Jump to content

Fishbone's (Ας Πούμε) Reef!!


fishbone!

Recommended Posts

Χωρις να εχω διαβασει ολο το θεμα του ενυδρειου σου, θα σου έλεγα να τάισεις μονο το bubble με κάποια νωπή τροφη. Οπως, γαριδα,φιλετο ψαριου,καλαμαρι κλπ. Το κοματι θα ειναι κομενο ετσι ωστε να χωραει στο στόμα του. (Δηλαδη μικροτερο απο το στομα του).

Το βαζεις στα πλοκαμια του, ή κοντα στο στομα του. Λόγικα θα πρέπει να το φάει. Στο δικο μου bubble που ειχα το τάιζα με αυτον τον τρόπο που σου γράφω παραπάνω. Ειχε μεγαλώσει τόσο πολύ που σε 130 λτ δεν χώραγε πλεων και το χάρισα.

Αυτα απο εμενα....

Ευχαριστω για την απαντηση! Φανταζομαι οτι δεν θεωρεις τα νιτρικα παραγοντα για την νεκρωση του κοραλιου!

Στο επομενο θα προσπαθήσω αν και έτρωγε κατεψηγμενη!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ποιο πολυ ατροφικο μου μοιαζει, ειτε απο φαγητο, ειτε απο φως. Το οτι δεν τρωει ομως μπορει και να ευθυνονται τα νιτρικα. Αν φαει, ειναι καλο :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχει να φαει καιρο

δωσε του κατεψυγμενη

εγω εδινα γαριδες και μια χαρα

τις κατεβαζε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις και λίγο βάσει στο kh σου 6,7 ? πιστεύω ότι πρέπει να ειναι κάπου στο 8.3 και απο την λίγη εμπειρία μου ειναι απο τα βασικά στοιχεία αναπτύξεις των κοραλιων .Αλλα ρωτά και κανά πιο έμπειρο γιατι εγω δεν είμαι πολυ καιρό στο χώρο

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχει να φαει καιρο

δωσε του κατεψυγμενη

εγω εδινα γαριδες και μια χαρα

τις κατεβαζε

Παυλο το κοραλι ετρωγε κανονικά μεχρι που ξεκιναει να χανει την μεμβρανη του, και στο τελος μενει μονο ο σκελετος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις και λίγο βάσει στο kh σου 6,7 ? πιστεύω ότι πρέπει να ειναι κάπου στο 8.3 και απο την λίγη εμπειρία μου ειναι απο τα βασικά στοιχεία αναπτύξεις των κοραλιων .Αλλα ρωτά και κανά πιο έμπειρο γιατι εγω δεν είμαι πολυ καιρό στο χώρο

Φιλε Spy το Κh ειναι οντως χαμηλό διοτι την τελευταια εβδομαδα δεν εριχνα το buffer!

Το κοραλι χαθηκε πριν απο αυτο!

Αν και η πραγματικοτητα ειναι οτι γενικά εχω χαμηλο Kh (7- 7,2)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπερδευτικα....το Bubble ζει ? ή εχει μεινει ο σκελετος του πλεων? Αν ζει, πες μας αν εφαγε.... (Τα Bubble ειναι απο τα αγαπημενα μου κοραλια :) )

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να το κρατας σε επιπεδα τις ταξης του 8.2 με 8.3 και πιστευω θα λυθουν πολα προβληματα περι κοραλιον εγω το κραταω σταθερο οσο μπορω στο 8.3 και εχω καλη αναπτυξη στα κοραλια μου σου δειχνω μια φοτο μου και δες μονος σου

post-60016-0-29182700-1417447156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπερδευτικα....το Bubble ζει ? ή εχει μεινει ο σκελετος του πλεων? Αν ζει, πες μας αν εφαγε.... (Τα Bubble ειναι απο τα αγαπημενα μου κοραλια :) )

Μάλλον φταίω και σας μπέρδεψα !

Το bubble δεν ζει πλέον !

Όλη η κουβέντα γίνεται γιατί χάνω το συγκεκριμένο κοράλι που θεωρητικά είναι εύκολο ?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να το κρατας σε επιπεδα τις ταξης του 8.2 με 8.3 και πιστευω θα λυθουν πολα προβληματα περι κοραλιον εγω το κραταω σταθερο οσο μπορω στο 8.3 και εχω καλη αναπτυξη στα κοραλια μου σου δειχνω μια φοτο μου και δες μονος σου

Spy, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δοσομετρικη και επίσης δεν είμαι και πολύ τυπικός στις μετρήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Spy, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δοσομετρικη και επίσης δεν είμαι και πολύ τυπικός στις μετρήσεις .

αν το να εχεις σωστες τιμες και να μην χανεις τα κοραλια σου ειναι θεμα δοσομετρικης μαλλον πρεπει να την βαλεις στο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

αν το να εχεις σωστες τιμες και να μην χανεις τα κοραλια σου ειναι θεμα δοσομετρικης μαλλον πρεπει να την βαλεις στο προγραμμα...

+1

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι η αληθεια ειναι στο εξης,γινε τυπικος στις μετρησεις και μετα δοσομετρικη,γιατι και να την παρεις εαν δεν μετρας πας στο προηγουμενο βημα δηλαδη,αρα δωρων αδωρων,οπως επισεις για να την στησεις θελει καθε μερα μετρηση ,την ιδια ωρα.Καποια κοραλια που ]λεγονται]ευκολα δεν ειναι ουτε καθονται σε ολα τα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι η αληθεια ειναι στο εξης,γινε τυπικος στις μετρησεις και μετα δοσομετρικη,γιατι και να την παρεις εαν δεν μετρας πας στο προηγουμενο βημα δηλαδη,αρα δωρων αδωρων,οπως επισεις για να την στησεις θελει καθε μερα μετρηση ,την ιδια ωρα.Καποια κοραλια που ]λεγονται]ευκολα δεν ειναι ουτε καθονται σε ολα τα ενυδρεια.

Έχεις δίκιο Νίκο αλλά πάω να σκάσω με το συγκεκριμένο κοράλι γιατί είναι από τα αγαπημένα μου!

Θέλω την επόμενη φορά να τα καταφέρω να το κρατήσω !

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Νίκο αλλά πάω να σκάσω με το συγκεκριμένο κοράλι γιατί είναι από τα αγαπημένα μου!

Θέλω την επόμενη φορά να τα καταφέρω να το κρατήσω !

Σε καταλαβαινω απολυτα αλλαξε λογικη και να εισαι σιγουρος οτι θα κερδισεις ,η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει και μενα πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίω και σας μπέρδεψα !

Το bubble δεν ζει πλέον !

Όλη η κουβέντα γίνεται γιατί χάνω το συγκεκριμένο κοράλι που θεωρητικά είναι εύκολο ?

To bubble ναι μεν θεωρείτε απο τα εύκολα κοράλλια αλλα θελει συγκεκριμένη ροη και μέρος για να το βαλουμε στο ενυδρείο οπως και περιστασιακό extra ταισμα.Το σημαντικότερο ομως που θα κρινει την πορεία του στο ενυδρείο ειναι να αγοραστεί το σωστό κοράλλι δηλ η επιλογή του να γινει προσεκτικά απο εμας.Τα bubble δυστυχώς κατα την μεταφορά τους προς τα καταστήματα πολλες φορες έρχονται τραυματισμένα και αρκετα ταλαιπωρημένα.Θα πρεπει κατα την επιλογη τους αρχικα να βλέπουμε οτι το κοράλλια ανοίγει καλα στο κατάστημα οπως και στο κλείσιμο το να μην εχει χτύπημα και εκδορες στον ιστο του κατα ολο το μηκος που εχει επικάλυψη....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Λόγω φόρτου δουλειάς και εργασιών στο σπίτι καθυστέρησα πολυ να κάνω ενα update στο φορουμ!

Τα νεα ειναι οτι το ενυδρείο δεν υπάρχει πλέων !

Μετα απο 7 περίπου χρόνια και φιλοξενώντας πολλούς κατοίκους με αποκορύφωμα τα τελευταια δυο έτη με θαλασσινούς οργανισμούς κλείνει τον κύκλο του!

Ηταν μια ένδοξη πορεια αυτης της 250 λυτρης ιδιοκατασκευης και μεγάλος δάσκαλος!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω ολα τα παιδιά του φορουμ για τις πολύτιμες συμβουλές τους αλλά και τον χαβαλέ που κάναμε παντα ομως καλοπροαιρετα :lolu: !

Εύχομαι σε όλους καλες γιορτές με υγειά πάνω απ ολα και ευτυχία για εσάς και τις οικογένειες σας !

Φιλικά

Διονύσης :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Επισης διονυση!

Καλη χρονια(με το καλο να μας μπει) και οτι επιθυμεις να το εχεις!

Κριμα που το σταματησες αλλα τουλαχιστον εχεις τη χαρα να λες οτι αυυο το ενυδρειο σου εδωσε πολυ ωραιες στιγμες κ αναμνησεις φιλε!

Εμεις ευχαριστουμε που μοιραστηκες πολλες απο αυτες μαζι μας!

Μακαρι καποια στιγμη να ξαναβρεξεις τα χερια σου👍

Εδω θα ειμαστε(πρωτα ο Θεος) να τα ξαναπουμε!

Καληνυχτα και καλη συνεχεια!

Να περνας να λες ενα γεια😏

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά υγεία και ευτυχία σε σένα και τους αγαπημένους σου!

Πολύ στεναχωρήθηκα που σταμάτησες αλλά επειδή ξέρω ότι η θάλασσα είναι μικρόβιο που πάντα θα σε τρώει, ξέρω ότι θα επιστρέψεις.

Αλήθεια θα μου λείψουν τα αστεία σου.

Καλή συνέχεια και να σε πάντα καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά υγεία και ευτυχία σε σένα και τους αγαπημένους σου!

Πολύ στεναχωρήθηκα που σταμάτησες αλλά επειδή ξέρω ότι η θάλασσα είναι μικρόβιο που πάντα θα σε τρώει, ξέρω ότι θα επιστρέψεις.

Αλήθεια θα μου λείψουν τα αστεία σου.

Καλή συνέχεια και να σε πάντα καλά. :)

Ευχαριστω πολυ Λουκα μου!

Φίλε μου δεν φευγω απο το φορουμ εκτος αν με διώξουν απο τα πολλα :poster_spam: !!!!!

Δεν γλιτώνετε ετσι εύκολα απο μενα :ballistic: Μουαχα χα χα!!!!

I' ll BE BACK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υγεια και καλη καρδια να υπαρχει και ολα τα αλλα ερχωνται δευτερα...

Μακαρι να μπορεσεις στησεις ενα αλλο καποια αλλη στιγμη :)

Καλες γιορτες!!

Link to comment
Share on other sites

Kριμα ρε φιλε με στεναχωρησες.....σου ευχομαι καλη χρονια με υγεια και επειδη η αρρωστια δεν φευγει .....εις αναμονη λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Επισης διονυση!

Καλη χρονια(με το καλο να μας μπει) και οτι επιθυμεις να το εχεις!

Κριμα που το σταματησες αλλα τουλαχιστον εχεις τη χαρα να λες οτι αυυο το ενυδρειο σου εδωσε πολυ ωραιες στιγμες κ αναμνησεις φιλε!

Εμεις ευχαριστουμε που μοιραστηκες πολλες απο αυτες μαζι μας!

Μακαρι καποια στιγμη να ξαναβρεξεις τα χερια σου?

Εδω θα ειμαστε(πρωτα ο Θεος) να τα ξαναπουμε!

Καληνυχτα και καλη συνεχεια!

Να περνας να λες ενα γεια?

Μιχαλιό οτι θα ξαναβρεξω τα χέρια μου ειναι σίγουρο και μάλιστα πολυ σύντομα !

Ειναι σχεδόν έτοιμο το νεο Fishbone project :bigemo_harabe_net-82: !!!!

Αυτό θα το πάμε παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Υγεια και καλη καρδια να υπαρχει και ολα τα αλλα ερχωνται δευτερα...

Μακαρι να μπορεσεις στησεις ενα αλλο καποια αλλη στιγμη :)

Καλες γιορτες!!

Καλή χρονιά να έχουμε ρε Άγγελε! :ChristmasTree:

Link to comment
Share on other sites

Kριμα ρε φιλε με στεναχωρησες.....σου ευχομαι καλη χρονια με υγεια και επειδη η αρρωστια δεν φευγει .....εις αναμονη λοιπον.

Νικόλα , ελπίζω να μου ανοίξεις για αλλη μια φορά το καινούργιο μου !

Να είσαι έτοιμος :geek: πολυ σύντομα.... του χρόνου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...