Jump to content

55 Λίτρα Lowtech


Tzane

Recommended Posts

Για το ενυδρειο τα ειπαμε.....πανεμορφο!!!

Να χαιρεσαι τα καινουρια ψαρακια!

 

:thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

 

Ευχαριστω! :thumbsu:

Οπα σορυ με μπέρδεψε η σκιά που κάνε σητν φωτο νομομιζα οτι ήτανε το 2040, μιας και εχεις το 2041 βαλε το στην μέση για να μοιράζεται η ροή αριστερά και δεξια του ενυδρείου η στη πλαϊνή μεριά.

 

Πηγα και εκοψα τζαμι για καπακι και εκανα στην ακρη την εγκοπη για το φιλτρο,γι'αυτο ειναι εκει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! :thumbsu:

 

Πηγα και εκοψα τζαμι για καπακι και εκανα στην ακρη την εγκοπη για το φιλτρο,γι'αυτο ειναι εκει.

 

 

Ωράιο είναι Tzane, μπράβο.

Μήπως μπορείς να βάλεις μερικές φωτό απο το τζαμι- κάπακι που έκοψες και πώς το στερεώνεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωράιο είναι Tzane, μπράβο.

Μήπως μπορείς να βάλεις μερικές φωτό απο το τζαμι- κάπακι που έκοψες και πώς το στερεώνεις;

 

Ευχαριστω,

Το καπακι δεν εχει κατι ιδιαιτερο,πηρα τις διαστασεις του ενυδρειου,το εκοψα οπου επρεπε για το φιλτρο και εκανα μια τρυπα για να ριχνω την τροφη.

Στερεωνεται στο πανω μερος των τζαμιων,χωρις πιαστρακια κλπ,απλα ακουμπαει.

 

20150402_152952_zpsakfam9dz.jpg

 

20150402_152907_zpscnxks6qw.jpg

 

20150402_152919_zpsqafgct8a.jpg

 

20150331_171450_zpsw3bqe0ve.jpg

 

20150402_153016_zpsepnfdskx.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το έκανες!

Σε ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφο! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Θα μπορούσες πιστευω αντί για riccia η οποία δεν "ριζώνει" στο ξύλο να βάλεις spiky moss στις άκρο ύλες από τα ξύλα που γίνεται πανέμορφη. Η ludwigia perennis στη γωνία εχει πολύ ωραια ανάπτυξη μπραβο σου! Χρησιμοποιεις κάποιο υπόστρωμα ή υγρά λιπάσματα, επειδη η ludwigia ειναι μεσαίων απαιτήσεων..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφο! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Θα μπορούσες πιστευω αντί για riccia η οποία δεν "ριζώνει" στο ξύλο να βάλεις spiky moss στις άκρο ύλες από τα ξύλα που γίνεται πανέμορφη. Η ludwigia perennis στη γωνία εχει πολύ ωραια ανάπτυξη μπραβο σου! Χρησιμοποιεις κάποιο υπόστρωμα ή υγρά λιπάσματα, επειδη η ludwigia ειναι μεσαίων απαιτήσεων..

 

Ευχαριστω,

Ωραια η spiky,μπορει να αντικαταστησω την java moss που εχω μπροστα,γιατι παλευει με την αλγη.Το γωνιακο  φυτο ειναι Alternanthera reineckii ή τουλαχιστον με αυτη την ονομασια το αγορασα :P και αυτο μεσαιων απαιτησεων.

Υποστρωμα δεν εχει και λιπασματα μεχρι στιγμης καθολου(υπαρχουν ολα σχεδον της seachem).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο συνολο!

Μια ερωτηση και εγω για το καπακι επειδη με ενδιαφρρει.Δεν σταζουν νερα γυρω γυρω?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο συνολο!

Μια ερωτηση και εγω για το καπακι επειδη με ενδιαφρρει.Δεν σταζουν νερα γυρω γυρω?

 

Οχι καθολου,πιανει νερο απο την εξατμιση οπως φαινεται λιγο στην 1η φωτο αλλα στις ακρες των τζαμιων δεν πλησιαζει καθολου για να σταζει απ'εξω.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το τζαμι ειναι οτι επειδη πιανει υδρατμους θα πιανει και αλατα και θα σου κοβει φως.Θα πρεπει να το καθαριζεις πολυ συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το τζαμι ειναι οτι επειδη πιανει υδρατμους θα πιανει και αλατα και θα σου κοβει φως.Θα πρεπει να το καθαριζεις πολυ συχνα.

 

Θελει μια φορα τη μερα.

Εγω το καθαριζω πριν αναψουν τα φωτα,μεσα σε 8 ωρες φωτοπεριοδο που εχω δεν προλαβαινει να πιασει υδρατμους ετσι ωστε να κοψει φως.

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που σιγα σιγα θα ανεβαινουν οι θερμοκασιες θα εχεις καποια θεματα. Σκεψου οτι θα χρειαστεις ανεμηστηρακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στο εχω λει ξανα οτι μου αρεσει το ενυδρειο σου. Αλλα νομιζω οτι στην θεση που εβαλες το φιλτρο ισως αριστερα οπως το ηλεπουμε απο μπροστα να εχεις θεμα κυκλοφοριας. Για μενα η καλητερη θεση ειναι στο κεντρο της πλατης.

Link to comment
Share on other sites

To καπακι γιατι το έβαλες?

Ασε το ενυδρειο ανοιχτο , δεν υπαρχει κανενας λογος για καπακι... :)

Εκτος αν εχεις περιεργα ψαρια να πηδανε απο έξω.

 

Και βαλε το φιλτρακι στην μεση της πλατης ή στην αριστερη -δεξια μεριά.

 

Οπως ειπαν τα παιδια και παραπάνω, θα εχεις προβλημα με τα αλατα, το καλοκαιρι που θα μπει ο ανεμιστηρας?

 

Τα δικα μου ολα τα ενυδρεια ειναι ανοιχτα, ευκολα στην συντηρηση.

Link to comment
Share on other sites

+1 Για τα ανοιχτα ενυδρεια και την ευκολια συντηρησης αλλα μεγαλο προβλημμα ειναι η εξατμηση του νερου..

Link to comment
Share on other sites

+1 Για τα ανοιχτα ενυδρεια και την ευκολια συντηρησης αλλα μεγαλο προβλημμα ειναι η εξατμηση του νερου..

 

Λιγο παραπάνω νερακι ρε συ χρειαζονται.... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τα ανοιχτα ενυδρεια και για ευκολια και στο οτι φαινονται πιο ομορφα,για ανοιχτο ξεκινησε αλλωστε,αλλα ηδη τις 2 πρωτες μερες 3 εκαναν βουτια απέξω και απότι διαβασα το συνηθιζουν :S

Με το καπακι που εκοψα προς το παρων δεν μπορει να μπει αλλου το φιλτρο,μπορει να φτιαξω αλλο.

Tο ανεμιστηρακι ισως το ακουμπισ ω πανω στο τζαμι,φιλτρο(αν μπει μικρο με βασουλα) ή αν μπει ανεμιστηρακι απο pc να τρυπισω το τζαμι.Δεν το εχω κοιταξει ακομα.

@nicpappa οταν λες προβλημα με αλατα τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Mπορειτε να αναγνωρισετε τι ειδος αλγης ειναι αυτο?Νομιζω ξεκινησε απο την moss απότι φαινεται εμφανιζετε στο χαλικι και στις πετρες..Το μειωνω αρκετα με σιφοναρισμα.Επισης παρατηρησα οτι με το excel σαν να φευγει,αλλα ισως καιει και την moss.

Προκειται για κυανοβακτηριο?Στον βυθο δεν εχει καλη κυκλοφορια και πιανει αρκετο μεσα σε 4-5 μερες.

 

20150409_215717_zpsjbny0bcy.jpg

 

20150409_215707_zpsf6wuugcw.jpg

 

20150409_215729_zps2w8kok2m.jpg

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν γλίτσα στην υφή ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν γλίτσα στην υφή ;

 

Ναι,κυανο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ισως οντως εαν βαλεις το φιλτρο κεντρικα να βελτιωσεις την ροη εσωτερικα αλλα αυτες οι glo σε χαμηλα ενυδρεια χμμμ...δεν βοηθανε. Δοκιμασε να παρεις απο ενα ηλεκτρολογικο καταστημα με 3, 4 ευρω μια απλη 24αρα στα 6400κ μπορει να δεις σε μερικες μερες να φευγει η bga.

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά μετρας?

Το excel δεν κανει δουλεια και θα σου καψει την μοςς

Οξυζενε μπορει να ριχνεις , με κλειστο το φιλτρο τοπικα στα προβληματικα σημεια , και μετα να κανεις αλλαγη.

Ποση ωρα εχεις τον φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Κυανο ειναι,διαβασε το σχετικο αρθρο για να δεις πως θα το αντιμετωπισεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ισως οντως εαν βαλεις το φιλτρο κεντρικα να βελτιωσεις την ροη εσωτερικα αλλα αυτες οι glo σε χαμηλα ενυδρεια χμμμ...δεν βοηθανε. Δοκιμασε να παρεις απο ενα ηλεκτρολογικο καταστημα με 3, 4 ευρω μια απλη 24αρα στα 6400κ μπορει να δεις σε μερικες μερες να φευγει η bga.

Θα το δοκιμασω και το φιλτρο πιο κεντρικα ή πιο πιθανο στο πλαινο τζαμι.Παιζει ρολο και η ροη στην επιφανεια για το κυανο?

Η λαμπα ειναι h life glo 24 watt 6.700 kelvin.Δεν νομιζω να εχω διαφορα αν αλλαξω λαμπα,ασε που βλεπω καλη αναπτυξη με αυτην.

Νιτρικά μετρας?

Το excel δεν κανει δουλεια και θα σου καψει την μοςς

Οξυζενε μπορει να ριχνεις , με κλειστο το φιλτρο τοπικα στα προβληματικα σημεια , και μετα να κανεις αλλαγη.

Ποση ωρα εχεις τον φωτισμο?

 

Test για νιτρικα δυστηχως γιοκ,δεν ξερω ποσα εχω.

24 watt για 8 ωρες εχω το φωτισμο.

Λεω να ξεκινησω με καθημερινες αλλαγες και σιφοναρισμα και βλεποντας.

Παιζει ρολο και η ροη στην επιφανεια για το κυανο?

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο η σωστη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο και μια χαλαρη αναταραξη της επιφανειας για την σωστη οξυγονωση του νερου. Την λαμπα μην την υποτιμας. Και με μια 6400κ θα εχεις πολυ καλη αναπυξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...