Jump to content

Guppy Και Μονομάχος


Recommended Posts

Οτι βλεπουμε στο youtube δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο...υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

Κι επιπλέον το βίντεο κρατάει 4.5 λεπτα. Αν μας δείξει το ίδιο βίντεο για εναν ολόκληρο μήνα, τότε θα της βγάλω το καπέλο που δεν φοράω

99,999% ο μονονάχος θα χτυπήσει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και έτσι, δεν παύουν να είναι είδη που χρειάζονται διαφορετικές συνθήκες νερού, πράγμα που από μονο του είναι βασικός λόγος για να μην μπαίνουν μαζί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

Κι επιπλέον το βίντεο κρατάει 4.5 λεπτα. Αν μας δείξει το ίδιο βίντεο για εναν ολόκληρο μήνα, τότε θα της βγάλω το καπέλο που δεν φοράω

99,999% ο μονονάχος θα χτυπήσει!

+ 0,001 :) Ειδικά τα μικρά ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε Pet Shop κι εγώ μονομάχο μαζί με Guppy μαζί σε 3 λίτρα χώρο και τα πάνε μια χαρά.

Φυσικά έχω δει και αυτό:

Ποιο είναι η εξαίρεση όμως και ποιο ο κανόνας; :P

Η αλήθεια βρίσκεται στο "εξαρτάται από το μονομάχο" κατά την άποψη μου, πιστεύω ότι κάποιοι θα μπουν με άλλα ψάρια, αλλά κάποιοι άλλοι με τίποτα.

Ο δικός μου π.χ. όταν του είχα βάλει δίπλα του μία γυάλα με χρυσόψαρο είχε τρελαθεί στο flaring. Με τα CPD κανένα θέμα.

Βέβαια αυτό που πρέπει να έχουμε κατά νου, είναι ότι ο μονομάχος μπορεί να μην είναι πάντα θύτης, αλλά μπορεί να γίνει και θύμα λόγω ταχύτητας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε Pet Shop κι εγώ μονομάχο μαζί με Guppy μαζί σε 3 λίτρα χώρο και τα πάνε μια χαρά.

Φυσικά έχω δει και αυτό:

Ποιο είναι η εξαίρεση όμως και ποιο ο κανόνας; :P

Η αλήθεια βρίσκεται στο "εξαρτάται από το μονομάχο" κατά την άποψη μου, πιστεύω ότι κάποιοι θα μπουν με άλλα ψάρια, αλλά κάποιοι άλλοι με τίποτα.

Ο δικός μου π.χ. όταν του είχα βάλει δίπλα του μία γυάλα με χρυσόψαρο είχε τρελαθεί στο flaring. Με τα CPD κανένα θέμα.

Βέβαια αυτό που πρέπει να έχουμε κατά νου, είναι ότι ο μονομάχος μπορεί να μην είναι πάντα θύτης, αλλά μπορεί να γίνει και θύμα λόγω ταχύτητας!

Για πόσο καιρό ; :)

Επίσης στα καταστήματα δεν υπάρχει γόνος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πόσο καιρό ; :)

Επίσης στα καταστήματα δεν υπάρχει γόνος. ;)

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε καν.

Στο pet shop στα 3 λίτρα + το πολύ φως + την μεγάλη ροή + το όποιο νερό που έχει το tank πιστεύω ο μονομάχος έχει περισσότερα πράγματα να τον απασχολούν από το γκάπι δίπλα του. Δεν είναι το ίδιο με το να το συγκρίνεις με όταν θα είναι άνετος σε δικό του πλέον χώρο.

Παρ' όλα αυτά, μπορεί κάλλιστα να μην το πειράξει ποτέ γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας του.

Όπως η λέαινα παραπάνω κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις αν ψάξεις, υπάρχουν αρκετές.

Αυτό που λέω είναι ότι εφόσον μιλάμε για ζωντανά, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι, υπάρχουν εξαιρέσεις κι από τις δύο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για μονομάχο και γόνο είμαι απόλυτος. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μονο οτι θελουν διαφορετικες παραμετρους νερου,φτανει για να μη τα βαλεις μαζι.

Τωρα,ο μονομαχος κατα πασα πιθανοτητα θα χτυπησει τα αρσενικα γκαπυ αργα η γρηγορα λογο της μεγαλης ουρας που εχει.

Τα ζωντανα δεν ειναι για πειραματα..οπωτε αυτο με τον χαρακτηορα του ψαριου δεν το λαμβανω καν υποψιν μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μονο οτι θελουν διαφορετικες παραμετρους νερου,φτανει για να μη τα βαλεις μαζι.

Τωρα,ο μονομαχος κατα πασα πιθανοτητα θα χτυπησει τα αρσενικα γκαπυ αργα η γρηγορα λογο της μεγαλης ουρας που εχει.

Τα ζωντανα δεν ειναι για πειραματα..οπωτε αυτο με τον χαρακτηορα του ψαριου δεν το λαμβανω καν υποψιν μου..

Με όλο το θάρρος, το "αργά ή γρήγορα" δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις αν θα είναι ποτέ, ακόμα κι αν μιλάμε για 0.5%πιθανότητα, δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πότε θα κάτσει αυτό το 0.5%!

Για τα πειράματα, φυσικά δεν προτρέπω τον κόσμο να κάνει πειράματα μέχρι να ταιριάξει το γκάπι του με το μονομάχο του, όπως δεν θα πρότεινα να στέλνουμε στη λέαινα αντιλοπάκια μπας και υιοθετήσει κανένα, γιατί απλά οι πιθανότητες είναι εναντίον μας (99,5%)!

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο με ΡΗ 7,5 - Gh 10 - θερμοκρασία 25 βαθμοί γιατί δεν μπορώ να βάλω μαζί μονομάχο και Γκάμπυ ;

Το παράδειγμα με το Λιοντάρι δεν στέκει διότι τα συγκεκριμένα είδη ψαριών δεν είναι σαρκοφάγα .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα πλακωθούνε. Δεν θα πλακωθούνε; Και αν δεν πλακωθούνε, δεν είναι κρίμα να το ρισκάρουμε; :)

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο με ΡΗ 7,5 - Gh 10 - θερμοκρασία 25 βαθμοί γιατί δεν μπορώ να βάλω μαζί μονομάχο και Γκάμπυ ;

Το παράδειγμα με το Λιοντάρι δεν στέκει διότι τα συγκεκριμένα είδη ψαριών δεν είναι σαρκοφάγα .

Συμφωνώ μαζί σου! Πιστεύω ότι σε τέτοιου είδους παραμέτρους μπορείς να τα διατηρήσεις. Ακριβώς το ίδιο θα κάνω και εγώ μάλλον στο ενυδρείο μου αλλά με ζευγάρι Dwarf gourami. Το θέμα άλλωστε είναι να έχουμε καλή διατροφή των ψαριών και σταθερές συνθήκες - παραμέτρους νερού, τις τιμές που αναφέρεις Σταμάτη δεν τις θεωρώ απαγορευτικές ή οριακές! Άρα θα το έκανα! Προσοχή όμως στην ιχθυοφόρτωση!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Ποιός έχει δεί να πλακώνετε Μονομάχος με Γκάμπυ ;

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο με ΡΗ 7,5 - Gh 10 - θερμοκρασία 25 βαθμοί γιατί δεν μπορώ να βάλω μαζί μονομάχο και Γκάμπυ ;

Το παράδειγμα με το Λιοντάρι δεν στέκει διότι τα συγκεκριμένα είδη ψαριών δεν είναι σαρκοφάγα .

Δεν ξέρω αν την εννοείς την ερώτηση ή οχι (δεν κάνω πλακα) αλλά αν την εννοεις, οι λόγοι ειναι αρκετοί:

1. Θελουν διαφορετική θερμοκρασία (προσωπικά κρατάω μονομάχους στους 27 και το καλοκαίρι μέχρι 29)

2. Θέλουν άλλο pH (προσωπικα κρατάω μονομάχους στο 6.9)

3. Θέλουν άλλες τροφές (τα γκαπάκια ως πιο γρήγορα δεν θα τον αφηνουν να τρωει - παρόλο που δεν εχουν το ιδιο διαιτολόγιο)

4. Ο μονομάχος δεν ανέχεται ψάρια με μεγάλες ουρες - Δεδομένο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.... Ακριβώς το ίδιο θα κάνω και εγώ μάλλον στο ενυδρείο μου αλλά με ζευγάρι Dwarf gourami. .....

Αλλάζεις θέμα και εδω πάμε αλλού .

Link to comment
Share on other sites

Ποιός έχει δεί να πλακώνετε Μονομάχος με Γκάμπυ ;

Δεν εχω δει να πλακώνεται. Εγω δει μονομάχο, με γκαπι στο στομα

Οπως εχω δει και μονομαχίνα με cpd στο στομα

Αλλά τότε ήμουν κι εγω χαζός κι έλεγα "ελα μωρε, τι θα συμβεί. Ηρεμος ειναι...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν την εννοείς την ερώτηση ή οχι (δεν κάνω πλακα) αλλά αν την εννοεις, οι λόγοι ειναι αρκετοί:

1. Θελουν διαφορετική θερμοκρασία (προσωπικά κρατάω μονομάχους στους 27 και το καλοκαίρι μέχρι 29)

2. Θέλουν άλλο pH (προσωπικα κρατάω μονομάχους στο 6.9)

3. Θέλουν άλλες τροφές (τα γκαπάκια ως πιο γρήγορα δεν θα τον αφηνουν να τρωει - παρόλο που δεν εχουν το ιδιο διαιτολόγιο)

4. Ο μονομάχος δεν ανέχεται ψάρια με μεγάλες ουρες - Δεδομένο!

Πλάκα δεν κάνω .

Το τι κάνεις εσύ είναι άλλο πράγμα και δεν σου ζήτησε κανένας να τα βάλεις στο ενυδρείο σου .

1 και 2 Εγω έγραψα συγκεκριμένες συνθήκες , έχεις κάποια αντίρηση ;

3 δεν είναι πρόβλημα απλα ρίχνεις λίγο παραπάνω τροφή , δεν τον θεωρώ λόγο αυτον να μας απαγορέψει τη συμβίωση .

4 Απο που κι ως πού είναι δεδομένο ; Το δεδομένο είναι γενικά οτι ψάρια που έχουν μεγάλες ουρές γίνονται προκλητικά κάποιες φορές με τη κίνησή τους ακόμα και για τα ίδιας ράτσας .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει να πλακώνεται. Εγω δει μονομάχο, με γκαπι στο στομα

Οπως εχω δει και μονομαχίνα με cpd στο στομα

Αλλά τότε ήμουν κι εγω χαζός κι έλεγα "ελα μωρε, τι θα συμβεί. Ηρεμος ειναι...)

Μήπως δεν ηταν ζωντανά αυτα που είδες ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος διατήρησα για κάνα δεκαήμερο το μονομάχο μου με κορυ και 2 περλ γκουράμι.

νο προμπλεμ. τουλάχιστον μπροστά μου

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα δεν κάνω .

Το τι κάνεις εσύ είναι άλλο πράγμα και δεν σου ζήτησε κανένας να τα βάλεις στο ενυδρείο σου .

1 και 2 Εγω έγραψα συγκεκριμένες συνθήκες , έχεις κάποια αντίρηση ; Φυσικά και εχω αντιρηση. Εγραψα πιο πανω θερμοκρασια και pH και δεν έχουν σχεση με 7.5 και 25

3 δεν είναι πρόβλημα απλα ρίχνεις λίγο παραπάνω τροφή , δεν τον θεωρώ λόγο αυτον να μας απαγορέψει τη συμβίωση . Δεν αποτελεί βασικό λογο μη συγκατοικησης, αλλα αν σε μια βδομαδα διαβάζουμε σε θεμα "ο μονομαχος μου δεν τρωει", μην μας φανει παραξενο

4 Απο που κι ως πού είναι δεδομένο ; Το δεδομένο είναι γενικά οτι ψάρια που έχουν μεγάλες ουρές γίνονται προκλητικά κάποιες φορές με τη κίνησή τους ακόμα και για τα ίδιας ράτσας . Συμφωνω ως προς την τελευταία προταση. Το δεδομένο προέρχεται από τα δεκάδες κατεβατά που εχω διαβάσει, μέχρι που ηρθε η στιγμή να το δω με τα ίδια μου τα ματια

Η εικόνα ενος μονομαχου σε ενα πετ σοπ, σε γυαλα με γκαπι, δεν αποτελει ασφαλές συμπέρασμα

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες .

Θέλεις να πείς οτι το Γκάμπυ και ο μονομάχος δεν ζούν σε 7,5 ΡΗ και θερμοκρασία 25 ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος διατήρησα για κάνα δεκαήμερο το μονομάχο μου με κορυ και 2 περλ γκουράμι.

νο προμπλεμ. τουλάχιστον μπροστά μου

Κι άλλοι για βγάλουν συμπερασμα ή να ειναι σε θέση να έχουν ολοκληρωμενη άποψη, παρατηρούσαν ανάλογες συμπεριφορές για μήνες ή για έτη

Δεν γίνεται να γενικεύουμε ή να θεωρούμε κατι ως δεδομένο, με 10 μέρες παρατήρηση!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες .

Θέλεις να πείς οτι το Γκάμπυ και ο μονομάχος δεν ζούν σε 7,5 ΡΗ και θερμοκρασία 25 ;

Τα γκαπις ζουν, ο μονομάχος συντηρείται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...