Jump to content

Τάισμα Sps, Τι Πραγματικα Θελουν. Mythbusters..


Discos

Recommended Posts

Τάισμα SPS, τι πραγματικα θελουν. Mythbusters


- Πρόλογος:

Οπως ολοι ξερουμε τα sps ειναι σαρκοφάγα. Υπαρχουν διφορούμενες πληροφοριες σχετικα με τη διατροφή τους και γενικότερα υπαρχει ενας μύθος σχετικα με το τι οντως τρώνε και γιατι.

Σαφως η συντριπτική πλειοψηφία φωτο συνθετικών κοραλιων μπορει να ζει σχεδον απολυτα με το φως που απορροφάει και απο τη φωτοσύνθεση μπορει να παράγει τα απαραιτητα σάκχαρα περνοντας την ενέργεια που χρειάζονται. Απαραίτητο περα απο το φως ειναι και το ενυδρειο να εχει βιοφορτιο με ψαρια για να μπορει να απορροφάει το κοράλι τα απαραιτητα.

Απο εκει και περα, μια και με καποιες μεθόδους παμε σε ULNS, δηλαδη σε ultra low nutrient system, η χρήση διαφόρων υλικων οπως αμινοξέα συνηθως η (και) διαφόρων τροφών ειναι απαραίτητη. Καλο ειναι να εχουμε μια εικονα πως μπορουμε να βοηθήσουμε τα sps κοραλια μας να πανε καλυτερα.

Πως μπορει να γινει αυτο; Με κατάρριψη καποιον μύθων και προσθεση υλικού για να μπορει αυτος ο οποίος θελει να μπορει να βρει σχετικα ευκολα και άνετα τις βασικές πληροφοριες που θελει. Ισως και ακομα παραπέρα σχετικα με το τι τρώνε τα sps.

Οπως λοιπον ειμαπε στην αρχη, τα sps (μια κια για αυτα μιλαμε τωρα), ειναι οπορτουνιστές κυνηγοί, και μαλιστα παρα πολυ αποδοτικοί!! Αλλα ειναι τελικα τοσο δύσκολα τα πραγματα στο τι τρώνε αυτα τα κοραλια και ακομα υπαρχει ενα πέπλο μυστηρίου απο πανω τους; Ηλθε η ωρα να απλοποιήσουμε αυτους τους μύθους και να δουμε τα πραγματα με ποιο απλο βλέμμα στα όρια του δυνατού φυσικα.

Αρχικά θα δουμε οτι υπαρχουν πολλες αναφορές στο ιντερνετ για τάισμα φυτοπλακτον για τα sps. Οι αναφορές ειναι κυριος βασισμένες οτι επειδη το φυτοπλακτον ειναι πολυ μικρο (μονοκυτταρο), οι πολύποδες των κοραλιων μπορουν να το φάνε, αλλα αυτο απο οσο φαινετε εως τωρα για τα sps ειναι λαθος. Τα sps εχουν την δικη τους αλγη και δεν μπορουν να μεταβολισουν φυτική τροφή. Οι εως τωρα μελέτες αυτο δείχνουν.


- Ξεκινάμε:

Αλλα αυτο που κρατάμε απο εδω ειναι οτι οντως θελουν την τροφή πολυ μικρη. Τι συμαινει αυτο πολυ χοντρικα; Κατι που ειναι τοσο απλο αλλα δεν ποτε υποθει ευθέως; Έχοντας στο παρελθον μια παρόμοια συσκευη οπως αυτη, ημουν σε θεση να παρακολουθώ τους πολύποδες σε SPS ακριβώς οπως ηθελα για να δω με τα ματια μου πως αντιδρούν σε διαφορετικά είδη τροφών, και ειχα μεινει άφωνος οταν αυτο που τελικα ειδα.

http://reefbuilders.com/2010/05/10/hands-on-with-dds-reef-aquarium-affordable-nanoscope/

66de6e9617ab37b0fcc89a921c5271fe.jpg


Χαζεύοντας λοιπον στο παλιο μου ενυδρειο τα sps, αυτο που εκανε εντυπωση και αλλαξε ολη τη θεωρεία και την εικονα μου για το "μύθο" των sps, ηταν το πως ενας πολύποδες απο μια ακροπορα ενω περπατούσε πανω της ενα μικρο κόπιποδο μόλις πηγε διπλα στο πολύποδα το τσίμπησε. Αυτο αλλαξε ολη την εικονα μου για τα sps.

13cd77a069cad2dac95e1a0ae0bc741b.jpg
Αυτη η φωτογραφια ειναι απο δικο μου κοράλι και εδω ειναι που ειδα το sps να τρωει το ζωοπλακτον που βρέθηκε διπλα στο στόμα του σαν μικρο lps.


- Η πρωτη εντυπωση:

Αν μπορουμε να σκεφτούμε τους πολύποδες των LPS ειναι η απιστευτη ομοιότητα τους με τους πολύποδες των LPS απλα σε αλλο μέγεθος!! Οτι οι πολύποδες των sps αντιδρούν πολυ παρόμοια με αυτους των LPS οταν βρεθεί φαγητο που τους αρεσει και χωράει στο στόμα τους.

Ξεκινάμε με ενα απλο βιντεο χομπιστα που μας δινει μια πρωτη ιδεα. Δείτε τους πολύποδες πως κλείνουν και πως θυμηζει LPS ενω τρώνε.




- Η συνεχεια:

Μια αλλη υπεροχη μελετη με συναρπαστικά βιντεο ειναι εδω, με βαση τα είδη Seriatopora caliendrum and Stylophora pistillata. Δειχνοντας πια περα απο καθε αμφιβολία οτι τα sps τρώνε ζωοπλακτον και ειναι φτιαγμένα για αυτο. Τα βιντεο ειναι πανέμορφα.



http://www.coralscience.org/main/component/content/article/7-front-page/141-small-polyps-do-capture-zooplankton

Μπορειται να δείτε πως τα είδη αυτα τρώνε Artemia που μόλις εχει εκκολαφθεί! Το θέαμα ειναι υπεροχο!


- Μια αλλη μελετη:

Εδω βλέπουμε τάισμα νεοεκολαπτομενης αρτεμιας σε sps και συγκεκριμενα σε Pocilopora που αρκετοί απο εμας εχουμε. Η Pocilopora σαν κοράλι εχει καπως μεγαλύτερους πολύποδες απο τις acropora οποτε και η αρτεμια μπορει να φαγωθεί ποιο άνετα.

Οι διαφορες στην αναπτυξη έντονες για να αγνοήσουμε το τι πραγματικα το κοράλι ζηταει και πως πραγματικα δουλευει στη φυση.

5b1fb111b38d50a0f3ae469de52c29b5.jpg

http://www.advancedaquarist.com/blog/feeding-juvenile-corals-brine-shrimp-drastically-increase-their-growth


- Τι προτιμουνε:

Θα συνεχίσουμε με μια εξαιρετικη μελετη, που δειχνει αρκετα πραγματα σχετικα με τα sps και βάζει τα πραγματα σε μια γενική κατεύθυνση απο το χάος και τους μύθους που ηταν πριν. Σαφως δεν εξηγεί τα παντα, αλλα πια εχουμε μια σαφή εικονα σε καποια sps που προσθέτει πολλα νεα δεδομενα και με μετρησεις πια.

http://reefbuilders.com/2012/03/07/coral-farming-science/

eb7a1bc26554eb4933ed111414b3a429.jpg

Η μελετη αυτη ειναι με τρια κοραλια απο την ευρύτερη περιοχη της Χαβάης και ειναι Montipora capitata, Pocillopora damicornis, and Porites compressa. Η μελετη ειναι για καθε κοράλι σχετικα με το τρίπτυχο ροη, φωτισμος, τάισμα. Εδω μας ενδιαφέρουν τα αποτελεσματα σχετικα με το τάισμα που ειναι πολυ ενδιαφερων για το αποτέλεσμα που εχουμε οταν ταΐζουμε τα σκληρα μας.


- Πληρη γενικη εικονα της αλυσίδας διατροφής και γιατι:

Λεπτομερειες για σχεδον ολα τα είδη τροφής και σχεση με τα περισοτερα είδη κοραλιων. Ενα εκπληκτικο αμαγαλμα διαφόρων μελετών το οποιο μας δινει μια εξαιρετικη εικονα για ολη την τροφική αλυσίδα και πως επειρεαζει τα κοραλια η καθε μια.

http://www.advancedaquarist.com/2013/12/aafeature

49c2da8b134694367c55dbf8a1dbe6af.jpg


-Επιλογος:

Το υλικο που εχει συγκεντρωθεί εδω ειναι εξαιρετικό και θα δωσει μεγάλη γνωση σε όποιον εχει ορεξη να ασχοληθεί. Αυτοσκοπός δεν ειναι η πληρη και εύκολη παροχή πληροφοριών αν και συμβαινει και αυτο εως ενα βαθμό, αλλα η παροχή γνώσης και υλικού που θα προβληματίσει καποιον να ψαξει και να διαβασει παραπανω για αυτο που αγαπάει και ασχολείται σαν χομπι.

Ζωοπλακτον περα απο ενα Refugium που παρέχει ολη μερα στο ενυδρειο μας, αλλα είδη ευκολα στην εύρεση τους οπως Rotifers, cyclops, artemia νεοεκολαπτομενη μεταξυ αλλων περα απο τις έτοιμες τροφές εμποριου, ειναι πολυ κοντα στη φυση των αρκετών sps κοραλιων. Θετικο επισης οτι τις συγκεκριμενες τροφές τις προτιμούν και τα ψαρακια μας, ειδικα τα πλακτονικα είδη οπως π.χ. Chromis & Anthias. Αλλο που βγαινει αβίαστα απο τις μελέτες ειναι καποια είδη προτιμούν καποια ποιο συγκεκριμενα και καποια αλλα διαφορετικά.

Κλείνοντας και αφου ειδαμε και πήραμε καινούργια γνωση για το αγαπημένα μας κοραλια, ολα δείχνουν προς μια κατεύθυνση που οσο και να προσπαθούμε δεν μπορουμε πια να αγνοήσουμε. Τα SPS εχουν στόματα για καποιο λογο, και το μέγεθος τους χοντρικα θα λέγαμε καθορίζει τι τους αρεσει να τρώνε. Έγινε επεξεργασία - TAN
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μαριε τρομερα ενδιαφερων αρθρο!!! Θα βοηθησει ΤΡΟΜΕΑ να κατανοησουν τα sps και τον τροπο που τρωνε...της αναγκες τους ,και το πως μπορομε να βοηθησουμαι στη καλυτερη διαβιοση,αναπτυξη κ.α. μεσα.στο κλειστο συστημα μας...!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο, και χρειαζόμαστε κι άλλα τέτοια θέματα για LPS, μαλακά, ζωάνθους κλπ, αλλά εχω και την εξής ανησυχια.

Αυτο που εχω παρατηρήσει απο τα δικά μου τα κοράλια είναι οτι αν πάρω με μια ένεση μια ποσότητα νερού είτε διαφορετικής αλατότητας,θερμοκρασιας, η ισως (δεν ειμαι σιγουρος) και νερο απο το ενυδρειο μου, και το ρίξω με την ένεση με τον τρόπο που κάνει το βίντεο οι πολύποδες πάλι θα κλείσουν με τον ίδιο τρόπο που παρουσιάζει το βίντεο. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσας αυτο.

Εδω και καιρο με γυροφέρνει η απορία, αν όντως οταν ταίζω τα κοράλια μου SPS με Rotifer-Artemia οι πολύποδες αν κλείνουν επειδή τρώνε ή επειδη δέχονται ροή νερου διαφορετικής φύσης απο του ενυδρείου και απλά λόγο στρες κλείνουν. (Το νερο εκκόλαψης αρτεμιας ή καλλιέργιας Rotifer ειναι διαφορετικο του ενυδρειου μας στο 99% των περιπτώσεων)

Επίσης κάπου είχα διαβάσει οτι το μοναδικο κοράλι που τρώει απευθύας φυτοπλαγκτόν ειναι η Gorgonia. (Ασχετο, απλα το αναφερω)

Πιστευω παντως οτι όντως τρώνε οργανισμους που να χωράνε στο στόμα τους. Απλα η συμπεριφορα τους, ρίχνοντας σκέτο νερο μου γέννησε αμφιβολίες.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο, και χρειαζόμαστε κι άλλα τέτοια θέματα για LPS, μαλακά, ζωάνθους κλπ, αλλά εχω και την εξής ανησυχια.

Αυτο που εχω παρατηρήσει απο τα δικά μου τα κοράλια είναι οτι αν πάρω με μια ένεση μια ποσότητα νερού είτε διαφορετικής αλατότητας,θερμοκρασιας, η ισως (δεν ειμαι σιγουρος) και νερο απο το ενυδρειο μου, και το ρίξω με την ένεση με τον τρόπο που κάνει το βίντεο οι πολύποδες πάλι θα κλείσουν με τον ίδιο τρόπο που παρουσιάζει το βίντεο. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσας αυτο.

Εδω και καιρο με γυροφέρνει η απορία, αν όντως οταν ταίζω τα κοράλια μου SPS με Rotifer-Artemia οι πολύποδες αν κλείνουν επειδή τρώνε ή επειδη δέχονται ροή νερου διαφορετικής φύσης απο του ενυδρείου και απλά λόγο στρες κλείνουν. (Το νερο εκκόλαψης αρτεμιας ή καλλιέργιας Rotifer ειναι διαφορετικο του ενυδρειου μας στο 99% των περιπτώσεων)

Επίσης κάπου είχα διαβάσει οτι το μοναδικο κοράλι που τρώει απευθύας φυτοπλαγκτόν ειναι η Gorgonia. (Ασχετο, απλα το αναφερω)

Πιστευω παντως οτι όντως τρώνε οργανισμους που να χωράνε στο στόμα τους. Απλα η συμπεριφορα τους, ρίχνοντας σκέτο νερο μου γέννησε αμφιβολίες.

Μεγαλο θεμα Ευγενιε που χωραει κουβεντα ,φυσικα το βιντεο ειναι ξεκαθαρο τρωνε και κλεινουν,βεβαιως εχω παρατηρησει και εγω κλεισηματα μονο με νερο ειδικα στα ζοας,ολα παντως αντιδρουν με αυτον τον τροπο σε οτιδηποτε διαφορετικο αντιληφθουν,αιστανθουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και χαρικα ιδιαιτερα που σας αρεσει. Οι πληροφοριες που υπαρχουν στα links που αναφέρω σε καθε παράγραφο, απο οπου εχει γινει η ολη σύνοψη, ειναι εκπληκτικές και αυτες ειναι που πρεπει οταν έχετε χρονο να διαβάσετε με προσοχη, η δικη μου δουλειά ηταν να βρω το υλικο, να το δέσω και να το προσφέρω για να εμπλουτίσω τις γνωσεις μας σε ενα θεμα που ειναι ισως το ποιο παραπληροφόρημενο θεμα στο χωρο του reef. Πραγματικα επικρατεί ενα χάος και αυτο ηθελα να τελειώσει.

Ευγένιε ωραια τα σχολια σου, θα ηθελα να σου θυμίσω μια συζητηση που ειχαμε σχετικα με τις artemia πριν λιγο καιρο. Αν θυμασε σου ειχα αναφερει οτι χρησιμοποιούσα νερο απο το ενυδρειο για την εκολαψη και ας ειχα λιγο μικρότερη αποδοση εκκόλαψης. Τωρα ξερεις γιατι ;) .

Στην παράγραφο που αναφέρω για το αρθρο με το αμαγαλμα της τροφικής αλυσίδας, αναφερει ποια ζωντανα τρώνε φυτοπλακτον.

Σε αυτο το λινκ δηλαδη http://www.advancedaquarist.com/2013/12/aafeature

Κανω quote

"It has been known since the 1990's that corals can feed on pelagic (free-floating) microalgae, although this has been limited to octocorals. The works of Fabricius et al. (1995a,B) have shown that the corals Dendronephthya hemprichi, D. sinaiensis, Scleronephthya corymbosa and Acabaria sp. feed mainly on phytoplankton, which in the laboratory includes Nannochloropsis, Isochrysis and Tetraselmis spp. The ability of octocorals to feed on phytoplankton is probably related to the narrowly spaced pinnules on their tentacles, as well as morphological and behavioral adaptations to living in strong flow (Fabricius 1995a).This finding matches well with the fact that plant-digesting carbohydrases (amylase and laminarinase) have been found in corals from the genus Alcyonium (Elyakova et al. 1981)"

Και ποιο κατω στην αναφορα για το φυτοπλακτον αναφέρει αυτα που αναφερει αρκετα κοραλια που ειναι ποιο κοινά στο χομπι, οποτε μας αφορά ποιο αμεσα.

Κανω παλι quote

"The results showed that the azooxanthellate scleractinian coral Tubastraea coccinea was able to feed on C. weissflogii, T. pseudonana and I. galbana. The soft coral Heteroxenia fuscecens fed on R. marina, the scleractinian coral Pavona cactus ingested R. marina and I. galbana, and the temperate scleractinian coral Oculina arbuscula fed on C. weissflogii and I. galbana. The scleractinian coral Stylophora pistillata and the soft coral Sinularia flexibilis did not appear to feed on any of the microalgae tested."

Και οτι ανεφερα εδω ειναι απλα ενα ψήγμα υλικού. Υπαρχει υλικο απιστευτο για όποιον ενδιαφέρετε και πολυ καλα δομημένο. Ορεξη να έχεις να μάθεις παραπανω και ολο το υλικο ειναι εδω! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Απο δω και περα θα προσπαθω να κανω περισσοτερο Target feeding. (Κατα τα ψεματα...μερικες φορες εγω προσωπικα βαριεμαι να το κανω :P )

Για το νερο της εκκολαψης Μαριε μετα τις 24 ωρες που λογικα θα εχει ολοκληρωθει οσο να νε θα εχει αλλοιωθει η ποιοτητα του. (λιγο χαμηλοτερο ΡΗ, ουσιες που παραγωνται κατα την εκκολαψη κλπ).

Παντως απο οσα ποσταρες , κατάλαβα οτι ποιο πολυ ζωοπλακτον θελουν τα κοράλια που έχουμε στα ενυδρεια μας , αντι για φυτοπλαγκτον.

Και φυσικα δεν εννοω οτι το φυτοπλακτον δεν ειναι απαραιτητο, καθως ειναι τροφη για χιλιάδες "ζωάκια" στο ενυδρειο μας π.χ νεοεκκολαπτόμενα κωπηποδα,Gammarus, νυμφες σκουλικιων κλπ.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Τα βιντεο μιλάνε απο μόνα τους, για αυτο τα εβαλα και πανω πανω.

Το νερο τις εκκόλαψης δεν χαλαει σχεδον καθολου. Τι να χαλάσει οταν για ενάμιση λίτρο νερο εχεις βαλει μια "μύτη" του γλυκου αυγα artemia; Μια μικρη αλλοίωση σιγουρα υπαρχει αλλα ψίχουλα, τα κοραλια δεν ειχα κανενα θεμα και το εκανα ποσα χρονια πριν, δυο φορες την εβδομάδα.

Σε ενυδρεια με sps το φυτοπλακτον βοηθαει οπως είπες οχι αμεσα αλλα εμεσα στα ζωντανα να μεγαλωσουν, γόνο απο κόπιποδα κτλ. Δεν ειναι και τοσο κρίσιμο αλλα βοηθαει. Αυτο που κανει τη διαφορα ειναι το ζωοπλακτον, εκει ειναι τα λεφτα. Οπως τα lps ετσι και τα sps, το καλυτερο τους σε αναπτυξη το παίρνεις με τακτική διατροφη.

Τωρα για τα χρωματα ειναι μια αλλη ιστορια που δεν ειναι της παρούσης αλλα σαφως απο την σωστη διατροφη επηρεάζονται και τα χρωματα. Πολλοί πιστεύουν οτι τα αμινοξέα δείχνουν τα χρωματα, ειναι και σωστοί και λαθος. Υπαρχουν μελέτες που δείχνουν οτι σχεδον ολα τα αμινοξέα τα συνθέτει το ιδιο το ιδιο το κοράλι οταν τρέφεται σωστα, οποτε η λογικη λεει οτι αν ταΐζεις σωστα το κοραλι δεν χρειάζεσαι να προσθέτεις αμινοξέα.

(Κατι σαν εμας τους ανθρώπους. Αν τρώμε σωστα- ισορροπημένη διατροφη- δεν χρειαζόμαστε βιταμίνες, αν δεν τρώμε σωστα θελουμε έξτρα βιταμίνες)

Ακομα οι μηχανισμοί αυτοί δεν εχουν μελετηθεί σε τοσο βαθος οπως άλλοι, αλλα οι μεχρι τωρα ενδείξεις αυτο πανε.

Οσο για το τάισμα, αυτο εδω φαίνεται πολυ ομορφο, ετσι δεν ειναι; :P

0fa78d82b96d6c90854848b415dfef12.jpg

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάριε χάρηκα διάβασμα πραγματικά :) Τα sps είναι τ'αγαπημένα μου κοράλλια οπότε ότι βοηθάει κόσμο είναι super :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρομερή "τροφη" για τους ερευνητες-επιστήμονες γιαυτά τα θέματα. Ο μικρόκοσμος ειναι πραγματικά το κάτι αλλό και κρύβει πολλά μυστικά.

Εγω Μαριε θέλω να φτιάξω μια πιπέτα που να μην χρειάζεται να βάζω τα χέρια μου μέσα. Εχω μια ένεση σαν την δικιά σου, ομως σε μερικά ζωάνθους που ειναι στον πάτο χρειάζεται να μπεί και το χέρι μεσα.

Εγω το έχω μεγάλο καημό να καταλάβω το τί θελουν όλα τα είδη ζωάνθων για να αναπαράγωνται και να έχουν έντωνα χρώματα. Το λέω γιατι σε μένα κάποια είδη προχοράνε σφαίρα, και μάλιστα αναγκάζομαι να τα κάνω ένεση με ξύδι για να τα περιορίσω, ενώ κάποια άλλα είναι καχεκτικά και στάσιμα. Αβυσος η ψυχή των ζωανθών!! :) (Το τελέυταιο ειναι off-topic απλα το έχω καημό απο την αρχη που ασχολήθηκα με το Reef :( )

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει εδω ποιο ειναι το"mythbusting" που εγινε.

Ποιο ειναι το πεπλο που ξεσκεπαστηκε οσον αφορα στη διατροφη των κοραλιων?

Τα λνκ ειναι πολυ καλες δουλειες των ανθρωπων που τις εκαναν και να ειναι καλα που μας κανουν "σοφοτερους.

Εν ετει 2015 ομως η διατροφη των κοραλιων δεν αποτελει μυστηριο.

Δεν ειδα δηλαδη να αναφερουμε κατι καινοτομο οπως περιμενα απο τον τιτλο του θεματος.

Τα κοραλια πια ειναι πιο "μυστηρια" σε σχεση με τις συνθηκες που απαιτουν παρα με τη δατροφη τους.

Αν η προθεση ηταν να συγκεντρωθουν καποιες ερευνες ωστε να υπαρχει καλο υλικο για διαβασμα,μπραβο πολυ καλη δουλεια. :thumbsu:

Αν ηταν ομως το να γινει καποια ανακαλυψη,δυστυχως δεν το βλεπω και πραγματικα το περιμενα με ανυπομονησια οταν ειδα τον τιτλο η' το οτι θα καταριφθουν καποιοι μυθοι.

Περιμενα δηλαδη οτι θα δω οτι τελικα τα κοραλια χρειαζονται βενζινη-κακο χιουμορ-

Οσον αφορα στο βιντεο θα συμφωνησω με τον ευγενειο.Το οτι κλεινουν οι πολυποδες δεν σημαινει κατι.Στο βντεο απλα ο ανθρωπος μπορει απλα να δειχνει πως κανει target feeding.

Οι πολυποδες θα αντιδρασουν με ακριβως τον ιδιο τροπο ακομα και αν ριξουμε μια συριγγα με χαλκο πανω τους.Δεν σημαινει οτι δεσμευουν κατι οτι και το καταναλωνουν.

Οπως αναφερθηκε τρεφονται ευκαιριακα και πραγματικα μπορει να φανε πολλα πραγματα,ειδικα στην φυση.

Οτι πεσει πανω στα κοραλια θα αντιδρασουν δεσμευοντας το.Π.χ εμενα στο brain οταν ειχε πεσει ενα "μαμουνι"...δεν εχω ιδεα τι ηταν αντεδρασε ετσι

weird006_zps2189b7bd.jpg

Οποτε το συγκεκριμενο βιντεο δεν νομιζω οττι ξεσκεπαζει καποιο μυθο.

Διαβασα πως τα sps ειναι φτιαγμενα για ζωοπλανγκτον.Αν ηταν ετσι δεν θα ζουσαν τα κοραλια στα ενυδρεια μας.Το 90%(κατα προσεγγιση) των ενυδρειων που εχουν αυτα τα κοραλια δεν ταιζουν κατι τετοιο.

Και μερικα απο αυτα ειναι να σκοτωνεις για να τα αποκτησεις!

Η φυση με τα ενυδρεια ειναι κατι το τελειως διαφορετικο.Δεν ειναι απαραιτητο το ζωοπλανγκτον για την ευημερια των σκληρων στα ενυδρεια μας.

Επισης γραφτηκε πως

"Αρχικά θα δουμε οτι υπαρχουν πολλες αναφορές στο ιντερνετ για τάισμα φυτοπλακτον για τα sps. Οι αναφορές ειναι κυριος βασισμένες οτι επειδη το φυτοπλακτον ειναι πολυ μικρο (μονοκυτταρο), οι πολύποδες των κοραλιων μπορουν να το φάνε, αλλα αυτο απο οσο φαινετε εως τωρα για τα sps ειναι λαθος. Τα sps εχουν την δικη τους αλγη και δεν μπορουν να μεταβολισουν φυτική τροφή. Οι εως τωρα μελέτες αυτο δείχνουν."

Προσωπικα μεχρι στιγμης γνωριζα πως ειναι αγνωστο το αν μπορουν να μεταβολισουν τα σκληρα το φυτοπλανγκτον και σε τι βαθμο.Το σιγουρο ειναι ομως οτι το δεσμευουν.

Ναι και ενα λινκ που στο κομματι grazing το αναφερει.

http://www.reefkeeping.com/issues/2002-10/eb/index.php

Αλλωστε εστω και εμμεσα μεσα απο αυτα που τρωνε το δεσμευουν.

Αν υπαρχει το λινκ που λεει πως το φυτοπλανγκτον ειναι αχρηστο για τα sps,θα με ενδιεφερε.

Γιατι τα συγκεκριμενα κοραλια ως ευκαιριακοι θηρευτες ειναι μεγαλοι σκουπιδιαρηδες και μπορει να φανε τα παντα εμμεσα η' αμεσα...ειτε προσφερει 100% στην ενεργεια τους ειτε 2%.

Απο βακτηρια μεχρι και φυτοπλανγκτον,απο ζωοπλανγκτον μεχρι και περιττωματα ψαριων κτλ κτλ

Γενικα η διατροφη των κοραλιων ειναι πολυ ευρεια και εχει πολυ μεγαλα περιθωρια.

Αυτο που απασχολει περισσοτερο και ειναι οντως ακομα "μυστηριο" ειναι το κομματι των συνθηκων...ροες,τιμες κτλ

Γιατι η μια acro οταν επεσε το kh στο 5 επιβιωσε και η μια αλλη οχι,κτλ κτλ

Εκει πραγματικα υπαρχουν απειροι μυθοι και τεραστιο πεπλο μυστηριου :hot:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του άρθρου λεει οτι αναφέρομαι στα sps και μονο, οχι σε αλλα κοραλια. Ωραια τα σημεια σου που αναφέρεις, αλλα δυστηχως εχεις πολυ μεγάλη απαντηση, οποτε θα δυσκολευτώ να απαντήσω σε ολα και ισως κατι ξεχάσω, αλλα πιστευω η ουσια να μην χαθει. :)

Αναφέρεις οτι τα κοραλια στα βιντεο μπορει να κλείνουν αν πέσει πανω τους το ζωοπλακτον οπως π.χ. αν έπεφτε πανω τους χαλκός. Σαφως αν έπεφτε πανω τους χαλκός θα έκλειναν και δεν θα ξανάνοιγαν ποτε! Αλλα τα τεστ αυτα δεν τα εχω κανει εγω, τα εχουν σοβαρα ινστιτούτα και οργανισμοί που θέλουνε να δείξουν στο κοσμο ενα απο τα κοματια που λειτουργεί η θαλλασα και συγκεκριμενα τα κοραλια που τοσο αγαπάμε στο χομπι οπως τα sps.

Αναφέρεις αυτο

"Οι πολυποδες θα αντιδρασουν με ακριβως τον ιδιο τροπο ακομα και αν ριξουμε μια συριγγα με χαλκο πανω τους.Δεν σημαινει οτι δεσμευουν κατι οτι και το καταναλωνουν.

Οπως αναφερθηκε τρεφονται ευκαιριακα και πραγματικα μπορει να φανε πολλα πραγματα,ειδικα στην φυση."

Sites οπως π.χ. το http://www.coralscience.org/main/ η το http://www.advancedaquarist.com/ ειναι έγκυρες πηγες. Πρωτοπόροι στο χωρο του reef και πιστευω πως οταν λεν κατι το εννοουνε.

Οποτε οταν λενε ονομάζουν το αρθρο τους "Feeding juvenile corals brine shrimp drastically increase their growth" η "Scientific research into coral farming yields new insight into the effect of flow, food and light" σιγουρα δεν νομίζω οτι δεν καταναλώθηκε αυτο που μας δείχνουν στα βιντεο. Αυτος ηταν ο σκοπος άλλωστε και στο καθε σύνδεσμο υπαρχουν ολες αυτες οι πληροφοριες. Οι αναλυτικοί πίνακες με τις συγκρίσεις μιλάνε απο μόνες τους. Αλλη αναπτυξη χωρις τροφή και αλλη με ζωοπλακτον.

Εδω αναφέρεις οτι "Διαβασα πως τα sps ειναι φτιαγμενα για ζωοπλανγκτον.Αν ηταν ετσι δεν θα ζουσαν τα κοραλια στα ενυδρεια μας.Το 90%(κατα προσεγγιση) των ενυδρειων που εχουν αυτα τα κοραλια δεν ταιζουν κατι τετοιο".

Οπως ανεφερα και ολοι ξερουμε, τα κοραλια εχουν μια ευρια γκάμα διατροφής. Απο οργανικα μεχρι βακτηρια μεχρι ζωοπλακτον. Συνηθως με φωτισμο και με οργανικα ζουνε στα ενυδρεια μας. Αλλα οταν οι μελέτες δείχνουν την ραγδαία αναπτυξη στον όγκο τους οταν τρέφονται με ζωοπλακτον σε σχεση με τα ιδια ζωντανα χωρις, αυτο νομίζω οτι μιλάει απο μονο του.

Οι έρευνες επισης οτι οταν τα sps που δοκιμασανε τρέφονται καλα με ζωοπλακτον, συνθέτουν ολα τα απαραιτητα αμινοξέα απο μόνα τους χωρις εμεις να αγοράσουμε και να προσθέσουμε AA παλι για εμενα συμαινει κατι. Τι συμαινει; Οτι στη φυση τρώνε σωστα και δεν εχουν αναγκη αμινοξέα και αλλα τετοια "ζουμακια" για να δείξουν αυτο που πραγματικα ειναι. Εμεις δεν εχουμε γνωση και "βρήκαμε" την εύκολη λυση με τα αμινοξέα και τα χρησιμοποιούμε.

Αν δουλευει; Σαφως και μαλιστα καλα! Αλλα ειχε ποτε κάποιος δοκιμασει να προσομειωση την φυση 100% για να δει διαφορα; Αυτα ειναι που τωρα ανακαλύπτονται σιγα σιγα οπως και θα δεις στα αρθρα αλλα και στις ημερομηνίες που εχουν μπει. Αρθα και μελέτες τελευταίας σοδιάς γιατι πριν υπηρχε άγνοια στο τι ισχυει για τα sps, εξού και το mythbusters το οποιο ειναι πολυ επικεντρωμένο.

Υποθετω δεν ειχες χρονο να διαβάσεις καλα,τους συνδέσμους, οποτε μπορω να καταλαβω. Τα LPS γνωρίζουμε ολοι απο τα 80's οτι τρώνε ζωοπλακτον, Για τα sps ομως, παντα υπηρχε ενας μύθος στο τι τρώνε ακομα και σημερα οπως λέγεται και στους συνδέσμους που εβαλα.

Ειναι κατι που ενα μεγαλο κοματι της επιστημονικής κοινότητας ψάχνει με ζήλο και χαρικα παρα πολυ οταν βρηκα αυτη την υπεροχη για εμενα ύλη. Ομολογώ οτι πριν δεν ήξερα οτι έμαθα αφου τα μελέτησα. Αν ξερουμε ομως τα παντα για τη διατροφη των sps; Ουτε για αστείο, αλλα σιγουρα ειμαστε ποια ποιο κοντα στη σωστη γνωση μετα απο αυτες τις ανακαλύψεις και ειναι κατι που το χαρηκα παρα πολυ, για αυτο και ηθελα να το μοιραστο μαζι σας. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ύστεραγραφο. Μου ζήτησες που ειδα την αναφορα για το φυτοπλακτον.

Η ύλη που εβαλες ειναι ενδιαφερων οντως αλλα ειναι λιγο παλια πια. Τυχαίνει το ενα απο τα λινκ που μου ζήτησες να ειναι ήδη σε αυτη την φανταστική μελετη που εχω ήδη βαλει http://www.advancedaquarist.com/2013/12/aafeature .

Το λινκ που έδωσες ειναι παρα πολυ ενδιαφερων πραγματικα αλλα δεν λεει οτι τα sps τρώνε φυτοπλακτον. Λεει συγκεκριμενα οτι

"What eats phytoplankton? Evidence for zooplankton as influencing daily cycles of phytoplankton abundance comes from Yahel et al. (1998), where it was found that phytoplankton abundance was greatly reduced over the course of the night when zooplankton are at their highest abundance."

Οτι λεμε δηλαδη, οτι το ζωοπλακτον τρωει το φυτοπλακτον (και μετέπειτα το ζωοπλακτον τα ψαρια και τα κοραλια).

Και μετα.

"Of perhaps the most interest to those keeping reef aquaria is to know what non-planktonic grazers of phytoplankton exist on coral reefs. Benthic grazers are mainly bivalves, ascidians (tunicates), sponges and polychaetes. Other major consumers are gastropods, crinoids, foraminiferans and soft corals. Because more carbon is contained in the biomass of phytoplankton than zooplankton (usually by at least an order of magnitude), and the nutrients are often limited around coral reefs, phytoplankton are an obviously important food resource to many organisms.

Εδω οι δυο μελέτες συμφωνούν απολυτα.

Και τελος

"While some studies have indicated that some stony corals are capable of clearing phytoplankton from the water, these experiments have not been rigorous (Wilkinson et al. 1988, Szmant-Froelich and Pilson 1984, Sorokin 1981, 1995). Ingestion does not equate to digestion. The extent to which phytoplankton contribute to stony coral nutrition is unknown, but it is probably unlikely that phytoplankton are an important food source for most stony corals. Among those reported or suggested to clear or ingest phytoplankton are: Acropora, Siderastrea, Montipora, Porites, Astrangia and Tubastraea. Other studies tend to directly refute these suggestions for all but Astrangia and Porites. More directly, Goniopora and Alveopora may have more herbivorous tendencies (Peach unpublished thesis). Stony corals are generally not well adapted to the sieve or filter type feeding that characterizes the soft corals (Fabricius et al. 1995, 1998). They are, however, well suited to the capture of zooplankton prey. I am sure that future studies will examine potential roles of phytoplanktivory in the Scleractinia in more detail. However, I think it safe to assume that the number of stony corals that depend on phytoplankton as a food source will be minimal, or that the relative contribution of phytoplankton to their energy needs will be slight."

Εδω λεει ξεκάθαρα οτι αλλο ingest και αλλο digest. Μπορουν να χωνεύουν το φυτοπλακτον τα sps μεν, αλλα δεν το αποροφουνε η θα ειναι μηδαμινή. Ενω λεει οτι καθαρα οτι τρώνε ζωοπλακτον.

Η έρευνα αυτη ειναι του 2002 πολυ καλη δουλειά του Borneman, αλλα πια εχουν ελθει νεα στοιχεια να προστεθούν στα ήδη υπάρχον, οπως οι μελέτες που εβαλα και έδειξα τα αποτελεσματα τους μεσω των "απλών" βιντεο για να ειναι ποιο πρόσβασημα σε ολους τους χομπιστες, ειτε νέους ειτε παλιούς. Οι νέοι να μάθουν απλα και να γνωρίζουν τι ισχυει, και οι παλιοί που γουστάρουν να ασχοληθούν να καθησουν να διαβάσουν τους συνδέσμους που βρηκα και εβαλα αν το βρίσκουν ενδιαφερων.

Η γνωση ειναι κατι που αγαπαω σε αυτο το χωρο, ισως περισοτερο και απο τα ιδια τα κοραλια. Η γνωση τους με συναρπάζει. Τωρα ωραια η αναφορα σου γιατι καποια κοραλια πεθαίνουν με ΚΗ 5 και αλλα zou ν, αλλα λυπάμαι που αυτο με προσπερνά γιατι ειναι κατι που δεν το ξερω με σιγουριά. Θα χαρω πολυ ομως να το μαθω εν καιρο, και αυτο ειναι το χομπι μας....

Α-Π-Λ-Α

Σ-Υ-Ν-Α-Ρ-Π-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο-!-!-!

(Sorry για τις τεράστιες απαντήσεις, πιστευω να σε κάλυψα :P )

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Η ενσταση μου οσoν αφορα στο ζωοπλανγκτον ηταν στον ισχυρισμο" Δειχνοντας πια περα απο καθε αμφιβολία οτι τα sps τρώνε ζωοπλακτον και ειναι φτιαγμένα για αυτο".....

Τα sps ειναι φτιαγμενα για να καταναλωνουν μεγαλο ευρως τροφων απλα το ζωοπλανγκτον ειναι μια απο αυτες...διαφορετικα επαναλαμβανω δεν θα ζουσαν σε ενα κλειστο περιβαλλον οπως στα ενυδρεια μας οπου ισως δεν δουν ποτε τετοια τροφη...και ομως θα συνεχισουν να ζουν και πολλες φορες με απιστευτα χρωματα και ρυθμους αναπτυξης που ζηλευει και η ιδια η φυση!

Αυτο το τονιζω γιατι το ολο θεμα βγαζει μια εικονα πως τα συγκεκριμενα κοραλια δεν ευημερουν χωρις αυτο!

Σε κανενα σημειο δεν ισχυριζομαι πως δεν τρωνε ζωοπλανγκτον.....απλα ξεκαθαριζω πως δεν τρεφονται ΜΟΝΟ με αυτο αλλα και ουτε ιτι ειναι η βασικη πηγη διατροφης τους,ειδικα αφου βγουν απο τα "σπιτια" τους και μπουν μεσα στα ενυδρεια μας.

Απο τη μια αναφερετε πως ειναι ευκαιριακοι θηρευτες και απο την αλλη στο αρχικο ποστ πως ειναι φτιαγμενα για ζωοπλανκτον...

Προσωπικα για λινκ τα οποια εχουν μπει δεν εχω καμια ενσταση ουτε γι'αυτα που γραφονται εκει...αλλοιμονο!

Ουτε ειδα σε καποιο απο αυτα να λενε πως το ζωοπλανκτον ειναι η κυρια διατροφη των σκληρων.Με καποιες σημειωσεις σου,ειχα τις οποιες ηδη ανεφερα.

Ο χαλκος ηταν ενα παραδειγμα για το πως θα συμπεριφερθουν/αντιδρασουν οι πολυποδες και οχι για το αν θα ζησει το κοραλι στη συνεχεια η' οχι.Γι'αυτο μπηκε και η φωτο με το "μαμουνι"!

Πες οτι εχει γαλα μεσα η' haig.

Σε κανενα σημειο δεν ανεφερα πως τα κοραλια χωρις τροφη μεγαλωνουν το ιδιο με αυτα που τρεφονται,οποτε ειναι ανουσια τα επιχειρηματα πανω σε αυτο.

ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.....ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.-(συγνωμη για τα κεφαλαια αλλα αυτο ειναι πολυ σημαντικο)-

Αν π.χ το ενα τρεφοταν μονο με αμινοξεα,το αλλο μονο με βακτηρια,το αλλο μονο με φυτοπλανκτον κτλ κτλ

Εκει ναι θα μπορουσαν να βγουν χρησιμα συμπερασματα,γιατι το ταιζω το ενα με ζωοπλανκτον και το αλλο στην πεινα η' οτι παρει απο τη στηλη του νερου,δεν εχει κανενα νοημα.

Και παλι δεν μιλαω για τα λινκ αλλα για τις αναφορες σου στα αμινοξεα κτλ

Η φυση με το ενυδρειο δεν εχει καμια σχεση οποτε και οποιος μυθος καταριπτεται εκει δεν σημαινει απαραιτητα πως συμβαινει το ιδιο και στη γυαλα.Και οτι ισχυει εκει δεν εφαρμοζεται απαραιτητα σε 5 τζαμια.

π.χ εμεις ταιζουμε το βραδυ τα κοραλια...στη φυση ομως τρωνε οοοοοολη την ημερα.Ενα απλο παραδειγμα απο τις απειρες διαφορες στα δυο συστηματα.

Τα λινκ δεν τα εμαθα και απ'εξω αλλα πραγματικα δεν εχω δει να λεγεται κατι καινουργιο οσον αφορα στη διατροφη των σκληρων...

Ακομα και το αρθρο του borneman το οποιο ειναι απο το 2002 και τον θεωρω προσωπικα ξεπερασμενο,λεει τα ιδια πραγματα με τα νεοτερα.Αφου επισημανες και εσυ πως συμφωνουν απολυτα σε αυτο το κομματι.Και εκει αναφερθηκε το ζωοπλανγκτον για το οποιο εχει γινει τοσος λογος.Γιατι ξαναλεω εμενα αυτο μου εμεινε απο τα παραπανω γραπτα,το οτι το ζωοπλανγκτον ειναι αυτο που απογειωνει τα κοραλια!!!

Οσον αφορα στο φυτοπλανγκτον.

Η ερευνα στο λινκ που παρεθεσα λεει οτι ειναι ΑΓΝΩΣΤΟ το ποσο συμβαλει στην διατροφη των σκληρων και οτι ειναι απιθανο να συμβαλει δραματικα σε αυτη.

Επισης περιμενουν να δουνε επομενες μελετες για το ποσο τελικα χρειαζεται ενα sps φυτοπλανγκτον.Δεν ειδα να καταληγουν καπου ουτε να γινεται αναφορα σε αυτα που ανεφερες οσον αφορα σε αυτο το κομματι.

Ακομα δεν γνωριζουν τη συμβολη του.

Και γενικα θεωρω προσωπικα πως τα κοραλια εχουν τεραστια περιθωρια και δυνατοτητες προσραμογης προκειμενου να επιβιωσουν.Υπαρχουν κοραλια που ζουνε στα 100 νιτρικα...αν δεν ειναι αυτο προσαρμογη τι ειναι...

Οταν λοιπον σε ενα κλειστο συστημα η τροφη ειναι περιορισμενη ισως να αναγκαζονται να δεχονται και αλλες τροφες που στη φυση να ειναι πολυ χαμηλα στη διατροφικη τους λιστα.Ειτε επειδη δεν το δεχονται σαν οργανισμοι ειτε επειδη δεν υπαρχει σαν ποσοτητα.

Νομιζω εχει συμβει σε ολους,ανα διαστηματα η' σε μονιιμη βαση οταν καθαριζουμε τα τζαμια να "τεντωνουν"(οπως σαν βλαχος λεω) οι πολυποδες των κοραλιων.

Ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι αυτη την αλγη οχι μονο δεν τη δεσμευει μια ακρο αλλα οτι δεν την "ταιζει" κιολας?

Γιατι μεχρι στιγμης ολες οι αναφορες που εχω δει μιλανε για το φυσικο περιβαλλον οπου οι ποσοτητα και η ποικιλια τροφης ειναι πολυ μεγαλυτερη.

Ακομα ομως και εκει δεν υπαρχει καμια μελετη που να λεει με σιγουρια οτι το φυτοπλανγκτον ειναι αχρηστο για τα σκληρα οπως αναφερθηκε στο πρωτο ποστ.Στην καλυτερη λενε πως βοηθαει ελαχιστα σε σχεση με αλλες τροφες η' οτι ειναι αγνωστο.

Οπως και να εχει ολα αυτα ειναι πολυ καλα για διαβασμα και οι ενστασεις μου ηταν συγκεκριμενες και δεν αφορουσαν στα λινκ..

Αυτα τα παρα πολλα και απο μενα:-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ενσταση μου οσoν αφορα στο ζωοπλανγκτον ηταν στον ισχυρισμο" Δειχνοντας πια περα απο καθε αμφιβολία οτι τα sps τρώνε ζωοπλακτον και ειναι φτιαγμένα για αυτο".....

Τα sps ειναι φτιαγμενα για να καταναλωνουν μεγαλο ευρως τροφων απλα το ζωοπλανγκτον ειναι μια απο αυτες...διαφορετικα επαναλαμβανω δεν θα ζουσαν σε ενα κλειστο περιβαλλον οπως στα ενυδρεια μας οπου ισως δεν δουν ποτε τετοια τροφη...και ομως θα συνεχισουν να ζουν και πολλες φορες με απιστευτα χρωματα και ρυθμους αναπτυξης που ζηλευει και η ιδια η φυση!

Αυτο το τονιζω γιατι το ολο θεμα βγαζει μια εικονα πως τα συγκεκριμενα κοραλια δεν ευημερουν χωρις αυτο!

Σε κανενα σημειο δεν ισχυριζομαι πως δεν τρωνε ζωοπλανγκτον.....απλα ξεκαθαριζω πως δεν τρεφονται ΜΟΝΟ με αυτο αλλα και ουτε ιτι ειναι η βασικη πηγη διατροφης τους,ειδικα αφου βγουν απο τα "σπιτια" τους και μπουν μεσα στα ενυδρεια μας.

Απο τη μια αναφερετε πως ειναι ευκαιριακοι θηρευτες και απο την αλλη στο αρχικο ποστ πως ειναι φτιαγμενα για ζωοπλανκτον...

Προσωπικα για λινκ τα οποια εχουν μπει δεν εχω καμια ενσταση ουτε γι'αυτα που γραφονται εκει...αλλοιμονο!

Ουτε ειδα σε καποιο απο αυτα να λενε πως το ζωοπλανκτον ειναι η κυρια διατροφη των σκληρων.Με καποιες σημειωσεις σου,ειχα τις οποιες ηδη ανεφερα.

Ο χαλκος ηταν ενα παραδειγμα για το πως θα συμπεριφερθουν/αντιδρασουν οι πολυποδες και οχι για το αν θα ζησει το κοραλι στη συνεχεια η' οχι.Γι'αυτο μπηκε και η φωτο με το "μαμουνι"!

Πες οτι εχει γαλα μεσα η' haig.

Σε κανενα σημειο δεν ανεφερα πως τα κοραλια χωρις τροφη μεγαλωνουν το ιδιο με αυτα που τρεφονται,οποτε ειναι ανουσια τα επιχειρηματα πανω σε αυτο.

ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.....ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.-(συγνωμη για τα κεφαλαια αλλα αυτο ειναι πολυ σημαντικο)-

Αν π.χ το ενα τρεφοταν μονο με αμινοξεα,το αλλο μονο με βακτηρια,το αλλο μονο με φυτοπλανκτον κτλ κτλ

Εκει ναι θα μπορουσαν να βγουν χρησιμα συμπερασματα,γιατι το ταιζω το ενα με ζωοπλανκτον και το αλλο στην πεινα η' οτι παρει απο τη στηλη του νερου,δεν εχει κανενα νοημα.

Και παλι δεν μιλαω για τα λινκ αλλα για τις αναφορες σου στα αμινοξεα κτλ

Η φυση με το ενυδρειο δεν εχει καμια σχεση οποτε και οποιος μυθος καταριπτεται εκει δεν σημαινει απαραιτητα πως συμβαινει το ιδιο και στη γυαλα.Και οτι ισχυει εκει δεν εφαρμοζεται απαραιτητα σε 5 τζαμια.

π.χ εμεις ταιζουμε το βραδυ τα κοραλια...στη φυση ομως τρωνε οοοοοολη την ημερα.Ενα απλο παραδειγμα απο τις απειρες διαφορες στα δυο συστηματα.

Τα λινκ δεν τα εμαθα και απ'εξω αλλα πραγματικα δεν εχω δει να λεγεται κατι καινουργιο οσον αφορα στη διατροφη των σκληρων...

Ακομα και το αρθρο του borneman το οποιο ειναι απο το 2002 και τον θεωρω προσωπικα ξεπερασμενο,λεει τα ιδια πραγματα με τα νεοτερα.Αφου επισημανες και εσυ πως συμφωνουν απολυτα σε αυτο το κομματι.Και εκει αναφερθηκε το ζωοπλανγκτον για το οποιο εχει γινει τοσος λογος.Γιατι ξαναλεω εμενα αυτο μου εμεινε απο τα παραπανω γραπτα,το οτι το ζωοπλανγκτον ειναι αυτο που απογειωνει τα κοραλια!!!

Οσον αφορα στο φυτοπλανγκτον.

Η ερευνα στο λινκ που παρεθεσα λεει οτι ειναι ΑΓΝΩΣΤΟ το ποσο συμβαλει στην διατροφη των σκληρων και οτι ειναι απιθανο να συμβαλει δραματικα σε αυτη.

Επισης περιμενουν να δουνε επομενες μελετες για το ποσο τελικα χρειαζεται ενα sps φυτοπλανγκτον.Δεν ειδα να καταληγουν καπου ουτε να γινεται αναφορα σε αυτα που ανεφερες οσον αφορα σε αυτο το κομματι.

Ακομα δεν γνωριζουν τη συμβολη του.

Και γενικα θεωρω προσωπικα πως τα κοραλια εχουν τεραστια περιθωρια και δυνατοτητες προσραμογης προκειμενου να επιβιωσουν.Υπαρχουν κοραλια που ζουνε στα 100 νιτρικα...αν δεν ειναι αυτο προσαρμογη τι ειναι...

Οταν λοιπον σε ενα κλειστο συστημα η τροφη ειναι περιορισμενη ισως να αναγκαζονται να δεχονται και αλλες τροφες που στη φυση να ειναι πολυ χαμηλα στη διατροφικη τους λιστα.Ειτε επειδη δεν το δεχονται σαν οργανισμοι ειτε επειδη δεν υπαρχει σαν ποσοτητα.

Νομιζω εχει συμβει σε ολους,ανα διαστηματα η' σε μονιιμη βαση οταν καθαριζουμε τα τζαμια να "τεντωνουν"(οπως σαν βλαχος λεω) οι πολυποδες των κοραλιων.

Ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι αυτη την αλγη οχι μονο δεν τη δεσμευει μια ακρο αλλα οτι δεν την "ταιζει" κιολας?

Γιατι μεχρι στιγμης ολες οι αναφορες που εχω δει μιλανε για το φυσικο περιβαλλον οπου οι ποσοτητα και η ποικιλια τροφης ειναι πολυ μεγαλυτερη.

Ακομα ομως και εκει δεν υπαρχει καμια μελετη που να λεει με σιγουρια οτι το φυτοπλανγκτον ειναι αχρηστο για τα σκληρα οπως αναφερθηκε στο πρωτο ποστ.Στην καλυτερη λενε πως βοηθαει ελαχιστα σε σχεση με αλλες τροφες η' οτι ειναι αγνωστο.

Οπως και να εχει ολα αυτα ειναι πολυ καλα για διαβασμα και οι ενστασεις μου ηταν συγκεκριμενες και δεν αφορουσαν στα λινκ..

Αυτα τα παρα πολλα και απο μενα:-)

Συμφωνο απολυτα,ειδικα στο οτι η θαλασσα δεν εχει καμια μα καμια σχεση με τα 5 μας τζαμια.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι. Πως λες οτι σε κλειστά συστηματα τα κοραλια μπορει να εχουν αναπτυξη καλυτερη απο τη φυση; Που το βασιζεις αυτο γιατι το πιστευω ακράδαντα οτι με τη φυση δεν μπορουμε να βάλουμε.. Τωρα ναι υπαρχουν ενυδρεια με εκπληκτικές αποδόσεις αλλα εχουμε δει περιπτώσεις να βάζουν απο στεροειδή μεχρι πλουτώνιο αν μπορούσαν, αυτο πια ομως δεν ειναι φυση..

Το ευκαιριακοί θηρευτές η με ΜΟΝΟ ζωοπλακτον οπως είπες και απορησες δεν καταλαβαίνω γιατι σε κολάει; Ποιος ειπε καταρχήν ευκαιριακοί θηρευτές; Δεν γνωρίζουμε οτι τρώνε διαφορες αλλες οπως ανεφερα εκτενέστατα; Δεν ζουνε στα ενυδρεια μας χωρις να εχουμε ταΐσει ποτε για παραδείγμα; Δεν το βλέπουμε; Ειπα ποτε εγω η στις έρευνες οτι τρώνε μονο ζωοπλακτον; Μη βγάζουμε αυθερετα συμπεράσματα γιατι δεν ειπα κατι τετοιο, ημουν πολυ σαφής στο τι έγραψα.

Μπορει να θεωρεις οτι ο Borneman ειναι ξεπερασμένος αλλα δικη του έρευνα ανέφερες. Μεταξυ μας ξεπερασμενοι ειμαστε εμεις και μονο (εγω τουλαχιστον ετσι νιώθω..) γιατι κάποιοι τύποι σαν τον Borneman πήγαν το χομπι μπροστα απο τις εποχές του χαλκού και του πηλού που ηταν το χομπι. Αυτες οι γνωσεις και τα βιβλία του μας έφεραν εδω σημερα και εγω το εκτιμώ αυτο.

Επισης ωραιο το σχολιο γιατι δεν εχει γινει έρευνα ειτε με αμινοξέα, ειτε με ζωοπλακτον, ειτε με κοκορέτσι η γαρδούμπα ( :P ), αλλα ακομα και αυτες οι μελέτες που εβαλα και σε αυτες βασίστηκα για το τι έγραψα βγήκαν τελευταια και απλα δεν υπηρχαν αυτες οι πληροφοριες στο χομπι ποτε πριν!! Αυτο ειναι μια τεραστια επιτυχια και σπρώξιμο μπρος τα εμπρός. Εγω αισθανομαι ευγνώμων που τις βρηκα και οχι να προσπαθούμε να τις ακυρώσουμε.

Αναφέρεις οτι το λινκ που μου εβαλες λεει οτι ειναι άγνωστο ποσο συμβάλει στα sps το φυτοπλακτον, δεν λεει μονο αυτο το γενικό.. Επισης διαβασα, οτι συμβάλει ελάχιστα και οχι σε ολα, οπως επισης αλλο το κοραλι να μπορει να το χονεψει αν το φάει και αλλο να το απορρόφηση. Για αυτο λεει ειναι άγνωστο ποσο συμβάλει.

Λεει ειναι οτι ναι μεν τρώνε κυριος ζωοπλακτον, αλλα μεχρι τωρα δεν ξέραμε τι ειναι αυτο και πιο ακριβως "μυθικό" ζωοπλακτον τρώνε. Γιατι αν εσυ ήξερες, εγω μεχρι τωρα δεν ήξερα και αλλες μελέτες τοσο αναλυτικές παλιότερα απλα δεν υπάρχουν! Το φυτοπλακτον δεν ειναι πρωτη τροφή για τα sps και καλα το λεω ετσι, Οι πηγες που πηρα εχουν μπει ολες και διαθέσιμες σε ολους να το διαβάσουν, αν υπαρχει ορεξη..

Απο του Borneman

"Stony corals are generally not well adapted to the sieve or filter type feeding that characterizes the soft corals (Fabricius et al. 1995, 1998). They are, however, well suited to the capture of zooplankton prey"

Ενω απο τις αναφορές που εβαλα λεει

"Octocorals have characteristic, closely spaced pinnules which allow them to sieve phytoplankton from the water At present, there is also evidence that suggests scleractinian corals can feed on microalgae, contrary to previous beliefs. During a recent study, Leal et al. (2013) found that several corals were able to feed on phytoplankton, more specifically diatoms (Conticribra weissflogii, Thalassiosira pseudonana), a cryptophyte (Rhodomonas marina) and a haptophyte (Isochrysis galbana). All these algae are considered nanoplankton, with a size range of 4-12 µm. During feeding trials, six coral species were exposed to the different strains of algae, and after one hour, the corals were washed with filtered seawater and analyzed for algal DNA. The results showed that the azooxanthellate scleractinian coral Tubastraea coccinea was able to feed on C. weissflogii, T. pseudonana and I. galbana. The soft coral Heteroxenia fuscecens fed on R. marina, the scleractinian coral Pavona cactus ingested R. marina and I. galbana, and the temperate scleractinian coral Oculina arbuscula fed on C. weissflogii and I. galbana. The scleractinian coral Stylophora pistillata and the soft coral Sinularia flexibilisdid not appear to feed on any of the microalgae tested."

Οπως βλέπεις απο sps ειναι ζόρικα τα πραγματα για το φυτοπλακτον διοτι υπαρχουν τα άπειρα είδη φυτοπλακτον που ισως καποιο να φάει το ενα απο τα πολλα και το αλλο το αλλο απο τα πολλα και καποια κανενα!! Ενω εδω ειδαμε sps κοραλι να τρωει ζωντανα και οι ερευνες να εστιάζουν την διαφορα σε αναπτυξη που είδαν, με την κοινή αρτεμια, ουτε καν μυσιδα η αλλο ποιο θαλλασινο ζωοπλακτον.

Και η μεγάλη είδηση ειναι εδω! Οταν τα ζωντανα αυτα παράγουν ολα τα αμινοξέα που χρειάζονται, μονο και εφόσον τρώνε σωστα ζωοπλακτον, ενω εμεις στα ενυδρεια ρίχνουμε έξτρα αμινοξέα π.χ. αυτο δεν λεει κατι; Ενας ανθρωπος αν τρωει καλα εχει αναγκη βιταμίνες; Ενας ανθρωπος μπορει να ζήσει και ενδοφλέβια για παντα, αλλα εχει στόμα και προτιμάει αληθινή τροφή. Το κοραλι επισης μπορει να ζει "ενδοφλέβια" (αφου τα απορροφάει απο το περιβαλον μη εχοντάς κατι αλλο να φάει) με τα ΑΑ αλλα οπως έδειξαν οι επιστήμονες εχει στόμα και μαλιστα αν τρωει καλα η αναπτυξη του ειναι αν μη τι αλλο εντυπωσιακή και περα απο καθε αμφιβολια!

Το κοραλι παράγει ολα τα απαραιτητα αμινοξέα και βιταμίνες που εμεις βαζουμε έξτρα απο μονο του αν τάιζεται με ζωοπλακτον οπως δείχνουν οι έρευνες. Γιατι μπορει να ζει και με αλλες τροφές, αλλα φαινετε τι προτιμάει! Οπως λεει ο Borneman λοιπον απο το αρθρο που εβαλες

"Stony corals are generally not well adapted to the sieve or filter type feeding that characterizes the soft corals (Fabricius et al. 1995, 1998). They are, however, well suited to the capture of zooplankton prey"

Με ολα αυτα (μεταξυ αλλων) ειναι προφανές περα απο καθε αμφιβολία οτι τα sps εχουν φτιαχτει για να τρώνε κυρiως ζωοπλακτον. Αν ειναι θεμα διατύπωσης και θεωρεις οτι μπερδεύει το κοσμο να το αλλαξω, το οτι εχουν φτιαχτει για να τρώνε ζωοπλακτον δεν σημαινει οτι τρώνε μονο ζωοπλακτον αλλα κυριως ζωοπλακτον. Εξού και τα στόματα τους, που καθε ζωντανο στη φυση, απο τη μορφη των δοντιών και σαγονιων του, ξερουμε τι τρωει..

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Στην ερωτηση που μου εκανες απαντησες μονος σου.

Οσον αφορα στους ρυθμους αναπτυξης υπαρχουν πολλα παραδειγματα αλλα το καλυτερο ειναι αυτο των ιταλων που χρησιμοποιουσαν το γνωστο pappone βαζωντας μεσα αναβολικα κτλ.

Μαλιστα σε ιταλικο φορουμ σε ενα συγκεκριμενο ειδος staghorn για το οποιο υπηρχε ερευνα για το ποσα εκατοστα μεγαλωνει μεσα σε ενα χρονο ο χρηστης αυτης της μεθοδου εδειξε πως ειχε σχεδον ενα εκατοστο διαφορα στην αναπτυξη.

Εκει που δεν υπαρχει ομως συγκριση ειναι στα χρωματα.φυσικα σε αυτο παιζει και ο ηλιος ο οποιος δεν ειναι σαν το φως το οποιο χρησιμοποιουμε στα ενυδρεια μας.

Εχω δει ομως ενυδρειο zeovit με ηλιακο φως και ετρεχα να βρω σφουγγαριστρα για τα δακρυα...

Η φυση ειναι φυση και δεν εχει καμια σχεση με τα ενυδρεια,δεν θελω να λεω τα ιδια πραγματα ολη την ωρα.

Παρολαυτα σε καποια σημεια και υπο προυποθεσεις τα πραγματα στο ενυδρειο μπορει να εχουν προβαδισμα οσον αφορα σε αυτα τα δυο...αναπτυξη και χρωμα.

Οοοοοοολα αυτα τα λινκ μιλανε για μελετες κτλ που αφορουν στα κοραλια στο φυσικο τους περιβαλλον αρα το να θεωρησουμε οτι αυτα εχουν ισχυ η' μεταφερονται και στο ενυδρειο μας δεν ειναι σωστο.

Ξαναλεω αν ηταν ετσι οσα ενυδρεια δεν ταιζουν ζωοπλανγκτον δεν θα μπορουσαν να κρατησουν σκληρα.

Αλλο η εγκυκλοπαιδικη/επιστημονικη γνωση για την λειτουργια των κοραλιων και αλλο η επιβιωση/ευημερια τους σε ενα κλειστο συστημα.

Εαν λοιπον το ζωοπλανκτον ηταν η μονη,η βασικη-βαριεμαι να παιζω με τις λεξεις- πηγη διατροφης τους και τα σκληρα ηταν φτιαγμενα οντως γι'αυτο τοτε δεν θα υπηρχαν τοοοσες πολλες τροφες αλλα οι εταιριες η' μια εξυπνη θα εβγαζε ενα προιον με ζωοπλανγκτον σε οποιαδηποτε μορφη και θα βαζαμε μονο αυτο...ποτε ξανα αμινοξεα,ποτε διαφορα μαντζουνια.

Οσον αφορα στο χομπυ μας που απο τη θαλασσα μεταφερεται στο ενυδρειο,πολλες εταιριες βασιζονται στις παρατηρησεις των ιδιων των χομπυστων πλεον .

Οι βασικες λειτουργιες των κοραλιων ειναι γνωστες εδω και καιρο.Οποτε για το πως π.χ θα βοηθησει η χορηγηση αμινοξεων η' βιταμινων π.χ σε ενα ενυδρειο μπορει ενας χομπυστας με την παρατηρησει στο συστημα του να δωσει πολυ περισσοτερες πληροφοριες απο ενα θαλασσιο βιολογο που δεν εχει καν ενυδρειο.

Δεν ειναι μυστικο αλλωστε πως πολλες εταιριες βασιζουν προιοντα και τη διαμορφωση τους σε παρατηρησεις χομπυστων.

Γα τον borneman η αναφορα εγινε στο οτι ακομα και αυτος που ειναι ξεπερασμενος πλεον αλλα και αναφερθηκε πως ειναι παλια η μελετη,λεει σχεδον τα ιδια πραγματα με τα νεα οποτε και δεν καταλαβα ποια ηταν η διαφορα με τα νεα και που ειναι το mythbusting.

Ηθελα να σε ρωτησω ποιο ειναι λοιπον το συμπερασμα σου απο ολα αυτα αλλα με προλαβες λεγοντας

"Και η μεγάλη είδηση ειναι εδω! Οταν τα ζωντανα αυτα παράγουν ολα τα αμινοξέα που χρειάζονται, μονο και εφόσον τρώνε σωστα ζωοπλακτον, ενω εμεις στα ενυδρεια ρίχνουμε έξτρα αμινοξέα π.χ. "

και

"Το κοραλι παράγει ολα τα απαραιτητα αμινοξέα και βιταμίνες που εμεις βαζουμε έξτρα απο μονο του αν τάιζεται με ζωοπλακτον οπως δείχνουν οι έρευνες. Γιατι μπορει να ζει και με αλλες τροφές, αλλα φαινετε τι προτιμάει!"

Αρα αφου το συμπερασμα ειναι πως τα σκληρα προτιμουν το ζωοπλανγκτον και ειναι τοσο σημαντκο γι'αυτα(στη φυση οπως λενε οι ερευνες) γιατι δεν καλλιεργουμε ολοι ζωντανο?Γιατι ολες οι εταιριες δεν ριχνουν το βαρος εκει?Μην ακουσω(δεν εννοω εσενα) οτι το κανουν για να μας τα παιρνουν.Ετσι θα καλυπταμε διατροφικα τα κοραλια μας απολυτα!

Ειδικα οι παλαιοτεροι χομπυστες εφτιαχναν ζωοπλανγκτον τα προηγουμενα χρονια(και φυτοπλανγκτον) χωρις αυτο να εχει τα απιστευτα αποτελεσματα με αποτελεσμα ολοι να το εγκαταλειψουν και να δοκιμασουν αλλες μεθοδους.

Απο καποια συγκεκριμενα σημεια και διατυπωσεις τις οποιες εχω αναφερει ηδη,μαριε αυτο το συμπερασμα βγαινει,ειδικα για εναν νεο χομπυστα.

Οτι βρεθηκε τελικα τι θελουν τα κοραλια και αυτο ειναι το ζωοπλανγκτον.

Εισαι και εσυ ψειρας αλλα ειμαι και εγω σε αυτα τα θεματα :usd:

Αλλωστε εχουμε κανει πολλες αναλογες συζητησεις :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια με τόσες ποσότητες ζωντανου ζωοπλανγκτου και φυτοπλανγκτου που έχω ρίξει στο ενυδρειο μου και μάλιστα μεγάλη ποικιλία ειδών διαφόρων μεγεθών, ακομη δεν μπορώ να πω με σιγουρια οτι "Ναι πανε σφαιρα τα sps μου ". Σιγουρα μεγαλώνουν, αλλα εχω δει και σε ενυδρειο φίλου που δεν χρησιμοποιει τόσες μεγάλες ποσότητες ζωοπλαγκτου όσο εγω, τα κοράλια του να πηγαίνουν καλύτερα απο τα δικά μου.

Υπάρχουν 1000 παράγοντες που παίζουν ρόλο! Δηλαδή με λίγα λόγια... όπως έλεγε και ο πατέρας μου " πάρ'το αυγό και κούρευτο" :usd:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...