Jump to content

55 Λίτρα Lowtech


Tzane

Recommended Posts

Αν μπορεις δοκιμασε να βαλεις περιπου 30 ποντους ποιο ψηλα την λαμπα σου για καμια εβδομαδα και παρατηρησε το κυανο αν υποχωρει σταδιακα. Δεν ειναι τυχαιο οτι εχει την ταση να αναπτυχθει κατω ακριβω1 απο την λαμπα σου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις δοκιμασε να βαλεις περιπου 30 ποντους ποιο ψηλα την λαμπα σου για καμια εβδομαδα και παρατηρησε το κυανο αν υποχωρει σταδιακα. Δεν ειναι τυχαιο οτι εχει την ταση να αναπτυχθει κατω ακριβω1 απο την λαμπα σου.

Γινετε να ανεβει πιο ψηλα το φωτιστικο.

Δεν αναπτυσσεται πανω στα φυτα(εκτος απο moss) αλλα στο χαλικι και σε καποιες πετρες.Τα υπολοιπα φυτα μεχρι στιγμης αθικτα.

.

Παιζει ρολο η σωστη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο και μια χαλαρη αναταραξη της επιφανειας για την σωστη οξυγονωση του νερου. Την λαμπα μην την υποτιμας. Και με μια 6400κ θα εχεις πολυ καλη αναπυξη.

Σιγουρα η κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο παιζει σημαντικο ρολο,αλλα με το κρεμαστο φιλτρακι καλη κυκλοφορια στον βυθο δεν εχω..Οταν ειχα το εσωτερικο  πιστευω ειχε καλυτερη κυκλοφορια(στο βυθο).

Αυτο που θα κανω ειναι να μετακινησω το φιλτρο οπως ειπαμε στο κεντρο του ενυδρειου(που δεν πιστευω οτι θα αλλαξει την κυκλοφορια στον βυθο,στην επιφανεια σιγουρα) και καθημερινες μικρες αλλαγες νερου για να το περιορισω οσο γινεται τωρα που εχει λιγο.

Σε επομενο σταδιο θα δω και την λαμπα.Πιστευεις τα 300 κελβιν διαφορα παιζουν τοσο ρολο για να παμε σε αλλαγη?

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο απο την στιγμη που ειναι με ντιζες υπαρχει και η δυνατοτητα επιλογης υψους. Αν και στη θεση σου θα αλλαζα την λαμπα με 3€. Διευκρινησε το υποστρωμα σου τη τυπου ειναι και ποσο καιρο το εχεις. Επισης διακρυνω βιοφιλμ στην επιφανεια του νερου πραγμα το οποιο εχεις πολλα θρεπτικα πιθανοτατα λογο φρεσκου εμπλουτισμενου υποστρωματος.

Link to comment
Share on other sites

Απλο χαλικι μαυρο εχω,δεν ειναι υποστρωμα ειδικο για φυτα.Βιοφιλμ εχω(εχεις ματι :P ),θα μετακινησω το φιλτρο στη μεση για καλυτερη ροη και ειναι απο την τροφη που ριχνω,την αφηνω στην επιφανεια για να την τρωνε ολη καθως αμα την βαλω μεσα στο νερο με τσιμπιδα πεφτουν αρκετα κομματακια στο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζεις με supervit η πια; ρουτινες λιπανσης; το χαλικακι ειναι καινουργιο; Σορυ για τις τοσες ερωτησεις αλλα προσπαθω να καταλαβω μερικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σορυ,εγω ευχαριστω που  βοηθας μπας και βγαλουμε ακρη.

Χαλικι καινουργιο απο μαγαζι με ενυδρειακα.Απο τροφες δινω:Attisons Betta Food,sera bloodworms,nutrafin max,Jbl novo guppy και spirulina+ sera fishtamin μια φορα την εβδομαδα

Λιπανση καθολου μονο λιγο excel τοπικα σε κατι αλγες.

Το κυανο μαλλον μου ηρθε απο το μπολιασμα απο το μονομαχοενυδρειο που εχω καθως και αυτο ειχε περασει.Εκει δν με ενοχλησε ιδιαιτερα γιατι δεν ειχε φυτα και καλη ηταν λιγη πρασιναδα :S

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Oποια λαμπα και να βαλεις απο 4000- 8000 kelvin τα φυτα σου θα αναπτυσονται μια χαρα, και αν βαλεις και co2 τοτε θα δεις την διαφορα .:)

Θα δεις διαφορα οταν θα βάλεις το φιλτρακι στην μεση.

Δεν νομιζω να φταιει τοσο η ροη στο ενυδρειο οσο  ο φωτισμος και τα νιτρικα.

Ταιζεις πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Oποια λαμπα και να βαλεις απο 4000- 8000 kelvin τα φυτα σου θα αναπτυσονται μια χαρα, και αν βαλεις και co2 τοτε θα δεις την διαφορα . :)

Θα δεις διαφορα οταν θα βάλεις το φιλτρακι στην μεση.

Δεν νομιζω να φταιει τοσο η ροη στο ενυδρειο οσο  ο φωτισμος και τα νιτρικα.

Ταιζεις πολυ?

 

Με το co2 σιγουρα,αλλα γιαυτο στηθηκε μονο με ευκολα φυτα για να το αποφυγω.Αλλα θα ισορροπισει σιγουρα τα πραγματα.

Ταιζω 2 φορες την μερα οχι πολυ και με τον τροπο να τα ριχνω την επιφανεια και να τρωνε δεν μενει καθολου τροφη ωστε να πεφτει στο βυθο.Πριν που την εβαζα με τσιμπιδα μεσα επεφτε και στο βυθο.

Για τον φωτισμο συμφωνεις και εσυ για αλλαγη λαμπας?

Link to comment
Share on other sites

Πλουσιο μενου :) απορω τη πρωτοβαζεις. Κοψε λιγο απο ολη αυτη την τροφη και ταιζε ανα δυο ημερες ενα αοο το καθε ενα. Με λιγο χαρτι κουζινας μπορεις να το απλωσεις στην επιφανεια και να αποροφηση τα πολλα λιπη και κανε και μια αλλαγη νερου.

Οσο για τα κρεμαστα δεν εχω πειρα αλλα φανταζομαι το πως κατουρανε και προσωπικα θεωρω πως δεν βοηθανε και τοσο στην καλη κυκλοφορια αν και πολλα παιδια εχουν βρεθει καλα.

Αν βαλεις παλι το εσωτερικο σου θα βοηθησει αρκετα αυτη την στιγμη εχοντας μια καλη ροη και αναταραξη στην επιφανεια για μια καλη οξυγονωση. Οσο για την λαμπα πιστεψεμε με αυτες τις συνθηκες το κυανο βασιλευει και οι δυνατες μπλε κορυφες της λαμπας την βοηθα πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Πλουσιο μενου :) απορω τη πρωτοβαζεις. Κοψε λιγο απο ολη αυτη την τροφη και ταιζε ανα δυο ημερες ενα αοο το καθε ενα. Με λιγο χαρτι κουζινας μπορεις να το απλωσεις στην επιφανεια και να αποροφηση τα πολλα λιπη και κανε και μια αλλαγη νερου.

Οσο για τα κρεμαστα δεν εχω πειρα αλλα φανταζομαι το πως κατουρανε και προσωπικα θεωρω πως δεν βοηθανε και τοσο στην καλη κυκλοφορια αν και πολλα παιδια εχουν βρεθει καλα.

Αν βαλεις παλι το εσωτερικο σου θα βοηθησει αρκετα αυτη την στιγμη εχοντας μια καλη ροη και αναταραξη στην επιφανεια για μια καλη οξυγονωση. Οσο για την λαμπα πιστεψεμε με αυτες τις συνθηκες το κυανο βασιλευει και οι δυνατες μπλε κορυφες της λαμπας την βοηθα πολυ .

 

Δοκιμασα και εβαλα μονο την κεφαλη απο το εσωτερικο το φιλτρο να δουλευει σαν κυκλοφορητης αλλα γινοτανε πλυντηριο καθως δεν υπηρχε καδος και υλικα να το στουμπωνει λιγο.Λεω να βαλω ενυδρειακο βαμβακι στην εξοδο του καπως μπας και μειωσω λιγο την ροη του και να το βαλω και αυτο μεσα.

Το τελευταιο που εγραψες δεν σε καταλαβα(με το κοκκινο)

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες εκπεμπουν ενα χρωματικο φασμα ολων των χρωματων αναλογα την θερμοκρασια των κελβιν και την τεχνολογια καθε λαμπας. Γενικος για να μην σε μπερδευω το μπλε φασμα βοηθα στην φωτοσυνθεση σε καποια συγκεκριμενη συχνοτητα και εχει την δυνατοτητα να εισχωρει ποιο βαθια στο νερο του ενυδρειου μας αλλα αναλογα αν ειναι υπερβολικη μπορει να μας δημιουργησει ανεπυθημιτες παρενεργιες ειδικα αν το ενυδρειο ειναι χαμηλο με αρκετα θρεπτικα και χωρις διοξειδιο. Οπως και να εχει σαν πρωτη προσεγγιση στο ενυδρειο σου θα εβαζα το κρεμαστο κεντρικα και την λαμπα ποιο ψηλα. Αν αυτο δεν ειναι αρκετο τοτε θα αλλαζα την λαμπα με μια απο 6000 εως 6400κ και αν και αυτο δεν λυση το προβλημα τοτε θα εβαζα παλι μονο το εσωτερικο κομπλε με τα υλικα του χωρις το κρεμαστο με σπρει μπαρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κυανο δυστηχως φενεται να μην φευγει με καθημερινες αλλαγες κτλ και μου φαινεται οτι εξαπλωνετε πιο γρηγορα απο πριν.

Αυριο θα παρω ερυθρομικινη να ριξω,θα ακολουθησω τον παρακατω τροπο:

 

ΗΜΕΡΑ 1η
Προσθέτουμε 2,5mg/Lt ερυθρομυκίνης. Μπορείτε είτε να την διαλύσετε σε λίγο νερό ενυδρείου είτε να την ρίξετε σαν σκόνη μέσα. Αν έχετε σκίμμερ κλείστε το. Η λειτουργία του μπορεί να ελαττώσει την δράση του αντιβιοτικού.

ΗΜΕΡΑ 2η

Προσθέστε επιπέλον 2,5mg/Lt ερυθρομυκίνη.

ΗΜΕΡΑ 3η
Τα αποτελέσματα πρέπει να είναι ήδη ορατά. Κομμάτια νεκρών κυανοβακτηρίων θα επιπλέουν στο νερό. Ανοίξτε το σκίμμερ και προσθέστε ένα μηχανικό φίλτρο ακόμη για να τα απομακρύνετε. Προσπαθήστε να καθαρίσετε το νερό όσο πιο πολύ μπορείτε για να αποφύγετε την εμφάνιση αμμωνίας

ΗΜΕΡΑ 4η
Το ενυδρείο έχει σχεδόν καθαρίσει. Απομακρύνετε όσο πιο πολύ μπορείτε να κατάλοιπα. Κάντε μία αλλαγή νερού 50%.
Προσθέστε 2,5mg/Lt ερυθρομυκίνη.

ΗΜΕΡΑ 5η – 7η
Καθαρίστε τα φίλτρα μία φορά την ημέρα τουλάχιστον. Ελέγχετε για αμμωνία και νιτρικά. Μόνο αν έχετε υψηλές μετρήσεις να κάνετε αλλαγή νερού.

ΗΜΕΡΑ 8η
Αλλαγή νερού 30%.
Προσθέστε 1mg/Lt ερυθρομυκίνη.

 

 

Ας υποθεσουμε οτι εχω 40 λιτρα καθαρα αρα 2.5*40=100mg η μια δοση.

Επειδη δεν εχω ζυγαρια ακριβειας,σκεφτηκα να παρω 500mg ερυθρομικινη σκονη,να την διαλυσω σε 5ml νερο και να ριχνω 1ml(100mg) καθε φορα.Ισχυει αυτος ο τροπος?

Την επομενη δοση να την αποθηκευω στο ψυγειο?Παιζει να χαλασει?

Επισης επειδη το φιλτρο ειναι κρεμαστο(και λεει κλειστε το σκιμερ αν υπαρχει),θα πρεπει να το αλλαξω?

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Tzane το σκιμμερ δεν εχει καμια σχεση με το κρεμαστο φιλτρο. Τη δοση προτειμησε να την φτιαχνεις επιτοπου αλλα το θεμα ειναι οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα εχεις παλι τα ιδια εαν δεν εντοπισεις το προβλημα. Δοκιμασες οντως τα παραπανω που σου εγραψα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Tzane το σκιμμερ δεν εχει καμια σχεση με το κρεμαστο φιλτρο. Τη δοση προτειμησε να την φτιαχνεις επιτοπου αλλα το θεμα ειναι οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα εχεις παλι τα ιδια εαν δεν εντοπισεις το προβλημα. Δοκιμασες οντως τα παραπανω που σου εγραψα;

 

Μετακινησα το φιλτρο,σηκωσα λιγο το φωτιστικο και καθημερινες αλλαγες νερου.Αυριο λεω να κοιταξω και για λαμπα.Ελεγα να βαλω ερυθρομικινη για να φυγει και να δοκιμασω ταυτοχρονα και την αλλη λαμπα.

Την παραπανω μεθοδο την εγραψα γιατι δεν γινετε να την φτιαχνω επιτοπου καθως δεν εχω ζυγαρια ακριβειας για να μετραω mg.Ενω αν το φτιαξω ολο το μειγμα σε ml με μια συριγγα θα μπορω να την βαζω με ακριβεια.Δεν ξερω αμα ειναι σωστο σκεπτικο αλλα θεωρητικα γινετε(αν δεν χαλαει το μειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη δεν ξερουμε αν αυτη η μεθοδος μπορει να επιρεαζει το σκευασμα με τις μερες για αυτο και δεν στο συμβουλευω. Το οτι σου πρωτεινω καποιες εναλλακτικες με τον φωτισμο και την κυκλοφορια δεν πειραματιζομε μαζι σου αλλα εχω συμβουλεψει αρκετο κοσμο με αισιο τελος. Αν το καλοσκεφτεις ολα αρχισαν μολις αλλαξες το φιλτρο. Βεβαια αυτο δεν ειναι σιγουρα το μονο προβλημα μια που μπορει οριακα να υπηρχαν καποιες ισοροποιες. Μην τσιγκουνευτεις την λαμπα και στην θεση σου αυτη την στιγμη θα επαιρνα μια 6000κ για ποιο αμεσα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα μικρο update απο το ενυδρειο,
μετα απο λιγο κουρεμα και καποιες προσθηκες φυτων.Η java moss εφυγε και μπηκε στη θεση της christmas moss και εβαλα να δοκιμασω το monte carlo να δω πως θα παει χωρις λιπασματα-διοξειδιο.

Αλγες υπαρχουν καθως δεν εχει co2 κτλ,αν και εχουν υποχωρησει αισθητα..

Τα κοκκινα φυτακια τα πανε καλα αν και δεν το περιμενα.

Το ενυδρειο λογικα ειναι ετοιμο να φιλοξενησει γαριδες που θελω,αλλα περιμενω λιγο ακομα να στρωσει..

 

IMG_20150609_210314_zpsvwgmzrmg.jpg

 

IMG_20150609_210210_zps0kek6f0w.jpg

 

IMG_20150609_210147_zpss02fnkbd.jpg

 

IMG_20150609_210003_zpsrsnb1nnq.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο! Κρατα μας ενημερους για την πορεια του...... :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα!!!!

 

Μηπως να σκεφτείς να μεταφέρεις τα πάντα (φίλτρα, θερμαντήρες κλπ) στην αριστερή γωνία και να τα "κρύψεις"?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εχει γινει!

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω,το monte carlo χωρις co2 δυσκολο να παει.

Και απο οτι ξερω θελει και ψιλοχαμηλη θερμοκρασια,οπωτε τωρα το καλοκαιρι ισως εχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο εγινε!Μπραβο!

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω θα τα εβαζα ολα στην αλλη πλευρα για να κρυβουν τον εξοπλισμο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω! ;)

Το φιλτρο δυστηχως δεν μπαινει απο αριστερα γιατι το μπαστουνι της εισοδου του νερου πεφτει ακριβως πανω στο ξυλο που φαινεται ορθιο.

Τον θερμοστατη ισως χωρεσω στη γωνια τερμα αριστερα,αλλα το σκεφτομαι για ενα ψηλο φυτακι ακομα εκει!

 

Το Monte carlo θα δειξει,δοκιμαστικα μπηκε ετσι κ αλλιως.Νομιζω οτι ισως εχει αρχισει να απλωνει ελαχιστα(2 εβδομαδες το εχω) αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω! ;)

Το φιλτρο δυστηχως δεν μπαινει απο αριστερα γιατι το μπαστουνι της εισοδου του νερου πεφτει ακριβως πανω στο ξυλο που φαινεται ορθιο.

Τον θερμοστατη ισως χωρεσω στη γωνια τερμα αριστερα,αλλα το σκεφτομαι για ενα ψηλο φυτακι ακομα εκει!

Το Monte carlo θα δειξει,δοκιμαστικα μπηκε ετσι κ αλλιως.Νομιζω οτι ισως εχει αρχισει να απλωνει ελαχιστα(2 εβδομαδες το εχω) αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου :P

Αφου μεσα σε δυο βδομαδες δεν εχει χαλασει ακομη ειναι καλο σημαδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχεις σκεφτεί να αγοράσεις ένα μικρό

εξωτερικό φίλτρο

ώστε να μην φαίνεται το φίλτρο

γιατί πραγματικά το ενυδρείο είναι πολύ ωραίο

και το φίλτρο χαλάει λίγο την όλη εικόνα

Link to comment
Share on other sites

έχεις σκεφτεί να αγοράσεις ένα μικρό

εξωτερικό φίλτρο

ώστε να μην φαίνεται το φίλτρο

γιατί πραγματικά το ενυδρείο είναι πολύ ωραίο

και το φίλτρο χαλάει λίγο την όλη εικόνα

 

Ευχαριστω!

Μεχρι στιγμης δεν το εχω σκεφτει,δεν με ενοχλει ιδιαιτερα στο ματι και μιας και ειμαι ευχαριστημενος με το κρεμαστο,λεω να μην μπω σε τσαμπα εξοδα μονο για το ματι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...