανω.

Γεμισε με περισσοτερο νερο το ενυδρειο.

Τι παχος εχει ο βυθος σου?

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω ήδη βάλει μισό εκατοστό μέσα, θα το δοκιμάσω να τις βάλω πιο μέσα να δω πως φαίνονται, thanks :)

Ο βυθός είναι ακανόνιστος, στο μεγαλύτερο μέρος του είναι 3-4 εκατοστά.

Μπροστά είναι 1 με 2 εκατοστά και προς τα πίσω είναι 4-6 περίπου.

Για να καταλάβεις πως είναι, όπως βλέπεις τη φωτογραφία, στο μπροστινό μέρος φαίνεται μία διαφορά στο χρωματισμό του χαλικιού, σαν μία λωρίδα. Αυτή έχει πάχος 1 εκατοστό και κάτι ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτησα για το παχος του βυθου,γιατι σε 1εκ δεν μπορεις να φυτεψεις κατι,θελει 4-5εκ για να πιασει το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτησα για το παχος του βυθου,γιατι σε 1εκ δεν μπορεις να φυτεψεις κατι,θελει 4-5εκ για να πιασει το φυτο.

Καλά κάνεις και ρωτάς! Ήδη δοκίμασα τη συμβουλή σου με τις πέτρες και είναι πιο όμορφες θαμμένες μέσα, είναι πιο φυσικό το αποτέλεσμα.

Μόνο μπροστά είναι ρηχός ο βυθός, από τα πρώτα εκατοστά και πίσω είναι 3-4 και σε κάποια σημεία είναι 5-6, όπως πίσω αριστερά.

Αν χρειαστεί πάντως έχω κρατήσει κι άλλη άμμο, αν και δεν ξέρω ακόμα από φυτά τι θα βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω ένα update μετά το μπόλιασμα, διακόσμηση και γέμισμα!

Αρχικά μπήκαν στο ενυδρείο 6 μικροί συγκάτοικοι..

post-59299-0-41003300-1410891348_thumb.jpg

Είναι λίγο μικρής ηλικίας, τα χρώματα τους δεν έχουν δείξει ακόμα, αλλά είναι καταπληκτικά και πολύ όμορφα ψαράκια..

Μετά από δύο μέρες και αφού τα CPD μάθανε καλά κρυψώνες και το χώρο μπήκε και ο Ηρακλής Μπλε (έτσι τον ονόμασε η κόρη μου :P)

post-59299-0-78600600-1410891404_thumb.jpg

post-59299-0-24415800-1410891414_thumb.jpg

Είναι φιλικός απέναντι στα CPD, δεν τα κυνηγάει, τουλάχιστον προς το παρόν :P

Το μόνο περίεργο που παρατήρησα είναι ότι κάθεται κυρίως στο αριστερό τμήμα του ενυδρείου, σχεδόν κολλημένος στο τζάμι αριστερά.

Μετά από λίγη ώρα κατάλαβα ότι ξεκολλάει από τα αριστερά και πάει προς τα δεξιά όταν σβήνω τα φώτα του χώρου και όταν παίρνει μπρος ο θερμαντήρας δεξιά. Τώρα κάθεται κυρίως στο πίσω τζάμι, ίσως εξερευνεί τα όρια του, ή δεν του αρέσει το νέο του σπίτι και θέλει να φύγει :P

Το θερμόμετρο λέει 27 βαθμούς, ενώ ο θερμαντήρας είναι στους 24, πρέπει να πάρω ένα θερμόμετρο της προκοπής το συντομότερο για να καταλάβω τι συμβαίνει.

Να ευχαριστήθω θερμά τον Chocolate_Puma για όλη τη βοήθεια αλλά και όλους σας, θα επιστρέψω με update το συντομότερο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και εχουμε το παρει το ιδιο ψαρι,εμενα τον βαφτισαν blue-ray.

Μου κανει εντυπωση ομως που λες οτι παιρνει ο θερμαντηρας με τετοια ζεστη..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ο Ηρακλής ! Δες το λίγο αυτό με το θερμόμετρο, καλό είναι να έχουμε ένα θερμόμετρο που μπορεί να μας δώσει την τιμή με καλή ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντήρας σου μήπως θέλει καλιμπράρισμα γι αυτό και σου δείχνει οτι να `ναι ??

Το 27 θεωρώ πως είναι φυσιολογική θερμοκρασία αυτές τις μέρες στα ενυδρεία μας( τουλάχιστον εντός Αττικής).

Καλή αρχή και από εμένα φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντήρας είναι off σήμερα γιατί τον φοβάμαι, μπορεί να ανάβει ανά πάσα στιγμή. Μπορώ όντως να τον καλιμπράρω κάπως ή να τον πάω πίσω;

Ο μονομάχος παραμένει κυρίως στο αριστερό και το πίσω τμήμα του ενυδρείου και ειδικά πίσω από την αντλία. Χθες το βράδυ κολυμπούσε παντού, αλλά σήμερα το πρωί πριν φύγω πάλι κολλημένος αριστερά.

Μήπως του πέφτει πολύ η ροή του νερού; Ή να έχει να κάνει με την θερμοκρασία; Ή εγκληματίζεται ακόμα στο νέο χώρο;

Τον έχω δει βέβαια να κολυμπάει σε όλα τα σημεία του ενυδρείου ακόμα και να κάθεται ακίνητος στη μέση ή προς τα δεξιά, που σημαίνει ότι μπορεί να κολυμπήσει άνετα. Και η θερμοκρασία μπορεί να είναι πιο χαμηλή αριστερά π.χ.;

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τον ενοχλει η ροη του νερου.Θελουν ελαχιστη ροη και ειδικα στα σημεια που αραζουν.Προσεξε το αυτο με την ροη και δες πως μπορεις να την χαμηλωσεις γιατι μπορει να αρχισει να μαδαει και η ουρα του.Γυρνα την εξοδο του φιλτρου να χτυπαει στο τζαμι και μειωσε την στο ελαχιστο,ισα που να μην ειναι σταματημενο.Βαλε και κανενα φυτακι επιφανειας γιατι ειναι ψαρια που τους αρεσει να στεκονται εκει.Εγω μετα απο συμβουλη του Βασιλη ψαχνω να βρω pistia stratiotes http://www.aquazone.gr/forums/topic/83384-pistia-stratiotes/

Ευκολο φυτο επιφανειας και θα κρυβεται αναμεσα στις ριζες του,θα σου κοβει και την ροη του φιλτρου δημιουργοντας κενα σημεια για να ξαποσταινει ο καημενος.

EDIT:Ακυρο το φυτο,τωρα θυμηθηκα οτι εσενα ειναι κλειστο το ενυδρειο,μπορεις ομως να βαλεις κερατοφυλλο να περιφερεται στην επιφανεια.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλω να χτυπάει το τζάμι δεν θα ανακυκλώνει το ίδιο νερό συνέχεια;

Εννοώ ότι το πολύ νερό θα πηγαίνει προς τα κάτω αριστερά και εκεί είναι η είσοδος του φίλτρου, θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις του ενυδρειου εχεις?

Τι φιλτρο εχεις και με τι ροη?

Αν ειναι δυνατη η ροη γυρνα το spray bar να χτυπα το τζαμι,δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει τεστ ακόμα, σε λίγες μέρες πάλι αγορές..

Είχα δώσει λίγο νερό στον Chocolate_Puma και μου μέτρησε για Νιτρικά και δεν έχω..

Το φίλτρο ήταν πακέτο με το ενυδρείο, το ενυδρείο είναι το Hagen Marina basic 54L που είχε φίλτρο, θερμαντήρα, λάμπα.

Το φίλτρο είναι το Marina Jet 80 και η ροή του είναι 380L/h

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...