Jump to content

Background Και Άλγη


Soulaki1

Recommended Posts

Καλημέρα σας

 

Έχω δυο ερωτησούλες και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Έχω ένα background στο μονομάχο με φυτά διάφορα.Το θέμα είναι ότι το ψάρι ''χάνεται'' όταν τα φώτα του ενυδρείου είναι κλειστά.Το πλακάκι στην πλάτη του ενυδρείου είναι λευκό,και αν βγάλω τελείως το background φοβάμαι ότι θα στρεσάρεται.Τι χρώμα μου προτείνετε να βάλω πίσω για να φαίνεται το ψάρι όταν έχω σβηστά τα φώτα?

http://P2270590_zpsyb3ccmhh.jpg

 

 

Επίσης η άλγη που βλέπετε πάνω στις πέτρες και στην Ανούμπια, οι οποίες έχουν γίνει πράσινες πια,είναι φυσιολογική?Αν όχι τι μπορώ να κάνω? ανάβω το φώς του ενυδρείου 1 ωρίτσα την ημέρα.

 

http://P2270591_zps4i61c3he.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου σουλακι!εγω θα ελεγα να εβαζες ενα μονοχρωμο φοντο.ισως γαλαζιο?τις ωρες πρεπει νο τις αυξησεις σταδιακα στις 8 ωρες,για αυτο εχεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου σουλακι!εγω θα ελεγα να εβαζες ενα μονοχρωμο φοντο.ισως γαλαζιο?τις ωρες πρεπει νο τις αυξησεις σταδιακα στις 8 ωρες,για αυτο εχεις αλγες.

A, και εγώ νόμιζα ότι λόγω της λάμπας γίνονται....μήπως δηλαδή την ανάβω πολύ.Λόγω του ότι η Ανούμπια, θέλει λίγο φωτισμό απ ότι μου είπαν... :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,λιγη αλγη ειναι φυσιολογικη...εγω δεν βλεπω με το ματι κατι ανησυχητικο....

Μονο μια ωρα φωτισμος δεν ειναι λιγο?Εσυ το ενυδρειο ποτε το βλεπεις?Η ανουμπια οντως δεν θελει πολυ φως αλλα να βλεπεις κι εσυ λιγο το ενυδρειο σου....αλλα προσπαθησε οι ωρες που θα βαλεις να ειναι στανταρ με κανα χρονοδιακοπτη αν μπορεις....

Οι πολλες ωρες συνηθως φερνουν αλγες και οχι οι λιγες αρα κατι αλλο φταιει....μηπως η λαμπα?Τι λαμπα εχεις?

Βαλε μονοχρωμο φοντο οπως λεει και η φιλη πιο πανω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει τι λες!

Το ψαρι αν ειναι σε σκοταδι ειναι σε κατασταση εξοικονομησης ενεργειας, αν με καταλαβαινεις! Για να ενεργοποιηθει θελει και λιγο φως!

Η ανουμπια οντως δεν θελει πολυ φως αλλα σε ενταση οχι σε χρονο! Βασικα θελει σκια! Η δικια σου ειναι ακριβως κατω απο την λαμπα γιαυτο και εχει βγαλει οτι εχει βγαλει!

Στο χαλικι, αυτο, το βλεπω σαν αλγη μεν αλλα δεν φαινεται καλα!

Το ενυδρειο εχει καπακι; Αν ναι, βαλε λιγο νερακι παραπανω!

Η καρυδα ειναι περριτη νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,λιγη αλγη ειναι φυσιολογικη...εγω δεν βλεπω με το ματι κατι ανησυχητικο....

Μονο μια ωρα φωτισμος δεν ειναι λιγο?Εσυ το ενυδρειο ποτε το βλεπεις?Η ανουμπια οντως δεν θελει πολυ φως αλλα να βλεπεις κι εσυ λιγο το ενυδρειο σου....αλλα προσπαθησε οι ωρες που θα βαλεις να ειναι στανταρ με κανα χρονοδιακοπτη αν μπορεις....

Οι πολλες ωρες συνηθως φερνουν αλγες και οχι οι λιγες αρα κατι αλλο φταιει....μηπως η λαμπα?Τι λαμπα εχεις?

Βαλε μονοχρωμο φοντο οπως λεει και η φιλη πιο πανω.... :)

Θα δώ αύριο τι λάμπα έχω και θα σου πώ.Βασικά την εργοστασιακή που έχουν τα hailea .Πόσες ώρες προτείνεις να το ανάβω ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει τι λες!

Το ψαρι αν ειναι σε σκοταδι ειναι σε κατασταση εξοικονομησης ενεργειας, αν με καταλαβαινεις! Για να ενεργοποιηθει θελει και λιγο φως!

Η ανουμπια οντως δεν θελει πολυ φως αλλα σε ενταση οχι σε χρονο! Βασικα θελει σκια! Η δικια σου ειναι ακριβως κατω απο την λαμπα γιαυτο και εχει βγαλει οτι εχει βγαλει!

Στο χαλικι, αυτο, το βλεπω σαν αλγη μεν αλλα δεν φαινεται καλα!

Το ενυδρειο εχει καπακι; Αν ναι, βαλε λιγο νερακι παραπανω!

Η καρυδα ειναι περριτη νομιζω!

To ξέρω, η ποιότητα της φωτό είναι λίγο χάλια.Εχει καπάκι το ενυδρείο, θα δοκιμάσω να βάλω παραπάνω νεράκι.Βασικά δεν ξέρω αν η άλγη που έχω είναι αυτή που αποκτούν τα ενυδρεία , μετά από 1 χρόνο λειτουργίας.

Και να του βγάλω την φωλίτσα του ? :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Με 4-5 ωρες δεν νομιζω να εχεις θεμα αλλα κοιταξε την λαμπα και κοιταξε και ποσα κελβιν ειναι αν λεει....αυτο μας ενδιαφερει πιο πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε αυριο να βγαλεις καμια λιγο πιο καθαρη φωτο την αλγη με αναμμενο το φως του ενυδρειου και χωρις φλας.... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι αλγη αποκτουν τα ενυδρεια μετα απο εναν χρονο;

8 ωριτσες θα ελεγα ειναι καλα αλλα βαλε κανα φυτο επιφανειας, οπως πιστια!

Τα κελβιν σιγουρα πρεπει να τα δεις και να μας πεις!

Δεν θα παθει τιποτα αν του παρεις τη "φωλιτσα" του! :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια του φωτισμού πρέπει να ανέβει σταδιακά και όχι απότομα.

Θα υπάρξει εκρηξη από άλγες.

Σκίασε με κάποιο τρόπο τις ανούμπιες για να δεις τα μελλοντικά φύλλα τους καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

εχω κ γω καρυδα σχεδον δυο χρονια μεσα στο μονομαχοενυδρειο κ δεν μου εχει διμιουργησει κανενα προβλημα,μαλιστα αρεσει στον μονομαχο μπαινοβγαινει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα , ξεκινα οπως σου ειπαν σταδιακη αυξηση του φωτισμου και μετα θα συζητησουμε για το ποσο το βλεπεις το ψαρι και για τις αλγες γιατι αυξανοντας τον φωτισμο και εσυ θα εισαι ικανοποιημενη γιατι θα απολαμβανεις το ενυδρειο σου περισσοτερες ωρες και ο ψαρης πιο ενεργητικος.

Οσο για τις αλγες ασε να οαρει τον δρομο του με πληρη φωτισμο και εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο ρε παιδια να βγαλει την καρυδα?

Δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος!

Τοτε γιατι να την βγαλει ρε Θοδωρα αν της αρεσει?

Μια χαρα φυσικο υλικο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Την γνωμη μου ειπα και απο θεμα γουστου αλλα και απο θεμα χρηστικοτητας!

Αλλα γιατι να μην την βγαλει;

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι να την βγαλει ρε Θοδωρα αν της αρεσει?

Μια χαρα φυσικο υλικο ειναι!

Ναί, ναί, μας αρέσει.... :usd:

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα μου είναι 11w.

Φωτό, ειναι η καλύτερη που μπόρεσα να βγάλω.

Για να μην σας κουράζω, η ερώτηση μου είναι, πως βλέπετε την άλγη ? ( αν είναι πολύ, ή αν είναι φυσιολογική η εξάπλωση της επανω στα φυτά και στο χαλίκι.)

[/url]">http://http://s1167.photobucket.com/user/soulaki1/media/P3010594_zpslw4l6e4u.jpg.html'>P3010594_zpslw4l6e4u.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δείχνει οτι οι άλγες έχουν αρχίσει να παίρνουν το πάνω χέρι στο ενυδρείο σου.

Μετρήσεις νερού υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω και θα σας πώ.Τηρώ πάντως κανονικότατα τις ρουτίνες μου, κάθε εβδομάδα, κανω αλαγή 30 % του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι μετρήσεις είναι οκ.Μόνο με τη σκληρότητα του νερού έχω θέμα.Αλλά δεν την πειράζω πλέον, μιάς και όσες φορές το έκανα, ο μικρός γινότανε φυτίλια. :cigar:

Λέτε να ξεμπλέξω από την άλγη, με μεγαλύτερη φωτοπερίοδο ?

Ετσι μου ρχεται να πετάξω ένα χρυσόψαρο μέσα, να κάνει πάρτυ. :bbq:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μερικα φυτα γρηγορης αναπτυξης μεσα για να παρουν το πανω χερι και να απαλαγεις απο τις αλγες.

Οσον αφορα την καρυδα,αστη μεσα,μια χαρα ειναι αν σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου προτείνεις μερικά ? :usd:

Είχα βάλει κάποια στιγμή στο παρελθόν, ένα που επέπλεε, αλλά μαράθηκε.Σαν άνηθος έμοιαζε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , ένα μικροσόριουμ που έχω, έχει μείνει με τρία φύλλα όλο κι όλο.Φοβάμαι να ρίξω λίπασμα με τόσσες άλγες.Θα τους δώσω κι άλλη τροφη μου φαίνεται.Το έβγαλα και το έβαλα σε ένα άλλο ενυδρείο με έναν καινούργιο μονομάχο, που αγόρασα.

Τί να του ρίξω να πάρει λίγο τα πάνω του ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...