Jump to content

Τα Κατάφερα!


Recommended Posts

ακριβώς όπως τα λες,ακόμα και με κουπιά μπορείς να προχορήσεις με μια βάρκα δεν χρειάζεσαι μηχανή!άν μου ζήσουν όλα θα το αναφέρω σε όλο το φόρουμ!και δεν είπα ότι τα τέστ είναι λάθος...είπα ότι δεν είναι απαραίτητα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ευχαριστω που με συμβουλεύεις και ελπίζω μια μέρα να φτάσω τα 109 ενυδρεια για να μήπως στο μάτι εκείνου με τα 108 και που στο ενα έχει σαλάχι. Θα ήθελες να μας πεις ποιος ειναι αυτός; Έχει κατάστημα; Ειναι χομπίστας; Που τα έχει όλα αυτα τα ενυδρεια;

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως τα λες,ακόμα και με κουπιά μπορείς να προχορήσεις με μια βάρκα δεν χρειάζεσαι μηχανή!άν μου ζήσουν όλα θα το αναφέρω σε όλο το φόρουμ!και δεν είπα ότι τα τέστ είναι λάθος...είπα ότι δεν είναι απαραίτητα!

Τα τεστ ειναι απαραίτητα και ειναι απαραίτητα για να ξεκινήσεις σωστά το χόμπι και να μη σου πεθαίνουν τα ψάρια και ρωτάς γιατι!
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως τα λες,ακόμα και με κουπιά μπορείς να προχορήσεις με μια βάρκα δεν χρειάζεσαι μηχανή!άν μου ζήσουν όλα θα το αναφέρω σε όλο το φόρουμ!και δεν είπα ότι τα τέστ είναι λάθος...είπα ότι δεν είναι απαραίτητα!

Προσεχε μονο γτ τις λαθος πληροφοριες τις σβηνω απο το φορουμ!

Και ναι,τα τεστ ειναι απαραιτητα γιατι μολις θα πιασεις αλγη και θα ανοιξεις θεμα για να ρωτησω θα σε ρωτησω μετρησεις,εσυ δεν θα εχεις να μου δωσεις,οπωτε δεν θα παρεις και βοηθειες.

Και οταν ανοιξεις θεμα στις ασθενειες,παλι θα σε ρωτησουν τις μετρησεις,εσυ δεν θα εχεις και παλι δεν θα μπορουν να σε βοηθησουν.

Απλα πραγματα,ετσι να πεις σ αυτον με τα 108 ενυδρεια!

Link to comment
Share on other sites

αφού μου λές ότι τα τέστ είναι απαραίτητα είναι περιττό νομίζω να σου τον αναφέρω....επίσης ακόμα και αν καταφέρεις να φτάσεις 109 δεν ανέφερα ότι έχει και 2000 λίτρα θαλασσινό!

Link to comment
Share on other sites

ενοοώ ότι δεν είναι απαραίτητα στον κύκλο του αζώτου!

και πως ξερεις οτι εστρωσε το ενυδρειο?

Δοκιμαζεις το νερο και αναλογα με τι γευση που εχει το καταλαβαινεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αφού μου λές ότι τα τέστ είναι απαραίτητα είναι περιττό νομίζω να σου τον αναφέρω....επίσης ακόμα και αν καταφέρεις να φτάσεις 109 δεν ανέφερα ότι έχει και 2000 λίτρα θαλασσινό!

Σε προκαλώ να μου τον αναφέρεις.....εγώ εδω που μένω εχω λίμνη όμως και έχει και νησί μεσα, τόσο μεγάλη είναι!

Link to comment
Share on other sites

και πως ξερεις οτι εστρωσε το ενυδρειο?

Δοκιμαζεις το νερο και αναλογα με τι γευση που εχει το καταλαβαινεις?

Ναι.....τα νιτρώδη είναι λίγο ξινά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο το τρολαρισμα αλλα θες να πεις ποιος ειναι αυτος που εχει λίμνη στο καρπενησι 109 ενυδρεία γλυκού και 2000 λίτρα αλμυρα; Γιατι πριν μια βδομάδα που ήμουν πανω εκανα αμαν να βρω αντιχλωριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι καρπενήσι....κατάγεται όμως απο Καρπενήσι...!rastarfarian απαντώ αργότερα γιατί φεύγω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι καρπενήσι....κατάγεται όμως απο Καρπενήσι...!rastarfarian απαντώ αργότερα γιατί φεύγω τώρα!

Αντε ρωτα αυτον με τα 108 ενυδρεια να σου πει και ελα να πεις και σε μας μετα να μαθουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι καρπενήσι....κατάγεται όμως απο Καρπενήσι...!rastarfarian απαντώ αργότερα γιατί φεύγω τώρα!

Φιλε απο οτι εχω καταλαβει αν κατι δεν παει αλα στις μετρησεις δεν πεθενουν τα ψαρια με την μια,δλδ εσυ τα χρυσοψαρα που τα λες υγειεστατα μπορει να ζησουν αλλα δυο χρονια η πεντε αντι για 10-15 που θα ζουσαν,οκ δεν το βλεπεις εσυ αλλα η αμμωνια και τα υπολοιπα κανουν κακο,σε καποιες περιπτωσεις δεν φαινετε αμεσως αλλα ειναι αποδεδηγμενο!Ειναι σαν να λεει ενας καπνιστης,να δες με καπνιζω δεν παθαινω τιποτα...παθενει ομως....Και το οτι ο φιλος εχει 108 ενυδρεια δεν λεει κατι αν οι κατηκοι τον ενυδρειων ταλεπουρουνται και δεν ζουν οσο θα επρεπε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά πως εξηγείς ότι μετά από πέντε μέρες έχω 0 αμμονία?αυτό σημαίνει ότι τα βακτήρια που πήρα ήταν καλά!και πιστεύω ότι θα πέσουν μέχρι τετάρτη και τα νιτρικά!

Link to comment
Share on other sites

φίλε jim κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό.. στο φίλο σου μπορεί να έστρωναν όλα σε 15 μέρες, σ'εμένα έκανε παραπάνω να στρώσει κ έχω διαβάσει ότι μπορεί να πάρει κ τόσο χρόνο, που όταν το άκουσα έμεινα.. αν εγώ όμως ήμουν στη θέση σου κ τον άκουγα (χίλια δίκια κ αν έχει το παλικάρι) κ δεν έκανα μετρήσεις, θα είχα εκθέσει τα ψάρια μου σε ουσίες τοξικές!!! νομίζω καταλαβαίνεις τη σημασία κ τη βαρύτητα της λέξης. αυτό δε σημαίνει ότι θα έμπαιναν τα ψάρια μέσα κ αμέσως θα τους έπεφταν τα λέπια.. διάβασε τα συμπτώματα δηλητηρίασης από αμμωνία... επίσης, έχουμε ακούσει όλοι για χρυσόψαρα σε γυάλα που έζησαν 1,2 ή κ 3 χρόνια. δεν εκτέθηκαν σε αμμωνία? δεν τα τίναξαν αμέσως (προφανώς..) τέλος, όσον αφορά τα νιτρικά, αν διάβασες τα άρθρα πρέπει να αναφέρουν ότι δεν είναι βλαβερά σε μικρή ποσότητα.. τα ψάρια σου θα επιβιώσουν αν τα βάλεις από βδομάδα. είσαι σίγουρος όμως ότι δε θα εκτεθούν σε κάτι που θα τα βλάψει?? αυτή είναι η χρησιμότητα των τεστ

δες κ το τεστ μου για τα νιτρικά..

post-59932-0-81565400-1424459648_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω το εξης γιατι δεν μου αρεσει αυτο που βλεπω!

Φιλε jim, ο φιλος σου με τα 108 ενυδρεια, μπορει να εχει την πειρα και τις γνωσεις να στρωνει τα ενυδρεια του χωρις τεστ και ολα να πανε καλα και οταν θα χρειαστει να επεμβει να το κανει με ανεση ! Εσυ αφου τωρα μπηκες στο χομπι και εισαι και μικρουλης ( μην το ξεχνατε αυτο ), καλο θα ειναι να ακολουθησεις τον πιο ασφαλη τροπο στρωσιματος και να παρεις τις μετρησεις που χρειαζεται για να δεις αν εισαι σωστος!

Μην ρισκαρεις τις ζωουλες των ψαριων σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω το εξης γιατι δεν μου αρεσει αυτο που βλεπω!

Φιλε jim, ο φιλος σου με τα 108 ενυδρεια, μπορει να εχει την πειρα και τις γνωσεις να στρωνει τα ενυδρεια του χωρις τεστ και ολα να πανε καλα και οταν θα χρειαστει να επεμβει να το κανει με ανεση ! Εσυ αφου τωρα μπηκες στο χομπι και εισαι και μικρουλης ( μην το ξεχνατε αυτο ), καλο θα ειναι να ακολουθησεις τον πιο ασφαλη τροπο στρωσιματος και να παρεις τις μετρησεις που χρειαζεται για να δεις αν εισαι σωστος!

Μην ρισκαρεις τις ζωουλες των ψαριων σου!

Τι ωραία που τα είπες!.....με συγκίνησες βρε παλιόπαιδο.

Βλέπεις να προτείνουμε εμείς κάτι διαφορετικό ή με πιο αγενή τρόπο απο τον δικό σου; Μακάρι να μας ακούσει για να ξεκινήσει σωστά αλλα ο κάτοχος των 108 ενυδρειων γλυκού και ενος 2.000 λίτρων θαλασσινού, μας τρώει στη στροφή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το παιδι ειναι 13χρ. μες στην εφηβεια.... για να μας ακουσει θα πρεπει να ειμαστε λιιιιιιγο πιο διαλακτικοι μαζι του.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πανε παρε τα καταραμενα 2 τεστ που σου λειπουν. 10-15 € θα σου κοστισουν ειναι χαζο να μη τα εχεις. Αν το θεμα ειναι οικονομικο ζητα απο καποιον συνχομπιστα να σε βοηθησει ο οποιος εχει τεστ. Μην εισαι πεισματαρης και μη κανεις οτι σου κατεβει. Ρωτα, ακου και εφαρμοσε. Χαζοι ειναι ολοι εδω μεσα ? Να σε βοηθησουν θελουν. Προσωπικο κερδος δεν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις τεστ νιτρωδων, δεν μπορει κανεις ποτε, να ξερει σιγουρα, αν εχει νιτρωδη.ή οχι.

Απλα μαντευει.

ΥΓ Εχω 109 ενυδρεια, συνολο 32670 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jim the pleco, όταν αναφερόμαστε σε ζωντανούς οργανισμούς ποτέ δεν είμαστε σίγουροι για κάτι, γιατί ποτέ δεν είναι απόλυτο ότι μια διαδικασία θα εξελιχθεί έτσι όπως συνήθως γίνεται και ούτε αυτό θα συμβεί στον ίδιο χρόνο που μπορεί να συμβεί κάπου αλλού. Είναι ακριβώς το ίδιο που όταν κάποιος παθαίνει γρίπη πχ και είναι με πυρετό 3 ημέρες ενώ κάποιος άλλος δεν θα κάνει πυρετό και θα γίνει καλά σε 2 ημέρες, και οι 2 γρίπη έχουν, αλλά ο κάθε ζωντανός οργανισμός είναι διαφορετικός με οποιονδήποτε άλλον. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα βακτήρια που οξειδώνουν την αμμωνία (την μετατρέπουν σε νιτρώδη) και το ίδιο με τα βακτήρια που οξειδώνουν τα νιτρώδη (τα μετατρέπουν σε νιτρικά). Αυτό αποδεικνύεται μόνο με χημικές αναλύσεις, και τα τεστ χημικές αναλύσεις είναι στη πραγματικότητα. Στη φύση τίποτα δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο, όλα είναι διαφορετικά, έτσι και τα ενυδρεία, κανένα δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο, ας έχουν και τα ίδια υλικά και τις ίδιες διαστάσεις. Για αυτό τα παιδιά εδώ επιμένουν πως με τα τεστ θα καταλάβεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου. Όντως μπορεί να έχει στρώσει σε 15 ημέρες, ακόμα και σε 10, αλλά μπορεί και σε 20, τίποτα δεν είναι σίγουρο αν δεν κάνουμε μετρήσεις. Χωρίς τεστ είναι σαν να οδηγάς νύχτα σε δάσος με σβηστά τα φώτα, όσο σίγουρος είσαι πως δεν πέσεις σε κάποιο δένδρο , τόσο σίγουρος είσαι και χωρίς τεστ αν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη ή πόσα νιτρικά έχεις. Για αυτό πρέπει να κάνουμε τεστ για να είμαστε 99,9% σίγουροι πως όλα πάνε έτσι όπως πρέπει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε εφόσον έχει 108 ενυδρεία ο τύπος τα έχει μπολιάσει όλα από τα δικά του και στρονουν τόσο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...