Jump to content

55 Λίτρα Lowtech


Tzane

Recommended Posts

Update και ερωτησεις:

 

Χθες μπηκε μπουκαλα co2 (λειτουργει ολο το 24ωρο)την εχω ρυθμισει προς το παρον στις 60φ/λ μεχρι να παρω ενα drop checker να δω τι γινετε.

Προστεθηκανε staurogyne repens,alternathera mini kai ludwigia sp.red.Φυτευτηκαν χθες γιαυτο και το τσαλακωμα,ισιωνουν σιγα σιγα.

Επεσε πολυ κουρεμα στην alternathera πισω γιατι ειχε αρκετη αλγη(βασικα μονο τα κοτσανια αφησα :P )

Η saggitaria θα φυγει απο εκει στη επομενη αλλαγη.

Θελω να προσθεσω lobelia mini ενδιαμεσα απο τις πετρες μπροστα και αν πανε ολα καλα θα ξαναδοκιμασω το μοντε καρλο.

 

 

Ερωτησεις:

1)Το ενυδρειο τωρα τρεχει με μια λαμπα 24w 6700κ,να προσθεσω και την αλλη στα 4.500κ ή θα ειναι πολυ μιας και τα καθαρα λιτρα ειναι γυρω στα 40-45 και ο φωτισμος θα παει στα 48w?

2)Απο λιπασματα υπαρχουν:γενικο,καλιο,σιδηρος της seachem και νιτρικα fyton nitro απο την ocean life.

Λειπουν μονο traces και φωσφορικα.

Να παω σε σκονες για αυτα τα δυο ή θα γινουν κουλουβαχατα μιας και θα ειναι μισα σκονες και μισα εμποριου?

3)Το staurogyne το αφηνω να πιασει λιγο και μετα του ριχνω κουρεμα για να του δωσω σχημα?

 

20160224_150927_zpspkwgquhj.jpg

 

IMG_20160224_155813_zpslrksd6xn.jpg

Έγινε επεξεργασία - Tzane
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι μπορεις να βαλεις και αυτη τη λαμπα που λες,τωρα που θα αυξηθει η φυτομαζα και εχεις και μπουκαλα,καλο θα κανεις με τον παραπανω φωτισμο.

2)Μπορεις να παιξεις με σκονες,το θεμα ειναι οτι δυσκολα θα βρεις ιχνοστοιχεια στην Ελλαδα νομιζω.

3)Ναι,το αφηνεις να πιασει και σιγα σιγα κλαδευεις για να δωσεις σχημα,θελει υπομονη στο κλαδεμα ομως για να παρει σχημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι μπορεις να βαλεις και αυτη τη λαμπα που λες,τωρα που θα αυξηθει η φυτομαζα και εχεις και μπουκαλα,καλο θα κανεις με τον παραπανω φωτισμο.

2)Μπορεις να παιξεις με σκονες,το θεμα ειναι οτι δυσκολα θα βρεις ιχνοστοιχεια στην Ελλαδα νομιζω.

3)Ναι,το αφηνεις να πιασει και σιγα σιγα κλαδευεις για να δωσεις σχημα,θελει υπομονη στο κλαδεμα ομως για να παρει σχημα.

 

Καταλαβα,οποτε παμε για το trace τουλαχιστον.

Το staurogyne το κοβω σε οποιο σημειο θελω αργοτερα και το μεταφυτευω ή θελει συγκεκριμενο σημειο?

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σημερα 3 γαριδες amano.

Κατα την προσαρμογη ειδα αυτο:

 

Επεσα σε γαριδες commando ή το συνηθιζουν?

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το κανουν αυτο, αν δεν εχεις καπακι εχε το νου σου.

Εγω προσωπικα ειχα χασει κανα 2 ετσι,τις εβρισκα εξω τουμπα.

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθιζουν...κι εγω εχω βρει γαριδα αμανο στην αλλη ακρη του δωματιου....

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθιζουν...κι εγω εχω βρει γαριδα αμανο στην αλλη ακρη του δωματιου....

 

Νομιζω το κανουν αυτο, αν δεν εχεις καπακι εχε το νου σου.

Εγω προσωπικα ειχα χασει κανα 2 ετσι,τις εβρισκα εξω τουμπα.

 

Εβαλα παλι το καπακι αλλα εχει μια τρυπαρα να στην γωνια για το φιλτρο.

Δεν νομιζω να τις εμποδισει αμα θελουν να φουνταρουν..

Τις ειδα να βγαινουν προς τα πανω με τρομερη ευκολια,αραζανε κανα λεπτακι και μετα παλι μεσα.

Αυτα μας ελειπαν τωρα :P

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Το συνηθιζουν...κι εγω εχω βρει γαριδα αμανο στην αλλη ακρη του δωματιου....

 

Κι εγώ καμιά φορά βρίσκω κανένα σαλιγκάρι στο σαλόνι μου...

Οι amano δε φεύγουν ακόμα, όταν όμως καταργήσω το καπάκι στο μέλλον θα έχω θέμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο φωτογραφιες μετα απο μικρη αναδιαταξη καποιων φυτων και με το νεο αποκτημα :)

Ακομα παλευω λιγο με την bba αλλα δειχνει να υποχωρει σιγα σιγα μετα την προσθηκη co2

 

PHOTO_20160301_203609_zpszmkfn6ud.jpg

 

IMG_20160229_175214_zpsbpeyw1iw.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι όμορφο , μπράβο σου για την προσπάθεια.

 

Βάλε γρήγορα την λάμπα που αναφέρεις γιατί η αλτερνανθέρα εύκολα παίρνει την κάτω βόλτα. Πριν αυξήσω φωτισμό έχασα 1 δυστυχώς λόγω του ότι δεν της έφτανε ο φωτισμός.

 

Και αφού θα έχεις και φωτισμό, έχεις και co2 , ρίχνεις απότι βλέπω και σκευάσματα γιατί δεν βάζεις και ένα γκαζονάκι να το απογειώσεις;;; :icon_dance:  :icon_dance:  

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λιγες φωτογραφιες μιας και καθησα και ασχοληθηκα με το ενυδρειο σημερα.

Συνεχιζω με μια λαμπα μιας και εχω καλη αναπτυξη,να τρεχει και πιο σιγα το ενυδρειο και να αποφυγω καινουργιες αλγες.

Το κοκκινο χανει λιγο στα φυτα,ισως αυξησω σιγα σιγα τον σιδηρο γιατι ριχνω ελαχιστο.

Προστεθηκαν καποια φυτα και ειπα να ξαναδοκιμασω monte carlo.Με 1 εκατοστο χαλικι που εχει η δεξια μερια ηταν αδυνατο να το πιασω καλα,οποτε το αφησα και περιμενω να ριζωσει.

Το co2 το εχω φτασει στις 95φ/λ,δεν δειχνουν να ενοχλουνται οι γαριδες

 

PHOTO_20160307_191639_zpsmtoobzh9.jpg

 

PHOTO_20160307_192117_zpssqglnohl.jpg

 

PHOTO_20160307_203003_zps5q8nbuki.jpg

 

4ec8a556-37b9-451d-8d58-cc9b3666ffee_zps

 

20160307_194213.png_zpslcljkyg3.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραια παει!

Πιστευω οτι το μοντε καρλο θα σου απλωσει μια χαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παει!

Πιστευω οτι το μοντε καρλο θα σου απλωσει μια χαρα. :)

Ευχαριστω.

Ελπιζω να ριζωσει σιγα σιγα και να μην την βρω στην επιφανεια!

Μια χαρα παει, βλεπω την ludwigia super red να αλλαζει χρωμα?

Ναι τα καινουργια φυλλα και καποια που ειναι σε πιο σκιερο μερος δεν εχουν το εντονο κοκκινο οπως μου τα εδωσες.

Αν και οταν ειναι μικρα φαινονται κατακοκκινα,οταν μεγαλωνουν λιγο το χανουν σιγα σιγα.Πιστευω δεν το καλυπτει ο φωτισμος μου για να κρατηθει το χρωμα που ειχαν.

Σε αντιθεση με την alternanthera που ακομα τουλαχιστον δεν δειχνει να χανει το χρωμα της.

Link to comment
Share on other sites

Μολισ ριζωσει θα εισαι πιο υσηχος!!

Σιγουρα μολις απλωσει και η μοντε καρλο θα δειξει το ενυδρειο

και το κρεμαστο φιλτρο καλυτερα που το εβαλες ετσι

Link to comment
Share on other sites

Μολισ ριζωσει θα εισαι πιο υσηχος!!

Σιγουρα μολις απλωσει και η μοντε καρλο θα δειξει το ενυδρειο

και το κρεμαστο φιλτρο καλυτερα που το εβαλες ετσι

Δειχνει να προχωραει καλα το μοντε καρλο μεχρι στιγμης.

Το φιλτρο ναι καμια σχεση η κυκλοφορια με πριν,πολυ καλυτερα σε αυτη τη μερια.

 

Ακομα εχεις λιγη τριχωειδης εεε?

Τριχωειδη δεν εχω.

Bba και ισως λιγη κλαδοφορα πανω στο μεγαλο το ξυλο.Ολες δειχνουν οτι υποχωρουνε σιγα σιγα,μονο στο χαλικι με ταλαιπωρει λιγο!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μικρο update με καποιες φωτο

 

Απο αναπτυξη καλα παμε,το μοντε καρλο δειχνει να απλωνει σιγα σιγα.

Οι αλγες καλα κρατουν ΒΒΑ και GSA.

H green spot δειχνει να εξαπλωνετε γρηγορα και τη περιοριζω οσο μπορω,μετα την βλακεια που εκανα και την εξυσα χωρις να την σιφωναρω με αποτελεσμα να παει να κατσει σε καποια φυτα.

Φωσφορικα δεν θελω να ριξω ακομα γιατι φοβαμαι την bba και δεν εχω και τεστ να δω που βρισκομαι.Ελπιζω να εξασθενισει μονη της σιγα σιγα.

Τα λιπασματα τα εχω κοψει εντελως εδω και 2 βδομαδες μονο λιγο καλιο γιατι παρατηρησα λιγο κιτρινισμα σε καποια σημεια στο γρασιδι.

 

f6d23d65-0394-41c7-bc9c-2aae00842226_zps

 

a558017b-88dc-4aca-a309-4d30823a0dc3_zps

 

4459fad2-8abf-4beb-8f46-84c6ff0f1532_zps

 

IMG_20160407_203559_zpshygqa1vg.jpg

 

15beaf65-942d-4ae9-8841-bd97fec594d4_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο έχει γίνει.

Η stayrogyne repens έπιασε green spot.  Το κάνω και εγώ αυτό μe την green spot όταν τη ξύνω να φύγει από το τζάμι.  Δεν ήξερα ότι θα πρέπει να σιφονάρω ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ταυτόχρονο σιφονάρισμα ισχύει για όλες τις άλγες; Πχ green beard. Γιατί και εγώ δεν σιφονάρω όταν την βγάζω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο έχει γίνει.

Η stayrogyne repens έπιασε green spot.  Το κάνω και εγώ αυτό μe την green spot όταν τη ξύνω να φύγει από το τζάμι.  Δεν ήξερα ότι θα πρέπει να σιφονάρω ταυτόχρονα.

Ευχαριστω,

Ναι το stayrogyne επιασε αρκετη αλλα το λυπαμαι να του κοψω τα φυλλα ακομα.Δεν δειχνει να εξαπλωνετε.Ελπιζω να κανει τον κυκλο της και να φυγει σιγα σιγα.

 

Μήπως το ταυτόχρονο σιφονάρισμα ισχύει για όλες τις άλγες; Πχ green beard. Γιατί και εγώ δεν σιφονάρω όταν την βγάζω.

 

Σιγουρα εφοσον ξεριζωνεις μια "τουφα" απο αλγη,ολο και κατι θα φυγει στο ενυδρειο να πηγαινει βολτα,οποτε καλυτερο θα ηταν να το σιφωναρεις ταυτοχρονα ωστε να μην παει και κατσει αλλου!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λιγες φωτο απο την σημερινη αλλαγη νερου μαζι με λιγο κλαδεμα και καποιες ερωτησεις.

 

8f598a17-c32b-4a41-8015-3dc22faad0b8_zps

 

eccd69c1-de43-4c1e-b72a-1a22f28a5c42_zps

 

20160506_154819_zpsvktqlbzf.jpg

 

 

 

Παρελαβα πριν λιγες μερες τον stc1000 και σιγα σιγα λεω να ξεκινησω τη συνδεση του.

Τι υλικα θα χρειαστω για την συνδεσμολογια του?

Το ενυδρειο ειναι μεικτα 55 λιτρα.Θερμοκρασια δωματιου αρκετα υψηλη το καλοκαιρι(χωρις ψυξη θερμοκρασια ενυδρειου περιπου 30C).

Να παω σε 2 ανεμηστηρακια 80mm?Εχετε να προτεινετε καποιο αθορυβο?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτό απλά επίτρεψε μου να κάνω ένα σχόλιο.

 

Το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο και αξιοζήλευτο. Θα άξιζε να βάλεις και άλλη μορφή ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...