Jump to content

Nέο Ενυδρείο 550Lt Αφρικανικό


jimmys01

Recommended Posts

Το εσωτερικό φίλτρο βγήκε και έβαλα και 2 anubies και βαλεσνερια. Έδειξε αμέσως. Ελπίζω τα φυτά να την βγάλουν, γιατί φώς μόνο απο led εχω..

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα πανε ολα...

απλα να κανεις μετρησεις και να μην ταιζεις πολυ τωρα μεχρι να φτιαξουν οι τιμες...

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι; Το εσωτερικό το έβγαλες καθαρά για λόγους εμφάνισης ή δεν έκανε καλή δουλεια; Φαίνεται να έχει πολύ χώρο για βιολογικό πάντως. Ίσως αν έβαζες με βεντούζες ένα κομμάτι φιμέ τζάμι να μη φαινόταν άσχημο. Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι για μια μελλοντική κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι; Το εσωτερικό το έβγαλες καθαρά για λόγους εμφάνισης ή δεν έκανε καλή δουλεια; Φαίνεται να έχει πολύ χώρο για βιολογικό πάντως. Ίσως αν έβαζες με βεντούζες ένα κομμάτι φιμέ τζάμι να μη φαινόταν άσχημο. Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι για μια μελλοντική κατασκευή

Έκανε άψογη δουλειά, ναι το έβγαλα λόγο εμφάνισης και διότι βρήκα σε λογικές τιμές μεταχειρισμένα κάνιστρα/φίλτρα . Φιμέ πλέξι δεν έιχα, αλλα συμφωνώ πως θα έκανε το φίλτρο πολύ ποιο ευχάριστο στο μάτι.

Όσο και να ανακάτευα το ενυδρείο είχε γίνει κρύσταλλο μέσα σε 2-4 ώρες και επίσης έκανε και skimming στην επιφάνεια του νερού αρα μπορώ να πώ πως ήταν αποτελεσματικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μία: Έχεις βάλει κερατόφυλλο αν βλέπω καλά; Το έβαλες μήπως για τα νιτρικά; Γενικά στα αφρικάνικα δεν είναι μια λύση οκερατόφυλλος αν εχουν νιτρικά; Αν το ξεσκίζουν τα ψάρια δε θα μπορούσε να μπαίνει από κλαδέματα άλλου ενυδρείου; Γινεται αυτό;

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

στα αφρικανικα ενυδρεια δυστυχος τα περισσοτερα φυτα ειναι καταδικασμενα... ειτε κλαδεματα ειτε κανονικα, θα τα φανε αργα η γρηγορα...

οποτε για τα νικτρικα η λυση ειναι σωστη ρουτηνα στις αλλαγες...

και μια ερωτηση για να δω κατι....

αν δεν ειχατε πολλα νιτρικα,θα αραιωνατε τις αλλαγες??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος αλλά νομίζω θέλουν χαμηλά νιτρικά οι αφρικάνες; Και χωρίς φυτά (ή λιγα) τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν γρηγορότερα; Άρα περισσότερες αλλαγες από ένα φυτεμένο; Αν βάζαμε πχ σε ένα σαμπ κερατόφυλλο θα βοηθούσε; Εγω δεν έχω κιχλίδες, ρωτάω από ενδιαφέρον και κουβέντα να γίνεται. Μια και στο ενυδρείο του θέματος έχει κερατόφυλλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος αλλά νομίζω θέλουν χαμηλά νιτρικά οι αφρικάνες; Και χωρίς φυτά (ή λιγα) τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν γρηγορότερα; Άρα περισσότερες αλλαγες από ένα φυτεμένο; Αν βάζαμε πχ σε ένα σαμπ κερατόφυλλο θα βοηθούσε; Εγω δεν έχω κιχλίδες, ρωτάω από ενδιαφέρον και κουβέντα να γίνεται. Μια και στο ενυδρείο του θέματος έχει κερατόφυλλο

Τα νιτρικα εξαρτιουνται απο εμας κυριος!!!! ποσες φορες ταιζουμε, τι ταιζουμε, τι ποσοτητα ριχνουμε, αν μενει τροη στο ενυδρειο....

απο εκει με την ερωτηση που εκανα ηθελα να πω κατι αλλο...

ας πουμε οπως λες οτι εχουμε ενα ενυδρειο 300 λιτρα με σαμπ και το σαμπ εχει 20 κιλα κερατοφυλλο...

αρα τα νιτρικα μας θα ειναι πολυ χαμηλα...αρα...? δεν θα κανουμε αλλαγες??

λαθος!!!! παλι θα πρεπει να ραταμε την ρουτηνα αλλαγων μας γιατι τις αλλαγες δεν τις κανουμε μονο για να αφαιρουμε τα νιτρικα απο το ενυδρειο...

οταν κανουμε αλλαγες νερου μπαινει φρεσκο νερο που εχει διαφορες ουσιες ( πχ ιχνοστοιχεια ) που χρειαζονται τα ψαρια μας και τα φυτα μας για να αναπτυσονται σωστα....

Link to comment
Share on other sites

στα αφρικανικα ενυδρεια δυστυχος τα περισσοτερα φυτα ειναι καταδικασμενα... ειτε κλαδεματα ειτε κανονικα, θα τα φανε αργα η γρηγορα...

οποτε για τα νικτρικα η λυση ειναι σωστη ρουτηνα στις αλλαγες...

και μια ερωτηση για να δω κατι....

αν δεν ειχατε πολλα νιτρικα,θα αραιωνατε τις αλλαγες??

Ναι θα αραίωνα τις αλλαγές, αναλόγως. Αν δεν ανέβαιναν ποτέ τα νιτρικά θα αγόραζα τεστ για φωσφορικά και θα έκανα αλλαγή οταν θα ανέβαιναν αυτά, που απο ότι θυμάμαι αργούν να ανέβουν.

Πάντως και η ανουμπια και η βαλεσνερια γιγαντωσα καλα κρατούν. Το κερατοφυλλο το τσιμπολογάν που και που αλλα αναπτύσσεται κανονικά. Είναι σπαστικό βέβαια γιατί δεν την τρώνε αλλά την μαδάνε και τα άτιμα τα φύλλα της καταλήγουν παντού

Δεν ειμαι σίγουρος αλλά νομίζω θέλουν χαμηλά νιτρικά οι αφρικάνες; Και χωρίς φυτά (ή λιγα) τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν γρηγορότερα; Άρα περισσότερες αλλαγες από ένα φυτεμένο; Αν βάζαμε πχ σε ένα σαμπ κερατόφυλλο θα βοηθούσε; Εγω δεν έχω κιχλίδες, ρωτάω από ενδιαφέρον και κουβέντα να γίνεται. Μια και στο ενυδρείο του θέματος έχει κερατόφυλλο

Αν είχα sump + refugium θα έβαζα γαρίδες red cherry και κερατόφυλλο οπωσδίποτε. Μόλις οι γαρίδες πολλαπλασιαζόντουσαν αρκετά θα πέταγα καμια 10αρια για σνακ στα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

παλι θα πρεπει να ραταμε την ρουτηνα αλλαγων μας γιατι τις αλλαγες δεν τις κανουμε μονο για να αφαιρουμε τα νιτρικα απο το ενυδρειο...

οταν κανουμε αλλαγες νερου μπαινει φρεσκο νερο που εχει διαφορες ουσιες ( πχ ιχνοστοιχεια ) που χρειαζονται τα ψαρια μας και τα φυτα μας για να αναπτυσονται σωστα....

Ιχνοστοιχεία δεν μπορείς να προσθέσεις μέσω λιπασμάτων? Αν δείς για παράδειγμα εδώ τα στοιχεία που μπαίνουν στο νερό εκτός απο τα βλαβερά που είναι λίγα, τα υπόλοιπα βασικά στοιχεία (Σίδηρος, Θειικά) είναι μέρος των λιπασμάτων ενω κάποια άλλα (Ασβέστιο, Ca) αναπληρώνονται με ενυδρειακό αλατι που εγω τουλάχιστον βάζω.

Δεν το έχω ψάξει αρκετά και εννοείτε πως δεν είμαι ειδικός αλλα κατα τα λεγόμενα ενος ειδικού μπορείς ουσιαστικά να μηδενίσεις τις αλλαγές νερού, κάτι που σίγουρα δεν γίνεται "έτσι απλα"

Link to comment
Share on other sites

οι συχνες αλλαγες νερου ειναι πολυ βασικο. κανει πολυ καλο στα ψαρια και στην αναπτυξη τους!!!! οτι και να ριχνεις, δεν αντικαθηστας με τιποτα το φρεσκο νερο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Έχουν γίνει μερικές αλλαγές απο τότε. ΠΧ τα convict εχουν φύγει

Έγινε επεξεργασία - jimmys01
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update:

Όλα πάνε τέλεια, έχω πολλούς χορούς αλλά δεν βλέπω μπουκώματα.

Έχω προσθέσει sibulata sagitaria και πηγαίνει άψογα και αύξησα και τον φωτισμό προχτές στα 12m led 5050 (fail).

Οι βαλισνέριες πάνε καλα με 4-5 δρομείς να μεγαλώνουν ταυτόχρονα ενώ άλλες τίποτα (?)

Γιατί άραγε? Επίσης μου περισέυει μια μπουκάλα CO2, μπορώ να την βάλω στο ρελαντι (1 φουσκάλα το δευτερόλεπτο)

μπας και δώ καλύτερα ακομα αποτελέσματα στην ανάπτυξη των φυτών? Ή μήπως θα ρίξει το PH ακόμα και αυτό τη λίγο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραιότατο,

 

βάλε ψάρι μέσα,μην το λυπάσαι.

 

Επίσης θέλη κι'αλλη άμμο γιατι σε κάποια σημεια με το σκαψιμο που κάνουν οι αφρικάνες δεν θα φαίνεται καθόλου.Θεωρώ θέλει άλλα 10-20 κιλά άμμο.

 

Επίσης και ένας δυνατος κυκλοφορητης για αυτά τα λίτρα είναι απαραίτητος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου

Έχω βάλει ένα κυκλοφοριτη 12000 λίτρα ανά ώρα. Τα κάνει όλα λες και πέρασε τυφώνας. Δεν τον έχω σε λειτουργία, παρά μόνο καμία ώρα κάθε 2 μέρες.. Λέω να τον βάλω σε χρονοδιακοπτη, η θα πάρω κάποιον ποιο μικρό...

Όσο για την άμμο έχω βρει 3 σακια, 10κιλα ήταν νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

5 χρόνια μετά και αυτό το ποστ μου έφερε αναμνήσεις. Το Ενυδρείο πάει μπάλα παντος

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jimmys01 έγραψε:

5 χρόνια μετά και αυτό το ποστ μου έφερε αναμνήσεις. Το Ενυδρείο πάει μπάλα παντος

Μετά από πέντε χρόνια αναμνήσεις κλπ κλπ .....και ούτε μια φωτογραφία. Ασυγχώρητος.

Αναμένουμε να επανορθώσεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και οι καλύτερες, επιφυλάσομαι να ξανα ανεβάσω με το φώς της ημέρας

IMG_20191023_214246.jpg

IMG_20191023_214301.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...