Jump to content

Nέο Ενυδρείο 550Lt Αφρικανικό


jimmys01

Recommended Posts

Ακόμα καλύτερη λύση είναι να κανεις εσωτερικό σαμπ απλά με 2 διαμερισματα και ακόμα καλύτερα να κανεις εξωτερικό σαμπ αν σε παίρνει. Αν το αποφασίσεις εδώ είμαστε να το φτιάξουμε βήμα βήμα.

Νομίζω στα λίτρα σου θα είσαι καλύτερα με σαμπ και όχι αγοραστό φίλτρο. Από οικονομικής άποψης κυριως αλλά και οτι στο σαμπ παίζεις πιο εύκολα μπάλα.

Όσο για τη ελαφρόπετρα, καλό υλικό αλλά χρησιμοποιείται πολύ σε λίμνες(λόγο χαμηλού κόστους). Επειδή το θέμα είναι πιο υλικό έχει περισσότερους πόρους για να μείνουν τα βακτήρια, πιστεύω οτι το σιποράξ(μακαρόνι κοινός) είναι καλύτερο αφού ειναι καθαρά για ενυδρειακή χρήση και πλέον η τιμή του είναι αρκετά προσιτή αν πάρεις χύμα.

Επίσης να ξέρεις οτι το σφουγγάρι θα ειναι καλό να έχει μικρό(10) ppi(πόρους ανα ίντσα) για να μην μπουκώνει εύκολα. Όσο πιο μεγάλο(20-30) ppi καθαρίζει καλύτερα αλλά θα πρέπει κάθε τρεις και λίγο να το καθαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ένα eheim clasic 600 φτάνει άραγε?

Ενα eheim clasic 600 + eheim clasic 350? Βρίσκω και τα 2 με 150 ευρώ μεταχειρισμένα ..

Να σου πώ φίλε ablib ενα sump σίγουρα δεν θα με χάλαγε.

έχεις δίκιο για το siporax ποτέ δεν το έψαξα χύμα και νόμιζα οτι έκανε 10 ευρώ το 0,5 λίτρο απο το pet shop..

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας εσωτερικό sump.

Link to comment
Share on other sites

Η μια πλευρα ή η πλατη του ενυδρειου διαμορφομενη ετσι ωστε να να ειναι ενα ξεχωριστο τμημα του ενυδρειου που μεσα θα εχει την αντλια κ το βιολογικο υλικο.Επικοινωνει με το ενυδρειο με τρυπες για την εισαγωγη του νερου σε αυτο (στο σαμπ) κ η αντλια με σωληνακι διαμεσου τρυπας ή απο πανω ξαναριχνει το νερο,καθαρο,στο κυριως χωρο του ενυδρειου οπου υπαρχουν κ τα ψαρια.Ετσι εχω κ το δικο μου κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Κατάλαβα.. Σίγουρα θα βόλευε πολύ. Η συντήρηση του εσωτερικού σαμπ πόση ώρα σου περνει?

Νομίζω ότι στο τέλος θα πάω στην λύση των 2 κανιστρων για λόγους ασφάλειας και χώρου στο εσωτερικό του ενυδρείου.

Για την ώρα πάω στο βουνό να βρω καμία κοτρονα να βουτιξω στο ενυδρείο :-)

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το εσωτερικό σαμπ είναι κάτι σαν αυτό που έχεις και εσύ. Σίγουρα πιάνει αρκετό χώρο αλλά αν ο εξοπλισμός μπει σε άλλο διαμέρισμα τότε η συντήρηση είναι παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Κατάλαβα.. Σίγουρα θα βόλευε πολύ. Η συντήρηση του εσωτερικού σαμπ πόση ώρα σου περνει?

Νομίζω ότι στο τέλος θα πάω στην λύση των 2 κανιστρων για λόγους ασφάλειας και χώρου στο εσωτερικό του ενυδρείου.

Για την ώρα πάω στο βουνό να βρω καμία κοτρονα να βουτιξω στο ενυδρείο :-)

Για την συντηρηση βασικα αυτο που αλλαζω μια φορα το μηνα περιπου ειναι το ενυδρειακο βαμακι που το εχω πανω πανω και μου παιρνει ελαχιστο χρονο.Το μπλε σφουγγαρι κ το μακαρονι τα επλυνα μετα το πρωτο χρονο λειτουργιας κ τις πρωτες φορες εναλλαξ μεχρι να ισχυροποιηθει η βιολογια του ενυδρειου.Μου παιρνει καμια ωρα να πλυνω αυτα(το μακαρονι ειναι 8 λιτρα κ το εχω σε 4 διχτακια).Την αντλια την πλενω μια φορα το 8 μηνο αλλα επειδη την πατησα ασχημα το καλοκαιρι θα την πλενω καθε φορα που θα προκειτε να λειψω για μερες,αν και προσθεσα κ μια δευτερη τωρα που την λειτουργω με χρονοδιακοπτη κ θα αυξανω τις ωρες λειτουργιας οταν θα λειπω.

Link to comment
Share on other sites

Για την συντηρηση βασικα αυτο που αλλαζω μια φορα το μηνα περιπου ειναι το ενυδρειακο βαμακι που το εχω πανω πανω και μου παιρνει ελαχιστο χρονο.Το μπλε σφουγγαρι κ το μακαρονι τα επλυνα μετα το πρωτο χρονο λειτουργιας κ τις πρωτες φορες εναλλαξ μεχρι να ισχυροποιηθει η βιολογια του ενυδρειου.Μου παιρνει καμια ωρα να πλυνω αυτα(το μακαρονι ειναι 8 λιτρα κ το εχω σε 4 διχτακια).Την αντλια την πλενω μια φορα το 8 μηνο αλλα επειδη την πατησα ασχημα το καλοκαιρι θα την πλενω καθε φορα που θα προκειτε να λειψω για μερες,αν και προσθεσα κ μια δευτερη τωρα που την λειτουργω με χρονοδιακοπτη κ θα αυξανω τις ωρες λειτουργιας οταν θα λειπω.

ξέπλυνα χτές ελαφρά την ελαφρόπετρα και έβγαλε πολύ πράμα! Κυρίως "σωματίδια" απο την άμμο. Φαντάσου το ενυδριακό βαμβάκι δεν τα έπιασε αυτά.. Φαίνεται πως τελικά η ελαφρόπετρα είναι top για μηχανική φιλτρανση. Θα πάρω χύμα seporax για βιολογία να τελειώνω και να μην το έχω άγχος. Αλλα πρώτα θέλω να έρθει το API να κάνω μετρήσεις να μου φύγει η απορία.

Έβαλα και ένα eheim 2215 (Classic 350) σε λειτουργιά τίγκα στο substrat. Έκανα και αλλαγές στο έπιπλο. Όλα καλά προς το παρών.

Μπήκε και ένα κερατόφυλο το οποίο όλα τα ψάρια δοκίμασαν, αλλα μετά το άφησαν στην ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

ωραια κατασκευη φιλε μου! με το ιδιο υλικο εχω μονωσει 2 τονους ενυδρειο! την οθωνη πως την κολησες>? σιληκονη?

Link to comment
Share on other sites

ωραια κατασκευη φιλε μου! με το ιδιο υλικο εχω μονωσει 2 τονους ενυδρειο! την οθωνη πως την κολησες>? σιληκονη?

Ναι με Logo 1000.

Link to comment
Share on other sites

βαλε και καμια φωτο φιλος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το απόγευμα θα έχει φώτο!! Να δείς τι κάνουν και τα μωρά σου saxlina :-)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια λοιπον περιμενουμε...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια λοιπον περιμενουμε...

Link to comment
Share on other sites

ξέπλυνα χτές ελαφρά την ελαφρόπετρα και έβγαλε πολύ πράμα! Κυρίως "σωματίδια" απο την άμμο. Φαντάσου το ενυδριακό βαμβάκι δεν τα έπιασε αυτά.. Φαίνεται πως τελικά η ελαφρόπετρα είναι top για μηχανική φιλτρανση. Θα πάρω χύμα seporax για βιολογία να τελειώνω και να μην το έχω άγχος. Αλλα πρώτα θέλω να έρθει το API να κάνω μετρήσεις να μου φύγει η απορία.

Έβαλα και ένα eheim 2215 (Classic 350) σε λειτουργιά τίγκα στο substrat. Έκανα και αλλαγές στο έπιπλο. Όλα καλά προς το παρών.

Μπήκε και ένα κερατόφυλο το οποίο όλα τα ψάρια δοκίμασαν, αλλα μετά το άφησαν στην ησυχία του.

Το οτι περασε η αμμος απο τον υαλοβαμβακα κ εφτασε στην ελαφροπετρα μου κανει εντυπωση!Μια μικρη ποσοτητα ναι αλλα για να περασε μεγαλη ποσοτητα μαλλον δεν το εχεις τοποθετηση σωστα.Φροντισε να καλυπτει ολοκληρη την πανω επιφανεια του χωρου που εχεις τα βιολογικα υλικα.Ή βαλε διπλο στρωμα βαμβακι αλλα να εχεις το νου σου να μην το αφησεις πολυ καιρο και στουπωσει απο τις πολλες ακαθρσιες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, φαντάσου σαν μια πάρα πολύ λεπτή σκόνη, σαν ιζιμα ήταν αυτό που έβγαλαν οι ελαφροπετρες. Άλλωστε οι είσοδοι του φίλτρου είναι αρκετά ψηλά και δεν μπενει άμμος στο φίλτρο. Το βαμβάκι κάλυπτε εντελώς το σφουγγάρι.

Πιστεύω ότι ήταν τα σωματίδια που εορουνταν και θολοναν το νερό μετά που έβαλα την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το τεστ της api και οι μετρήσεις μου είναι PH 8, ammonia 0, Nitrate 5, και Nitrate ανάμεσα 40 με 80....

Δεν έχει στρώσει το φίλτρο ακόμα προφανώς.. Όπως και να έχει κάνω την προγραμματισμενη αλλαγή νερού και ξαναμετραω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Nitrite 5.0 εννοούσα.

Ορίστε και μερικές φρέσκες φωτο.

post-59986-0-05297200-1415994739_thumb.jpg

post-59986-0-41355900-1415994742_thumb.jpg

post-59986-0-43397000-1415994745_thumb.jpg

post-59986-0-52010500-1415994748_thumb.jpg

Αν αύριο έχω εξελίξεις με το έπιπλο θα βάλω και άλλες :-)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια με το καλο να τα χαρεις και να στρωσει ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Τάισμα πολύ λίγο φίλε μου. Το ενυδρείο δεν έχει αρκετή βιολογία για να διατηρήσει τις ισορροπίες.

Θύμισε μου προτού βάλεις τα ψάρια, είχες μετρήσει τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχα. Έκανα 50% αλλαγή κι οι Κυνουρίας μετρήσεις είναι μετά από 10 ώρες PH 8, ammonia 0, nitrite 0.5, Nitrate 10 με 20.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μερικά νεα. Αύριο βγάζω το εσωτερικό "φιλτρο" μου και αφήνω το ενυδρείο στα χέρια ενος eheim classic 350 και ενος classic 600.

Έφτιαξα το έπιπλο και τώρα μένει να βαφτέι το καπάκι :-).

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να δουμε φωτο μετα!

Link to comment
Share on other sites

Άφησα τελικά το εσωτερικό μέχρι να στροσουν τα eheim. Θα το βγάλω όμως από βδομάδα, δεν μπορώ να το βλέπω

post-59986-0-27378700-1416668856_thumb.jpg

post-59986-0-91611900-1416668894_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στραγγισε και την βιολογία του στο εξωτερικό, η αν χωραεί βάλε όλο το σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...