Jump to content

Αφρός Στην Επιφάνεια Του Ενυδρείου


Recommended Posts

http://www.aquazone.gr/forums/topic/33768-iacaaiyia-aanuothiaoa/?p=293557

Δες αν θες το Νο4

Ελπίζω ορισμένοι τη γνώμη του Nidal να την σέβονται...

Αναφορικά με το αντιχλώριο, ισχύει απόλυτα ότι έγραψε πιο πανω ο Jimi "...Ο αφρος μπορει να οφειλεται σε υπερβολίκη δοση prime, αλλα δεν θεωρω υπερβολικη δοση τη διπλασια που βαζει (1ml αντι 0,5) κι αυτη μονο σε 20 λιτρα απο τα 165 του ενυδρειου"

Επιπλέον το prime μπορεί να χρησιμοποιηθεί έως την 3πλασια συνιστώμενη δοση. Αρα η 2πλασια δεν θεωρείτει εξ ορισμου υπερβολικη δόση!

Αυτά από μενα...(....το φίλτρο ειναι υπερβολικά μικρο για τόσο μεγάλη ιχθυοφόρτωση...)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια κ τι μέγεθος έχουν οι κάλβοι;Κ εγώ συμφωνώ οτι το φίλτρο είναι μικρό,αλλα ΑΝ τα ψαρια είναι πολύ μικρά κ γίνεται τάισμα 1-2 φορές την ημέρα μς λίγη τροφή,δεν νομίζω να υπάρχει θέμα άμεσα κ αφού βέβαια οι πρώτες μετρήσεις δεν έδειξαν κάτι.Κάνε τακτικά ομως μετρήσεις όπως σου είπε κ ο puma,να δούμε τι γίνεται.

Το φίλτρο απο πότε έχεις να το καθαρίσεις;

Παμε βήμα βήμα να δούμε τι γίνεται,ώστε να αποκλείσουμε ενα ένα τα ενδεχόμενα.Και δώσε αναλυτικά στοιχεία του ενυδρείου σου κ μια φώτο.

Link to comment
Share on other sites

αλλα ΑΝ τα ψαρια είναι πολύ μικρά κ γίνεται τάισμα 1-2 φορές την ημέρα μς λίγη τροφή,δεν νομίζω να υπάρχει θέμα άμεσα....

Αν ειχες μικρα ψαρια, θα τα ταιζες 1-2 φορες την ημερα, με λιγη τροφη? (ακομα κι αν υποθεσουμε οτι το φιλτρο φτανει και για τοσο λιγο ταισιμα)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες μικρα ψαρια, θα τα ταιζες 1-2 φορες την ημερα, με λιγη τροφη?

το θέμα είναι τι θα έκανα εγώ ή τι δεδομένα έχουμε στο θέμα του φίλου;Στοιχεία ΔΕΝ έχουμε πολλά κ ρωτώ ουσιαστικά να μάθω κάνοντας υποθέσεις.Γιατί πιο πολύ σε κοκορομαχί α πάει το θέμα,συγγνωμη δηλαδη...

Προσωπικά τα μικρα μου τα ταιζω αμέτρητες φορές...! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες μικρα ψαρια, θα τα ταιζες 1-2 φορες την ημερα, με λιγη τροφη? (ακομα κι αν υποθεσουμε οτι το φιλτρο φτανει και για τοσο λιγο ταισιμα)

Απο που βγάζεις το συμπέρασμα οτι δεν φτάνει το φίλτρο ;

Εχει δίκιο ο Δημήτριος οτι πιο πολύ σε κοκορομαχία πάει το θέμα !!!

Γίνετε μια προσπάθεια να ανιχνεύσουμε το πρόβλημα ... και περιμένουμε απαντήσεις απ τον ίδιο ...σταματήστε πια να βγάζετε το θέμα εκτός !!!

Link to comment
Share on other sites

Απο που βγάζεις το συμπέρασμα οτι δεν φτάνει το φίλτρο ;

Εχει δίκιο ο Δημήτριος οτι πιο πολύ σε κοκορομαχία πάει το θέμα !!!

Γίνετε μια προσπάθεια να ανιχνεύσουμε το πρόβλημα ... και περιμένουμε απαντήσεις απ τον ίδιο ...σταματήστε πια να βγάζετε το θέμα εκτός !!!

Σταματη ποσο πιο αγενης μπορεις να γίνεις; ;;

Ρητορικη η ερωτηση, μην απαντησεις!

Αν θεωρεις το φορουμ και τα θεματα ιδιοκτησια σου, προσωπικα θα ηθελα να το ξέρω για να παψω να συμμετέχω!!

Και το εννοω...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν σε χαρακτήρισα !!! :angry01:

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν σε χαρακτήρισα !!! :angry01:

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις !!!

Εχεις ξεφυγει για μια ακομη φορα!!!!!

Αν θες συμπληρωσε τη φόρμα, μήπως βρουμε τι σου φταιει!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ξεφυγει για μια ακομη φορα!!!!!

Αν θες συμπληρωσε τη φόρμα, μήπως βρουμε τι σου φταιει!

Δεν σου επιτρέπω να μου μιλάς με αυτό το τρόπο !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως σε κοκορομαχία παει το θεμα. Οι προσβολές καλο ειναι να λείπουν. Μην τραβάμε την κλωστή και την κάνουμε τριχιά, δεν γινεται.

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου επιτρέπω να μου μιλάς με αυτό το τρόπο !!!

Δεν σκοπευω να σου ζητησω την αδεια

Τα "σταματήστε"...οταν τα γραφεις δεν σ ενοχλούν

Οταν στα γραφουν, σε πειραζει!

Η πρόταση για τη φορμα συνεχίζει να ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί , έχει ένα πρόβλημα , προσπαθείτε τόσα αξιόλογα άτομα να καταλάβετε τι συμβαίνει και να προτείνετε μεθόδους για τη λύση.

Σας παρακαλώ μην επιδοτείτε πάλι σε αψιμαχίες και προστριβές ! :(

Έγινε επεξεργασία - dpap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Λευτέρη μιπος θα μπορούσες να μας ανεβασης ένα βιντεακη να δούμε πως είναι το ενυδρείο σου εν λειτουργία τραβα παντού βυθό επιφανια παντού να το δούμε όλο γιατη βλέπω να ξεσπά ο δεύτερος παγκοσμίως πολεμος πρώτα από εδώ μέσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μμμ όντος :/

Έχω ένα θεματακη! Αλα το προσπαθώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μμμ όντος :/

Έχω ένα θεματακη! Αλα το προσπαθώ :)

Δεν το έγραψε για σένα ο rastaman αν και δεν ξέρω για ποιόν το έγραψε .

Εσύ καλά το είπες να μας ανεβάσει ενα καθαρό βίντεο ..... μας χρειάζεται ... θα βοηθήσει να βγάλουμε συμπέρασμα .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι τι θα έκανα εγώ ή τι δεδομένα έχουμε στο θέμα του φίλου;Στοιχεία ΔΕΝ έχουμε πολλά κ ρωτώ ουσιαστικά να μάθω κάνοντας υποθέσεις.Γιατί πιο πολύ σε κοκορομαχί α πάει το θέμα,συγγνωμη δηλαδη...

Προσωπικά τα μικρα μου τα ταιζω αμέτρητες φορές...! :)

Μα γιατι προχωρησε ετσι η συζητηση?

Dimitrios κατανοω οτι προσπαθεις να βρεις μια αμεση λυση στο θεμα του.

Αναφερεις οτι "με ελαχιστο ταισμα δεν θα υπαρχει θεμα αμεσα",.

Με την ερωτηση μου, ηθελα να επιστησω την προσοχη στο φιλο lefteris123 στη λεξη "αμεσα", δινωντας σου το εναυσμα να του εξηγησεις ποιο θα ειναι το εμεσο προβλημα αν δεν διορθωθει το πραγματικο προβλημα (που ειναι η ελλειπης φιλτρανση), εστω κι αν για τον αφρο φταιει το αντιχλωριο (το οποιο ειναι αστειο προβλημα)

Οριστε λοιπον.

Τα ταιζεις αμετρητες φορες και καλα κανεις.

Αυτο πρεπει να κανει και ο φιλος μας ... αφου συντομα βελτιωσει την φιλτρανση και τις διαστασεις του ενυδρειου. Μαλλον και την ποσοτητα λιτρων νερου στις αλλαγες,

ΥΓ ας δοκιμασει με μισο ml prime ανα 20 λιτρα, να δουμε αν συνεχιζει ο αφρος μετα και απο κανονικη δοσολογια και να τελειωνουμε με αυτο το θεμα.

Μονο μην ειναι αργα μεχρι να βγουν τα συμπερασματα των παρατηρησεων.

Η συμμετοχη μου στο θεμα δεν εχει σκοπο την κοκορομαχια, αλλα την λυση του προβληματος απο τα θεμελια.

Αν δεν ειναι αποδεκτη ή εκτος κανονισμων ή οφ τοπικ και δημιουργει προβλημα, ευχαριστως να αποχωρησω απο τη συζητηση.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jimi δεν έχουμε στοιχεία που να μας λένε ξεκάθαρα οτι υπάρχει πρόβλημα με τη φίλτρονση ή τουλάχιστον με τις μετρήσεις που μας έδωσε στην αρχή δεν υπάρχει τέτοιο θέμα .

Δεν ξέρουμε τι μπορεί να είναι μέχρι να μας δοθούν τα στοιχεία που ζητάμε ή μεχρι να γίνουν κάποιες κινήσεις που προτείναμε .

Κάποτε που συνάντησα ενα παρόμοιο θέμα ( σε πολύ έντονο βαθμό ) με ενα ενυδρείο έφταιγαν οι χαλκοσωλήνες που ο υδραυλικός είχε βάλει πολύ πάστα καθαρισμού στις κολλήσεις .

Πολλά μπορεί να είναι αν μπερδεύουμε όμως πράγματα που θα μπορούσαν να ισχύουν αν δεν είχαμε μετρήσεις .... απλά πάμε πίσω τη κουβέντα και μπερδευόμαστε περισσότερο .

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι προχωρησε ετσι η συζητηση?

Ξ

Dimitrios κατανοω οτι προσπαθεις να βρεις μια αμεση λυση στο θεμα του.

Αναφερεις οτι "με ελαχιστο ταισμα δεν θα υπαρχει θεμα αμεσα",.

Με την ερωτηση μου, ηθελα να επιστησω την προσοχη στο φιλο lefteris123 στη λεξη "αμεσα", δινωντας σου το εναυσμα να του εξηγησεις ποιο θα ειναι το εμεσο προβλημα αν δεν διορθωθει το πραγματικο προβλημα (που ειναι η ελλειπης φιλτρανση), εστω κι αν για τον αφρο φταιει το αντιχλωριο (το οποιο ειναι αστειο προβλημα)

Οριστε λοιπον.

Τα ταιζεις αμετρητες φορες και καλα κανεις.

Αυτο πρεπει να κανει και ο φιλος μας ... αφου συντομα βελτιωσει την φιλτρανση και τις διαστασεις του ενυδρειου. Μαλλον και την ποσοτητα λιτρων νερου στις αλλαγες,

Η συμμετοχη μου στο θεμα δεν εχει σκοπο την κοκορομαχια, αλλα την λυση του προβληματος απο τα θεμελια.

Αν δεν ειναι αποδεκτη και δημιουργει προβλημα, ευχαριστως να αποχωρησω απο τη συζητηση.

ΥΓ ας δοκιμασει με μισο ml prime ανα 20 λιτρα, να δουμε αν συνεχιζει ο αφρος μετα και απο κανονικη δοσολογια.

Αν ξαναδιαβάσεις όλο το θέμα απο την αρχή,θα δεις οτι οι τόνοι κ οι χαρακτηρισμοί ξεφευγουν πολλές φορές,γιαυτο μίλησα κ για κοκκορομαχια.

2ον η παραθεση σου σε εμενα,ειδικά πριν επεξεργαστείς το ποστ σου,εδειχνε μια ερωτηση απευθειας σε εμένα,που κ δεν εξυπηρετούσε το θέμα με εμφανή τουλάχιστον τρόπο κ αφηνε στον αερα μια μπηχτή ισως για την διαχειριση μικρών ψαριων.Αλλωστε το θέμα είναι να βρουμε την ρίζα του προβλήματος κ βήμα βήμα ισως κ να του πουμε 2 πραγματα ακόμη.Θεωρείς οτι βοηθούσε σε αυτην την κατευθυνση ή ότι όσοι την διαβασαν κατάλαβαν πιθανως αυτό;Αστοχη κατ'εμε τουλάχιστον.Αφου γνωρίζεις γιατι δεν πάτησες στο σχολιο μου να του εξηγήσεις τι σκέπτεσαι;

3ον Αν παρατήρησες οσες απόψεις έχουν ακουστεί για την πιθανή πηγή του προβλήματος,ολες τις αφησα ασχολίαστες,γιατί κ σέβομαι την άποψη καθενός,αλλά κ ελλειπή θεωρώ τα δεδομένα.

4ον εξαρχης ζήτησα φωτο κ άλλα στοιχεία,που μέχρι τώρα ο παθών δεν μας έχει προσφέρει.

5ον αν θεωρείς οτι ενοχλείς ή όχι,αυτό φίλε μου εσυ το γνωριζεις.δεν είναι δική μου δουλεια να κρίνω ποιος θα συμμετέχει στο κάθε θέμα.Προσπαθώ να είμαι διαλλακτικός κ συζητήσιμος πάντα.Πρόβλημα δεν έχω με κανεναν,ουτε μπήκα να επιβάλλω την άποψη μου κ το "μέγεθος" της εμπειρίας μου.

Λυπαμαι γιατι όλο αυτο το ποστ κ δεν βοηθά στο θέμα κ τον κόσμο κουράζει.

καλό βράδυ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρουσα οτι ενοχλω, δεν θα συμμετειχα εξ αρχης στην συζητηση.

Αυτο ομως προφανως δεν κρινεται απο μενα. αλλα απο τους συνομιλητες.

Η ερωτηση στην παραθεση φυσικα και ηταν απευθειας σε σενα και πριν και μετα την επεξεργασια, ή οποια επεξεργασια δεν νομιζε να αλλαξε το νοημα. Απλα προσθεσα την παρενθεση.

Ζητω ταπεινα συγνωμη αν θεωρηθηκε προσβλητικη για οποιονδηποτε λογο.

Αν ειχες μικρα ψαρια, θα τα ταιζες 1-2 φορες την ημερα, με λιγη τροφη? (ακομα κι αν υποθεσουμε οτι το φιλτρο φτανει και για τοσο λιγο ταισιμα)

Οπως και ναχει, καλη συνεχεια γιατι κουραστηκα και μαλλον κουρασα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο υπαρχει μια ενταση μεταξυ των εμπειρων μελων σε οτι θεμα ανοιχθει

με αποτελεσμα τα μελη που ανοιξαν το θεμα ουτε απαντηση να παιρνουν αλλα και να

αποχωρουν διακριτικα.Επιτελους σταματηστε την κοντρα ποιος εχει τις περισσοτερες γνωσεις ΄η

ποιος ειναι περισσοτερο εμπειρος, στο τελος θα μεινεται ΜΟΝΟΙ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια κ τι μέγεθος έχουν οι κάλβοι;Κ εγώ συμφωνώ οτι το φίλτρο είναι μικρό,αλλα ΑΝ τα ψαρια είναι πολύ μικρά κ γίνεται τάισμα 1-2 φορές την ημέρα μς λίγη τροφή,δεν νομίζω να υπάρχει θέμα άμεσα κ αφού βέβαια οι πρώτες μετρήσεις δεν έδειξαν κάτι.Κάνε τακτικά ομως μετρήσεις όπως σου είπε κ ο puma,να δούμε τι γίνεται.

Το φίλτρο απο πότε έχεις να το καθαρίσεις;

Παμε βήμα βήμα να δούμε τι γίνεται,ώστε να αποκλείσουμε ενα ένα τα ενδεχόμενα.Και δώσε αναλυτικά στοιχεία του ενυδρείου σου κ μια φώτο.

Οι καλβοι είναι γύρω στα 6-7εκ. και τα julis το ενα 6-7εκ. και τα αλλά από 4-6εκ. Είναι στην αρχή ακόμα για να βγουν ζευγάρια...
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο υπαρχει μια ενταση μεταξυ των εμπειρων μελων σε οτι θεμα ανοιχθει

με αποτελεσμα τα μελη που ανοιξαν το θεμα ουτε απαντηση να παιρνουν αλλα και να

αποχωρουν διακριτικα.Επιτελους σταματηστε την κοντρα ποιος εχει τις περισσοτερες γνωσεις ΄η

ποιος ειναι περισσοτερο εμπειρος, στο τελος θα μεινεται ΜΟΝΟΙ.

Εφ όσον το πρόβλημα το βλέπεις να δημιουργήτε απο τα έμπειρα μέλη .... πια λύση βλέπεις ;

Η γενίκευση πάντως δεν βοηθάει .

lefteris123 σου έχουμε ζητήσει και ρωτήσει κι άλλα πράγματα ..... βοήθησε μας .

Μέχρι τώρα έχεις κάνει κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο υπαρχει μια ενταση μεταξυ των εμπειρων μελων σε οτι θεμα ανοιχθει

με αποτελεσμα τα μελη που ανοιξαν το θεμα ουτε απαντηση να παιρνουν αλλα και να

αποχωρουν διακριτικα.Επιτελους σταματηστε την κοντρα ποιος εχει τις περισσοτερες γνωσεις ΄η

ποιος ειναι περισσοτερο εμπειρος, στο τελος θα μεινεται ΜΟΝΟΙ.

Μα πως αλλιως να γραψω την αποψη μου και να μην παρεξηγηθω?

Αν ηθελα να μαλωσω θα εγραφα "τι αν αυτα που γραφεις? να μην ταιζει τα ψαρια του για να μην εχει προβλημα το φιλτρο του?"

Αντι αυτου εθεσα ενα ευγενικο (κατα την αποψη μου) ερωτημα, ετσι ωστε να γραψει μονος τους ο Dimitrios τις εμπειριες και γνωσεις του και να γινει μια ωραια και χρησιμη συζητηση για ολους τους αναγνωστες ... μεχρι να δωθουν κι αλλα στοιχεια για να λυθει το θεμα του αφρου.

Δεν καταλαβαινω γιατι εγινε παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...