Jump to content

Στησιμο Ενυδρειου


Recommended Posts

Δε θα τα βάψουν και μαύρα αλλα σιγα σιγα φτιάξε το διάκοσμο. Πρόσεχε τις πέτρες που θα βρεις να μην ειναι ασβεστολιθικές και ανεβάζουν σκληρότητες. Όμορφα ψάρια πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες να μην ειναι ασβεστολιθικές. Εγω οταν είχα το φυτεμενο και είχα ψάρια που ήθελαν μαλακό νερό, είχα γυρίσει σε δυο νομούς για να βρω πέτρες κατάλληλες για το ενυδρειο. Απλα αν θα βρεις πέτρες που σου αρέσουν, κανε το τεστ με το ακουαφόρτε για να διαπιστώσεις αυτο που λέμε πριν τις βουτήξεις στο νερό. Γνώμη μου ειναι να μην αγοράσεις πέτρες απο πετ σοπ γιατι πέραν του οτι ειναι πανάκριβες, πολλες φορες δε φαίνονται τόσο φυσικές. Βγες λοιπόν στη φύση με ενα μπουκαλάκι ακουαφόρτε και βρες πέτρες όμορφες.

Link to comment
Share on other sites

το να παω σε καπιο μαγαζι με κηπευτικα?νομιζω ειναι φθηνες εκει,δεν ειμαι σιγουρος,επισεις με τα ραμ μπορω να βαλω και red cherry?

Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρες ραμ γιατι ρωτας για κριμπενσις;

Αν βαλεις γαριδουλες θα γινουν μεζες!

Link to comment
Share on other sites

επισεις διαβασα καπου αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω οτι θελει μεγαλη προσοχη με τα νιτρωδη ή με τα νιτρικα?Σιγουρα ολα τα ψαρια αλλα αυτα λιγο παραπανω ευαισθητα?Αλλα δεν θυμαμαι τι απο τα δυο νιτρωδη η νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

επισεις διαβασα καπου αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω οτι θελει μεγαλη προσοχη με τα νιτρωδη ή με τα νιτρικα?Σιγουρα ολα τα ψαρια αλλα αυτα λιγο παραπανω ευαισθητα?Αλλα δεν θυμαμαι τι απο τα δυο νιτρωδη η νιτρικα?

Τα νιτρώδη είναι τοξικά για όλα τα ζωντανά , άρα μάλλον για νιτρικά θα λες. Η αμμωνία και ειδικά τα νιτρώδη θα πρέπει να είναι αδιαμφισβήτητα 0, για την αμμωνία βέβαια παίζει σημαντικό ρόλο η θερμοκρασία και το PH

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ενυδρεία γλυκού νερού τα νιτρικά καλό είναι να κυμαίνονται μεταξύ 10 και 20 για να υπάρχει μια ισορροπία στο σύστημα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρες ραμ γιατι ρωτας για κριμπενσις;

Αν βαλεις γαριδουλες θα γινουν μεζες!

Μεζες για τα ραμ?γιατι τα κορυ δεν πειραζουν νομιζω..?Επισεις το ενυδρειο μου ειναι λιγο φυτεμενο λογ απουσιας μου θα μπορεσω μια εβδομαδα περιπου να το βαλω πετρες,μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

για την αμμωνία βέβαια παίζει σημαντικό ρόλο η θερμοκρασία και το PH

τι εννοεις με αυτο?δηλαδη?τι σχεση εχει το ph-αμμωνια-θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με αυτο?δηλαδη?τι σχεση εχει το ph-αμμωνια-θερμοκρασια?

Οσο πιο μεγάλη θερμοκρασία και ψηλό PH τόσο πιο πολυ ελέυθερη αμμωνία έχουμε που είναι επικύνδυνα τοξική, ενώ σε χαμηλές θερμοκρασίες και χαμηλό PH έχουμε λιγότερη ελεύθερη αμμωνία αλλά πιο πολύ αντιμμώνιο που είναι πολύ λιγότερο τοξικό αλλά διατηρεί και αυτό τη βιολογία,

υπάρχει αλγόριθμος υπολογισμού

http://www.hamzasreef.com/Contents/Calculators/FreeAmmonia.php

αλλά και πίνακας σε 27 βαθμους Κελσίου

NH3_zpsc1693fa1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεζες για τα ραμ?γιατι τα κορυ δεν πειραζουν νομιζω (τις red cherry)..?Επισεις το ενυδρειο μου ειναι λιγο φυτεμενο λογο απουσιας μου θα μπορεσω σε μια εβδομαδα περιπου να το βαλω πετρες,μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις πυκνοφυτεμένο ενυδρείο πιστεύω να μπορέσουν να επιβιώσουν γαρίδες red cherry! ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις πυκνοφυτεμένο ενυδρείο πιστεύω να μπορέσουν να επιβιώσουν γαρίδες red cherry! ή όχι?

Με τα ραμ?Οχι..

Link to comment
Share on other sites

εχω τετρα ,ραμ,κορυ φυτεμενο οχι φουλ και θελω να βαλω πετρες,καμια φωτο ευκολη (ως προς το στησιμο των πετρων και το ειδος αυτν) για εμενα γιατι αν και 2 χρονια στο Ηobby δεν ειμαι και εξπερ

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπον,να πω πως τωρα εχω μεσα ραμ κορυ και apple διαβασα οτι για αναπαραγωγη ραμ θελει λιγο υψηλοτερη θερμοκρασια,πως το επυτηχανω αυτο ωστε να μην εχω προβλημα με τα αλλα ψαρια?τωρα το εχς 27 βαθμους..επισης σε ποια ηλικια ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη εφοσων πετυχης ζευγαρι και ταιριαστω...

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...