Jump to content

Διατροφη-Βιταμινες Για Ick


Recommended Posts

Πολλοι διαβαζω πως εχουν αντιμετωπισει επιτυχως το ick στα ενυδρεια τους μονο με πλουσια διατροφη και βιταμινες, προιοντα απο διαφορες εταιριες, τροπο με τον οποιο απεφυγαν τα τοσα περι καραντινας, υποαλατοτητας, χαλκου κτλ.
Θα ηθελα να ζητησω να αναφερθουν ακριβως αυτα τα προιοντα αφου πολλοι θα ηθελαν να προσπαθησουν με τετοιους τροπους αρχικα να αντιμετωπισουν την ασθενεια, αφου πολλες φορες οφειλεται σε απλο στρες, καθως και την συχνοτητα χρησης αυτων σε κρουσματα εξαρσης της ασθενειας και σε περιπτωσεις προληψης της.

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες και προϊόντα πολλα το 80% για μένα αν θα το περασει το ψαρι εχει να κανει με το ποσο αντοχές εχει και αν στο ενυδρειο υπαρχει έξαρση και σε αλλα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες και προϊόντα πολλα το 80% για μένα αν θα το περασει το ψαρι εχει να κανει με το ποσο αντοχές εχει και αν στο ενυδρειο υπαρχει έξαρση και σε αλλα.

+1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο, ποια προιοντα εχεις χρησιμοποιησει?

Τα χρησιμοποιεις μονιμα ή μολις εμφανιστει το ick?

Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω με το λυκοργο ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ψαρια το περνανε!!αυτο το πρωτοζωο ειναι σαν ιοσΗ(καταραμενο) σωστη διατροφη ηρεμια αποφυγη στρεςς και πανω απο ολα ο ασθενης αλλο ο αχιλλεας αλλο το κλουν!!

παρατηρω πως τα ψαρια που τρωνε του σκασμου και πικιλες τροφες διαφορες ειναι και σε ενυδρειο με οσο γινετε λιγοτερο στρεςς το ξεπερασαν αμεσα..οσο για το χαλκο.. μπορει να σκοτωνη το ικ αλλα,υπαρχη κυνδυνος μεγαλος για αναπανορθοτες ζημιες στο ψαρι μας.Ο χλωριουχος χαλκος κ σε δοσολογια 0.5 εαν θυμαμε καλα ειναι αρκετα απαλος..ο θεικος μεν χαλκος στα ελιωσε ολα.. για αυτο κοιταμε οσο μα οσο το δυνατον ψαρια καλα να επιλεγουμε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο να σκαμε στα μαγαζια με μεγενθυτικο φακο να ψαχνουμε τα ψαρια με τις ωρες..

Ενας συντομος ελεγχος ειναι αρκετος και σαφως εχουμε και καποια εμπιστοσυνη στον ανθρωπο που θα μας τα πουλησει.

Ποσες φορες πηραμε ενα ψαρι αψογο και μεσα σε μια μερα εβγαλε τα σημαδια απο στρες απο αλλο ψαρι ή ενδεχομενος την κςκη προσαρμογη?

Αυτο το ick μπορουμε να πουμε οτι δεν ειναι "επιθετικο" και θα φυγει με την διατροφη και τις σωστες συνθηκες ή να ασπαστουμε την αποψη οτι απο την στιγμη που εχουμε ick, τρεχουμε ???

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μας πριν μπουν στο ενυδρείο μας πρέπει να περνάνε 10-15 μέρες απομόνωση !

Σε αυτό τον καιρό θα τα παρατηρούμε και θα τα ταΐζουμε ώστε να δυναμώσουμε το ανοσοποιητικό τους!

Το ψάρι δεν μας διασφαλίζει μια πρόχειρη μάτια στο πετσοπαδικο!

Ούτε ο ίδιος ο μαγαζάτορας μπορεί να μην έχει ιδέα για την ασθένεια!

Αν το ψάρι μας αρρωστήσει δεν πανηκοβαλομαστε! Στήνουμε άμεσα καραντίνα και ξεκινάμε άμεσα θεραπεία !

Δεν υπάρχει επιθετικό η αμυντικό ικ!

Είναι παράσιτο που θα επιτεθεί σε αδύναμους οργανισμούς η σε ευεσθιτα ψάρια ( βλ tang που δεν έχουν λέπια )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μας πριν μπουν στο ενυδρείο μας πρέπει να περνάνε 10-15 μέρες απομόνωση !

Σε αυτό τον καιρό θα τα παρατηρούμε και θα τα ταΐζουμε ώστε να δυναμώσουμε το ανοσοποιητικό τους!

Το ψάρι δεν μας διασφαλίζει μια πρόχειρη μάτια στο πετσοπαδικο!

Ούτε ο ίδιος ο μαγαζάτορας μπορεί να μην έχει ιδέα για την ασθένεια!

Αν το ψάρι μας αρρωστήσει δεν πανηκοβαλομαστε! Στήνουμε άμεσα καραντίνα και ξεκινάμε άμεσα θεραπεία !

Δεν υπάρχει επιθετικό η αμυντικό ικ!

Είναι παράσιτο που θα επιτεθεί σε αδύναμους οργανισμούς η σε ευεσθιτα ψάρια ( βλ tang που δεν έχουν λέπια )

Εσυ λοιπον λες κατευθειαν καταντινα ετσι?

Θεωρεις πως η διατροφη-βιταμινες ειναι χασιμο χρονου?

Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο, ποια προιοντα εχεις χρησιμοποιησει?

Τα χρησιμοποιεις μονιμα ή μολις εμφανιστει το ick?

Σχεδόν ολα τα εχω δοκιμάσει μα κανένα δεν εκανε σχεδόν τίποτα! οσο και να έτρωγε το ψαρι!, ολα εχουν να κάνουν με το ψαρι το ενυδρειο μας και αν τα ψαρια που είχαμε μέσα εχουν περασει το παράσιτο η αν τα έχουμε ενα μεγάλο χρονικό διάστημα μέσα στο ενυδρειο και ειναι καθαρά. μεγάλος παράγοντας κατα την δικη μου εμπειρία ειναι και το ενυδρειο οσο ποιο ώριμο τόσο πολλες πιθανότητες επιτυχίας.

Επισης αν και δε το κάνω η καραντίνα ειναι οτι καλύτερο! Με η χωρις χαλκό.

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτο που εφαρμόζω εγω ειναι ποικιλία τροφών σε φύλο άλγης και flakes ποικιλία κατεψυγμένης και μια φορά στις δέκα μερες μουλιασμα την τροφή με βιταμίνη τις brightwell

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτο που εφαρμόζω εγω ειναι ποικιλία τροφών σε φύλο άλγης και flakes ποικιλία κατεψυγμένης και μια φορά στις δέκα μερες μουλιασμα την τροφή με βιταμίνη τις brightwell

Το Vitamarin C εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ λοιπον λες κατευθειαν καταντινα ετσι?

Θεωρεις πως η διατροφη-βιταμινες ειναι χασιμο χρονου?

Δεν ξέρω αν έχεις πρόβλημα με κάποιο ψάρι η κάνουμε φιλοσοφική συζήτηση;;;

Η διατροφή είναι τεράστιος παράγοντας να κρατήσει τα ψάρια μας υγειής !

Αν όμως έχεις το παράσιτο τότε παίζεις με την τύχη σου αν θα προσβάλει και ένα δεύτερο η τρίτο και μετά θα πολλαπλασιαστεί με γεωμετρική άνοδο!

Τότε ίσως είναι αργά φίλε pit !

Αν και πάλι το θέμα τύχης παίζει μεγάλο ρόλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με ενα yellow eye tank.

Την μια μερα ειναι γεματο ick, την αλλη μερα δεν υπαρχει τιποτα, και ξανα απο την αρχη την επομενη.

Το ψαρι ηταν διαπιστωμενα αψογο κατα την αγορα, κατι θα εγινε στην μεταφορα ή στην εισαγωγη του στο ενυδρειο το οποιο ειναι ομολογουμενως πολυ φρεσκο.

Η συζητηση ειναι για το κατα ποσο παλευεται κατι τετοιο με διατροφη, συνθηκες κτλ ή κατα ποσο ειναι μεγαλο ρισκο για τα υπολοιπα ψαρια και πρεπει να παει καραντινα..

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι κοιτα να μην βάζεις χέρι μέσα για να ειναι ήρεμο μην κανεις άλλη προσθήκη για 40 μερες περίπου τάιζε κανονικα και να το παρακολουθείς το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο άσχετα αν εβαλες πολυ βραχο απο το παλιο!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι κοιτα να μην βάζεις χέρι μέσα για να ειναι ήρεμο μην κανεις άλλη προσθήκη για 40 μερες περίπου τάιζε κανονικα και να το παρακολουθείς το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο άσχετα αν εβαλες πολυ βραχο απο το παλιο!

Εγω νομιζω πως στρεσαριστικε απο τα αλλα ψαρια, αν και "παλια" στο ενυδρειο μονο μερικες μερες.

Την πρωτη μερα φαντασου ακομα και η σαλιαρα το κυνηγουσε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...πολλα καταστηματα δουλευουν σε χαμηλες αλατοτης πραμα το οποιο ουσιαστικα δεν εχουν ικ (κατι σαν υποαλατοτητα) για αυτο το περνουμε μετα και τα (ξερνα ολα σε εμας) εμπιστοσυνη στο καταστημα!!!και εγω εχω ικ αυτη τη στιγμη τι κανω??καλο φαει ηρεμια φροντιδα και το σταυρο μου.. καλημερα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Πετρο για το προβλημα που εχεις, πιστευω να λυθει χωρις κανενα μελλοντικό προβλημα :) !

Αν και τα εχουμε ξαναπεί, να ξεκαθαρίσουμε κατι. Ενα ψαρι για να εισαι σίγουρος οτι δεν κουβαλάει κατι πανω του, θελεις περιπου 35-40 ημερες παρακολούθηση. Ενα καταστημα δεν μπορει να το κανει αυτο, γιατι μετα το ζωντανο θα Πουλιέται διπλή εως τριπλή τιμη και κανεις δεν θα το περνει!

Απο εκει και περα, το οποιο καταστημα αυτο που μπορει να κανει ειναι προσοχη στην αρχη που έρχεται η εισαγωγη και συνηθως μια προληπτική θεραπεια. Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακάτω.

Εισαι τυχερός (στην ατυχία σου παντα) αν εχεις μονο ich γιατι αυτο σε σχεση με το amylodynium η velvet που ειναι ο θανατος ο ιδιος, ειναι βολτα στο πάρκο.

Για να καταλαβεις να σου πω πως δουλευει το ich για παραδειγμα οπως αναφερετε σε ολα τα βιβλία για τα ενυδρεια υφαλου η ιχθυοπαθολογιας.

-Το παράσιτο του ich μπορει να μεινει στο ψαρι μεχρι να κανει το κυκλο του και να πεσει απο το ψαρι παλι, μεχρι 7 ημερες. Ποιο σύνηθες σημείο που αρχιζει το προβλημα ειναι τα βράγχια για αυτο και δεν μας φαινετε στα αρχικά σταδια.

-Οταν το παράσιτο πεφτει απο το ψαρι σε μορφη κύστης, κανενα φάρμακο δεν μπορει να του κανει κατι. Οταν ανοιγει αυτη η κύστη το φάρμακο μπορει να ενεργήσει. Αυτο μπορει να ειναι απο 3 εως μάξιμουμ 28 ημερες (28 σε εξαιρετικα σπάνιες περιπτώσεις, συνηθως ειναι καπου στις 22-22 μάξιμουμ)

-Το παράσιτο αν επωαστεί και δεν βρει ξενιστή, πεθαίνει σε 24 ωρες.

Αυτα ισχύουν σε θερμοκρασιες 24-28 βαθμούς, τροπικές συνθήκες.

Αυτες ειναι οι ημερομηνίες για το ich και βαση εδω θα εχεις το νου σου, ολες οι αλλες ημερομηνίες ειναι ράδιο αρβύλα.

Κοινός, αν ενα ψαρι εχει αγοραστεί σημερα, 7 ημερες να ειμαστε σίγουροι οτι εχει πεσει το παράσιτο απο πανω του, 28 ημερες να ειμαστε σίγουροι οτι θα εχει σκάσει οποια κύστη υπαρχει και 24 ωρες ακομα για να δουμε αν θα εχουμε συμπτώματα. Για απόλυτη σιγουριά λοιπον θελεις 7+28+1=36 ημερες για να εισαι σίγουρος οτι πια εισαι καθαρός.

Τωρα πια ξερεις, οτι καραντίνα χρειάζεται οπως και να εχει, οπως και να παρεις το ψαρι απο καποιο καταστημα. Γιατι αν το ich ειναι στα βράγχια δεν μπορει κανεις να το δει, και αφου κανει το κυκλο του ξαφνικα γεμίζει, αυτο,ειναι απολυτα φυσιολογικό, οσο και να απορείς. Απο ενα παράσιτο που θα πεσει απο το ψαρι, βγαινουν μεχρι 200...

Αυτο γινεται για λογους επιβίωσης στη φυση οπου με την απεραντοσύνη της θάλασσας πρεπει να βρει τροπο το παράσιτο να επιβιώσει.. Στο ενυδρειο ειναι το προβλημα που ειναι μια. αφύσικη κατασταση για τα ζωντανα μας, οποτε πρεπει να ειμαστε πολυ προσεχτικοί να μην μπει καποιο παράσιτο. Οσο ειναι ευκολο φυσικα. Πιστευω να σε βοηθησα να κατάλαβες πως δουλευει το παράσιτο, καλη συνεχεια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλος -Τι κανεις γιαννη?

Γιαννης -Κουκια σπερνω

Φιλος -και η μαρια?

Γιαννης -Και μαυρα και ασπρα

Συναντηθηκαν δυο υποβρυχια σταματανε,βγαινουν δυο τυποι και λεει ο πρωτος...ποσα?....Πεντε,απανταει ο δευτερος......Τι πεντε? ξαναρωταει ο πρωτος...τι ποσα?,ξαναρωτα ο πρωτος...

Αφου θα απαντησουμε σε κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που ενδιαφερει τον πετρο στο συγκεκριμενο θεμα θα κανω κ εγω το γιαννη η' το υποβρυχιο.

Πετρακο μου εαν ακολουθησεις τα παραπανω σου ΕΓΓΥΩΜΑΙ πως και μετα τις 7+28+1=36 ημερες,που αναφερονται παραπανω δεν θα εισαι σιγουρος πως θα εισαι καθαρος.

Μαλλον θα συνεχισεις να χανεις ψαρακια(σε περιπτωση εξαρσης η' που τα ψαρακια σου ειναι εξασθενημενα και με αδυναμο ανοσσοποιητικο) αλλα απο την αλλη θα συνεχισεις να χαιρεσαι ενα πανεμορφο παρασιτο :jig: :jig:

Αυτο γιατι το διαστημα να "σκασουν" οι κυστες ειναι 72 μερες και οχι 28.........

Και το παρασιτο πεθανει αν δεν βρει ξενιστη σε σχεδον 48 ωρες και οχι σε 24.Αυτο ειναι πολυ σημαντικο ειδικα στα παιδια που θελουν να δοκιμασουν τη μεθοδο μεταφορας ενυδρειων για την αντιμετωπιση του συγκεκριμενου παρασιτου.Καλο ειναι να βλεπουμε και ημερομηνιες εκδοσης των πηγων που χρησιμοποιουμε προκειμενου να ειμαστε ενημερωμενοι.Το πρωτο αποτελεσμα που εμφανιζεται σε μια google αναζητηση,δεν ειναι παντα και το πιο σωστο.

Αρα με απλα μαθηματικα(απο ολοκληρωματα θυμαμαι πολυ λιγα :usd: ) και παιρνοντας παντα τη χειροτερη περιπτωση/πιθανοτητες εχουμε 7+2+72=81 δηλαδη σχεδον 12 εβδομαδες η' αλλιως 3 μηνες :thumbsu:

Μετα τους δυο μηνες ομως υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες και κατω απο τις καταλληλες συνθηκες,να ειμαστε απαλλαγμενοι.Σε αλλους χομπυστες εχει συμεβει αυτο...δυστυχως σε εμενα το γκαντεμη δεν ηταν αρκετο,δυο φορες που το δοκιμασα(7 και 9 εβδομαδες) :wacko:

Θα ελεγα λοιπον οτι οπως χαρακτηριστηκαν καποιες αποψεις ραδιο αρβυλα.....το νουμερο 28 για να καθαρισει το κυριως ενυδρειο απο το παρασιτο,ειναι και αυτο ραδιο αρβυλα.

Θα πρεπει σε τετοια θεματα τα οποια μπορει να κοστισουν χρηματα σε αλλους χομπυστες αλλα και ζωες αθωων ψαριων,να ειμαστε πολυ προσεκτικοι.

Ειχα πει πως δεν θα εκφερω ξανα αντιθετη αποψη σε αλλες συγκεκριμενης προελευσης αλλαα στο συγκεκριμενο θεμα μπορει να κοστισει χρηματα και ζωουλες.Ζητω συγνωμη για την αντιθετη θεση και απο εδω και περα εχω πατησει το κουμπακι του ignore,οποτε και δεν θα ξανασυμβει. :jig:

Τωρα γενικα για το τι μπορει να γινει οσον αφορα στο παρασιτο αυτο θα ανεβει συντομα καποιο υλικο,που θ'αφορα συγκεκριμενα στο χαλκο :jig:

Τωρα βγαινω απο τη θεση του γιαννη .

Πετρακο δυστυχως δεν θα βρεις κατι που θα ταισεις τα ψαρακια ειτε σαν τροφη ειτε σαν συμπληρωμα και θα βελτιωσει θεαματικα την υγεια και την εικονα του ψαριου.

Και οσες φορες μου ετυχε δεν οφειλοταν φυσικα σε καποια τροφη η' συμπληρωμα,αλλα στο οτι τα ψαρακι ηταν δυνατο και δεν ειχε καταρρευσει το ανοσσοποιητικο του αλλα και η βλεννα που το περιβαλει,δεν ηταν σε τοσο κακη κατασταση..

Κατα την ταπεινη μου εμπειρια απλα ταιζα πολυ αλλα και μεγαλη ποικιλια τροφων..Παλαιοτερα εβαζα σκορδο αλλα τα τελευταια χρονια και μετα απο καποια πραγματα που διαβασα,το σταματησα.

Θα σου αναφερω σε λιγο τι εχω χρησιμοποιησει κατα την ταπεινη μου εμπειρια/αποψη και ισως να με βοηθησε σε ενα βαθμο,μικρο η' μεγαλο.

Θελω να βρω να τα βαλω ολα μαζι(τα εχω ολα στο ντουλαπι..και τα αδεια :bigemo_harabe_net-189: ).Οχι πως ειναι τιποτα μαγικα ζουμια φυσικα,απλα τι εβαλα οπως λεει και το θεμα σου φιλε πετρο :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση:

Θα ηταν στα τελευταια του και αρπαξε την ευκαιρια η carpet..

post-48074-0-44461400-1425566436_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε πετρακο :(

Τωρα τι κανουμε?Δειχνουμε δυναμη και δεν βαζουμε αλλα ψαρακια για λιγο καιρο.Θα σου δειξουν τ'αλλα ψαρακια ποσο.

Στα ελεγε καποιος(οχι εγω) να κανεις υπομονη.

Μη στεναχωριεσαι...

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες τη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα ρε φίλε... κοίτα να κάνεις υπομονή τώρα..

Μιχάλη, τί διάβασεις και έκοψες το σκόρδο??

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και πραγαμτικά διαβάζουμε πολύ ωραίες προσεγγίσεις.

Σύμφωνα λοιπόν με το διαδίκτυο, το παράσιτο δεν το έχουν όλα τα ψάρια. Είναι δε κξάτι που μπορεί να εξαφανιστεί από το σύστημα. Αν όμως έστω και ένα ψάρι νοσήσει από αυτό, τότε σίγουρα υπάρχει στο ενυδρείο μας. Αυτά τουλάχιστον κατάλαβα από την αναζήτησή μου και από το παρακάτω άρθρο :

http://reefsanctuary.com/forum/index.php?threads/marine-ich-myths-and-facts.23132/

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι αν κάποια ψάρια δεν νοσήσουν θα συνεχίσει να υπάρχει το παράσιτο μέχρι να μπουν καινούργια. Δηλαδή η απαλλαγή με fishless για 72 μέρες προυποθέτει ότι δεν υπάρχει κανένα ψάρι μέσα ή και με ψάρια που έχουν ήδη «περάσει» την ασθένεια?

Και τέλος η UV λάμπα πόση προστασία μπορεί να προσφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μου, να μιλήσεις δεν θελεις οπως ειπες, αλλα ολο ξύνεσαι στη γλίτσα λέγοντας παντα οτι την αποφεύγεις... Λέγεται και διπλοπροσωπία αλλα δεν εχει σημασια, για εσνα ολα ειναι φυσιολογικά.

Επειδη δεν σε ειδα να βαζεις καποια...πηγη. Αλλα ζήτησες, ας ανοίξουμε μια συζητηση περί αυτού. Οπως εχω ξαναπεί χαίρομαι να συζητάω περί του χομπι, να συζητάω ομως, οχι να κανω στείρα αντιπαράθεση λεγοντας μισές αλήθειες, οπως το εχεις καταντήσει φανατική συνήθεια.

Κατι που βλεπω πως κανεις με διαφορετικο μέλος συχνά πυκνά παντα ολα αυτα τα χρονια.. Υπαρχουν και άλλοι τρόποι να βγαλεις την ενέργεια σου περα του να προσπαθείς να τσακωθείς με 1822 τρόπους σε ενα φορουμ λεγοντας πολλα αλλα και τιποτα που να μενει στο μυαλο σαν γνωση. Γιατι σε ειδα οτι προκάλεσες, αλλα δεν σε ειδα να ρώτας στο RC για αυτο που ειπες για τη κλίμακα του redfield, που σαν γνωστής επιστήμονας πια τα ξερεις ολα και απορρίπτεις τα αρθρα επιστημών ετσι με ενα. "Δεν ξερουν αυτοί".

Δεν ξερουν οι επιστήμονες αλλα ξερεις εσυ; Ε γραφτό στο RC να δουμε τι ξερεις βρε παιδι μου, γιατι αν οντως ξερεις τοσα πολλα, να σταματήσω να διαβάζω αρθρα, μελετες κτλ για να παρακολουθώ μονο εσενα. Κριμα να χαλάω τοσο χρονο διαβάζοντας, και ας ασχοληθώ να προσπαθώ να τη μπω στον άλλον με μισές αλήθειες που μπερδεύουν το κοσμο που δεν ξερει πολλα ευκολα.

Κατα τη δικη μου γνωμη, κακώς σε αφήνουν να λες τοσα υπονοούμενα και μπηχτές, ειρωνείες και σαρκασμους. Κακή δουλειά βλεπω απο συντονιστική αποψη δυστηχως, αλλα αν ο μοντ ειναι κολλητός, μας κανει χαρούλες που δεν εχω δει να κανει σε κανέναν άλλον.

Αυτο λέγεται μεροληψία και ειμαι και εγω που έφτιαξα τους κανόνες. Οι κανόνες ειναι για να ισχύουν παντου και για ολους, οχι με εξαίρεση τους φιλους που προκαλούν για καυγά με καθε μέσο τις τελευταιες ημερες.

Συγνώμη Πετρο μου που χάλασα το θεμα σου. Εγω θεώρησα οτι αυτα που σου έγραψα τα βρήκες ωραια και χρήσιμα γιατι έκρινα οτι εκει πήγαινε η συζητηςη. Δεν ειχα χρονο να γράψω παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...