Jump to content

Nano Reef 30 Lt


xrnikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

μετά από 2 χρόνια με ενυδρείο γλυκού νερού κόλλησα με τα αλάτια. έτσι έστησα ένα 30λιτρο που υπήρχε στην αποθήκη με αρχικό πλάνο να βάλω μόνο εύκολα κοράλλια Το ενυδρείο τρέχει 8 μήνες και πολύ σύντομα σκέφτομαι να πάω σε μεγαλύτερο.

Θαλασσινό ενυδρείο

Nano Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 50x26x30

Λίτρα μικτά-καθαρά: 39-30

Οργανισμοί

Κοράλλια:

Zoanthus, Ricordea florida, Duncanopsammia, Caulastrea Curvata, Blastomussa Wellsi, Xenia, Anthelia, Acanthastrea, Acropora, Stylophora, Euphyllia glabrescens

Ψάρια: 2 clown

Ασπόνδυλα: 3 nassarius, 1 Trochus, 1 Tectus

Βράχος (είδος κιλά): 3 κιλα περίπου (ζωντανός)

Άμμος (είδος κιλά): Αραγωνίτης, δεν θυμάμαι κιλά

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x 24 watt, Juwel Τ5

Moon light: λεντοταινία

Διάρκεια φωτισμού: 10ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim/Jaeger heater 50W και ανεμιστηράκια σε χρονοδιακόπτη

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): Hydor Koralia Νano 900 , Εσωτερικό φίλτρο 350l/h , κυκλοφορητής 300 l/h

Skimmer: TMC V2 Nano Skimmer 80 με diy σωληνάκι υπερχείλισης γιατί διαπιστώθηκε ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος στην επανεκκίνηση ξεχειλίζει

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Αναπλήρωση TCA-200

http://www.fish-street.com/triple_sensor_electrontic_dc_auto_water_filler

Δοσομετρική : μόλις μαζέψω μερικά φράγκα

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: κάθε εβδομάδα 12λιτρα

Νερό (Όσμωση - βρύση): Όσμωση

Αλάτι: ref sea coral pro

Ρουτίνες: 2 φορές τη βδομάδα zooplankton, 2 φορές τη βδομάδα phytoplankton, 1 φορά τη βδομάδα special blend, 2 φορές τη βδομάδα reef plus, καθημερινά Seachem Reef Carbonate και seachem reef complete

Αλλαγή Άνθρακα: - Αντιφώσφορου κάθε 25 μέρες

Τιμές

Αλατότητα -1.025

ph- 8,0

ca- 410

kh- 7,7

mg- 1300

Θερμοκρασια-26-28

Προβλήματα

Μαζί με το βράχο μου ήρθαν και 3-4 Vermetid τα οποία αντιμετωπίστηκαν με εποξική κόλλα. Πρόσφατα απέκτησα Caulerpa racemosa η οποία αφαιρέθηκε (ελπίζω επιτυχώς). Επίσης η διατομική δεν λέει να με εγκαταλείψει, κάποια περίοδο είχαν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα αλλά τώρα τελευταία χρειάστηκε να μετακινήσω το ένα βραχάκι και επανήλθε. Τέλος έχω το πιο κάτω είδος σφουγγαριών που επεκτείνονται γρήγορα και κάπου διάβασα ότι ίσως μου δημιουργήσουν πρόβλημα

post-49599-0-31596000-1410462580_thumb.jpg

Φωτογραφίες:

post-49599-0-94853900-1410463027_thumb.jpg

post-49599-0-43861600-1410463044_thumb.jpg

post-49599-0-20665800-1410463056_thumb.jpg

post-49599-0-76486900-1410463068_thumb.jpg

post-49599-0-49666700-1410463081_thumb.jpg

post-49599-0-65961800-1410463092_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και μοιάζει πολύ μεγαλύτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

όντως δείχνει μεγαλύτερο! πολύ όμορφο bravo σου!!

καλή ιδέα να πάς σε μεγαλύτερο.. και μή κάνεις το λάθος να πάς σε λίγο μεγαλύτερο..

έτσι τη πάτησα και γω.. ;)

κατ ευθείαν σε αυτό που νομίζεις οτι μπορείς max και... υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου budget δεν μπορώ να πάω σε πολύ μεγαλύτερο, όπως θα ήθελα, οπότε αναγκαστικά θα ξεστήσω το 54-λιτρο του γλυκού

post-49599-0-99649100-1410512446_thumb.jpg

και θα μετακομίσουμε εκεί

Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτηρια φιλε

το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο

και φαινεται πιο μεγαλο

και τα 54 λιτρα λιγα ειναι

αλλα αν μπορεις μεχρι τοσο , ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Νανο κουκλάκι είναι !!! :bigemo_harabe_net-158:

Καμία σχέση με τα λίτρα που γράφεις. Αυτό φαίνεται θηρίο.

Link to comment
Share on other sites

…και μια σημερινή photo, o clown αράζει στο Duncan. Εντωμεταξύ ο ένας clown έχει κάνει host όλα τα Duncan, ο άλλος όποτε πλησιάζει τρώει κυνήγι και κοιμάται αγκαλιά με το φίλτρο.

post-49599-0-09316700-1410611549_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το αποτέλεσμα σου, δείχνεις σε όλους εμάς που δεν έχουν πλησιάσει ακόμη τα αλάτια - πως τίποτε δεν ειναι ακατόρθωτο και πως ναι μεν τα πολλά λίτρα παρέχουν περισσότερες επιλογές και λιγότερα ρίσκα, αλλά και σε 30λιτρα μπορείς να κάνεις θαύματα!

Και πάλι μπράβο (και σορρυ για την επανάληψη!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

μετά από 2 χρόνια με ενυδρείο γλυκού νερού κόλλησα με τα αλάτια. έτσι έστησα ένα 30λιτρο που υπήρχε στην αποθήκη με αρχικό πλάνο να βάλω μόνο εύκολα κοράλλια Το ενυδρείο τρέχει 8 μήνες και πολύ σύντομα σκέφτομαι να πάω σε μεγαλύτερο.

Θαλασσινό ενυδρείο

Nano Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 50x26x30

Λίτρα μικτά-καθαρά: 39-30

Οργανισμοί

Κοράλλια:

Zoanthus, Ricordea florida, Duncanopsammia, Caulastrea Curvata, Blastomussa Wellsi, Xenia, Anthelia, Acanthastrea, Acropora, Stylophora, Euphyllia glabrescens

Ψάρια: 2 clown

Ασπόνδυλα: 3 nassarius, 1 Trochus, 1 Tectus

Βράχος (είδος κιλά): 3 κιλα περίπου (ζωντανός)

Άμμος (είδος κιλά): Αραγωνίτης, δεν θυμάμαι κιλά

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x 24 watt, Juwel Τ5

Moon light: λεντοταινία

Διάρκεια φωτισμού: 10ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim/Jaeger heater 50W και ανεμιστηράκια σε χρονοδιακόπτη

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): Hydor Koralia Νano 900 , Εσωτερικό φίλτρο 350l/h , κυκλοφορητής 300 l/h

Skimmer: TMC V2 Nano Skimmer 80 με diy σωληνάκι υπερχείλισης γιατί διαπιστώθηκε ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος στην επανεκκίνηση ξεχειλίζει

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Αναπλήρωση TCA-200

http://www.fish-street.com/triple_sensor_electrontic_dc_auto_water_filler

Δοσομετρική : μόλις μαζέψω μερικά φράγκα

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: κάθε εβδομάδα 12λιτρα

Νερό (Όσμωση - βρύση): Όσμωση

Αλάτι: ref sea coral pro

Ρουτίνες: 2 φορές τη βδομάδα zooplankton, 2 φορές τη βδομάδα phytoplankton, 1 φορά τη βδομάδα special blend, 2 φορές τη βδομάδα reef plus, καθημερινά Seachem Reef Carbonate και seachem reef complete

Αλλαγή Άνθρακα: - Αντιφώσφορου κάθε 25 μέρες

Τιμές

Αλατότητα -1.025

ph- 8,0

ca- 410

kh- 7,7

mg- 1300

Θερμοκρασια-26-28

Προβλήματα

Μαζί με το βράχο μου ήρθαν και 3-4 Vermetid τα οποία αντιμετωπίστηκαν με εποξική κόλλα. Πρόσφατα απέκτησα Caulerpa racemosa η οποία αφαιρέθηκε (ελπίζω επιτυχώς). Επίσης η διατομική δεν λέει να με εγκαταλείψει, κάποια περίοδο είχαν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα αλλά τώρα τελευταία χρειάστηκε να μετακινήσω το ένα βραχάκι και επανήλθε. Τέλος έχω το πιο κάτω είδος σφουγγαριών που επεκτείνονται γρήγορα και κάπου διάβασα ότι ίσως μου δημιουργήσουν πρόβλημα

attachicon.gif1.jpg

Φωτογραφίες:

attachicon.gifIMG_7151.jpg

attachicon.gifIMG_7154.jpg

attachicon.gifIMG_7165.jpg

attachicon.gifIMG_7169.jpg

attachicon.gifIMG_7171.jpg

attachicon.gifIMG_7172.jpg

Πολυ όμορφο Μπράβο σου..

Με το καλό να πας στο μεγαλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη μετακόμιση σε μεγαλύτερο πιστεύετε ότι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω καινούριο νεκρό αραγωνίτη και να βάλω και λίγο από αυτόν που έχω τώρα ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα?

Το νέο ενυδρείο θα είναι 54 λίτρα και δεν σκοπεύω να βάλω επιπλέον βράχο, οπότε αλλάζοντας τον αραγωνίτη δεν ξέρω κατά πόσο θα διαταράξω τη βιολογία του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

…και μια σημερινή photo, o clown αράζει στο Duncan. Εντωμεταξύ ο ένας clown έχει κάνει host όλα τα Duncan, ο άλλος όποτε πλησιάζει τρώει κυνήγι και κοιμάται αγκαλιά με το φίλτρο.

πολυ ομορφο μου κανει εντυπωση ο τροπος σναπτυξη της ,δεν νομιζω να εχεις θεμα βιολογιας προσθεσε κανα κοπιποδο και βακτηρια.
Link to comment
Share on other sites

Το Duncan το έχω κόψει σε 3-4 σημεία, αλλά γενικότερα πετάει κεφάλια από παντού. Το άλλο που σκεφτόμουνα με τη μετακόμιση είναι να στήσω το νέο ενυδρείο με καινούριο αραγωνίτη 2-3 βδομάδες νωρίτερα και να προσθέτω σταδιακά πολύ μικρές ποσότητες από τον παλιό. Αν μπορούσα να μεταφέρω και κάποιο βράχο θα ήταν καλύτερα αλλά δυστυχώς δύο κομμάτια είναι όλα και όλα και θα μεταφερθούν όλα μαζί με τα κοράλλια. Έτσι υπολογίζω ότι σε αυτό το διάστημα θα έχω κάποιού είδους βιολογία στο νέο και μετά μεταφέρω βράχια κοράλλια και ψάρια. Εννοείται πώς θα προστεθούν βακτήρια και κοπίποδα, έχω ακούσει καλά λόγια για το Seachem Stability ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσα λίτρα σκέφτεσαι να πας?

Link to comment
Share on other sites

Για το stability θα σου πουν αλλα παιδια για σιγουριά αν και εχω ακούσει καλα λογια. Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου, σκέτο κουκλι ειναι και απιστευτη μινιατούρα ομορφιάς, έπαθα πλακα!!

Με το καλο το καινούργιο και μεγαλυτερο :):jig:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Θα ανεβάσω photos από τη διαδικασία και από το “θηρίο” 45-λιτρο μόλις το στήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα ολοκληρώθηκε η μετακόμιση από τα 30 λίτρα στα 54. Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά χωρίς απώλειες. Επιπλέον ξεφορτώθηκα και ένα καβουράκι που το κυνηγούσα μήνες. Ανεβάζω μερικές πρώτες photos από το νέο ενυδρείο.

post-49599-0-10210900-1413227317_thumb.jpg

post-49599-0-01449200-1413227344_thumb.jpg

post-49599-0-88380200-1413227386_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρααα

να μην χασεις ουτε πολυποδα

Εχεις σκεφτει για sump?

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...