Jump to content

Diy Ενυδρείο 55x35x40 77Lt


AgMa

Recommended Posts

Σε θέλω εσένα... αν βάλω αυτοκόλλητο στο χρώμα του ξύλου για να αλλάξω το χρώμα του καπακιού, θα πιάσει; Ήθελα να σκουραίνει και άλλο αλλά από κάποιο σημείο και έπειτα, όσα χέρια και αν το περνούσα σταμάτησε να σκουραίνει και δεν μου αρέσει.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα πιασει αλλα για ποσο θα μεινει δεν μπορει να στο εγγυηθει κανεις.

Για να σκουρηνει καλυτερα παρε βερνικι με χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα έχει περαστεί ήδη με χρωματιστό βερνίκι. Μάλλον στο χρώμα σκούρας καρυδιάς. Πρέπει να το περάσεις με πιο σκουρόχρωμο βερνίκι, αφού δε σκουραίνει άλλο με τα επαναλαμβανόμενα χέρια. Δες την απόχρωση του έβενου που μαυρίζει, αν σ'ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Κατά τ' άλλα, δουλειά με μεράκι. Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Είναι περασμένο με έγχρωμο συντηρητικό ξύλου vivexyl και στο τέλος με διαφανές βερνίκι θαλάσσης vivelux. Δεν παίζει να το ξηλώσω και να το ξαναβάψω, γιατί ήδη τρέχει το ενυδρείο. Γι' αυτό ρώτησα για το αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο Βασίλης πιο πάνω, το αυτοκόλλητο θα πιάσει αλλά δεν θ' αντέξει για πολύ καιρό. Μήπως ν' αγόραζες φύλλο φορμάικας στο χρώμα που θέλεις και να το έντυνες;

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο φορμάικας είναι σαν αυτό που περνάνε τις μελαμίνες για να τους δώσουν το χρώμα και την αφή που θέλουν; Αν ναι, είναι εύκολο στην χρήση του; Δεν το έχω ξαναδεί σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και πάει κολλητό πάνω στο νοβοπάν. Δεν είναι δύσκολο να το βάλεις. Θα το βρεις σε καταστήματα που κάνουν εμπόριο ξυλείας ή τύπου φτιάξτο μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβο είναι αυτό. 36 ευρώ με μια γρήγορα ματιά στο ίντερνετ. Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγω χρειαστηκα φορμαικα το εψαξα στο internet και καταλαβα οτι παιζουν πολυ οι τιμες.Τελικα πηρα ολοκληρο φυλλο 3 χιλιοστα που ειναι περιπου 3μετραΧ1μ

απο ενα εργοστασιο στο βοτανικο 8 ευρω.Δεν θυμαμαι 100% αλλα νομιζω απο εδω http://www.katsaras.gr/index.files/Page360.htm Αν θες κανε ενα τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο φορμάικας είναι σαν αυτό που περνάνε τις μελαμίνες για να τους δώσουν το χρώμα και την αφή που θέλουν; Αν ναι, είναι εύκολο στην χρήση του; Δεν το έχω ξαναδεί σκέτο.

 

Αλλο η φορμαικα και αλλο το φιλμ που πρεσαρεται πανω σε νοβοπαν και γινεται μελαμινη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η φορμαικα και αλλο το φιλμ που πρεσαρεται πανω σε νοβοπαν και γινεται μελαμινη.

 

Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μιας και τελευταία "τρώγομαι" να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο, θα έχω πρόβλημα αν στο ήδη υπάρχον έπιπλο βάλω ενυδρείο περίπου 1 μέτρο μήκος;

Θυμίζω ότι η βάση είναι από 2.5άρι κοιλοδοκό και την έχω ντύσει με μελαμίνη. Θα υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξω απλά το πάνω ξύλο της βάσης ώστε να πατάει το ενυδρείο ολόκληρο σε ξύλο πάνω, χωρίς όμως να αλλάξω κάτι στις διαστάσεις του επίπλου; 55 πόντους είναι η βάση σε μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα στο παρόν θέμα να βρω φώτο της σιδηροκατασκευής αλλά μάλλον μου διαφεύγει :(

 

Τι εννοείς 2.5άρι κοιλοδοκό ?

Ποιες οι διαστάσεις της βάσης που έχεις και ποιες του ενυδρείου που σκέφτεσαι να βάλεις πάνω??

 

Από το 55 στο 100 είναι μεγάλη η διαφορά πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω φώτο την βάση γυμνή χωρίς τα ξύλα, δυστυχώς.

2.5x2.5cm είναι ο κοιλοδοκός, τετράγωνος δηλαδή. Οι διαστάσεις της βάσης είναι 55μ x 35π x 80υ.

Το ενυδρείο που σκέφτομαι να φτιάξω, έλεγα να είναι 1 μέτρο μήκος x 35 πλάτος.

Μήπως να το κάνω 80 μήκος x 40 πλάτος;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει λόγο βάσης να αλλάξεις τις διαστάσεις του ενυδρείο ??

btw το 25άρι είναι πολύ μικρό και δεν θα έπρεπε να έχει χρησιμοποιηθεί καν κατα την γνώμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

25άρι για 77 λίτρα μεικτά που το έχω τώρα είναι μικρό;

Η βάση είναι αυτή που θέλει τον περισσότερο χρόνο, γι' αυτό και αποφεύγω να την αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλει ηλεκτροκόλληση, γυαλοχάρτισμα, βάψιμο και μετά που θα την ντύσεις με μελαμίνη, να παρακαλάς να σου "έρθουν" τα ξύλα και να μην σου έχει ξεφύγει η κόλληση.

Ενώ το ενυδρείο, είναι μόνο το τζάμια. Άντε και κανένα φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η ξύλινη θα είναι πιο εύκολη σαν κατασκευή, αλλά πρέπει να μετρήσω και το σημείο που θα μπει γιατί δεν ξέρω αν παίρνει πιο μεγάλη βάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα. Για βάση δεν θέλω να ξαναμπώ στην διαδικασία να υποχρεώνομαι σε φίλους να μου κόβουν ξύλα και να ξαναπληρώνω υλικά. Άσε που βαριέμαι :P.

Με την τωρινή βάση (υπενθυμίζω, κοιλοδοκός 2.5cm x 2.5cm) και ντυμένη εξωτερικά με μελαμίνη, διαστάσεων 80Υ x 35Π x 55Μ, θα είμαι οκ με ενυδρείο 100-120 λίτρα; Θα αλλάξω μόνο το ξύλο που πατάει το ενυδρείο.

Η juwel πχ. στο έπιπλο του rio 125, ενώ η βάση είναι 63cm μήκος, το ξύλο που πατάει το ενυδρείο είναι 81cm, 18cm δηλαδή μεγαλύτερο απ' την βάση.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε πως η βάση είναι σωστά κατασκευασμένη και δεμένη με ένα χοντρό ξύλο για καπάκι

θα κρατήσει άνετα το ενυδρείο που σκέφτεσαι να βάλεις :)

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα τα λίτρα, να τα πάρω σε μήκος.

Πχ. προτιμώ να είναι 85x35x40 119 λίτρα, παρά 75x40x40 120 λίτρα. Δεν θα έχω πρόβλημα λες ε;

Διαφορετικά ίσως να σκεφτόμουν και το ενδεχόμενο να φτιάξω πάλι με κοιλοδοκό, έξτρα στήριξη για όσο θα περισσεύει το πάνω ξύλο από την βάση, δεν ξέρω όμως αν φαίνεται άσχημο...

Edit: άκυρο, είναι μικρή η διαφορά για να μπω σε τέτοια διαδικασία.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μάκη, υπάρχει μια πιθανότητα να κάνουν οι διαστάσεις που σκέφτομαι, χωρίς να χρειαστεί καν να αλλάξω το ξύλο που πατάει το ενυδρείο. Όπως είναι τώρα, αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει 15 πόντους κενό απ' την κάθε μεριά. Αν ισχύει, θα πάω σύμφωνα με τις διαστάσεις του ξύλου.

Θα το μετρήσω όταν πάω σπίτι.

Όσο για το φάρδος, έχω αφήσει και από πίσω κενό (από μπροστά το έχω φέρει πρόσωπο) αλλά δεν ξέρω αν βγουν 5 πόντοι.

85x40x40=136 λίτρα, σχεδόν τα διπλά απ' ό,τι είμαι τώρα. Αρκετά καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...