Jump to content

Background Και Άλγη


Soulaki1

Recommended Posts

Αυτα τα χαλικια συνηθως δεν πετρωνουν,οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

 

ok.Ξεκινάω αναζήτηση.... :bigemo_harabe_net-61:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την υγροφιλία, και επειδή την βλέπω να έχει πάρει πολύ τα πάνω της.

Υπάρχει κανά βιντεάκι, να δείχνει τρόπο κλαδέματος ? :geek:

Επίσης πώς καθαρίζω τώρα τα πίσω τζάμια που φύτεψα, χωρίς να ξεριζώσω ?

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και εδω ...μπορει να μην ειναι το ιδιο φυτο αλλα θα παρεις μια ιδεα....

 

Γενικα,κλαδευουμε τις κορυφες οταν το φυτο ψηλωσει πολυ....αν ομως απο τη μεση και κατω το φυτο εχει χαλασει,τοτε το κλαδευουμε στη μεση και το πανω μερος το ξαναφυτευουμε,σαν κλαδεμα δηλαδη....το υπολοιπο ειτε το αφηνεις να ξαναριξει ειτε το ξεριζωνεις και το αφαιρεις....

 

Γιατι να το ξεριζωσεις ρε συ?Δεν χωραει ο μαγνητης να περασει απο πισω του?

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και εδω ...μπορει να μην ειναι το ιδιο φυτο αλλα θα παρεις μια ιδεα....

 

Γενικα,κλαδευουμε τις κορυφες οταν το φυτο ψηλωσει πολυ....αν ομως απο τη μεση και κατω το φυτο εχει χαλασει,τοτε το κλαδευουμε στη μεση και το πανω μερος το ξαναφυτευουμε,σαν κλαδεμα δηλαδη....το υπολοιπο ειτε το αφηνεις να ξαναριξει ειτε το ξεριζωνεις και το αφαιρεις....

 

Γιατι να το ξεριζωσεις ρε συ?Δεν χωραει ο μαγνητης να περασει απο πισω του?

Εβαλα το χέρι, και το καθάρισα με το σφουγγάρι, αλλά φοβάμαι μήπως με το κούνα-κούνα, μου ξεφυτευτούν.......

Link to comment
Share on other sites

Για πιο φυτα μιλαμε ακριβως?

Τελικα αλλαξες βυθο?

 

Για την υγροφιλία λέω.

Τελικά ακόμα βυθό δεν άλαξα, γιατί δεν βρίσκω χαλαζιακό χαλικάκι.Ψάχνω και μέσω ίντερνετ αλλά τίποτα.Θέλω να είναι σκούρο, να μην αγχώνω το ψαράκι μου.

Το φύτεψα στο παλιό που έχω αφού το " ξεπέτρωσα " ( με το κούνα- κούνα έχει γίνει άς πόυμε καλύτερο από πρίν )

Μπορώ να βάλω μήπως άμμο.Και άν ναί ποιά ?

Link to comment
Share on other sites

Για την υγροφιλία λέω.

Τελικά ακόμα βυθό δεν άλαξα, γιατί δεν βρίσκω χαλαζιακό χαλικάκι.Ψάχνω και μέσω ίντερνετ αλλά τίποτα.Θέλω να είναι σκούρο, να μην αγχώνω το ψαράκι μου.

Το φύτεψα στο παλιό που έχω αφού το " ξεπέτρωσα " ( με το κούνα- κούνα έχει γίνει άς πόυμε καλύτερο από πρίν )

Μπορώ να βάλω μήπως άμμο.Και άν ναί ποιά ?

Πολύ καλό το βιντεάκι , και απ ότι είδα έχει πληροφορίες για  πολλά φυτά εκεί.

Μπράβο σας.Πολύ καλή δουλειά. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αμμο μπορεις να βαλεις αλλα ειναι ή ασπρη ή μπεζ.....οχι ομως πανω απο το χαλικι που εχεις γιατι ειναι πιο ψιλη και θα παει απο κατω....

Link to comment
Share on other sites

Αμμο μπορεις να βαλεις αλλα ειναι ή ασπρη ή μπεζ.....οχι ομως πανω απο το χαλικι που εχεις γιατι ειναι πιο ψιλη και θα παει απο κατω....

 

Δεν ζητάω κάποια  "συγκεκριμένη  " ? σωστά ?  :usd:

Εννοείτε, το υπάρχον χαλίκι παει για σούτ.

Το όλο ξέστήσιμο , σκέφτομαι :cigar:

Και φυτεύω κανονικά εννοείτε. :jig:

 

Link to comment
Share on other sites

Αμμο μπορεις να βαλεις αλλα ειναι ή ασπρη ή μπεζ.....οχι ομως πανω απο το χαλικι που εχεις γιατι ειναι πιο ψιλη και θα παει απο κατω....

 

Και ξαναφυτεύω κανονικά ? την υγροφιλία ?

 

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακη αμμο,μη ασβεστολιθικη,και ξαναφυτευεις κανονικα! :)

Εδω σε βολευει να πας? http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php

Εχω ακουστα ομως οτι η μαυρη αμμος που εχει την εχουν παρει παιδια και τελικα ειναι ασβεστολιθικη....οποτε αν πας εκει ζητας ασπρη ή μπεζ.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι θα πρεπει να το βαλεις σε ενα δοχειο-καραντινα με νερο του ενυδρειου και το φιλτρο σου και τον θερμοστατη και κρατα και οσο νερο του ενυδρειου μπορεις για να το ξαναριξεις μετα παλι......

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακη αμμο,μη ασβεστολιθικη,και ξαναφυτευεις κανονικα! :)

Εδω σε βολευει να πας? http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php

Εχω ακουστα ομως οτι η μαυρη αμμος που εχει την εχουν παρει παιδια και τελικα ειναι ασβεστολιθικη....οποτε αν πας εκει ζητας ασπρη ή μπεζ.....

ναί, δεν είναι πολύ μακριά.....θα το δώ. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι θα πρεπει να το βαλεις σε ενα δοχειο-καραντινα με νερο του ενυδρειου και το φιλτρο σου και τον θερμοστατη και κρατα και οσο νερο του ενυδρειου μπορεις για να το ξαναριξεις μετα παλι......

 

Αντε να τον πιάσω τον μάγκα ......θα χουμε γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...