Jump to content

Περιεργη Συμπεριφορα Και Αρρωστα Γκαπυ


Recommended Posts

γεια σας ,θα ηθελα λιγη βοηθεια με τα ψαρακια μου!! εχω γκαπυ αλλα ενα ενα ψωφανε ... στην αρχη ηταν ζωηρα και φυσιολογικα και μετα αρχισαν να κανουν περιεργα πραγματα οπως...να καθονται μονα τους στην επιφανεια ,επισης εβγαζαν οι 3 θυληκιες μου(που ψωφισαν) κατι κοκκινα σημαδια στο σωμα τους, ο αρσενικος μου πεθανε χθες εχοντας την ιδια συμπεριφορα αλλα ειχαν γινει τα πτερυγια του σαν φαγωμενα .... και τωρα ενω ολα ηταν μια χαρα εχω εναν αρσενικο που μεχρι χθες ηταν υπερδραστηριος και σημερα καθεται σε μια γωνια στο ενυδρειο χωρις να κανει τιποτα ...!! στην εμφανιση του ειναι κανονικος οπως πριν... σας παρακαλω λιγη βοηθεια να δω τι φταει και αν μπορεσω να το διορθωσω ωστε να μην τα χασω ολα !!!



δειτε και μια φωτογραφια του ...

post-59963-0-59520400-1414143786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/50683-oeunia-dhanioossaoco/

Συμπληρωσε την φορμα ,για να σε βοηθησουν τα παιδια.

Καλως ηρθες στην παρεα μας.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:100
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):φιλτρο των 100l
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 μηνα
- Ψάρια (είδη και αριθμός):9 γκαπυ
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):μια φορα τη μερα, ακομα δεν εχω αλλαξει νερο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:γκαπυ
- Ιστορικό Ψαριού:οχι
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ξαπλωνει στις πετρες χωρις να κινηται
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:4 γκαπυ πεθαναν βγαζοντας κατι κοκκινα σημαδια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:δε χρησιμοποιηθηκε κανενα post-59963-0-21273700-1414144139_thumb.jpgpost-59963-0-21273700-1414144139_thumb.jpg

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

λαθη που εκανα κ εγω σε καταστροφικο βαθμο!!!

δ εχεις κανει μετρησεις για να δεις αν εχει στρωσει το ενυδριο σου (αρα κακως εβαλες ψαρια μεσα)!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μετρήσεις δέν μπορούμε να πούμε και πολλά.Το άμεσο που μπορείς να κάνεις έιναι αλλαγή νερού γιατί πολύ πιθανό να έχεις αμμωνία.

Το νερό σου έχει θολώσει?Μυρίζει?

Το ενδυρείο πώς το έστρωσες?Με ποιό τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι κανουρια θα ηθελα να μου πειτε πωε γινονται οι μετρησεις ... το νερο μου δε μυριζει και δεν εχει θολωσει καθολου
στο ενυδρειο μου εχω ενα φιλτρο και πλαστικα φυτα, μηπως πειραζουν αυτα ;

post-59963-0-80165300-1414146596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Να σε ρωτησω.. ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να παρης ενα σετ υγρων τεστ οπου το καθε ενα εχη

μεσα στην συσκευασια του τις δικες του οδιγιες χρισης.

Αρχικα βεβαια οπως αναφερουν τα παιδια παραπανω κανω αλλαγη νερου αρχικα..

Παρε κανε τα τεστ το συντομοτερο δώσε μας τις μετρησης και οτι και να ειναι θα σε βοηθήσουμαι :)

Υπομονη και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες

Οι προτάσεις μου & οι απαραίτητες ερωτήσεις

1. Βάλε αγγελία για μπόλι (είναι βιολογικό υλικό απο στρωμένο φίλτρο, που θα σου δώσει - εφόσον βρεθεί - κάποιος συγχομπίστας

2. Ποιο φίλτρο έχεις και τι υλικά έχει μέσα?

3. Τι θερμοκρασία έχεις? Τι φωτισμό έχεις? Πόσες ώρες έχεις αναμένα τα φώτα?

4. Αγοράζεις υγρά τεστ (θα πρότεινα της API) για αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά (αν βρεις πάρε και τεστ pH)

5. Μέχρι να βρεις μπόλι κάνε ανά δύο ημέρες αλλαγή το 20% του νερου. Το νερό θα πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτό του ενυδρειου και να του έχεις προσθέσει αντιχλώριο (προτίμησε το Prime). Σήμερα κάνε μια μεγάλη αλλαγή (60%).

6. Μόλις βρεις μπολι, κι αν μέχρι τότε ζουν μερικά ψάρια, κάνε μετά από 2 μέρες μετρήσεις στο νερό και γράψτες εδω

7. Αν δεν ζουν τα ψάρια και βρεις μπόλι, μετά το "μπόλιασμα" βάλε μερικά ψαράκια 4-5 ειναι καλά για αρχή και με τον καιρό προσθέτεις κι άλλα

8. Αγόρασε 1-2 ακόμη τροφές ωστε να υπάρχει ποικιλία. Αν θες προτάσεις για τροφές...ρωτας εδώ

9. Ψάξε στις αγγελίες για εύκολα φυτά. Μην αγοράσεις πριν ρωτήσεις

10. Μην αγοράζεις ΤΠΤ από πετ σοπ χωρίς να ρωτήσεις - γιατί θα χάσεις κι εσυ και η τσέπη σου και τα ψαράκια!

11. Αν έχεις χρόνο, ξεκίνα διάβασμα στις ενότητες των αρχαρίων. Αν δεν έχεις χρόνο, ξεκίνα διάβασμα στις ενότητες των αρχαρίων ==> Άρα το διάβασμα δεν το γλυτώνεις!!!!!!

Αν δεν έχεις, χρειάζεσαι για το ενυδρείο, τα παρακάτω:

1. Θερμόμετρο (διάλεξε αυτό που δείχνει κοντινή θερμοκρασία με τα περισσότερα άλλα θερμόμετρα)

2. Θερμαντήρα (75 - 100 watt)

3. Σκούπα βυθού

4. Ολα τα παραπάνω που έγραψα (τεστ, αντιχλώριο, τροφές)

Καλή συνέχεια κι εδώ είμαστε

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.. πηγα χθες κι ολας σε ενα καταστημα,ο ανθρωπος μου εξηγησε τα παντα ,εχω παρει ηδη οτι χρειαζεται για το νερο του ενυδρειου μου που ειχε προβλημα ...και προς το παρον τα ψαρακια μου ειναι ζωηρα και δεν εχω δει κατι περιεργο !!! :D γεννησε και η θυληκια μου ''μονο'' 60 μικρα :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.. πηγα χθες κι ολας σε ενα καταστημα,ο ανθρωπος μου εξηγησε τα παντα ,εχω παρει ηδη οτι χρειαζεται για το νερο του ενυδρειου μου που ειχε προβλημα ...και προς το παρον τα ψαρακια μου ειναι ζωηρα και δεν εχω δει κατι περιεργο !!! :D γεννησε και η θυληκια μου ''μονο'' 60 μικρα :P

Καλημέρα

Ελπίζω όλα να πάνε καλά κι ο αυτός που σου πούλησε όσα χρειαζόσουν, να γνωρίζει τα των ενυδρείων (δυστυχως κυκλοφορουν και ασχετοι)

Αν πάντως στραβώσει το οτιδήποτε, μην διστάσεις να γράψεις στο φόρουμ

Οσο για 60 μικρα...να σου ζήσουν! Τελικά δεν γεννάνε μόνο τα δικά μου γκάπις τόσα μικρά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ελπίζω όλα να πάνε καλά κι ο αυτός που σου πούλησε όσα χρειαζόσουν, να γνωρίζει τα των ενυδρείων (δυστυχως κυκλοφορουν και ασχετοι)

Αν πάντως στραβώσει το οτιδήποτε, μην διστάσεις να γράψεις στο φόρουμ

Οσο για 60 μικρα...να σου ζήσουν! Τελικά δεν γεννάνε μόνο τα δικά μου γκάπις τόσα μικρά!!!!

Να συμπληρώσω πως οι θάνατοι - εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις - έχουν πάντα μια ή περισσότερες αιτίες.

Οπότε θέλει λίγη προσοχή πως θα κινηθείς από δω και πέρα. Μαγικές συνταγές και μαγικά υγρά δυστυχώς δεν υπάρχουν

Ευτυχώς όμως υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες κι αν τους ακολουθήσεις μετά το ενυδρείο το χεις για να το κοιτάς και να το χαίρεσαι

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρωπος που με βοηθησε ειναι ο ιδιος που αγορασα τα ψαριακια μου και ασχολειται 20 χρονια ,αρα δεν πιστευω να μου πουλησε κατι ασχετο (μακαρι δηλαδη) αλλα με ενημερωσε για ολα οσα χρειαζονται ...!! ευχαριστω και παλι ... χωρις εσας δεν θα ειχα σκεφτει καν οτι μποορει να φταιει το νερο :)

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρωπος που με βοηθησε ειναι ο ιδιος που αγορασα τα ψαριακια μου και ασχολειται 20 χρονια ,αρα δεν πιστευω να μου πουλησε κατι ασχετο (μακαρι δηλαδη) αλλα με ενημερωσε για ολα οσα χρειαζονται ...!! ευχαριστω και παλι ... χωρις εσας δεν θα ειχα σκεφτει καν οτι μποορει να φταιει το νερο :)

Στέλλα χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός, αν στο νερό σου δεν γίνουν μετρήσεις, τότε μόνο ενα μεντιουμ μπορεί να υποθεσει τι έφταιξε

Αν ο κύριος - τον οποίο δεν ξέρω και δεν έχω λογο να αμφισβητώ - έκανε διάγνωση εξ αποστάσεως και χωρίς μετρήσεις, τότε δυστυχώς απλά σου "πούλησε πράγματα" - και θα το επαναλάβει

Τα περισσότερα που πρέπει να κάνεις τα έγραψα μερικά ποστ πιο πάνω.

Αν δεν βάλεις μπόλι, αν δεν στρώσεις το φίλτρο σου, αν δεν αγοράσεις τεστ κλπ, τα προβλήματα θα επαναληφθούν. Δυστυχως αποτελεί κανόν: Οι άσχημες συνθήκες έχουν κι άσχημα αποτελέσματα

Καλή συνέχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα!

Έχει δίκιο ο Chocolate Puma, παρόλο που δείχνουν να έγιναν καλά τα ψάρια, χρειάζεσαι μετρήσεις για να είσαι σίγουρη ότι όντως είναι στρωμένο και ασφαλές το ενυδρείο σου.

Αλήθεια, τι σου έδωσε και είναι ΟΚ το νερό σου;

Να χαίρεσαι τα ψαράκια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρωπος που με βοηθησε μου ειπε να παω σημερα να μετρησουμε το νερο ,αν και λεει πως ειναι σιγουρος οτι φταιει η αμμωνια ... λογικα για να μου λεει να του παω νερο να το δει δεν θα μου πουλησε οτι βρηκε μπροστα του ,ετσι δεν ειναι ; επισης μου τονισε να μην βαλω αλλο ψαρι μεχρι να δουμε σιγουρα τι φταιει ! παντως για ακομα μια μερα τα ψαρακια μου ειναι καλα και θα κανω οτι χρειαστει για να ειναι ετσι... !! θελω να τελειωσει αυτο το θεμα και σιγα σιγα να αρχισω να ασχολουμαι και με την εμφανιση του ενυδρειου ωστε να το απολαμβανω με τις ωρες :D

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρωπος που με βοηθησε μου ειπε να παω σημερα να μετρησουμε το νερο ,αν και λεει πως ειναι σιγουρος οτι φταιει η αμμωνια ... λογικα για να μου λεει να του παω νερο να το δει δεν θα μου πουλησε οτι βρηκε μπροστα του ,ετσι δεν ειναι ; επισης μου τονισε να μην βαλω αλλο ψαρι μεχρι να δουμε σιγουρα τι φταιει ! παντως για ακομα μια μερα τα ψαρακια μου ειναι καλα και θα κανω οτι χρειαστει για να ειναι ετσι... !! θελω να τελειωσει αυτο το θεμα και σιγα σιγα να αρχισω να ασχολουμαι και με την εμφανιση του ενυδρειου ωστε να το απολαμβανω με τις ωρες :D

Καλημέρα

Όλα όσα γράφεις ειναι θετικά και κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση (και οι μετρήσεις που θα γίνουν και το να μην βάλεις άλλα ψάρια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...