Jump to content

Background Και Άλγη


Soulaki1

Recommended Posts

και δηλαδή τα σαλιγκάρια πόσα λίτρα χρειάζονται? 50?

Σε 25 λιτρα δεν βαζεις σαλιγκαρια και ειδικα apple snail.

Και να τα κανει τι τα σαλιγκαρια?

Και τι σαλιγκαρια να βαλει?

Link to comment
Share on other sites

ε καλά δεν είπα και apple αλλα τα σαλιγκάρια τα μικρά είναι και όμορφα και σου τρώνε και καμία άλγη (δεν ξέρω αν τρώνε αυτή που έχει) και ταιριάζουν με το μονομάχο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, μπορείτε να μου προτείνετε κανένα λίπασμα για το μικροσόριουμ , που έχει μείνει 3 φύλλα όλα κι όλα ? :cigar:

Α, και συχνότητα λίπανσης ? ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την ποσότητα της φυτικής μάζας που έχεις στο ενυδρείο σου, αλλά καλό είναι να χρησιμοποιείς ένα λίπασμα γενικής φύσεως και για το microsorum λίγο κάλιο.

Στο δικό μου ενυδρείο το microsorum έβγαινε από το έξω νερό.

 

post-16058-0-06303300-1426182045_thumb.jpg post-16058-0-96406600-1426182078_thumb.jpg

 

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Το μικροσορουμ θελει καλιο,παρε ενα σκευασμα που γραφει potassium και ξεκινα να ριχνεις καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, άντε να δούμε.....μπάς και το δυναμώσω λίγο.

Ειδα και του φίλου μας, πιό πάνω.....δάσος μιλάμε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και πάλι.... :thumbsu: πήρα, σήμερα μία υγροφιλία......

Βρέ παιδιά μπαστούνια τα βρίσκω με το φύτεμα. :cigar: :cigar: Το χαλίκι είναι πολύ σκληρό, και με το κουτάλι κάπως το χάλασα.Αλλά το φυτό μετά από λίγο ανεβαίνει στην επιφάνεια.Κανά κολπάκι, μπάς και το στερεώσω ?

Αν το έδενα ίσως ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και πάλι.... :thumbsu: πήρα, σήμερα μία υγροφιλία......

Βρέ παιδιά μπαστούνια τα βρίσκω με το φύτεμα. :cigar: :cigar: Το χαλίκι είναι πολύ σκληρό, και με το κουτάλι κάπως το χάλασα.Αλλά το φυτό μετά από λίγο ανεβαίνει στην επιφάνεια.Κανά κολπάκι, μπάς και το στερεώσω ?

Αν το έδενα ίσως ?

 

Kαμιά ιδέα ? :geek:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι κανεις ακριβως με το κουταλι....αλλα πιασε με το χερι σου το φυτο απο την ριζα και βαλτο σιγα σιγα αλλα βαθεια στο χαλικι,ριξε μετα λιγο εξτρα χαλικι γυρω γυρω απο το φυτο σαν βουναλακι ας πουμε να κραταει το βαρος του και αν εχεις και καμια πετρα βαλ'την κι αυτην εκει να κραταει.....εγω με πετρες κραταω τα κλαδεματα μεχρι να ριζωσουν.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι κανεις ακριβως με το κουταλι....αλλα πιασε με το χερι σου το φυτο απο την ριζα και βαλτο σιγα σιγα αλλα βαθεια στο χαλικι,ριξε μετα λιγο εξτρα χαλικι γυρω γυρω απο το φυτο σαν βουναλακι ας πουμε να κραταει το βαρος του και αν εχεις και καμια πετρα βαλ'την κι αυτην εκει να κραταει.....εγω με πετρες κραταω τα κλαδεματα μεχρι να ριζωσουν.... :)

 

Με το κουτάλι, προσπάθησα να ανοίξω τρυπούλες στο χαλίκι, αλλά εχει γίνει ένα.Σαν τσιμέντο ένα πράμα.Θα δοκιμάσω και πετρούλες.....για έξτρα στήριξη. :usd:

Ελπίζω αύριο το πρωί να μην μου επιπλέουν...πάλι.

Ευχαριστώ για το κολπάκι.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Σαν τσιμέντο ; Έχε το νου σου για αναερόβιες περιοχές αν δεν περνάει το νερό από μέσα και μην το ανακατεύεις πολύ ! :)

Link to comment
Share on other sites

οσο για το ανακάτεμα, έχω διαβάσει ότι ανεβάζει αμωνία.Ομως δεν γινότανε να δυτέψω διαφορετικά.Παιδιά το χαλίκι, κοβόταν σε μεγάλα κομάτια με το κουτάλι της σούπας,..... φανταστείτε.Χώρια που έβαλα αρκετή δύναμη.

Γιατί γίνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάει αρκετό νερό ανάμεσα και πέτρωσε. Υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν ανερόβιες περιοχές στις οποίες αναπτύσσονται επιβλαβείς ουσίες αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πάχος που πρέπει να έχει ο βυθός σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό ? :geek:

( Αστο καλό, από το ένα στο άλλο με πάει.Με άλγη ξεκίνησα και τώρα έχω θέμα με τον βυθό :cigar: )

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα πρεπει να αλλαξεις βυθο αν εχει πετρωσει.

Επισης σε τετοιο βυθο,δυσκολα θα σου πιασουν τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι χαλαζιακο χαλικακι με κοκκομετρια 1-2mm.

Απο κατω αν θες,μπορεις να βαλεις και υποστρωμα για τα φυτα.

Βεβαια υπαρχουν και αυτα που ειχα χαλικια εμπλουτισμενα με λιπασμα πχ Fluval.

Link to comment
Share on other sites

Τα πετσοπ το εχουν,νομιζω πχ πως το εχει το pet supermarket.

Αυτο εδω ειναι http://www.caudata.org/forum/attachments/f1173-advanced-newt-salamander-topics/f6-vivaria-enclosures-product-reviews/f8-photos-pictures-enclosures-vivaria-etc/39704d1413202453-20l-neurergus-kaiseri-build-fluval-stratum-xl.jpg

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

 

Να είσαι καλά.Θα το ψάξω.Γιατί στα πέτ, συνήθως κάτι χρωματιστές βλακείες έχω δεί. :lolu: και αν τους ρωτήσεις , σε κοιτούν και σαν τον χάνο.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω, ότι αφού αλάξω το χαλίκι, δεν θα μου ξαναπετρώσει σωστά ?

ή θα πρεπει να το κουνάω λίγο ,ανά διαστήματα, για να μην έχω πάλι τα ίδια ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα χαλικια συνηθως δεν πετρωνουν,οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...