Jump to content

mantis


Recommended Posts

Η καταδίωξη πέτυχε (αφού προηγουμένως έσπασα ένα κομμάτι βράχου) και ο ύποπτος συνελήφθει :thumbup: !!!!post-2126-1176212905_thumb.jpgpost-2126-1176212926_thumb.jpg

Είσαι θηρίο,

Πως τις πιάνεις?

Εγώ ούτε που την έχω ξαναδεί. Μήπως μπορείς να μου δώσεις καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είσαι θηρίο,

Πως τις πιάνεις?

Εγώ ούτε που την έχω ξαναδεί. Μήπως μπορείς να μου δώσεις καμιά βοήθεια?

Nα ευχεσαι να ειναι μονο μια και εαν υπαρξει και δευτερη να ειναι το ιδιο φυλο, γιατι αλλιως....ουτε που θελω να το σκεφτομαι. :buttrock:

Ευτηχως ποια εχουμε καποια εμπειρια στο θεμα Mantis οποτε οι πιθανοτητες ειναι καλες με το μερος μας. Θελει λιγο κοπο αλλα δεν ειναι καλυτερα να ξερεις τι γινεται απο το να σκασει το θηριο ξαφνικα? :thumbup:

Καλο κυνηγη! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πιστεύω πώς σε πολλά από τα ενυδρεία μας παλιά και καινούρια υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ζούνε μέσα mantis , και πολύ απλά να μην τής έχουμε πάρει χαμπάρι!

είναι πολύ ανθεκτικά ζώα σχεδόν όπως τα καβούρια,υπάρχουν σε πολλά μεγέθη και χρώματα ακόμα και διαφανές http://www.ucmp.berkeley.edu/arthropoda/cr....html#directory είναι πανέξυπνες όταν στριμωχτούν κάνουν ακόμα και τής ψόφιες , την mantis μπορεί να μην την βλέπεις αλλά να την ακούς, κάνει ένα πολύ χαρακτηριστικό ηχώ (στικ στικ )όταν προσπαθεί να σπάσει τον βράχο και να μεγαλώσει την φωλιά της .

εγώ την έχω κοντά μου (ακριβώς δίπλα στο pc ) σε 60 l με ένα βραχάκι μόνο μέσα και λίγες φορές την βλέπω! φυσικά είναι μικρή ακόμα 2cm-2.5cm και δεν έχει πέραση πολύς καιρός από το σοκ της αιχμαλωσίας .

της έχω ρήξη ένα μικρο καβουράκι από το reef (ας μην πείραζε τα κοράλλια δεν φταίω εγώ)και δυο σαλιγκάρια μεσογειακά και δεν έχει πειράξει τίποτα ακόμα.

άποψη μου είναι πως για να καταφέρεις να συνελήφθη πρέπει να εντόπισης την φωλιά της στο βράχο και να αφαίρεσης το κομμάτι( προσοχή στα δάχτυλα μπορεί να μας τραυματίσει!) μόλις την πιάσεις μπορείς να την βάλεις μέσα σε ένα μπολάκι και αφού το ασφάλισης καλά να την βάλεις πάλι μέσα στο ενυδρείο(δεν χρειάζεται να την πετάμε στην λεκάνη της τουαλέτας, :thumbup: βαλτέ μια αγγελία κάποιος μπορεί να την θέλει !) :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

άποψη μου είναι πως για να καταφέρεις να συνελήφθη πρέπει να εντόπισης την φωλιά της στο βράχο και να αφαίρεσης το κομμάτι( προσοχή στα δάχτυλα μπορεί να μας τραυματίσει!) μόλις την πιάσεις μπορείς να την βάλεις μέσα σε ένα μπολάκι και αφού το ασφάλισης καλά να την βάλεις πάλι μέσα στο ενυδρείο(δεν χρειάζεται να την πετάμε στην λεκάνη της τουαλέτας, :thumbup: βαλτέ μια αγγελία κάποιος μπορεί να την θέλει !) :wootwoot:

Η αλήθεια είναι πως πρέπει να είσαι αρκετά τυχερός (για να μήν χρησιμοποιήσω άλλη λέξη :buttrock: ) ώστε να την δείς αρκετές φορες και να καταλάβεις που φωλιάζει.Μετά βγάζεις τον βράχο και αρχίζεις να τον σπάς (μαζί με τα ευρουλάκια σου) μέχρι να πεταχτεί έξω!Είμαι κατά του πετάγματος , όποιος βρεί τέτοιο πλάσμα δεν έχει παρά να το ανακοινώσει στους συνχομπίστες και θα βρεθεί σίγουρα θετός "πατέρας". :buttrock:

Παρεπιμπτόντως επειδή έχω και άλλη (τρίτη κατά σειρά) και μπροστά στα μάτια μου σκότωσε ένα καβουράκι , υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος????Δυστηχώς φίλε geso δεν μου μοιάζει για πολύχρωμη :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτόντως επειδή έχω και άλλη (τρίτη κατά σειρά) και μπροστά στα μάτια μου σκότωσε ένα καβουράκι , υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος????Δυστηχώς φίλε geso δεν μου μοιάζει για πολύχρωμη :buttrock:

σε φωλιά έπεσες !!! :thumbup: ελα ρεε !!!!!

μόλις την πιάσεις βγάλε foto να δούμε πια είναι για την ιστορία. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται!!! :thumbup: Πρίν κάν να την πιάσω έχει ήδη δοθεί σε φίλο!!Μήπως να τις κρατάω και να αρχίσω αναπαραγωγές :buttrock: ???

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως πρέπει να είσαι αρκετά τυχερός (για να μήν χρησιμοποιήσω άλλη λέξη :thumbup: ) ώστε να την δείς αρκετές φορες και να καταλάβεις που φωλιάζει.Μετά βγάζεις τον βράχο και αρχίζεις να τον σπάς (μαζί με τα ευρουλάκια σου) μέχρι να πεταχτεί έξω!Είμαι κατά του πετάγματος , όποιος βρεί τέτοιο πλάσμα δεν έχει παρά να το ανακοινώσει στους συνχομπίστες και θα βρεθεί σίγουρα θετός "πατέρας". :buttrock:

... :buttrock:

Η πρωτη φορα που ειδα τετοιο πλασμα ηταν απο αυτο το ποστ αν και δεν θα μπορουσα να το ταϊζω ζωντανα (Αληθεια δεχεται ψοφια τροφη?) και να εκτιλισονται σκηνες τρομου μεσα στο ενυδριο μου παρολ αυτα ειμαι εντυπωσιασμενος. Ετσι διαβασα λιγακι γυρω απο τα πλασματα αυτα και ενα απο τα πραγματα που εμαθα ειναι πως αν ξερεις που ειναι η φωλια του δεν χρειαζετε να σπασεις τον βραχο. Αφαιρεις τον βραχο και τον προσθετεις σ ενα κουβα με νερο απο το ενυδριο. Μετα ριχνεις σοδα μεσα στην κρυψωνα και θα πεταχτει σχεδον αμεσως εξω.

Εχω δει και και αλλους τροπους αλλα ετσι τουλαχιστον δεν πεθαινει το ζωντανο.

Καλη τυχη :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε filrou αυτός είναι ο σκοπός, να ΜΗΝ την σκοτώσεις :buttrock: Το να την σκοτώσεις αφού βρεις την κρυψώνα της πιστευω είναι το ποιό εύκολο :buttrock: Τώρα αυτό με την σόδα ,δεν ξέρω γιατί , αλλά δεν θα ήθελα να το δοκιμάσω, προτιμώ να σπάσω και να χάσω λίγο βράχο (θα με βοηθήσει και στην αλλαγή του aquascaping :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να του ριξεις μια συριγγα με φρεσκο νερο και δεν θα παθει τιποτα απλα θα περιμενεις λιγο παραπανω δες αυτο: http://ozreef.org/library/articles/mantis_shrimp.html

Ολα τα αθρα που διαβασα ειχαν ενα κοινο: "προσεχε τα δακτυλα σου" :buttrock:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο :buttrock:

όσον αφορά αυτό για τα δάχτυλα, η πρώτη γαριδούλα που έπιασα ήταν περίπου 2 εκατοστά.Όταν την τσάκωσα με την λαβίδα άρχισε να την χτυπάει και καταλάβαινα το χτύπημα αρκετά έντονα :thumbup: Έκει έπαθα πλάκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη φορα που ειδα τετοιο πλασμα ηταν απο αυτο το ποστ αν και δεν θα μπορουσα να το ταϊζω ζωντανα (Αληθεια δεχεται ψοφια τροφη?) και να εκτιλισονται σκηνες τρομου μεσα στο ενυδριο μου παρολ αυτα ειμαι εντυπωσιασμενος.

Καλη τυχη :buttrock:

δεχετε και ψόφια τροφή με λίγη προσπάθεια! :thumbup:

δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα σε forum του εξωτερικου τη νεα δημοφιλη λεξη:

MOWLR !!!

Mantis Only with Live Rock !!!!

Σοβαρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 φορουμ (Πχ http://www.nano-reef.com/forums/index.php?...3&hl=mantis) λενε παντος πως δεν ειναι και τοσο καλο να την ταιζεις ζωντανη τροφη.

Ψηνομαι τρελα να γυρισω το 32LT σε MOWLR αλλα σκεφτομαι πως θα χρειαστει επεμβασεις το καπακι για σκιμμερ. Υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσω χωρις σκιμμερ? Επισης σκεφτομαι μη μου σπασει το τανκι πρεπει οποσδηποτε να ειναι ενισχυμενο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 φορουμ (Πχ http://www.nano-reef.com/forums/index.php?...3&hl=mantis) λενε παντος πως δεν ειναι και τοσο καλο να την ταιζεις ζωντανη τροφη.

Ψηνομαι τρελα να γυρισω το 32LT σε MOWLR αλλα σκεφτομαι πως θα χρειαστει επεμβασεις το καπακι για σκιμμερ. Υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσω χωρις σκιμμερ? Επισης σκεφτομαι μη μου σπασει το τανκι πρεπει οποσδηποτε να ειναι ενισχυμενο? :buttrock:

Στα 32l κατά την γνώμη μου δεν χρειαζόσαστε σκιμμερ.

Εγω στα 60l δεν έχω .

όσο αφορά το ενυδρείο δεν νομίζω πως θα στο σπάσει ξέρει καλό σημάδι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στα 32l κατά την γνώμη μου δεν χρειαζόσαστε σκιμμερ.

Εγω στα 60l δεν έχω .

όσο αφορά το ενυδρείο δεν νομίζω πως θα στο σπάσει ξέρει καλό σημάδι. :buttrock:

:thumbup:

Αλλαγες νερου ποσο συχνα χωρις σκιμμερ? Αν υποθεσουμε πως το βαζω μπρος (Ειναι σχεδον στρωμενο γλυκο νερο) φανταζομαι πως δεν προσθετω απλα αλλατι αραγονιτη και βραχο πρεπει απο την αρχη σωστα?

Και μετα στην αναμονη για καποιον "ατυχο" που θα βρει λαθρεπιβατη? Καπως ετσι?

Πιστευω ειναι καλη ευκαιρα να βρεξω τα χερια μου με θαλλασινο setup τι λετε? Ας με ψησει καποιος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή θα ξεκινήσεις το στήσιμο ενός θαλασσινού.

Οι αλλαγές που απαιτούνται είναι 10% νερού την εβδομάδα, αλλά εξαρτάται από το τάισμα που θα κάνεις στο μοναδικό κάτοικο του ενυδρείου σου. Οπότε ο χρόνος αλλαγής μπορεί να παραταθεί.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...