Jump to content

Νεο Nano Reef


sotos274

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους ! ειπα κ γω να ξεκινησω να κανω ενα μικρο βημα προς το θαλασσινο ενυδρειο ! εφτιαξα λοιπον ενα ενυδρειο 40l που τρεχει εδω κ κατι μερες . η ερωτηση που θελω να κανω ειναι , σε αυτα τα λιτρα τι μπορω να βαλω απο ψαρακια , κοραλια , καποια γαριδα ... ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες φυσικά και μπορεις να βαλεις κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου και προχωραμε στους οργανισμους που θα βαλεις!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση , λοιπον το ενυδρειο ειναι 40λ, εχω βαλει 4 κιλα αραγωνιτη , 3 κιλα ζωντανο βραχο , εβαλα εναν κυκλοφορητη 1000 λ/ω, κρεμαστο φιλτρο μεσα εχω βαλει αντιφωσφορο κ ανθρακα οσο χρειαζεται για τα λιτρα , κ οταν εβαλα τον βραχο ξεκινησα κ βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

βάλε καμιά φωτο να το δούμε! Εδώ ήμαστε οπτικοί τύποι :P

ότα λέμε κάτι μέρες? δηλ. πόσες? :) μετρήσεις έχει κάνει

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεελα να αυξανόμαστε :jig::jig::jig: !!!!

Καλώς ήρθες SOTO!

Πες απο εξοπλισμό!

Και φώτο στο λαό!

P.S. Έκανα και ομοιοκαταληξια ο ποιητής!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις , λοιπον, φωτο απο αυριο γτ δεν ειμαι σπιτι σημερα , το ξεκινησα πριν 6 που εβαλα το αλατι κ τρεχει με βραχο 4 ημερες, φωτοπεριοδος μια ωρα αυξηση την μερα ,μετρησεις ξεκινησα οταν εβαλα τον βραχο . απο τεστ κανω αυτα nh4 0,25 , no2 0 , no3 0 (υγρα της API) οι μετρησεις ειναι εκει καθε μερα κανω απο 2 φορες την μερα , μονο το nh4 παει κ 0,50 μεχρι εκει ομως.

φιλτρο sun sun hbl 701 - 600λ/ω (που να σας πω την αληθεια θελω να το αλλαξω) αν κ κανει δουλεια για την ωρα

μεσα εχει ενα σφουγγαρι ανθρακα κ απο την αλλη σε καλτσακια αντιφωσφορο κ ανθρακα της seachem

θερμοστατης fluval 50w

κυκλοφορητης της sicce 1000λ/ω

αντixλωριο της seachem το prime

βακτηρια special blend

φωτισμος led

αλατι red sea

υδρομετρο fluval (ειναι στα 1025)

οτι αλλο θελετε να σας πω , ρωτηστε με !!!

Link to comment
Share on other sites

Το φτιαξες είχες δεν είχες...... :w00t: Σε μπελάδες θές να με βάλεις...... :growl: Πρώτα βέβαια περπατάμε και μετά τρέχουμε....(αυτό το λέω για μένα :bigemo_harabe_net-141: )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι ... τελικα θα μου πει καποιος τι θα μπορουσα να βαλω στα λιτρα που ειμαι ?

Στα 40λτ εγω θα εβαζα ενα ζευγαρακι κλοουνακια και τελος!

Κανα δυο γαρυδουλες (Cleaner, Boxer).

Ερημιτη και σαλιγκαράκια.

Και κοραλακια Fragakia ωστε να μεγαλώσουν σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση , μολις ξεκινησει να στρωνει το νερο να βαλω τον ερημιτη για να δω πως θα παει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Ακόμα έχεις καιρό για να κάνει το κύκλο του!

Δυο φορές την ημέρα μετρήσεις λίγο υπερβολή είναι! Μόλις μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρωδη θα είσαι έτοιμος !

Το αντιφοσφωρο της seachem είναι αλουμινίου αρκετά καλο και ακριβό Αφού πρέπει να το αλλάζεις τουλάχιστο κάθε εβδομάδα ! Βρες κάποιο αντφ σιδήρου και κρατά αυτο για ώρα ανάγκης!

Link to comment
Share on other sites

ποιο αντιφοσφωρο σιδηρου μου προτεινεις?ο σιδηρου καθε ποτε θελει αλλαγη ?

Ενα οποιοδηπωτε αντιφωσφωρο σιδήρου ειναι οκ. Ακομα και ο χύμα που αρκετα μαγαζιά εχουν καμει μια χαρα. Τωρα το θεμα αλλαγή εξαρτάται αποκλειστικά απο το φορτιο που εχει ενα ενυδρειο και το τάισμα που κάνουμε, κοινος δεν υπαρχει συνταγή μεν, αλλα χοντρικα μπορω να προτείνω μια κούπα του τσαγιού σε όγκο για καθε 150-200 λιτρα με αλλαγή απο 15 εως 30 ημερες αναλόγως πως το βλέπεις. Απλα να ξερεις οτι ειναι ενα απο τα πραγματα που κατα την δικη μου γνωμη δεν κάνουμε οικονομία.

Ενα μπούσουλα πια τον εχεις :) .

Link to comment
Share on other sites

Ενα οποιοδηπωτε αντιφωσφωρο σιδήρου ειναι οκ. Ακομα και ο χύμα που αρκετα μαγαζιά εχουν καμει μια χαρα. Τωρα το θεμα αλλαγή εξαρτάται αποκλειστικά απο το φορτιο που εχει ενα ενυδρειο και το τάισμα που κάνουμε, κοινος δεν υπαρχει συνταγή μεν, αλλα χοντρικα μπορω να προτείνω μια κούπα του τσαγιού σε όγκο για καθε 150-200 λιτρα με αλλαγή απο 15 εως 30 ημερες αναλόγως πως το βλέπεις. Απλα να ξερεις οτι ειναι ενα απο τα πραγματα που κατα την δικη μου γνωμη δεν κάνουμε οικονομία.

Ενα μπούσουλα πια τον εχεις :)

ευχαριστω πολυ για την απαντηση ! θα παω αυριο να παρω !

κ τις επομενες μερες επιστρεφω με φωτος για να παρω γνωμες !

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στα αλμυρα :)

Στο βραχο δωσε λιγο υψος ακομα

βλεπω και ενα κιτρινο σπειρογραφο

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στα αλμυρα :)

Στο βραχο δωσε λιγο υψος ακομα

βλεπω και ενα κιτρινο σπειρογραφο

Καλημερα κ ευχαριστω !

δυσκολευομαι για να δωσω υψος , εχω φαει ωρες να το στησω κ δεν γινεται , θα κανω κ αλλες προσπαθειες!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε και θα καταφερεις

να δωσεις λιγο υψος

αν δεν μπορεις πηγαινε παρε μια κολλα

δυο συστατικων και πιο συγκεκριμενα της DD

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε και θα καταφερεις

να δωσεις λιγο υψος

αν δεν μπορεις πηγαινε παρε μια κολλα

δυο συστατικων και πιο συγκεκριμενα της DD

Καλημερα ! θα κανω παλι προσπαθεια να το φτιαξω κ αν δω πως δεν καθεται σωστα θα παω για κολλα ! απο βραχο ειμαι οκ ? ειναι 3 κιλα ισως κ λιγο παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Soto το στήσιμο του βράχου να ειναι τέτοιο ώστε να μην εμποδίζει κυκλοφορία και να σου δίνει μελλοντικές θέσεις για κοραλακια!

Όσο για τα ψαράκια που σου πρότεινα, ειναι γιατι τα κλοουνακια εκτός απο υπέροχα, ειναι μικρά και δεν χρειάζονται πολυ χώρο στη κίνηση τούς!

Link to comment
Share on other sites

Soto το στήσιμο του βράχου να ειναι τέτοιο ώστε να μην εμποδίζει κυκλοφορία και να σου δίνει μελλοντικές θέσεις για κοραλακια!

Όσο για τα ψαράκια που σου πρότεινα, ειναι γιατι τα κλοουνακια εκτός απο υπέροχα, ειναι μικρά και δεν χρειάζονται πολυ χώρο στη κίνηση τούς!

ειμαι στην φαση του στησιματος του βραχου ακομα για να ειναι ολα οκ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...