Jump to content

Λευκό Σημάδι Σε Σκαλάρι


Recommended Posts

Αλλαγή νερού για αρχή.Το melafix κ pimafix,όπως επίσης το myxazinχρησιμοποιούνται συνήθως σε pop eye. Συνήθως είναι ένδειξη εσωτερικού βακτηρίου.Προτείνονται κ οι συχνές αλλαγές για την βελτίωση της ποιότητας νερού.Το παρατηρείς κ σε άλλα ψάρια;

Η τελευταια αλλαγη νερου ηταν χθες. Οχι δεν παρατηρειται τιποτα σε αλλα ψαρια.
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο που δεν εχει κατι αλλο εμφανες.

Οι βασεις των θωρακικων πτερυγιων κοκκινιζουν. Μετα απο λιγο ψαξιμο διαβασα οτι υπαρχει εσωτερικη βακτηριδιακη μολυνση. Επισεις διαβασα για θεραπειες με μελαφιξ/πιμαφιξ αρχικα.....

1. Για αιμοραγική σηψαιμία μου κάνει... αυτό.

2. Βακτηριακή... όχι βακτηριδιακή.

3. Σαν πολλά προβλήματα να αρχίζει να έχει το ενυδρείο... ψάξε λίγο το τι ΔΕΝ πάει καλά.

4. Προτάθηκε μια θεραπεία παραπάνω... έχω άλλη στο μυαλό μου αλλά... ακολούθησε την και βλέπουμε.-

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ενα αρθρο γνωστου σου (δεν ξερω αν κανει να αναφερω ονομα) , με γνωσειςπερι των σκαλαριων και ανεφερε τα συμπτωματα και την θεραπεια (melafix) για το pop eye. Απο εκει εμαθα ορισμενα πραγματα (αναλυτικοτατο αρθρο). Σωστα βακτηριακη.

Προβληματιζομαι για τα κρουσματα, προσπαθω να εχω σωστο ενυδρειο με συνθηκες ευεργετικες για τα ψαρια και.....

Εχω ριξει 3 μερες stress guard. Σκεπτομαι να ξεκινησω melafix σημερα. Εχουμε και τριημερη αργια μπροστα μας...

Φανταζομαι δεν προχωρω με δυο θεραπειες stress quard-melafix?

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε Παρασκευα,επειδη οντως εχεις ταλαιπωρηθει πολυ δεν σκεφτεσαι να βελτιωσεις λιγο το νερο σου?

Θελω να πω με την προετοιμασια της τυρφης κτλ εισαι σιγουρος οτι καθε φορα γινεται σωστα με ιδιες παραμετρους?

Δεν ψαχνεσαι για καμια οσμωση και τυρφη μπορεις να βαζεις που και που για τα χουμικα και τις τανινες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε Παρασκευα,επειδη οντως εχεις ταλαιπωρηθει πολυ δεν σκεφτεσαι να βελτιωσεις λιγο το νερο σου?

Θελω να πω με την προετοιμασια της τυρφης κτλ εισαι σιγουρος οτι καθε φορα γινεται σωστα με ιδιες παραμετρους?

Δεν ψαχνεσαι για καμια οσμωση και τυρφη μπορεις να βαζεις που και που για τα χουμικα και τις τανινες.

Ο αγωνας αυτος ειναι φιλε argy, η βελτιωση του νερου. Τωρα οι μετρησεις ειναι παντα ιδιες στα βαρελια της αλλαγης.....

Δεν ξερω...

Μια υποψια εχω στο μυαλο μου επειδη ειναι αγρια τα ψαρια και θελουν μηπως χρειαζονται κατι παραπανω...Τι ομως; Αυτο ψαχνω.

Τα ροδοστομα (εκτροφης)εχουν γινει σαν τορπιλες!

Οχι οτι τα σκαλαρια πανε πισω αλλα ..... τι ναπω....

Link to comment
Share on other sites

Πριν θα κανεις αλλαγή.Και γρήγορα,γιατί το ενυδρείο σου έχει πάρει την κάτω βόλτα.Αμέσως μετά θα ρίξεις μέλαφιξ με βάση τις οδηγίες κ στο τέλος πάλι αλλαγή.Κ μην καθυστερείς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν θα κανεις αλλαγή.Και γρήγορα,γιατί το ενυδρείο σου έχει πάρει την κάτω βόλτα.Αμέσως μετά θα ρίξεις μέλαφιξ με βάση τις οδηγίες κ στο τέλος πάλι αλλαγή.Κ μην καθυστερείς καθόλου.

Εγινε ηδη αυτο που προτεινεις.
Link to comment
Share on other sites

Εννοω η αλλαγη εγινε χθες και ξεκινησα melafix. Σε 7 μερες αλλαγη νεφου συμφωνα και με τις οδηγιες του σκευασματος.

Link to comment
Share on other sites

Αγρια και εκτροφης καλυτερα να μην πανε μαζι!

Απο τα πολλα τα φαρμακα εκει μεσα φοβαμαι μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Αγρια και εκτροφης καλυτερα να μην πανε μαζι!

Απο τα πολλα τα φαρμακα εκει μεσα φοβαμαι μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα!

:(
Link to comment
Share on other sites

Αγρια και εκτροφης καλυτερα να μην πανε μαζι!

Απο τα πολλα τα φαρμακα εκει μεσα φοβαμαι μην εχουμε αντιθετα αποτελεσματα!

Σιγουρα Θοδωρη,αλλά το μέλαφιξ είναι απο τα ήπια.Εδω που έφτασε το θέμα,με συνεχόμενα κρούσματα ασθενειών,πρέπει να δούμε τι πάει στραβά στο ενυδρείο.Ας κάνει ΄τωρα αυτό και πολύ σύντομα θα δούμε.Χωρίς καθυστέρησεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα θα πρεπει να ξεκινησουμε κατι οπως πχ το μελαφιξ και πιμαφιξ χωρις να βαζεις κατι αυτοβουλως Παρασκευα! Κανε και μια αλλαγη 50%! Κατι παιζει εκει μεσα! Ειτε το νερο ειτε οι σκληροτητες που παιζεις και ισως εχεις αυξομοιωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ειδες πουθενα οτι εβαλα κατι αυτοβουλως Θοδωρη και το λες;

Δεν νομιζω!

Αλλαγη νερου εγινε οπως εγραψα πανω και σημερα ξεκινησα melafix αρα δεν μπορω να κανω αλλη αλλαγη πριν τις 7 μερες.

Οποιος εχει καλοπροερετη διαθεση να βοηθησει ας γραψει. Αλλιως ας μη γραψει.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο ρε φιλαρακια, αν θυμαστε δεν ξεκινησε το θεμα απο μολυνση. Τραυμα ηταν και εξελιχθηκε σε μπαμπακι απο την λανθασμενη αρχικη αντιμετωπιση.... Τωρα ο γουρλοματης ειναι μολυνση οκ.

Δεν ειναι ολα μολυνση συνεχομενα...

Sorry για τον εκνευρισμο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Παρασκευα φιλαρακι, γιατι εκνευριζεσαι; Θεωρεις οτι γραφω κακαοπροαιρετα; Ειπα να μην βαλεις κατι αυτοβουλως δεν ειπα οτι βαζεις κατι αυτοβουλως. Τα πολλα τα φαρμακα που εχουν δεχθει τα ψαρια ισως να επιρρεασουν συκωτι και νεφρα!

Το stress guard ας πουμε γιατι το εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Teo stress guard μπηκε μετα απο οδηγιες ανθρωπου γνωστη και πολυεμπειρου.Τιποτα του κεφαλιου μου, τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει, μην αρπαζεσαι. Οποτε πρεπει να σου πει και τι κανεις παρακατω τωρα. Δεν γινεται να μπερδευεις φαρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Το Stress guard το πρότεινα εγώ... είναι γραμμένο πιο πάνω.

Τα ψάρια ΔΕΝ είχα προσέξει ότι είναι άγρια (είναι σίγουρο αυτό; ).

Θα συμφωνήσω ότι (και το έχω πει πολλές φορές)... τα φάρμακα ΔΕΝ είναι αθώα... κάνουν και ζημιά.

Κάτι συμβαίνει και πρέπει να το δεις.

Ξαναγράψε τις παραμέτρους... του νερού σου.-

Link to comment
Share on other sites

Το Stress guard το πρότεινα εγώ... είναι γραμμένο πιο πάνω.

Τα ψάρια ΔΕΝ είχα προσέξει ότι είναι άγρια (είναι σίγουρο αυτό; ).

Θα συμφωνήσω ότι (και το έχω πει πολλές φορές)... τα φάρμακα ΔΕΝ είναι αθώα... κάνουν και ζημιά.

Κάτι συμβαίνει και πρέπει να το δεις.

Ξαναγράψε τις παραμέτρους... του νερού σου.-

Επιβεβαιωμενο Νικο απο τις πληροφοριες του Husky + TAN
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραπάνω... 2 ερωτήματα. ;)

Τις παραμέτρους που απαιτούν... τις γνωρίζεις; Είσαι εντός των ορίων;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να ειμαι εντος οριων. Γι' αυτο γυρναω τυρφες στα βαρελια. Θελω να κατεβασω το πχ 6,5. Συο ενυδρειο εχω 7 ph με kh 5.

Σιγουρα οι σωστες συνθηκες γι' αυτα το ζωα ειναι το Α και Ω

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα γραψω νεες μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις:

PH 7

KH 4

No3 5

No2 0

Ammonia 0

Είναι η τρίτη μέρα θεραπείας με μελαφιξ. Καμιά αλλαγή από τα χθεσινά.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και μια ιδεα, χωρις να εχω γεγονοτα αλλα ετσι μια ιδεα! Μηπως αυτο το αμπελι που εχεις βαλει μεσα, βγαζει κατι στο νερο που δεν πρεπει;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει και εγω αυτο. Βεβαια δεν μπορω να το ελεγξω καπως. Τα ψαρακια εκτροφης που εχω μεσα δεν εχουν δειξει τιποτα. Μονο τα αγρια εχουν αυτα τα θεματα. Ισως, δεν μπορω να επιβεβαιωση κατι. Θα κανω την θεραπεια και βλεπουμε. Παντως ειναι σωστο το σκεπτικο σου Θοδωρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...