Jump to content

Nέο Ενυδρείο 550Lt Αφρικανικό


jimmys01

Recommended Posts

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω και γώ με την σειρά μου το φόρουμ! Το διαβάζω συνεχώς εδω και 3-4 μήνες λόγο του οτι ετοίμαζα ενυδρείο και συγκέντρωνα πληροφορίες.

Έχω λοιπόν μερικές απορίες για τις οποίες θέλω 'ξεστράβωμα'.

Το ενυδρείο είναι 160 χ 60 χ 62 ξύλινο. (φωτο αργότερα στην βδομάδα)
Έχει αρκετές κρυψώνες για τώρα τουλάχιστον που έιναι μικρά.

Στο ενυδρείο μέσα τώρα έχω
2 χ Tropheus duboisi
2 χ Labidochromis caeruleus
4 χ Αρσενικές Amatitlania nigrofasciatus
2 χ Cyrtocara moorii (blue dolfin)
2 x Sciaenochromis fryeri (Η θηλύκια είναι μπουκωμένη απο την δεύτερη μέρα που την έβαλα μέσα μπούκωσε)
1 χ που δεν ξέρω τι είναι αλλα μοιάζει με τα fryeri απλώς είναι γκρι και έχει ένα ιριδίζον 'αυτί' πισω απο τα μάτια του. Προσπάθησε να ζευγαρώσει με την θηλύκια moorii πάντος.

Είναι όλα μικρά < 4 cm και τα duboisi είναι < 2 cm


1) Η ψαρό - σύνθεση μου μήπως έιναι κακή? Σκοπεύω βεβαία να υπερ φορτώσω το ενυδρείο "Αμερικαν σταιλ"

Είδη που θέλω να βάλω ακόμα:
Aulonocara jacobfreibergi
Pseudotropheus Acei
Iodotropheus sprengerae
Pseudotropheus saulosi (είναι πολύ μικρά για να επιβιώσουν?)
Demansoni ίσως

2) έχω βάλει πολύ ψιλό χαλικάκι σαν αυτό "https://www.youtube.com/watch?v=zG8uATkZuJw" σαν ενός συμφορουμιστη. Να το αλλάξω σε άμμο η μπα? ξέρω οτι τα moorii  γουστάρουν αμμο τρελά!

3) Εχω φτιάξει εσωτερικό φίλτρο με χωρητικότητα 25 λίτρα για υλικά και ανακυκλώνει με 1500 λίτρα την ώρα. Τώρα έχει μέσα περίπου 7 λίτρα ελαφρόπετρα και 2 λίτρα σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι. Το νερό πάντως τι κάνει κούπα μέσα σε λίγες ώρες όποτε κάνω εργασίες και αναταράξω το ενυδρείο ή προσθέσω πέτρες κτλ και ξέρω οτι η ελαφρόπετρα είναι άψογο υλικό για μηχανική φιλτρανση του νερου. Για βιολογική φιλτρανση υποπτεύομαι πως είναι επίσης πολύ καλο αλλα θα ήθελα την γνώμη των ειδικών. Έχω χώρο ακόμα για 7-10 λίτρα υλικά. Τι άλλα υλικά να βάλω? Σκέφτομαι απλός να το τιγκάρω με ελαφρόπετρα.

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!! Ευχαριστώ!

post-59986-0-12779300-1414423798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πολυ καλα λίτρα για Αφρικάνικο. Απο κρυψώνες δεν έχεις τίποτα πάντως. Εγω θα πρότεινα να μη μπερδέψεις λίμνες. Σε βλέπω όμως οτι τεινεις περισσότερο στη Malawi. Γιατι δε φτιάχνεις ενα ωραίο περιβάλλον με πολλες πέτρες για να δημιουργήσεις πολλες κρυψώνες και καμία βαλισνέρια για να σπάει την μονοτονία της πέτρας και να πας σε 4 χαρέμια απο ψάρια της επιλογής σου (το 4 βέβαια μπορεί να αλλάξει αναλόγως τα ψάρια που θα επιλέξεις).

Link to comment
Share on other sites

Δεν του φαίνεται αλλα αυτές οι πέτρες είναι χιλιο τρυπητές και δημιουργούν πολλές σπηλιές και 3-4 διαμπερείς τρύπες. Μοιάζουν με texas holey rock μόνο που είναι απο Κρήτη :-) . Απο τότε που έβγαλα την φωτό έχω βάλει και άλλες. Σκοπεύω βέβαια να βάλω και άλλες πολλές ακομα..

Χαίρομαι που μου πρότεινες φυτό γιατί αναρωτιόμουν τι μπορώ να βάλω.

Παρατήρησα τώρα οτι έχω καταστρέψει ορθογραφικά τον τίτλο του θέματος..

Έγινε επεξεργασία - jimmys01
Link to comment
Share on other sites

Mod note: Ο τίτλος διορθώθηκε

Καλώς ήρθες στην Αφρική φίλε μου..!

Έχεις κάνει αρκετά λαθάκια αλλά όλα διορθώνονται. Οι διαστάσεις του ενυδρείου σου είναι πολύ καλές οπότε αν έχεις όρεξη σιγά σιγά μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύ καλό.

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο επειδή είμαι από κινητό.

Καλή συνέχεια

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Χαίρομαι που ακούω οτι εχω κάνει λάθει! Προτιμώ να βρεθούν και να διορθωθούν τώρα που είναι ακόμα η αρχή

Link to comment
Share on other sites

Να δω ένα αφρικανικό χωρίς κιχλιδες και τι στον κόσμο! Χαχα, συγνώμη για την άσχετη παρεμβαση! :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλως ηρθες στο φορουμ κ στην Αφρικη.Τα Amatitlania nigrofasciatus ειναι απο Νικαραγουα,Κοστα Ρικα οποτε αφου θες αφρικανικο πρεπει να τα απομακρυνεις.Βασικα θα πρεπει να διαλεξεις ποια απ τις τρεις λιμνες προτιμας και να κρατησεις ψαρια μονο απο την μια.Αυτο ειναι το ορθοτερον για να μπορεσεις μελλοντικα να προσφερεις στα ζωντανα σου κ οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες διαβιωσης που θα προσομοιαζουν κ στον βιοτοπο τους.Εκτος απο αυτα που σου ειπα ολα τα υπολοιπα που εχεις κ που θες να βαλεις ειναι απο τη λιμνη malawi.Μονο τα duboisi ειναι απ τη λιμνη tanganyika.Οποτε διαλεξε λκιμνη κ συνεχιζουμε.Οσο για τα υλικα φιλτραρισματος θα μας πουν κ οι ιδικοι αλλα νομιζω οτι αφου εχεις χορο προσθεσε οσο περισσοτερα μπορεις.Για ανακυκλωση υπολογισε να φιλτραρετε το νερο σου (ο καθαρος ογκος) επι 5 φορες ανα ωρα οποτε μαλλον θα χρειαστεις κ μια δευτερη μικροτερη αντλια που καλο ειναι να εχουμε παντα 2.Πιστεψε με...Καλη αρχη λοιπον.Εχεις καλα λιτρα για να δημιουργισεις ενα ωραιο αφρικανικο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Αφου εχεις χωρο βαλε και αλλο βιολογικο υλικο!

Επισης τα ψαρακια προτιμανε αμμο , διοτι την μασανε και την βγαζουν απο τα βραγχια, ειναι κατι πολυ ομορφο οπτικα και ειναι κριμα να μην το βλεπεις!

Ακομη θα χρειαστεις δευτερο φιλτρο που να σου γυρναει το νερο αλλο τοσο, καλο θα ειναι να το βαλεις απεναντι απο αυτο που εχεις!

Ισως και εναν κυκλοφοριτη !

Τα συγκεκριμενα ψαρακια γουσταρουν την κυκλοφορια!

+Οτι ειπαν παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο πρόγραμμα ένας κυκλοφορητής, τον περιμένω να έρθει. Όποιος απο Χανιά - Ηράκλειο θέλει Amatitlania nigrofasciatus να μου το πει :-).

Έχω άλλη μια αντλία 1000 λίτρα την ώρα οπότε θα την βάλω και αυτήν στο φίλτρο μέσα.

Οπότε και το υπόστρωμα θέλει αλλαγή.. Πόσα εκατοστά άμμο να βάλω?

Μόλις κάνω τις επεμβάσεις θα ανεβάσω και καμιά φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι υπάρχει ένας γενικός κανόνας στην Αφρική που λέει ότι καλό θα είναι το φίλτρο να γυρναει τα λίτρα του ενυδρείου επί 5 φορές την ώρα. Αυτό γίνεται για να εκμεταλευτούμε το φίλτρο και ως κυκλοφορητη(χάρη οικονομίας).

Αφού εσύ όμως έχεις ήδη αντλία δεν χρειάζεται να βάλεις άλλη, απλά πρόσθεσε κάποιο κυκλοφορητη. Το ίδιο πράγμα είναι, μπορεί και καλύτερο είναι αφού θα πετύχεις πιο πολλές δινες.

Αν είναι εύκολο θα ήθελα να δω την κατασκευή του φίλτρου.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μια λιγο παλιά φωτο του φίλτρου. Απο τις σχισμές στο δεξιό τμήμα του φίλτρου μπένει το νερό. Υπάρχουν και 2 μικρές σχισμές ψηλά που τραβούν το νερό τις επιφανείας παρασέρνοντας έτσι τα διάφορα επιπλέοντα σκουπίδια. Εκέι μέσα είναι και ο θερμοστάτης. Απο κεί το νερό υπερχειλίζει στο αριστερό μέρος και περνάει απο τα υλικά κτλ. Να προσθέσω οτι ειναι εντελώς αθόρυβο, μόνο απο τον κυματισμό που δημιουργεί η έξοδος καταλαβαίνεις οτι δουλεύει. Σκοπεύω να κρύψω τις σωλήνες περνώντας της μέσα απο το σώμα του φίλτρου. Για την ώρα το έχω καλύψει με ένα μεγάλο κομμάτι πέτρας.

post-59986-0-30134300-1414493867_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσυνθεση σου ειναι εντελως λαθος.

Πρεπει να διαλεξεις

1)λιμνη

2)πετροψαρα mbunes η haps

3)σαρκοφαγα -φυτοφαγα-πανφαγα

4)Χαρενια η ζευγαρια

Και μετα να δουμε τι στησιμο θελει.Παντος οτι και να διαλεξεις,ολη η αφρικη θελει αμμο.

Εχεις πολυ καλα λιτρα μην βιαζεσαι για α εχεις ενα καλο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το φιλτρο,σαν φιλοσοφια πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία χαίρομαι που το ακούω. Για την πρώτη μου ερώτηση έχω απάντησεις, για την δεύτερη και την τριτη κάνεις ειδικός επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία χαίρομαι που το ακούω. Για την πρώτη μου ερώτηση έχω απάντησεις, για την δεύτερη και την τριτη κάνεις ειδικός επί του θέματος?

Ξαναδιβασε και θα δεις,για οτι ρωτησες πηρες και την απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε στην ηπειρο!Αν καταληξεις στην λιμνη που σε βλεπω για Μαλαουι, εχω ιοδοτροφεους και θα ηθελα τα ντουμποιζι!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς saxlina. Στέλνω πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου στην "μαυρη ηπειρο"!!!Οτι λιμνη και να διαλεξεις πρεπει να προσθεσεις οποσδηποτε και αλλες πετρες!!!!Κατα τα αλλα τα λιτρα σου ειναι "ταμαμ"για κιχλιδες(γενικα)οποια λιμνη και να διαλεξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ boner.

Ορίστε μερικές φωτο απο την κατασκευή του ενυδρείου.

post-59986-0-67602700-1414863940_thumb.jpg

post-59986-0-66033200-1414863935_thumb.jpg

post-59986-0-33324700-1414863928_thumb.jpg

post-59986-0-40350200-1414864287_thumb.jpg

και μερικές ποιο πρόσφατες του ιδίου του ενυδρείου.

post-59986-0-85415400-1414864089_thumb.jpg

post-59986-0-81523800-1414864094_thumb.jpg

post-59986-0-51156300-1414864099_thumb.jpg

Και μια έκπληξη για αργότερα :-)

post-59986-0-71508900-1414864132_thumb.jpg

Έχει ακόμα πολύ δουλειά

Βάψιμο καπάκι + ενυδρείο.

Ντύσιμό επίπλου.

Αυτοματισμοί.

Μόνιμη εγκατάσταση υδραυλικών.

Και μην ξεχνάτε οτι είναι το ενυδρείο "του φτωχού"! Για ότι βλέπεται εχω δώσει 500-550 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία - jimmys01
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλε,με το ξυλινο πιστευω θα ρισκαρω κι εγω στο μελλον!θα ειναι και οικονομικο στην ενεργεια!

Εσυ το εκανες ή το αγορασες ετοιμο;

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα από την αρχή μέχρι το τέλος. Με τα υλικά που έβαλα δεν υπάρχει ρίσκο φίλε saxlina.

Aqudpur για αστατωμα (και μόνο του κάνει αδιαβροχοποιηση ειναι εποξικο 2 συστατικών)

Hyperdesmo για δεξαμενές για μόνωση

Πολυαρεθενικο υλικό στους αρμους

Πλαίσιο μεταλλικό για να κάτσει το τζάμι

Ανοξείδωτο νευρο στο πάνω μέρος του ενυδρείου. Δεν κάνει ούτε 1 χιλιοστο κοιλιά.

Χωνευτες βίδες κάθε 7 εκατοστά στις ενώσεις ξύλο με ξύλο και κάθε 7 εκατοστά χωνευτες βίδες με παξημαδι (φενεται στην φωτο) εκεί που ενώνεται ξύλο με μέταλλο.

Το Hyperdesmo γίνεται σαν σκληρό πλαστικό. Η μία πέτρα που την εσηρα στον πάτο κατά λάθος δεν άφησε γρατσουνια.

Και τέλος 10αρι duplex τζάμι ασφαλείας.

Το πλεξιγκλας για το φίλτρο ήταν ρεταλια από ένα φίλο.

Όσον αφορά τα υλικά για την μόνωση πρόκειται για επαγγελματικά υλικά καλό θα ήταν οποίος τα επιλέξει να πάρει τηλέφωνο την εταιρεία που τα φέρνει και να ζητήσει οδηγίες. Ειναι πάρα πολύ εξηπηρετικοι. Ειδικά το Hyperdesmo είναι πολύ δύσκολο υλικό, έχεις μόνο 20 λεπτά από την στιγμή τις ανάμιξης των 2 υλικών για να το απλωσεις.. Και δεν είναι καθόλου φτηνό για να κάνεις λάθος. Τεσπα πήρα φορά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια!και σου βγηκε 500, με φιλτρανση και φωτισμο;

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός είναι 3 μέτρα λεντ ταινία ψυχρό λευκό και 5 ζεστό λευκό. Επίσης και μια rgb. Από το ebay 50 euro + 7 euro ο dimmer. Έβαλα τόσο πολλά μέτρα για να μην χρειάζεται να δουλεύουν στο 100% διότι ζεστσνονται πάρα πολύ και κιτρινιζει η αδιάβροχη επένδυση τους. Το καπάκι είναι από down υλικό μονωσης οικοδομής (7 ευρω) .

Το φίλτρο όπως είπα είναι τσάμπα από ρεταλι πλεξιγκλας. Το βιουλικο που έχει έκανε 4 ευρώ (ελαφροπετρα).

Υπολογίζω να χρειαστώ αλλά 200 ευρώ σε βαφές και ξύλα για να τελειώσω το έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φιλαράκι..!

Αισθητικά το μόνο που με χαλάει είναι το φίλτρο. Θα μπορούσες να βάλεις φιμέ.

Επίσης νομίζω πρακτικά δεν βοηθάει η κατασκευή του.

Απ ότι βλέπω η αντλία είναι στο κάτω μέρος και για να καθαριστεί(και η αντλία αλλά και τα σφουγγάρια γύρω της) θα πρέπει να βγάλεις όλα τα υλικά.

Θα μπορούσες να προσθέσεις ακόμα ένα διαμέρισμα και να είναι μέσα μόνο η αντλία και ο θερμοστάτης. Θα γλίτωνες κόπο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο συχνά θέλει καθάρισμα η αντλία αλήθεια?

Τα υλικά πάνω απο την αντλία βγαίνουν εύκολα. Το μονο μειονέκτημα εκτος του οτι πρέπει να κρύψω την ασχήμια της, είναι οτι όταν τραβάς τα υλικά, λίγες βρομιές θα ξαναπέσουν μέσα στο ενυδρείο. Εναλλακτικά εαν θέλω να βγάλω όλο το φιλτροκούτι έξω το κάνω εύκολα. Αφήνω την αντλία ανοιχτή και σηκώνω λιγο το φίλτρο ωστε να μην πέρνει νερό. Η αντλια στραγγίζει το νερό που έχει μείνει μέσα και το φίλτρο ανεβαίνει στην επιφάνεια οπου το τραβάω έξω..

Όταν ξανάρθει το καλοκαίρι και μπει κανα φράγκο στην τσέπη, θα πάρω εξωτερικό φίλτρο...

Η ελαφρόπετρα είναι κατάλληλο υλικό τελικά? τι άλλο υλικό προτείνεται να βάλω <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...