Jump to content

Επιλογη Λαμπας!


Sturm

Recommended Posts

Με λιγότερη ένταση, δηλαδή με την μια λάμπα τι έχεις παρατηρήσει; Δυστυχώς Θοδωρή η άλγη είναι μεγάλο θέμα, Σε δικό μου ενυδρείο με σταθερές ρουτίνες, τους πρώτους 3 μήνες λειτουργίας δεν είχα καθόλου άλγη. Τους επόμενους 6, πέρασαν όλων των ειδών η άλγες, η κάθε μία με την σειρά της. Σε όλο το διάστημα ο φωτισμός παρέμεινε ο ίδιος και σε ένταση και σε διάρκεια. Εγώ έπαιζα με νιτρικά φωσφορικά σίδηρο και co2 μέχρι να βρω τι φταίει. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως η κάθε άλγη θέλει μεγάλο χρονικό διάστημα για να φύγει. Άμεσα εξαρτάται από τα θρεπτικά που υπάρχουν στο νερό. Επίσης θέλει και την δική μας βοήθεια, όσο είναι δυνατών. Αν έχεις σημεία που υπάρχει άλγη και μπορεί να αφαιρεθεί κάντο, επίσης καθάρισε όσο μπορείς τα φυτά σου και αν έχεις πάνω σε ξύλα βγάλτα και ρίξε τους καυτό νερό. Μεταβολή θα δεις μετά από μερικές εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγότερη ένταση, δηλαδή με την μια λάμπα τι έχεις παρατηρήσει; Δυστυχώς Θοδωρή η άλγη είναι μεγάλο θέμα, Σε δικό μου ενυδρείο με σταθερές ρουτίνες, τους πρώτους 3 μήνες λειτουργίας δεν είχα καθόλου άλγη. Τους επόμενους 6, πέρασαν όλων των ειδών η άλγες, η κάθε μία με την σειρά της. Σε όλο το διάστημα ο φωτισμός παρέμεινε ο ίδιος και σε ένταση και σε διάρκεια. Εγώ έπαιζα με νιτρικά φωσφορικά σίδηρο και co2 μέχρι να βρω τι φταίει. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως η κάθε άλγη θέλει μεγάλο χρονικό διάστημα για να φύγει. Άμεσα εξαρτάται από τα θρεπτικά που υπάρχουν στο νερό. Επίσης θέλει και την δική μας βοήθεια, όσο είναι δυνατών. Αν έχεις σημεία που υπάρχει άλγη και μπορεί να αφαιρεθεί κάντο, επίσης καθάρισε όσο μπορείς τα φυτά σου και αν έχεις πάνω σε ξύλα βγάλτα και ρίξε τους καυτό νερό. Μεταβολή θα δεις μετά από μερικές εβδομάδες.

Με την μια λαμπα που ειχα εδω και κανα μηνα, παρατηρησα μονο κατι σαν bba αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι παιζει να ειναι και μυκητας! Σχετικα εδω! Πιο πριν με δυο λαμπες αν δεις ολο το θεμα θα καταλαβεις!

Τωρα προσπαθω να φερω μια ισσοροπια στο συστημα. Αν ειναι να εχω και τις δυο δεν με πειραζει αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα εχω θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το θέμα σου. Ότι και να σου πω δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει. Τουλάχιστον βγάλε τα ξύλα και ρίχτους βραστό νερό και μετά καθάρισε τα. Καθάρισε και τα φυτά σου όσο είναι δυνατών. Παλιότερα σε παρόμοια κατάσταση με τα φυτά, τα έβγαλα και τα καθάρισα με χλιαρό νερό και σφουγγαράκι, φίλο, φίλο.

Τώρα κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει. Σε ένα μικρό γαριδάδικο που έχω 17 λίτρα έχω πάνω του μια λάμπα pl 11 watt 4500k warm white. Σε αυτό το ενυδρείο πέρα από την κλασική green spot δεν έχω δει ποτέ άλλη άλγη. Τώρα δεν μπορεί να συγκριθεί με το δικό σου, αλλά αν δοκίμαζες 2 λάμπες κοινές του εμπορίου warm white μήπως έστρωνε λίγο η κατάσταση. Αυτές οι λάμπες είναι φτηνές και θα μπορούσες να πειραματιστείς. http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=348_627_1074&products_id=12790

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν εχουν πιασει τιποτα και δεν ξερω αν ειναι αλγη! Τα ξυλα λιγο δυσκολο να τα βγαλω αλλα θα τα αφησω μεχρι να δω οτι ειναι αλγη! Δηλαδη εσυ Σταματη λες να βαλω και τις δυο; Θα πηξω στη διατομικη αυτο ειναι σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι μεγάλο το ενυδρείο και πάρα πολύ ψηλό, θεωρώ μια λάμπα ότι είναι πολύ λίγο ρε φίλε. Ξέρω γω, να μην σε πάρω και στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη, για να καταλαβω, μου λες να βαλω και τις δυο λαμπες για να εχω καλυτερη αναπτυξη στα φυτα ή για να μην εχω αναπτυξη στις αλγες; Εγω το δευτερο θελω!

Link to comment
Share on other sites

Και για τα δύο. Αν αναπτύσσονται τα όποια φυτά έχεις δεν θα αφήνουν θρεπτικά για τις άλγες. Εκτός και αν φωτισμός που έχεις δεν ευνοεί καθόλου τα φυτά. Μια πηγή ανάπτυξης της άλγης είναι ο κακός φωτισμός

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

Σταματη, για να καταλαβω, μου λες να βαλω και τις δυο λαμπες για να εχω καλυτερη αναπτυξη στα φυτα ή για να μην εχω αναπτυξη στις αλγες; Εγω το δευτερο θελω!

Πρεπει να βοηθησεις και λίγο τα φυτα ομως , δεν ειναι μόνο οι λάμπες... :)

Ριξε λιγο καλιο, δεν κανει κακο, και βάλε στα φυτεμενα που εχεις λιπανση στο βυθο.

Ασε τις δυο λάμπες και βάλε και φυτα επιφανειας να σου ρουφηξουν νιτρικα και φωσφορικα.

Τα φυτα αν τους λειπει καποιο στοιχειο μενουν στασιμα δεν μεγαλωνουν, οτι φως και να βάλεις επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια! Απο σημερα αναβουν και οι δυο και βλεπουμε! πληροφοριακα εχω μεσα 6 εχινοδορους, κλαδεματα egeria densa, και λευκοκεφαλα στην επιφανεια! Εχω και excel, να ριχνω;

Νιτρικα 25 και φωσφορικα 0,6!

Link to comment
Share on other sites

Ασε το excel σε περιπτωση που σου εμφανιστει καποια άλγη να το κανεις τοπικα...

Σκοπος σου ειναι να παρουν μπροστα τα φυτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ ειχατε δεν ειχατε με μπλεξατε με τα λιπασματα σας! :P Λοιπον αν θυμαμαι καλα βαζω μιση ταμπλετα λιγα εκατοστα απο τη ριζα; Σε καθε φυτο;

Αντε μη παρω τιποτα καραβακια και καστρακια που εχω απο το bazar και τα βαλω μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλαράκι, αν δεν πάρουν δρόμο τα φυτά να απορροφούν τα θρεπτικά πως θα την διώξεις την ριμάδα την άλγη; Πρόσεχε και την αναλογία νιτρικών φωσφορικών, αν θυμάμαι καλά πάει 10 νιτρικά 1 φωσφορικά.

Επίσης θες πολύ καλή κυκλοφορία στο νερό, είναι και μεγάλο το ενυδρείο θέλει λίγο σπρώξιμο η δουλειά. Πολύ καλό το 304 αλλά νομίζω πως θέλει κάτι ακόμα. Εγώ στο rio 400 έχω 3 2217 και έχω τα μισά σου λίτρα.

Δεν λέω να κάνεις το ίδιο με μένα, αλλά δώσε παραπάνω κίνηση στο νερό. Μόνο καλό θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλαράκι, αν δεν πάρουν δρόμο τα φυτά να απορροφούν τα θρεπτικά πως θα την διώξεις την ριμάδα την άλγη; Πρόσεχε και την αναλογία νιτρικών φωσφορικών, αν θυμάμαι καλά πάει 10 νιτρικά 1 φωσφορικά.

Επίσης θες πολύ καλή κυκλοφορία στο νερό, είναι και μεγάλο το ενυδρείο θέλει λίγο σπρώξιμο η δουλειά. Πολύ καλό το 304 αλλά νομίζω πως θέλει κάτι ακόμα. Εγώ στο rio 400 έχω 3 2217 και έχω τα μισά σου λίτρα.

Δεν λέω να κάνεις το ίδιο με μένα, αλλά δώσε παραπάνω κίνηση στο νερό. Μόνο καλό θα κάνει.

Για φιλτρο μιλας; Ναι το ξερω και εχω και δευτερο να βαλω αλλα ακομη δεν εχω το τροπο για να το εγκαταστησω γιατι ειναι λιγο περιεργη η κατασταση με το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο μιλας; Ναι το ξερω και εχω και δευτερο να βαλω αλλα ακομη δεν εχω το τροπο για να το εγκαταστησω γιατι ειναι λιγο περιεργη η κατασταση με το φιλτρο!

Ναι για το φίλτρο. Φανταστικό το 304. Έχω ένα τέτοιο και ένα 302 και τα θεωρώ πολύ καλύτερο από τα επώνυμα. Αν μπορέσεις και βρεις τρόπο να βάλεις και το δεύτερο φίλτρο, πιστεύω θα δεις μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο χθες δουλευουν και οι δυο λαμπες και η διατομικη εκανε ηδη αισθητη την παρουσια της!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτηνα να βαλει δυο blue plus και δυο ακομα στα 12.000κ, να πεταξεις φυτα-ξυλα-ψαρια στον κοντινο συνχομπυστα(μεχρι να ερθει η σειρα του για να του αλλαξουμε τα μυαλα και αυτουνου), να παρεις 20 κιλα ψοφιο βραχο-σκιμμερακι-ρεφρακτομετρο-αλατακι-special blend-κολλα δυο συστατικων για A-scape και να αφησεις τις αηδιες!!!!

το παραπανω κρινεται σαν σπαμ.... :bbq:

με αγαπη :bigemo_harabe_net-171: :bigemo_harabe_net-171: :bigemo_harabe_net-171: :bigemo_harabe_net-171:

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτηνα να βαλει δυο blue plus και δυο ακομα στα 12.000κ, να πεταξεις φυτα-ξυλα-ψαρια στον κοντινο συνχομπυστα(μεχρι να εθει η σειρα του για να του αλλαξουμε τα μυαλα και αυτουνου), να παρει 20 κιλα ψοφιο βραχο-σκιμμερακι-ρεφρακτομετρο-αλατακι-special blend-κολλα δυο συστατικων για A-scape και να αφησεις τις αηδιες!!!!

το παραπανω κρινεται σαν σπαμ.... :bbq:

με αγαπη :bigemo_harabe_net-171: :bigemo_harabe_net-171: :bigemo_harabe_net-171: :bigemo_harabe_net-171:

Κανενα προβλημα! Αυριο κιολας! Δωσε 5000 ευρω! :D

Link to comment
Share on other sites

Άντε να ξαναγράφω... και βλέπω στο τέλος... θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω. :P

Εφ΄όσον... ΔΕΝ έχεις αυξημένες μετρήσεις που να ευνοούν την ανάπτυξη σε άλγες... λάμπες που ΔΕΝ απαιτούν αντικατάσταση (λόγω παλαιότητας) και ένα "ώριμο" ενυδρείο... τότε μπορείς να "ρίξεις" την ευθύνη στο φωτισμό.

Στο δικό μου ανάβουν οι 2 του φωτιστικού (μαμά... rio 400)... + 2 μικρότερες (60 εκ.) για κάποιο διάστημα = λεντοταινία 1 μέτρου... για 10 ώρες (+30 λεπτά η λεντοταινία).

ΔΕΝ έβρασα ποτέ τα ξύλα... και μόνο όταν ήταν ακόμα "άγουρο" παρουσίασε (όπως ήταν φυσικό) BGA... την "έστειλα"... και τέλος οι άλγες.

Μέσα υπάρχουν 3 ρίζες Bleheri... εκ των οποίων η μια θέση... έχει αλλάξει 3 φορές (τα φυτά τα έδωσα σε μέγεθος 60 εκ. ύψος και 40-50 πλάτος) και το αντικατέστησα με άλλο μικρότερο... από αυτά που έχω μέσα. Υπάρχουν επίσης μερικές ανούβιες... ψιλοτέρατα.

Λιπάσματα υγρού τύπου ΔΕΝ ρίχνω... μόνο ταμπλέτες στην ρίζα (Dennerle) ανά 8-10 μήνες ή ΑΝ δω ότι πεινάνε.-

Link to comment
Share on other sites

Άντε να ξαναγράφω... και βλέπω στο τέλος... θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω. :P

Εφ΄όσον... ΔΕΝ έχεις αυξημένες μετρήσεις που να ευνοούν την ανάπτυξη σε άλγες... λάμπες που ΔΕΝ απαιτούν αντικατάσταση (λόγω παλαιότητας) και ένα "ώριμο" ενυδρείο... τότε μπορείς να "ρίξεις" την ευθύνη στο φωτισμό.

Στο δικό μου ανάβουν οι 2 του φωτιστικού (μαμά... rio 400)... + 2 μικρότερες (60 εκ.) για κάποιο διάστημα = λεντοταινία 1 μέτρου... για 10 ώρες (+30 λεπτά η λεντοταινία).

ΔΕΝ έβρασα ποτέ τα ξύλα... και μόνο όταν ήταν ακόμα "άγουρο" παρουσίασε (όπως ήταν φυσικό) BGA... την "έστειλα"... και τέλος οι άλγες.

Μέσα υπάρχουν 3 ρίζες Bleheri... εκ των οποίων η μια θέση... έχει αλλάξει 3 φορές (τα φυτά τα έδωσα σε μέγεθος 60 εκ. ύψος και 40-50 πλάτος) και το αντικατέστησα με άλλο μικρότερο... από αυτά που έχω μέσα. Υπάρχουν επίσης μερικές ανούβιες... ψιλοτέρατα.

Λιπάσματα υγρού τύπου ΔΕΝ ρίχνω... μόνο ταμπλέτες στην ρίζα (Dennerle) ανά 8-10 μήνες ή ΑΝ δω ότι πεινάνε.-

Πολυ ωραια! Το ενυδρειο τρεχει σχεδον 2 χρονια! Αν μη τι αλλο εχει ωριμασει! Προβλημα με αλγες δεν ειχα μεχρι πριν 4-5 μηνες που αλλαξα φωτιστικο!

Τωρα που εγινε και η αλλαγη σε διακοσμηση καληνυχτα!

Τωρα τι κανουμε ειναι το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες όλο τον φωτισμο με την μια... όπως καταλαβαίνω... οπότε έπαιξε το ρόλο του.

Το τι κάνεις... στο έγραψα ήδη.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες όλο τον φωτισμο με την μια... όπως καταλαβαίνω... οπότε έπαιξε το ρόλο του.

Το τι κάνεις... στο έγραψα ήδη.- ;)

Ναι με την μια γιατι εσπασε το προηγουμενο!

Τωρα με αλλαγες νερου και χρηση αντιφωσφορου και λυπανσης στα φυατ θα προσπαθησω να την καταπολεμησω!

Αχ θα ειναι μακρυς ο δρομος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την μια γιατι εσπασε το προηγουμενο!

Τωρα με αλλαγες νερου και χρηση αντιφωσφορου και λυπανσης στα φυατ θα προσπαθησω να την καταπολεμησω!

Αχ θα ειναι μακρυς ο δρομος!

Θέλει υπομονή ρε Θόδωρε, από την μια μέρα στην άλλη τι περιμένεις. Αγάλι, αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι…..

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την μια γιατι εσπασε το προηγουμενο!

Τωρα με αλλαγες νερου και χρηση αντιφωσφορου και λυπανσης στα φυατ θα προσπαθησω να την καταπολεμησω!

Αχ θα ειναι μακρυς ο δρομος!

Δεν ξερω αν αυτο θα ειναι η σωστη λυση. Γνωριζεις ποσα φωσφωρικα εχεις; Γνωριζεις αν η λίπανση που λες δεν εχει ήδη ποσοτητα φωσφωρικων; Λογικο οταν εγινε η αλλαγή του στησίματος να "βγουν" απο την αμμο θρεπτικα που έμπαιναν σιγα σιγα και να μπουν στη στήλη του νερου σου.

Κανε μια μέτρηση φωσφωρικων και νιτρικών, να ξέρουμε ακριβώς τι τιμες εχεις και μετα βλέπεις τι ακριβώς ειναι το καλυτερο να κανεις. Δικη μου γνωμη μαλλον θα χρειαστεις καποιες τεράστιες αλλαγές νερου με μερικές καλες σκούπες βυθού και ολα θα φτιάξουν,

Το αντιφωσφωρο δεν ειναι φθηνό και η ποσότητα που θα θες μαλλον θα ειναι μεγαλη. Αλλα μια μέτρηση θα μας τα πει ολα.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μαριε, το γραφω πιο πανω! νιτρικα 25 και φωσφορικα 0,6! Δεν εγινε τιποτα απο την αναταραξη στο στησιμο! Ειναι οτι ταιζα πολλες φορες για να μπουσταρω το σκαλαρακι, σε συνδιασμο με την αλλαγη φωτιστικου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...