Jump to content

Στησιμο Ενυδρειου


Recommended Posts

Ηθελα την βοηθεια σας για ενυδρειο 180λ ...Εκτος απο ζωοτοκα τι αλλο μπορω και εκτος απο τοπιο με νταμαρι?Γιατι ειμαι μπερδεμενος πολυ...Φυτεμενο με φυτα το πολυ εως μετρια απο θεμα φωτισμου...

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Στα 180 λίτρα επειδή και εγώ κάπου εκεί είμαι και προβληματίζομαι έχεις τις εξης επιλογές...

1. γύρω στα 5 fancy χρυσόψαρα με ψιλοκκοκο χαλίκι ή άμμο, πέτρες εύκολα φυτά.

2 ζωοτόκα όποως πολύ καλά είπες γκάπυ , πλάτυ κ.λ.π. με την ίδια διακόσμηση.

3 βυθόψαρα, γκουράμι τέτρα με την ίδια διακόσμηση

4 αφρικάνικα ψάρια με ασβεστολιθική άμμο ή αραγωνίτη ώστε να αναιβάζει σκληρότητες και πέτρες ως διάκοσμο.

Link to comment
Share on other sites

το 1,2,4 το αποκλειω γιατι δεν θελω,το 3 για να ακουσω μια βοηθεια ακομα?τι βυθοψαρα τι τετρα??παντα με φυτα και ξυλα,

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Πες λιγο τι εξοπλησμο εχεις?

Τι φωτισμο?

co2?

Υποστρωμα?

Θα μαλακωνεις το νερο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

co2 δεν εχω, fluval 406,60watt φωτισμο οποτε κυριος για ευκολα φυτα σκεφτομαι,υποστρωμα χαλικι 2ή3-5μμ χαλαζιακο μαυρο,για νερο αναλογα τις πρωτασεις....

επισεις μπορω να παω σε κιχλιδα αλλα χωρις πετρες,με φυτα?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και άλλα ψάρια στην ζώνη του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον σωτηρη αν και δεν τα εχω δει τα συγκεκριμενα ψαρακια.

Βυθο δεν εβαλες αμμο τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να επιστρεψω στο θεμα και στην βοηθεια σας,σκεφτομαι για Dwarf Gourami..τι λετε?Η θα μου απαγορεψη την υπαρχει αλλου ειδος ψαριου?

Link to comment
Share on other sites

επισης με εχει φαει η κοπελα μου για τα Pink Kissing Gouramι,μπορουν να ζησουν αυτα τα 2 ειδη γκουραμι (Pink Kissing Gourami και Dwarf Gourami) ??

Link to comment
Share on other sites

Τα κισσινγκ γίνονται τεράστι 20 πόντους. Δες προφιλ αν κάνει για τα λίτρα σου. Πάντος υπάρχουν πολλά είδη γκουράμι και όλα πολύ όμορφα. Εγώ έχω περλ που είναι και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

ευκολα τι εννοεις?μπορουν να ζησουν διαφορα ειδη γκουραμι μαζι?εσυ τι αλλα εχεις εκτος απο γκουραμι?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να βαλεις ενα ειδος γκουραμι και οχι τα kissing.

Επισης,τα γκουραμι μπαινουν σε χαρεμια και θελουν μαλακο νερο.

Τι ψαρια εχεις σκοπο να βαλεις εσυ και τι νερο θα τους δωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπαίνουν ομάδες γκουράμι μαζί.

εύκολα ως προς τη διατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να το μαλακωσω,αλλα επισεις διαβασα και οτι τρωνε φυτα καποιες φορες και εγω τα θελω τα φυτα,δεν εχω σκετη ακομα τι θα βαλω απο ψαρια,πειτε μου ιδεες,οχι ζωοτοκα παντως...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω και εγώ κάποιες ιδέες και εσύ θα αποφασίσεις..

Έχεις τα λίτρα για να κάνεις πολύ όμορφους συνδυασμούς αλλά αυτό που σε δεσμεύει είναι το χαλίκι στον βυθό.

Αν είχες άμμο.. θα μπορούσες να έχεις έναν βυθό γεμάτο ψαρακια.

1. Αν σου άρεσαν οι μελανοταινίες.. μπορείς να βάλεις ένα κοπάδι μαζί με ένα χαρέμι από γκουραμι.. δηλ. ένα αρσενικό και 3-4 θηλυκά.

Τα kissing να τα ξεχάσεις γιατί γίνονται πολύ μεγάλα. Επίσης να πεις στην κοπέλα σου ότι με αυτή την συμπεριφορά τους δεν φιλιουνται.. αλλά τσακώνονται. Αυτό το λέω μπας και αλλάξει γνώμη.. Χι..χι..!

Οι μελανοταινίες να ξέρεις ότι είναι ψαρακια υπερκινητικά.. καθόλου ντροπαλά που θα τα βλέπεις συνέχεια στο μπροστινό τζάμι.

Από γκουραμι να ξέρεις ότι αν βάλεις τα περλ.. Θα έχεις και τα πιο όμορφα θηλυκά του είδους (τα θηλυκά νταρφ είναι άχρωμα).

2. Χαρέμι γκουραμι μαζί με αρλεκινους http://www.google.gr/search?q=trigonostigma+heteromorpha&cr=countryGR&sa=X&bih=800&biw=1280&tbs=ctr:countryGR&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=m4paVOqID6nIsASf9oDwBQ&ved=0CCkQ7Ak

Link to comment
Share on other sites

Και μία ψαροσυνθεση από Αφρική που πολύ μου αρέσει αν και δεν έχω προσωπική πείρα από τα συγκεκριμένα ψάρια.

Ζευγάρι κριμπενσις για τον βυθό http://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BD%CF%83%CE%B9%CF%82&biw=1280&bih=800&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=25BaVKW6JpLZ7QaqiIHIDg&sqi=2&ved=0CBkQsAQ

Congo tetra http://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BD%CF%83%CE%B9%CF%82&biw=1280&bih=800&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=25BaVKW6JpLZ7QaqiIHIDg&sqi=2&ved=0CBkQsAQ

σε κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

Congo που θα βρει???? Εντο στο Ελλαντα δεν εχω ντει πουτενα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Congo που θα βρει???? Εντο στο Ελλαντα δεν εχω ντει πουτενα!

Χα.. Χα..!!! Εγώ την ιδέα έριξα..

Δεν ξέρω που μπορεί να τα βρει..

Αλλά νομίζω πώς είναι πολύ ωραία επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...