Jump to content

Στησιμο Καραντινας -Συζητηση


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.

Θα ηθελα να συζητησουμε αποψεις περι του στησιματος μιας γυαλας καραντινας.

Τι ειναι απαραιτητο και τι οχι;

Χρειαζεται φιλτρο; Δεν χρειαζεται; Πρεπει να ειναι στρωμενο; Το βιολογικο το ξεπλενουμε μετα τη χρηση; Χρειαζεται να ειναι ενα πληρες λειτουργικο ενυδρειο με φυτα, βυθο κτλ;

Ακουω αποψεις;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Θοδωρη ..

απο τις συζητησεις που ειχαμε στο θεμα του Γιωργου

εγω εχω την αποψη οτι δεν χρειαζεται στην γυαλα να περιεχει χαλικι ,φυτο κτλ.

αντλια πρεπει να εχει για την κυκλοφορια του νερου να μην ειναι στασιμο !!!

οπως ειπες οτι το βιολογικο πρεπει να υπαρχει μεσα στο φιλτρο και οταν χρειαστει το πλενεις πολυ καλα με νερο !!!

ηθελα να ρωτησω το εξης - εκτος απο νερο με τι αλλο μπορουμε να πλυνουμε το βιολογικο και να εχουμε το απολυτο

αποτελεσμα ;;; και κατι ακομα -- να φανταστω οτι το ιδιο γινεται με υαλοβαμβακα και σφουγγαρι ;;

σ'ευχαριστω !! :sword:

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τι εννοείς καραντίνα! αν πρόκειται για ενυδρείο θεραπείας ή παρατήρησης για διάφορα pests, θα πρέπει να είναι κενό(μόνο τζάμια), το φίλτρο θα πρέπει να περιέχει στρωμένα υλικά αλλιώς μόνο κυκλοφορία και σε καμία περίπτωση καινούργια υλικά βιολογίας!

Αν η καραντίνα προορίζεται για ενυδρείο προσαρμογής νέων οργανισμών στο ενυδρείο θα πρέπει να πρέπει να έχει και το ανάλογο περιβάλλον για την κατάλληλη προσαρμογή των νέων κατοίκων που ποικίλει ανάλογα το είδος!

Το βιολογικό, αν έχει χρησιμοποιηθεί κάποιο σκεύασμα χαλκού, μπορούμε να το καθαρίσουμε με άνθρακα!

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τι εννοείς καραντίνα! αν πρόκειται για ενυδρείο θεραπείας ή παρατήρησης για διάφορα pests, θα πρέπει να είναι κενό(μόνο τζάμια), το φίλτρο θα πρέπει να περιέχει στρωμένα υλικά αλλιώς μόνο κυκλοφορία και σε καμία περίπτωση καινούργια υλικά βιολογίας!

Αν η καραντίνα προορίζεται για ενυδρείο προσαρμογής νέων οργανισμών στο ενυδρείο θα πρέπει να πρέπει να έχει και το ανάλογο περιβάλλον για την κατάλληλη προσαρμογή των νέων κατοίκων που ποικίλει ανάλογα το είδος!

Το βιολογικό, αν έχει χρησιμοποιηθεί κάποιο σκεύασμα χαλκού, μπορούμε να το καθαρίσουμε με άνθρακα!

καλησπερα !!! να ρωτησω για πιο λογο οχι καινουργια υλικα βιολογιας ;;

και μπορει η καραντινα να λειτουργισει χωρις φιλτρο ;;;

σ'ευχαριστω !!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι καινούργια υλικά γιατί θα αρχίσουν να αναπτύσουν βιολογία και αυτό σημαίνει κύκλος του αζώτου που συνεπάγεται αυξομειώσεις στις τιμές της αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών και όλα τα επακόλουθα αν χρησιμοποιηθεί φάρμακα για να αντιμετωπιστεί κάποια ασθένεια. Από την άλλη όταν στήνουμε ένα ενυδρείο καραντίνας συνήθως είναι όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα που πρέπει άμεσα να αντιμετωπίσουμε και έτσι καλό θα ήταν ότι χρησιμοποιήσουμε να είναι έτοιμο.

Η καραντίνα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς φίλτρο, αλλά με κυκλοφορία και όχι στάσιμο νερό. καθημερινές ή συχνές αλλαγές θα είναι απαραίτητες για να μην ανεβάσει αμμωνία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι καινούργια υλικά γιατί θα αρχίσουν να αναπτύσουν βιολογία και αυτό σημαίνει κύκλος του αζώτου που συνεπάγεται αυξομειώσεις στις τιμές της αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών και όλα τα επακόλουθα αν χρησιμοποιηθεί φάρμακα για να αντιμετωπιστεί κάποια ασθένεια. Από την άλλη όταν στήνουμε ένα ενυδρείο καραντίνας συνήθως είναι όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα που πρέπει άμεσα να αντιμετωπίσουμε και έτσι καλό θα ήταν ότι χρησιμοποιήσουμε να είναι έτοιμο.

Η καραντίνα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς φίλτρο, αλλά με κυκλοφορία και όχι στάσιμο νερό. καθημερινές ή συχνές αλλαγές θα είναι απαραίτητες για να μην ανεβάσει αμμωνία

σ'ευχαριστω πολυ !!!

να εισαι καλα !!!

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι αντιχλωριο ριχνουμε ετσι κι αλλιως !!

για βακτηρια ειναι απαρετητο;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω πως έκανα την δική μου καραντίνα πρόσφατα..

Νερό, βιολογικό υλικο κ σφουγγάρι από το κυρίως ενυδρείο κ... έτοιμο!

Εβαλα κ λίγη άμμο κ 2-3 πετρούλες αλλά δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητα σε καραντίνα.

Το θέμα "αεραντλία" σε καραντίνα... θα ήθελα να δω γνώμες..

Διάβασα πως συνηστάται σε τέτοια περίπτωση..

Η δική μου εμπειρία είναι πως με το που έβαλα την αεραντλία το ψαράκι τρελλάθηκε κ ξεκίνησε fin rot..

Δεν του έφτανε που βρέθηκε ξαφνικά από τα 150 σε 40 λίτρα.. του έβαλα κ την αεραντλία κ έχασε τον κόσμο.

Μήπως τελικά το στρες που δημιουργεί κάνει περισσότερο κακό από τα συν που έχει η λειτουργία της;

Link to comment
Share on other sites

όχι καινούργια υλικά γιατί θα αρχίσουν να αναπτύσουν βιολογία και αυτό σημαίνει κύκλος του αζώτου που συνεπάγεται αυξομειώσεις στις τιμές της αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών και όλα τα επακόλουθα αν χρησιμοποιηθεί φάρμακα για να αντιμετωπιστεί κάποια ασθένεια. Από την άλλη όταν στήνουμε ένα ενυδρείο καραντίνας συνήθως είναι όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα που πρέπει άμεσα να αντιμετωπίσουμε και έτσι καλό θα ήταν ότι χρησιμοποιήσουμε να είναι έτοιμο.

Η καραντίνα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς φίλτρο, αλλά με κυκλοφορία και όχι στάσιμο νερό. καθημερινές ή συχνές αλλαγές θα είναι απαραίτητες για να μην ανεβάσει αμμωνία

Ομολογω αυτο δεν το καταλαβα...και καθε δυο μερες να κανεις αλλαγη δεν θα ανεβασει αμμωνια?Φανταζομαι μια καραντικα γλυκου νερου δεν μπορει να δουλευει μονιμως οταν δεν υπαρχει λογος,οποτε ή βαζεις οταν χρειαστει στρωμενα υλικα ή καινουργια που τα μπολιαζεις(εγω κανω το τελευταιο..)Απ την αλλη αν δεν εχει φιλτρο και κανεις καθημερινες αλλαγες θα πρεπει να συμπληρωνεις καθε μερα οτι προσθετο(φαρμακο )στο νερο της αλλαγης στην καταλληλη αναλογια πραγμα και μπελαλιδικο και λιγο επικινδυνο(πρεπει να υπολογιζεις σωστα καθε φορα)και ενδεχομενως δαπανηρο αφου θα χρειαστεις πολλαπλασια ποσοτητα συμπληρωματος,ασε που οι καθημερινες αλλαγες μαλλον θα αναστατωνουν ενα ψαρι σε καραντινα.Επισης αφου πρεπει να εχει κυκλοφορια η καραντινα γιατι να εχει με αλλο τροπο και οχι με φιλτρο,εστω και ενα εσωτερικο ή πλατης?

Στη δικη μου καραντινα μετα τη χρηση πεταω τα υλικα(κοινη ελαφροπετρα) και την πλενω με καποιο απολυμαντικο.Οσο για το στησιμο δεν βαζω βυθο,σκετο γυαλι,αλλα λογω ψαριων-αφρικανικες κιχλιδες-βαζω δυο τρεις πετρες να σχηματιζουν σπηλιες ωστε να αισθανονται πιο ασφαλη τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν βαλουμε φιλτρο με μπολι στην καραντινα πριν την χρησιμοποιησουμε,αφου δεν θα ταϊσουμε,δεν θα χασουμε την βιολογια?

Επισης εγω δεν εχω καταλαβει την χρηση της αεραντλιας....μηπως την βαζουμε αντι για φιλτρο και αντι για κυκλοφορητη?

Α,και κατι ακομα,νερο βρυσης ή νερο απο το ενυδρειο ή την εχουμε και ''τρεχει'' με νερο?

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι αντιχλωριο ριχνουμε ετσι κι αλλιως !!

για βακτηρια ειναι απαρετητο;;;

Αντιχλωριο σιγουρα,βακτηρια νομιζω δεν χρειαζονται αν βαλεις μπολι(ποσοτητα στρωμενου βιολογικου υλικου απο το ενυδρειο σου)

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο σιγουρα,βακτηρια νομιζω δεν χρειαζονται αν βαλεις μπολι(ποσοτητα στρωμενου βιολογικου υλικου απο το ενυδρειο σου)

σωστο αυτο !!!!! αλλα ρε φιλε αν παρεις βιολογικο απο το ενυδρειο δεν θα λυπει καποια ποσοτητα;;

τι κανεις μετα το συμπληρωνεις με καινουριο;; γιατι αυτο που θα χρεισιμοποιησεις στην καραντινα δεν ξαναμπαινει

στο ενυδρειο σωστα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μπορεις με καποιον τροπο που ομως δεν γνωριζω να το απολυμανεις και να το ξαναβαλεις πισω στο φιλτρο σου....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μπορεις με καποιον τροπο που ομως δεν γνωριζω να το απολυμανεις και να το ξαναβαλεις πισω στο φιλτρο σου....

ισως φιλε να υπαρχει αλλα ουτε κι εγω ξερω !!!

μπορει να κανει και η χλωρινη αλλα και παλι δεν ειμαι συγουρος!!

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο !!!!! αλλα ρε φιλε αν παρεις βιολογικο απο το ενυδρειο δεν θα λυπει καποια ποσοτητα;;

τι κανεις μετα το συμπληρωνεις με καινουριο;; γιατι αυτο που θα χρεισιμοποιησεις στην καραντινα δεν ξαναμπαινει

στο ενυδρειο σωστα ;;;

Στο ενυδρείο έχω πάνω από 1,5 λίτρα βιολογικό οπότε το να πάρω 5-10 κομματάκια για να βάλω στο φιλτράκι της καραντίνας.. ε δεν νομίζω να πειράζει!

Αλλά θα μπορούσα να το βάλω πάλι στο ενυδρείο αφού θα το είχα πλύνει-βράσει κ σε λίγο καιρό θα αποκτούσε πάλι βιολογία!

Αν λέω κάτι λάθος θα ήθελα να με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα για να μάθω κ εγώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια συνισταται απο πολλα φαρμακα που το λενε ρητα "καλη οξυγονωση του νερου" αλλα και για καποιες αρρωστιες!

Αν βαλεις στρωμενο μπολι, ετσι κι αλλιως θα χασεις την βιολογια μιας και τα περισσοτερα φαρμακα επιρρεαζουν την βιολογια.

Νερο βαζουμε απο το ενυδρειο για να μην στρεασσαριστει το ψαρι απο την αλλαγη συνθηκων!

Πολλες φορες το ψαρι ισως να χρειαστει να μεινει στην καραντινα για λιμες μερες παραπανω απο τον κυκλο της θεραπειας. Πχ ενδυναμωση με βιταμινες κτλ. Τα φαρμακα ομως λενε πως μετα τον κυκλο, αλλαγη νερου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφεις για την χρήση αεραντλίας τα έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές αλλά αν χρειαστώ πάλι την καραντίνα (χτύπα ξύλο)..

Θα προτιμήσω να βάλω φίλτρο με σπρέι μπαρ για φουλ ανατάραξη της επιφάνειας και όχι αεραντλία.

Στα υπόλοιπα.. Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα η αναταραξη δεν οξυγονωνει τοσο καλα!

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα η αναταραξη δεν οξυγονωνει τοσο καλα!

Θορωρακο ξέρεις πόσο πολύ εκτιμώ τις γνώσεις σου και πάντα ( σχεδόν) ακολουθώ τις συμβουλές σου..

Αλλά μετά από την εμπειρία που είχα.. δεν μπορώ να βάλω αεραντλία.

Δεν φαντάζεσαι πώς έκανε το καημένο.. Κουτουλουσε στα τζάμια..

Ίσως η δική μου περίπτωση να είναι η εξαίρεση και όχι o κανόνας..

Ίσως να παίζει ρόλο το είδος του ψαριού κ η σχέση του με την λέξη «ανατάραξη» γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή τακτική είναι να έχετε μέσα στα μεγάλα σας φίλτρα ένα ή δύο δυχτάκια mini siporax. Έτσι πολύ εύκολα μπορείτε να μεταφέρετε την βιολογία σας σε ένα μικρό φιλτράκι μιας καραντίνας ή γεννήστρας όταν και αν χρειαστεί. Όταν τελείωσετε ξεπλένετε το δυχτάκι και πίσω στο μεγάλο φίλτρο για να ετοιμαστεί για την επ΄ομενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καραντινα:Σκετη γυαλα,αεροφιλτρο εαν χρειαζεται βαζουμε και αεραντλια,νερο απο το κανονικο μας ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον sammy και το Σταύρο. Στην καραντίνα χρειάζεται νερό από το ενυδρείο ένας κυκλοφορητής ή μία αεραντλία για να αερίζεται και να μην μένει στάσιμο το νερό.

Εγώ στο θέμα του Γιώργου αναφέρθηκα στο να κάνει το 40 λιτρο φυτεμένο χωρίς ψάρια. Όπως έχουμε μία γλάστρα στο σπίτι μας με την μόνη διαφορά ότι τα φυτά είναι υδρόβια.

Και αφού θα είναι άδειο θα μπορούσε να φιλοξενήσει ψάρι σε "έκτατες" περιπτώσεις όπως γεννητούρια, καραντίνα κλπ. Η καραντίνα για θεραπεία ασθένειας μάλλον δεν είναι καλή ιδέα γιατί θα μπορούσαν τα φάρμακα να χαλάσουν τα φυτά. Θα μπορούσε όμως να φιλοξενήσει ψαράκια για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα πρίν μπουν στο κύριο ενυδρείο έτσι ώστε να βεβαιωθούμε ότι δεν θα μεταδόσουν κάτι στα υπόλοιπα ψαράκια (εννοείται ότι αν είναι να φιλοξενήσει ψάρια θα μπεί φίλτρο με βιολογικό υλικό).

Στην περίπτωση που το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα κυκλοφορητή για να μην μένει στάσιμο το νερό, τακτικές αλλαγές νερού (θα μπορούσαμε να βάζουμε το νερό της αλλαγής από ενυδρείο για να παίρνει επιπλέον νιτρικά) και ότι κρίνουμε απαραίτητο για την λίπανση τους. Σε ενα βάζο που το έκανα αυτό μιά χαρά μεγαλώνανε τα φυτά. Αν τους έριχνα και λίγα παραπάνω νιτρικά θα πήγαιναν και πολύ καλήτερα.....

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αν βαλουμε φιλτρο με μπολι στην καραντινα πριν την χρησιμοποιησουμε,αφου δεν θα ταϊσουμε,δεν θα χασουμε την βιολογια?

Επισης εγω δεν εχω καταλαβει την χρηση της αεραντλιας....μηπως την βαζουμε αντι για φιλτρο και αντι για κυκλοφορητη?

Α,και κατι ακομα,νερο βρυσης ή νερο απο το ενυδρειο ή την εχουμε και ''τρεχει'' με νερο?

Οχι γιατι την καραντινα τη στηνουμε οταν τη χρειαστουμε.Νερο απ το ενυδρειο.

σωστο αυτο !!!!! αλλα ρε φιλε αν παρεις βιολογικο απο το ενυδρειο δεν θα λυπει καποια ποσοτητα;;

τι κανεις μετα το συμπληρωνεις με καινουριο;; γιατι αυτο που θα χρεισιμοποιησεις στην καραντινα δεν ξαναμπαινει

στο ενυδρειο σωστα ;;;

Ευκαιρια να ανανεωθει..Δεν ξαναμπαινει το πετας.

ισως φιλε να υπαρχει αλλα ουτε κι εγω ξερω !!!

μπορει να κανει και η χλωρινη αλλα και παλι δεν ειμαι συγουρος!!

Δεν αξιζει τον κοπο...

Ενας παλιος ενυδρειοφιλος προτεινε να υπαρχει στα ενυδρεια -στα μεγαλυτερα τουλαχιστον -ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο ψιλα σε μια γωνια,και μαλιστα το ειχε αναποδα για να σκιμαρει και την επιφανεια..Ετσι ειχε παντα ενα στρωμενο φιλτρακι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η οξυγόνωση του νερού επιτυγχάνεται με τον κυμματισμό-παφλασμό της επιφανείας όπου εκεί εγκλωβίζεται το οξυγόνο- ατμοσφαιρικό αέρα που στην ουσία περιέχει και ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα. Η αεραντλία το μόνο που κάνει είναι να κυμματίζει το νερό με τις φυσαλίδες που δημιουργεί, όταν αυτές κάνε στην επιφάνεια. Το ίδιο κάνει και ένα κυκλοφορητής ή ένα φίλτρο όταν έχουμε την ροή προς την επιφάνεια να δημιουργεί κυμματισμό.

Αλλαγές νερού κάνουμε από το κυρίως ενυδρείο αν δεν χρησιμοποιούμε βιολογικά υλικά.

Το να χρησιμοποιήσουμε καινούργια υλικά μπολιάζοντάς τα με έτοιμα υλικά από το φίλτρο μας το θεωρώ ανούσιο,ειδικά εάν πρόκειται για ενυδρείο θεραπείας, αφού μέχρι να αποικιστούν τα νέα υλικά θα τελειώσει και η θεραπεία. Σε αυτή την περίπτωση είναι προτιμότερο να αλλάζουμε μέρος του νερού με νερό από το ενυδρείο μας και να συμπληρώνουμε το ανάλογο φάρμακο παρά να ταλαιπωρούμε τον άρρωστο οργανισμό-ψάρι με αυξομειώσεις που θα τύχουν από την αποικίση των νέων υλικών.

Με χλωρίνη μπορείς να απολυμάνεις τα πάντα και μετά να ξεπλύνεις καλά και να τα αφήσεις να μουλιάσουν με αντιχλώριο. Τα υλικά βιολογίας κάποια στιγμή μπορεί να μπουκώσουν και να μην κάνουν τόσο καλά τη δουλειά τους αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητο να πεταχτούν. αφού μπορούν να "αναγεννηθουν" και να ξαναχρησιμοποιηθούν

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Οταν μπολιαζουμε νεο φιλτρο σε νεο ενυδρειο αμεσως δε βαζουμε ψαρια?Γιατι να κανει χρονο να να αναπτυχτουν βακτηρια αφου τα μεταφερουμε αμεσα?Ας πουμε οτι αλλαζεις καθε δυο μερες νερο,και παλι δεν θα εμφανιστει αμωνια?Δεν ειναι και μεγαλες οι καραντινες...Τι ειναι αυτο που μπορει να αυξομειωθει αν βαλουμε μπολι?

Οταν ειναι να βαλουμε νεο ψαρι στο ενυδρειο ποσο πρεπει να μεινει σε καραντινα?Γιατι εγω τα αφηνω τουλαχτιστον 15 μερες με αναλογη προληπτικη θεραπεια,να κανω μερα παρα μερα αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...