Jump to content

Διορθωση Βυθού? Προβλημα Με Φυτα.


Recommended Posts

Θα βάλεις όποια σου αρέσει οπτικά εσένα καλύτερα.

Αν σου αρέσει μπορείς και να το αναμίξεις αρκεί να είναι ίδιας ή παρόμοιας κοκκομετρίας

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο ξεστηθηκε και πλενεται .... και εγω για μιξη το εχω σκεφτει ..ναι και οι δυο 1,2-2μμ ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε προλαβα αλλα μην το παρακανεις με το καθαρισμα.Ο βυθος ειναι απο τα πιο σημαντικα κομματια και η αποτομη αλλαγη μπορει να ειναι προβλημμα στην βιολογια.Αυτο που θελω να πω ειναι να κανεις ενα πραγμμα καθε φορα για παραδειγμα μην το κανεις γυαλι και καθαρισεις και φιλτρο και σωληνες κτλ,καταλαβαινεις.

Το εκανα προσφατα και υπηρξαν επιπλοκες,συμπληρωσα και βακτηρια για να συνελθει αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

sos παιδια.. γεμισα το ενυδρειο αλλα εχω προβλημσ το νερο ειναι καμποσο θολο και στην επιφανεια κανει σαν κηλιδες (χωματινες?) εβαλα τον κυκλοφορητη να το περασει απο το φιλτρο μπας και ερθει στα ισια του ... το θεμα ειναι οτι δν εχω αλλο κυκλοφορητη για το λεκανακκ με τα ψαρια ποση ωρα θα αντεξουν ετσι? τους προσθεσα και λιγο νερο βρυσης

Link to comment
Share on other sites

στην ακρη του τζαμιου αυτο που λεω κηλιδες ( χρωματισμενες φουσκαλες μαλλον χωμα ..) ..και το επλυνα οσο πηγαινε το ρημαδι ....

YGgQbCf.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι το αφησα και σε μια ημερα εφτιαξε,δεν νομιζω να εχεις προβλημμα να βαλεις τα ψαρακια σου μεσα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι το θεμα μου αν θα εχουν θεμα τα ψαρια ... θα τα αφησω καμια ωρα ακομα στην λεκανη να κανει ενα γυρο το νερο να καθαρισει ..( ελπιζω)

Link to comment
Share on other sites

Αν στην λεκάνη που τα έχεις υπάρχει μια αεραντλία ή ένας κυκλοφορητης και είναι οκ και από θερμοκρασία μην αγχώνεσαι!!

Σε μια ώρα δεν θα σου έχει καθαρίσει το νερό :(

Kανε 1-2 απανωτές αλλαγές νερού και γεμιζε σιγά για να το βοηθήσεις.

Το βιολογικό σου να είναι ασφαλές με όλα αυτα και θα είσαι μια χαρά .

Link to comment
Share on other sites

Τεό μην σε ξεγελάει το καπάκι . . .

Δεν γεμίζει μέχρι εκεί που φαντάζεσαι. . . Την πάτησα και γω εχτές :P

Τι δεν γεμιζει μεχρι την ακρη του καπακιου! Θα φαινεται ασχημο αλλιως!

sos παιδια.. γεμισα το ενυδρειο αλλα εχω προβλημσ το νερο ειναι καμποσο θολο και στην επιφανεια κανει σαν κηλιδες (χωματινες?) εβαλα τον κυκλοφορητη να το περασει απο το φιλτρο μπας και ερθει στα ισια του ... το θεμα ειναι οτι δν εχω αλλο κυκλοφορητη για το λεκανακκ με τα ψαρια ποση ωρα θα αντεξουν ετσι? τους προσθεσα και λιγο νερο βρυσης

Παρε την αποχη και καθαρισε το!

Link to comment
Share on other sites

είμαι πιο αρχάρια κ από τους αρχάριους, αλλά όταν γέμιζα το δικό μου, επέπλεαν μερικά κομμάτια πολύ ψιλό χαλίκι, τα οποία βύθιζα απαλά με το δάχτυλο (μέχρι που βαρέθηκα κ τα άφησα να πέσουν μόνα τους). δε βλέπω καθαρά στη φωτογραφία αλλά ίσως είναι το ίδιο (αν είπα βλακεία, αγνοήστε το!!! :D )

Link to comment
Share on other sites

Fwtini καλύτερα να πούμε μια βλακεία για να βρεθεί η λύση παρά να ψάχνουμε να την βρούμε μόνοι μας χαλόντας άσκοπα χρήματα,τα νεύρα μας,τον χρόνο μας κλπ. ;)

Για τα κομματάκια αυτ'α λοιπόν που σου επέπλεαν η πιο ευκολη λύση θα ήταν να τα βγάλεις έξω με την απόχη :)

btw εννοείτε πως δεν είπες βλακεία

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν γεμιζει μεχρι την ακρη του καπακιου! Θα φαινεται ασχημο αλλιως!

Παρε την αποχη και καθαρισε το!

Το μαυρο δεν είναι κορνίζα στο ενυδρείο αλλά το ξύλινο καπάκι. . .

Μπορεί όμως να κολλήσει μια ταινία ή ένα όμορφο αυτοκόλλητο περιμετρικά του ενυδρείου και να το ομορφύνει γιατί

και εμένα μου χτυπάει περίεργα να πω την αλήθεια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο καλα και να πλυνεις την αμμο ή το χαλικι παντα κατι θα επιπελυσει! Με την αποχη αλλα και με το βαμαβακι του φιλτρου φευγουν!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για τις απανντησεις .. αυτο ειναι το θεμα οτι τα ψαρια τωρα δν εχουν αντλια..

πηρα οτι μπορουσα με την αποχη απο αιωρουμενα ,.. η επιφανεια ψιλο καθαρισε ( απο κηλιδες) η θολουρα υπαρχει ...εβαλα και θερμοστατη να ανεβασω θερμοκρασια γιατι παρα ηταν κρυο , στα ψαρια ειναι καλη η θερμοκρασια, εβαλα και καινουργιο βαμβακι μπας και βοηθησω ροη αλλα και φιλτρανση

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο δεν είναι κορνίζα στο ενυδρείο αλλά το ξύλινο καπάκι. . .

Μπορεί όμως να κολλήσει μια ταινία ή ένα όμορφο αυτοκόλλητο περιμετρικά του ενυδρείου και να το ομορφύνει γιατί

και εμένα μου χτυπάει περίεργα να πω την αλήθεια μου :)

Ωχ ναι ρε συ! Τωρα το ειδα καλα! Χαχαχαχα παιδια οντως την πατησα!

Link to comment
Share on other sites

σας εχασα τι εννοεις αυτοκολητο? που στο κενο νερου-καπακι?

θα αναψω τα φωτα να δω την πραγματικη αληθεια της θολουρας....

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Πάνω πάνω στο γυαλί περιμετρικά μια λωρίδα 5-6 πόντους να μην φαίνεται η στάθμη του νερού. . .

Κάνε αλλαγή νερού να το βοηθήσεις και γέμιζε σιγά σιγά . . .

Link to comment
Share on other sites

αργησα να δω το μηνυμα σου ... περι αλλαγων ..εκανα μια μισα λιτρα περιπου ..και προσθεσα και λιγο ζεστο για να βοηθησω την θερμοκρασια ...

και μπλουμ τα ψαρακια μεσα ....ευχομαι ο θεος να ειναι μαζι τους αποψε ... προς το παρων το απολαμβανουν νομιζω διοτι ειναι ιδιαιτερα κινητικα ..παρολο που εχασαν τους χρωματισμους τους ( στρες?)

σιγουρα βγαινω και στην αναζητηση φυτων απο χομπιστες ( ειναι θεμα το νησι αλλα ολο και καποιος θα μου στειλει διοτι ξεσκαρταρα παρα πολλα

φωτο :

wNeiBsn.png

emb94rh.png

qra4RsB.png

MN4ebdr.png

potU1WI.png

69ybGkP.png

τωρα που αλλαξε το χαλικι θα δοκιμασω και μαυρο ή μπλε φοντο να δω πως θα φασινεται ...

ελπιζω να πανε ολα οκ ..αυριο θα κανω και μετρησεις ...

παιδια ευχαριστω παααααρα πολυ για τις συμβουλες σας ... ελπιζω να εφτιαξα ενα καλο σπιτι για τα ζωακια μου..

επισης να ευχαριστησω δημοσια και την γυναικα μου ..διοτι ως απειρος με τετοιες αλλαγες/καταστασεις το τι χαλικι και νερο κυκλοφορουσε μεσα στο σπιτι κυιως σαλονι δν λεγεται ...και ειχα και το θρασοος να της κανω και μαθημα περι συγκοινωνουντων δοχειων τρομαρα μου ...τα μαζεψα ολα ομως κυριος !!!!

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα! να σου ζήσουν!

το καπάκι πώς το έφτιαξες?

Έγινε επεξεργασία - fwtini
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ολα καλα προς το παρων στο ενυδρειο με αισθητη διαφορα στο θολομα του νερου πλεον

φωτεινη δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/97996-eadhaee-ioeeii-10030/

το μονο που προσθεσα ηταν αλουμινοταινια στα κενα γιατι για καποιο λογο μου μπηκε οτι εχει διαφορα φωτισμου στα σημεια που δν ειχε ανακλαστηρα η λαμπα,και μεχρι να ερθει ο ανακλαστηρας που εχω παραγγειλει δεν μπορουσα να το αφησω ετσι ..

wGtuEPa.jpg

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εισαι αστερι,μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς τα δέχτηκες λοιπόν!!

Προσοχή μεγάλη με το τάισμα για να μην σου πω καλύτερα νηστεία για λίγες μέρες μην έρθει τούμπα.

Καλό θα είναι να αλλάζεις καθημερινά το filterwool για να το βοηθήσεις να ξεθολώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...