Jump to content

Διατροφη-Βιταμινες Για Ick


Recommended Posts

Η αληθεια ειναι πως τοσο καιρο διαβαζω για το ick και παντα το προσπερναω επιπολαια γιατι ποτε στα λιγα λιτρα που ειχα δεν αντιμετωπισα προβλημα με τα "απλα" ψαρακια μου.

Τωρα στο 500αρι εβγαλα το απωθημενο μου με τα tang αρχιζοντας με το yellow eye ενω οι γνωσεις μου ηταν λιγες και το ενυδρειο ακομα φρεσκο.

Μολις εσκασε το πρωτο στιγμα του ick ξεκινησα να διαβαζω παλια posts πολυ πιο προσεκτικα..

Κολλησα σε πολλες αποψεις και μεθοδους και ειπα θα τα καταφερω κι εγω χωρις καραντινα, αρκει να μαθω τι εκαναν αυτοι που τα καταφεραν πριν απο εμενα.

Ενα μεγαλο λαθος που εκανα: δεν μελετησα την ιδια την φυση του παρασιτου, την αρχη, εξελιξη και καταληξη του, και πηγα κατευθειαν να βρω την λυση στο προβλημα, πανω στο ψαρι δηλαδη.

Για αυτο ακριβως τον λογο βρηκα τα λεγομενα του Μαριου πολυ ενδιαφεροντα μιας και δεν ειχα ιδεα απο ολα αυτα.

Επισης πολυ ενδιαφερουσα και η ενσταση του Μιχαλη και σας ευχαριστω θερμα για της γνωσεις και τις πληροφοριες.

Εγω προσωπικα σαν απλος χομπιστας που να σας πω και την αληθεια, με τοσα που εχω στο μυαλο μου δεν με ενδιαφερει αν το παρασιτο πεθαινει στις 30 στις 60 ή στις 80 μερες, καταλαβα ενα πραγμα απο αυτην την αντιπαραθεση.

Οτι το ick ειναι κατι πραγματικα σοβαρο και οτι θελει προσοχη πρωτον κατα την αγορα, δευτερον κατα την εισαγωγη και προσαρμογη και τριτον σοβαρη αντιμετωπιση μολις εμφανιστει.

Μια λεξη μου ερχεται στο μυαλο.

Καραντινα._

Την σνομπαρα και ελεγα δεν χρειαζομαι.

Τωρα καταλαβα πως απο το ενυδρειο του καταστηματος, ο επομενος προορισμος πρεπει να ειναι το ενυδρειο καραντινας του σπιτιου μας.

Σας ευχαριστω θερμα και παλι ολους.

Εχω ακομα πολλες αποριες τις οποιες συζητησουμε ισως σε αλλο θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Discos παλι στο προσωπικο το γυρνας μολις εκτεθηκες ενυδρειακα?

Δεν ειχα καμια ορεξη να ξυστω στη γλυτσα αλλα αυτο εδω το φορουμ εχει δωσει μεγαλους αγωνες για να ειναι το μεγαλυτερο και πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ φορουμ στην ελλαδα!!!!!!

Και οταν λεγεται μια ανακριβεια οπως η δικη σου και μαλιστα χαρακτηριζοντας τις υπολοιπες ως ραδιο αρβυλα,εχω την υποχρεωση να αναφερω και τη δικη μου αποψη ωστε να μη χασει καποιος περισσοτερα χρηματα η' ψαρακια η' το φορουμ την αξιοπιστια του.Ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι θα μπεις καπου και οι συμβουλες θα ειναι οι καταλληλες.Ειδικα σε θεματα που αφορουν σημαντικα ζητηματα.

Αφου λοιπον προβαλεις το οτι εισαι ιδρυτικο μελλος θα πρεπει να το προασπιζεις αλλα και να συμβαλεις στο να συντηρηθει.

Ειναι αμαρτια απο το θεο εν ετει 2015 σε ολο τον κοσμο να ειναι αποδεκτο το πως για να καθαρισεις απο αυτη την ασθενεια αφηνοντας το ενυδρειο χωρις ψαρια, 100% θελεις σχεδον 3 μηνες και εδω εμεις να λεμε 28 ημερες....

Για τις υπολοιπες προσβολες και μπηχτες σου μπορω να το παω και εγω στο προσωπικο και να σε γλεντησω πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ ασχημα.....πολυ ομως.!!!Επειδη ομως κανω απλα το χομπι μου και δεν γουσταρω δραματα,αυτο ειναι και το τελευταιο μου ποστ σε αυτο εδω το θεμα και μπορεις ελευθερα να κυρητεις και να κανεις μονολογο.

Στο τελευταιο post ασχοληθηκες με τη λειτουργια του φορουμ,με κλιμακες,με αλλα φορουμ,οτι εσυ ξερεις τα πολλα και τα δυσκολα κτλ κτλ..........αλλα ενυδρειακα επι του συγκεκριμενου θεματος ειπες οσα λενε και τα ψαρακια μας.

Τα λνκ εμειναν απ'εξω εσκεμμενα για να βγει ο πραγματικος σου χαρακτηρας.

Θα μπορουσες πολυ απλα να ζητησεις ευγενικα να σου αποδειξω τα λεγομενα/αποψεις μου,αλλα εσυ οταν πληγωθηκε ο ενυδρειακος εγωκεντρισμος σου και εγωισμος,το γυρισες για ακομα μια φορα στο προσωπικο και μαλιστα πολυ ασχημα....

Το βασικοτερο απο τα παρα πολλα λινκ που υπαρχουν....και προσεξε...ειναι μελετες επιστημονων και οχι αρθρα χομπυστων(για το χαρακτηρα μιλαω) σαν κ εσενα η' εταιριων η' περιοδικων που εχουν χομπυστες μεσα να γραφουν.....ελπιζω να καταφερεις τα διαβασεις σωστα

http://www.biomedcentral.com/1471-2164/11/76

2.010

Received: 1 July 2009 Accepted: 29 January 2010 Published: 29 January 2010

Για να μην μπερδεψεις κανενα η' να μπερδευτεις...

"

Background

Cryptocaryon irritans is a parasitic ciliate that causes cryptocaryonosis (white spot disease) in marine fish"

και εδω οι αριθμοι....διαβασε το καλα για να μαθεις κατι παραπανω και οχι για να βρεις μερικες λεξεις να παιξεις....

"The protomonts sink and adhere to the substratum following which they encyst and enter the reproductive stage. These newly formed tomonts undergo a sequence of asymmetric binary fissions to become daughter tomites inside the cyst wall. Between days 3-72, cyst rupture leads to the asynchronous release of differentiated tomites into the environment as theronts. "

Μεταφραση δεν εκανα γιατι δεν θα σε ταισω και στο στομα....μπορεις να πεις και οτι δεν εχω ιδεα απο αγλλικα......μαζι σου :thumbsu:

Εχει δημοσιευτει και αλλου.....

Για συγκεκριμενους λογους που δε σε αφορουν τα υπολοιπα λινκ τα οποια λενε ακριβως το ιδιο πραγμα και τα μισα εχουν βασιστει πανω στην παραπανω ερευνα,δεν θα τα μοιραστω μαζι σου.Νομιζω ομως ενα και το βαικοτερο αρκει.

Τωρα σαλτα και ξυσου(οπως μου ειπες) και δες τον υπεροπτικο ενυδρειακο πυργο που εχεις φτιαξει να γκρεμιζεται....

Το ignore στα post σου ειναι ηδη ενεργοποιημενο οποτε μην περιμενεις απαντηση,στην σιγουρα παλι προσωπικη επιθεση που θα κανεις.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει Μιχάλη. Θα το κοιτάξω αν οντως ισχυει για τις 72 ημερες. Αν οντως ισχυει ειναι το πρωτο πραγμα που κέρδισα απο,την κουβεντα μας. Έμαθα κατι και ειμαι χαρούμενος για αυτο.

Το οτι με κυνηγάς εδω και 2-3 ημερες μόλις γραψω κατι και μου την πέφτεις το εχουν δει ολοι ηδη, τα γραπτά μένουν, οποτε οποίος εχει ορεξη μπορει να μαθει απο πρωτο χερι τι εχει γινει.

Οτι το aquazone ειναι φορουμ και κορυφη το γνωριζω καλυτερα απο εσενα,. Αυτος ηταν ο σκοπος δημιουργίας του. Δεν εχω καμια διαθεση μα σου γραψω οπως και οταν το εκανα το εκανα μονο επειδη μου έστειλες και θεώρησα θεμα σεβασμού να σου απαντήσω. Ειδα οτι δεν απάντησες πίσω οποτε δεν ασχολήθηκα αλλο, φανηκε τι ήθελες.

Σου ευχομαι και εγω καλη συνεχεια, αλλα εν αντιθεση με εσενα, εγω το εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πολυ ενδιαφέρον και έχουν τοποθετηθεί αρκετές αξιόλογες ενυδρειακες απόψεις.Ενυδρειακα μπορεί να υπάρχουν διαφωνίες και αυτο δεν ειναι απαραίτητα κακό μιας και πολλες φορές απο κάποιες διαφορετικές απόψεις βγαίνουν και σωστά συμπεράσματα.Αυτο που δεν μπρορουμε σε καμία περίπτωση να αφήσουμε να γίνετε ειναι το να πηγαίνουν οι απαντήσεις στο προσωπικό και έξω απο τον χαρακτήρα της ενυδρειακης κουβέντας η διαλόγου.

Αυτά μπορεί να λυθούν με προσωπικά μηνύματα μεταξύ τον εκάστοτε εμπλεκομένων στην τυχόν διαφωνία και τόσο εγώ οσο και οι συντονιστές δεν έχουμε καμία διάθεση να το κάνουμε κλέφτες και αστυνομοι ποσό μάλλον τώρα ποια που η ενυδρειακη μας κοινότητα έχει γινει πιο ώριμη και ολοι σας είστε εξαιρετικά άτομα και το κλιμα ειναι άκρος φιλικό...

Σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση και ας συνεχίσουμε στον σκοπό του θέματος και ας μην ξαναπέσει κανένας στην παγίδα να κάνει μια Ενυδρειακα διαφορετική άποψη η μια ενυδρειακη διαφωνία σε προσωπική αντιπαράθεση εκτός του χομπιστικου χαρακτήρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να τοποθετηθω απεναντι στο σκορδο-ick ,το σκορδο ειναι καλο να δυνετε στην τροφη των ψαριων το πολυ για 7 με 10 μερες ,τι προσφερει απεναντι στο ick τιποτα ουσιαστικα ,αυτο που κανει ειναι να αυξανει την ορεξη των ψαριων,σε συνδυασμο οτι ειναι υγιες οργανισμος και γερος ,σε ενα σωστο ωριμο ενυδρειο,με ησυχια ενδεχετε να επανελθει πληρος,και επειδη ειμαι κατα των φαρμακων αυτο εφαρμοζο μεχρι και σημερα.Ενυδρειο με ψαρια που εχει εμφανισει το παρασιτο δεν απαλασετε ΠΟΤΕ,τα ισχυρωτερα τελικα ζωντανα θα μαθουν να ζουν με αυτο,εξου και η τοποθετηση γαριδων γιατρων κ.λ.π.που βοηθουν οσο τιποτε αλλο.Η κατασκευη κα χρηση καραντινας τελικα κρινετε απαραιτητη και οποιος την εχει κανει πολυ σωστα.Επισεις να προσθεσω οτι η χρηση του σκορδου πανω των 10 ημερων λειτουργει καταστροφικη για το ψαρι,του καταστρεφει κυριως το ανοσοποιητικο συστημα με αποτελεσμα ποιο ευαλωτο στο,στα παρασιτα ,μολυνσεις και οχι μονο.Δυστηχως οταν ερχετε σε ενα καταστημα δεν μπορει να μεινει πανω απο 5 με 7 μερες το πολυ,[για πολους λογους],και καταληγει στα ενυδρεια μας,το ψαρι για να εμφανισει το οτιδηποτε χρειαζετε περιπου 21 μερες ,και φυσικα τοτε κολυμπαει σε μας,με τις παραπανω συνεπειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σας πω οτι με προσφατη κουβεντα με βιολογο-ιχθυοπαθολογο , σχετικα με το σκορδο, μου ειπε οτι αυξάνει την κυκλοφορια του αίματος με αποτελεσμα οι πληγήσες περιοχες απο παρασιτο/τραυμα κλπ να εχουν ενα ειδους υπεραιμιας, με αποτελεσμα περισσοτερα κυτταρα του ανοσοποιητικου συστηματος να διέρχονται απο το σημειο εκεινο. Ως αποτελεσμα ειναι η διόρθωση του προβλήματος γρηγορότερα.

Στο ερωτημα γιατι στις ιχθυοκαλλιεργειες δεν το χρησιμοποιουν ακομη δεν μου απαντησε. Πιθανον λογο του οτι χρειάζονται μεγάλες ποσοτητες (υποθετω).

Σχετικα με αυτο που λεει ο Νικνικ οτι πανω απο καποιες μερες κανει κακο δεν το εχω ξανακουσει.

Σε προσωπικη εμπειρία με Blue Tang του έδινα βιταμινες,σκορδο και η κατασταση ηταν στασιμη (δηλαδη με στίγματα στο σωμα). Μολις έκανα χρήση με Herbtana + ανοδο θερμοκρασιας + πτωση αλατοτητας εξαφανίστικε το παράσιτο, και δεν εμφανισθηκε ποτε. Αυτη την στιγμη έχω Anthias. Yellow tang wrasse,gobbys Mandarin και εδω και 1 χρονο δεν εχω δει τιποτα. :) Και μαλιστα θα ελεγα οτι ζουν κατα καποιο τρόπο κάτω απο στρες σε μερικες περιπτωσεις, καθως γινονται διακοπες ρευματος και η αντλια επιστροφης του sump κολαει και μενει το ενυδρειο χωρις θερμοκρασια,σκιμερ,μειωμενη ροη κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειχα φτασει γυρο στους 29-30 αν θυμαμαι καλα. Ανεβαζα 1 βαθμο καθε μερα και κοιταζα τα κοραλια. (εχω ανοιξει και θεμα εδω παλια http://www.aquazone.gr/forums/topic/80245-ick-eae-blue-tang-oeaniaei-ie/page-2 )

Εκει που κατι δεν μου άρεσε στα κοραλια ηταν οταν δοκιμασα να χαμηλωσω την αλατοτητα. Ομως να σημειωσω οτι την εκανα λιγο αποτομα (δεν ειχα υπομονη). Αν την εκανα σταδιακα ισως να μην ειχαν θεμα. Ευτυχως δεν εχασα καποιο κοράλι :)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδή την ειχα 25.5 και ηταν μεγαλη διαφορά για αυτα.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ελαχιστα σκληρά κοραλια ομως. Τα περισσοτερα ηταν LPS και μ****α. Ισως να ειχαν προσαρμωστει απο το καλοκαιρι :P Στο ενυδρειο δεν ειχα συστημα ψυξης οπωτε το καλοκαιρι χτυπαγε 31 χαλαρα. (πλεων εχω ανεμιστηρια)

Για καραντινα ουτε λογος. Δεν χωραει στο σπιτι ουτε 5 λτ ενυδρειο :P . ( Καταραμενη γκαρσονιερα :ranting2: ) Αλλα και χωρο να ειχα.... θα προτιμουσα να εφτιαχνα μεγαλυτερο ενυδρειο απο το να ειχα μια καραντινα και ενα κανονικο, παιρνοντας το ρισκο :umm:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σας πω οτι με προσφατη κουβεντα με βιολογο-ιχθυοπαθολογο , σχετικα με το σκορδο, μου ειπε οτι αυξάνει την κυκλοφορια του αίματος με αποτελεσμα οι πληγήσες περιοχες απο παρασιτο/τραυμα κλπ να εχουν ενα ειδους υπεραιμιας, με αποτελεσμα περισσοτερα κυτταρα του ανοσοποιητικου συστηματος να διέρχονται απο το σημειο εκεινο. Ως αποτελεσμα ειναι η διόρθωση του προβλήματος γρηγορότερα.

Στο ερωτημα γιατι στις ιχθυοκαλλιεργειες δεν το χρησιμοποιουν ακομη δεν μου απαντησε. Πιθανον λογο του οτι χρειάζονται μεγάλες ποσοτητες (υποθετω).

Σχετικα με αυτο που λεει ο Νικνικ οτι πανω απο καποιες μερες κανει κακο δεν το εχω ξανακουσει.

Σε προσωπικη εμπειρία με Blue Tang του έδινα βιταμινες,σκορδο και η κατασταση ηταν στασιμη (δηλαδη με στίγματα στο σωμα). Μολις έκανα χρήση με Herbtana + ανοδο θερμοκρασιας + πτωση αλατοτητας εξαφανίστικε το παράσιτο, και δεν εμφανισθηκε ποτε. Αυτη την στιγμη έχω Anthias. Yellow tang wrasse,gobbys Mandarin και εδω και 1 χρονο δεν εχω δει τιποτα. :) Και μαλιστα θα ελεγα οτι ζουν κατα καποιο τρόπο κάτω απο στρες σε μερικες περιπτωσεις, καθως γινονται διακοπες ρευματος και η αντλια επιστροφης του sump κολαει και μενει το ενυδρειο χωρις θερμοκρασια,σκιμερ,μειωμενη ροη κλπ κλπ.

Ευγένιε έχω μια παρόμοια εμπειρία πριν 2 χρόνια επίσης με blue tang!

Το έλυσα με υποαλατοτητα ! Φυσικά όμως σε καραντίνα ! Στο κεντρικό έβαλα herbtana και αύξησα την θερμοκρασία ! Εδώ και 2 χρόνια είμαι καθαρός!

Η ερώτηση είναι πως την πάλεψαν ασπόνδυλα και Κοραλία με την υποαλατοτητα ;;;;;

Εγώ όταν την κατέβασα την έριξα από 33ppt στο 11ppt !

Τεράστια πτώση και πολλές μέρες !

Link to comment
Share on other sites

To σκορδο κανει πολλα παραπανω απο απλως να ανοιγει την ορεξη. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Και δεν εχει θεμα να δινεται και καθημερινα σε λογικες ποσοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Διονύση ειχα μονο μια Γαριδα cleaner σαν απωλεια αν θυμαμαι καλα, και 1 nassarius. Αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ηταν η υποαλατοτητα. Ταυτοχρονα εριχνα και Herbtana,ανεβαζα θερμοκρασιες, και εριξα και την αλατοτητα. Ισως ο συνδιασμος ολων να τα στρεσαρε αρκετα.

Σημασια παντος εχει το οτι και εσυ και εγω με την ιδια μεθοδο ειδαμε θετικα αποτελεσματα και μάλιστα μετα απο 2 χρονια δεν εχουμε ξανακολησει. Και να πω και το αλλο που κανω και φυσικα δεν συμφωνω..... Οταν αγοραζω νεο ψαρακι η προσαρμογη που του κανω ειναι 10-15 λεπτα το μεγιστο :P (Παλια που ειχα γλυκου νερου ψαρια παιζει να εκανα και περισσοτερη ωρα :usd: )

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ! Συμφωνούμε!

Μόνο μια μικρή διαφορά ....

Η προσαρμογή που κάνω είναι 10-15 .....σε μέρες 😜😜😄😄

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και πραγαμτικά διαβάζουμε πολύ ωραίες προσεγγίσεις.

Σύμφωνα λοιπόν με το διαδίκτυο, το παράσιτο δεν το έχουν όλα τα ψάρια. Είναι δε κξάτι που μπορεί να εξαφανιστεί από το σύστημα. Αν όμως έστω και ένα ψάρι νοσήσει από αυτό, τότε σίγουρα υπάρχει στο ενυδρείο μας. Αυτά τουλάχιστον κατάλαβα από την αναζήτησή μου και από το παρακάτω άρθρο :

http://reefsanctuary.com/forum/index.php?threads/marine-ich-myths-and-facts.23132/

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι αν κάποια ψάρια δεν νοσήσουν θα συνεχίσει να υπάρχει το παράσιτο μέχρι να μπουν καινούργια. Δηλαδή η απαλλαγή με fishless για 72 μέρες προυποθέτει ότι δεν υπάρχει κανένα ψάρι μέσα ή και με ψάρια που έχουν ήδη «περάσει» την ασθένεια?

Και τέλος η UV λάμπα πόση προστασία μπορεί να προσφέρει?

Καλήσπερα φιλε immer

 

Ο ορος fishless περιλαμβανει πως δεν θα υπαρχει ουτε ενα ψαρι στο ενυδρειο.Μονο τοτε θα πεθανει 100% το παρασιτο,εαν δεν βρισκει ξενιστη.

Ακομα και ν'αφησεις το ενυδρειο 100 μερες χωρις καινουργιο ψαρι το παρασιτο θα συνεχισει να υπαρχει μεσα στο ενυδρειο και να κανει τους κυκλους του,εαν εχεις αφησει τα παλια ψαρακια.

 

Οταν μενουν τα ιδια ψαρακια μεσα και δεν μπαινει καποιο καινουργιο ωστε να φερει ενα καινουργιο στελεχος/"σοδεια" του ick τοτε αυτο σιγα σιγα με την παροδο των κυκλων που κανει αποδυναμονεται και δεν ειναι πια σε εξαρση.

Ωστοσο τα παλια ψαρακια ξανα χτιζουν το ανοσσοποιητικο τους και την ασπιδα/βλεννα που τα περιβαλλει και προσβαλονται απο πολυ λιγοτερα παρασιτα μπορωντας ετσι να τ'αντιμετωπισουν.

 

Ειναι λογικο ομως οταν ερθει καποιο ψαρακι που δεν θα εχει περασει καραντινα και θα μεταφερει ενα νεο στελεχος,να το μεταφερει και στο ενυδρειο μας.

Οποτε θα ξαναξεκινησει ο κυκλος απο την αρχη με ενα πιο ανθεκτικο στελεχος το οποιο δεν εχει περασει ολους αυτους τους κυκλους και ειναι πιο ισχυρο.

Μπορει απο την αλλη το νεο ψαρακι να ειναι εξασθενημενο,σε κακη κατασταση(υποσιτισμενο,στρεσαρισμενο λτ΄) αλλα καθαρο και οταν μπει στο ενυδρειο μας το ηδη υπαρχουν παρασιτο να εκμεταλευτει αυτη την αδυναμια και να "κολλησουν" πανω του πολυ περισσοτερα παρασιτα.Οποτε θα βγουν πολυ περισσοτερες κυστες με αποτελεσμα να εχουμε παλι μια εξαρση.

Το καλο σε αυτη τη περιπτσωη ειναι οτι ειναι ηδη αποδυναμομενο το παρασιτο οποτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να την "παλεψουν" και τα παλια ψαρακια αλλα και το καινουργιο.

Εαν ομως το καινουργιο ψαρακι φερει ενα ισχυρο παρασιτο τοτε ξεκιναμε παλι απο την αρχη και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και για τα παλιοτερα ψαρακια παρα το γεγονος οτι ειχαν αποκτησει και ενα ειδος ανοσοιας.

 

Η uv θα βοηθησει αλλα οχι θεαματικα.

Επισης θα πρεπει να ειναι και πολυ ισχυρη,ωστε να ειναι και αποτελεσματικη εστω σε αυτο το μικρο βαθμο.

Μην περιμενεις δηλαδη να τη βαλεις και την επομενη μερα να εχουν καθαρισει ολα τα ψαρακια.Ειδικα σε περιπτωση εξαρσης δεν θα παρατηρησεις καμια απολυτως βελτιωση.

Πολλοι την χρησιμοποιουν ως μεθοδο προληψης αλλα και παλι χωρις να ειναι και παντα η "σωτηρια".

Προσωπικα δεν την χρησιμοποιω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ick όμως δεν ερχεται στα ενυδρεια μας, μονο με την εισαγωγή καποιου νεου ψαριου.

συνηθως η αιτια είναι η κακη ποιοτητα νερου που εχουμε εμεις στα ενυδρεια μας.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το ick όμως δεν ερχεται στα ενυδρεια μας, μονο με την εισαγωγή καποιου νεου ψαριου.

συνηθως η αιτια είναι η κακη ποιοτητα νερου που εχουμε εμεις στα ενυδρεια μας.

 

Φιλε Δαλαι το Ικ ειναι παρασιτο !

 

Αν μπορουσες με εναν μαγικο τροπο να αποστείρωνες το ενυδρειο σου μαζι και τους οργανισμους σου ΔΕΝ θα υπηρχε το ICK στο ενυδρειο σου!

 

Το παράσιτο θα έμπαινε μονο με μια νεα εισαγωγή !

Link to comment
Share on other sites

το ick όμως δεν ερχεται στα ενυδρεια μας, μονο με την εισαγωγή καποιου νεου ψαριου.

συνηθως η αιτια είναι η κακη ποιοτητα νερου που εχουμε εμεις στα ενυδρεια μας.

Ναι γενικα μπορει να ερθει ακομα και με την εισαγωγη καποιου σαλιγκαριου,κοραλι κτλ στα οποια μπορει να ειμαστε αρκετα ατυχοι και να εχει "κατσει" μια κυστη η οποια θα ανοιξει στο ενυδρειο μας,εισαγωντας το παρασιτο.Μικρες οι πιθανοτητες αλλα εστω και με μικρες πιθανοτητες,πρακτικα μπορει να συμβει.

Οι "αρρωστοι" και τρομαγμενοι με το ick περνανε απο ενυδρειο φιλοξενειας/παρατηρησης ολους τους οργανισμους που εισαγουν στο κεντρικο ενυδρειο.

 

Αν εννοεις οτι η κακη ποιοτητα νερου μπορει να στρεσαρει ενα ψαρι,οποτε ειναι και πιο ευκολο να το αποδυναμωσει και να προσβληθει απο το παρασιτο ευκολοτερα, εχεις απολυτο δικιο φιλε μου. :thumbsu:

Γιατι η κακη ποιοτητα απο μονη της δεν  προκαλει ick σε ενα ψαρακι,πρεπει να υπαρχει ηδη το παρασιτο στο ενυδρειο η' να το ειχε απο πριν πανω του,κατα την εισαγωγη του στο ενυδρειο.

Σε αυτο το κομματι,τα ανεφερε απολυτα σωστα ο διονυσης :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δαλαι το Ικ ειναι παρασιτο !

 

Αν μπορουσες με εναν μαγικο τροπο να αποστείρωνες το ενυδρειο σου μαζι και τους οργανισμους σου ΔΕΝ θα υπηρχε το ICK στο ενυδρειο σου!

 

Το παράσιτο θα έμπαινε μονο με μια νεα εισαγωγή !

Eαν εχεις κακη ποιοτητα νερου και επειδη το ικ αντεχει αρκετο καιρο ''κρυμμενο'' ειναι πιο ευκολο ενα ψαρι να προσβληθει, οποτε ο γκουρου εχει εμμεσως πλην σαφως δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επομένως η μόνη λύση είναι fishless αλλά όχι απαραίτητα και invertebrateless για τουλάχιστον 2,5 μήνες. Σωστά?

Προχωρώντας τη συζήτηση κυρίως αναφορικά με την υποαλατότητα. Αν αυτή εφαρμοστεί στο κυρίως ενυδρείο μόνο με ψάρια και βράχο, θα επηρεάσει και τα βακτήρια στα φίλτρα? Και γενικά αυτό που αναφέρθηκε σε κάποιο σημείο ότι τα καταστήματα «δουλεύουν» με υποαλατότητα για να αποφεύγουν έξαρση του βακτηρίου μία γενική λειτουργία σε fish only with live rock σε αλατότητες 1020-1023 στους 26 βαθμούς Κελσίου βοηθάει. Τα ψάρια θα είναι εντάξη μακροχρόνια σε αυτήν την αλατότητα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ιμμερ το ενυδρείο σε κατάσταση γενικευμένης επίθεσης του παράσιτου πρέπει να μείνει χωρίς ψάρια !

Τα ασπόνδυλα δεν προσβάλλονται από το παράσιτο λόγο του κελύφους ! Δεν είναι διαπερατο!

Η υποαλατοτητα δεν πρέπει να εφαρμόζεται στο κυρίως ενυδρείο λόγο τον ασπόνδυλων και των κοραλιων! Τα ψάρια είναι πιο σύνθετοι οργανισμοί και μπορούν να ανταπεξέλθουν στην χαμηλή αλατοτητα!

Στα πετσοπαδικα δεν έχουν χαμηλή αλατοτητα μόνο για το ικ αλλά και για λόγους οικονομίας ! Η παραμονή τους είναι σύντομη μέχρι να πουληθούν !

Άρα στην ερώτηση σου για μακροχρόνια υποαλατοτητα η απάντηση είναι όχι ! Η φύση προέβλεψε αυτές τις τιμές και δεν αλλαζονται αιώνες εξέλιξης με κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επομένως η μόνη λύση είναι fishless αλλά όχι απαραίτητα και invertebrateless για τουλάχιστον 2,5 μήνες. Σωστά?

Προχωρώντας τη συζήτηση κυρίως αναφορικά με την υποαλατότητα. Αν αυτή εφαρμοστεί στο κυρίως ενυδρείο μόνο με ψάρια και βράχο, θα επηρεάσει και τα βακτήρια στα φίλτρα? Και γενικά αυτό που αναφέρθηκε σε κάποιο σημείο ότι τα καταστήματα «δουλεύουν» με υποαλατότητα για να αποφεύγουν έξαρση του βακτηρίου μία γενική λειτουργία σε fish only with live rock σε αλατότητες 1020-1023 στους 26 βαθμούς Κελσίου βοηθάει. Τα ψάρια θα είναι εντάξη μακροχρόνια σε αυτήν την αλατότητα?

Ευχαριστώ

Σωστα φιλε :thumbsu:

Το αφηνεις για τουλαχιστοςν 2,5 μηνες χωρις ψαρακια και εχεις παρα πολλες πιθανοτητες να εισαι καθαρος.

 

Τα υπολοιπα(γαριδες,σαλιγκαρακια κτλ),οπως ειπε και ο δινυσης δεν μπορουν να ειναι ξενιστες της ασθενειας οποτε δεν θα παιξουν καποιο ρολο.

 

Τα βακτηρια δεν θα τα επιρρεασει καθολου η υποαλατοτητα.

Σε αντιθεση με το γλυκο το να παιξεις με τη θερμοκρασια δεν θα επιρρεασει καθολου το παρασιτο.Απλα στις υψηλοτερες θερμοκρασιες(28-29) επιταχυνει σε ενα βαθμο τον ολο κυκλο του.

 

Τωρα για τη μακροχρονια υποαλατοτητα δεν μπορω να σου πω 100%

Εχω δει πολλες περιπτωσεις να ζουν αρκετα χρονια τα ψαρακια σε fish only στο 1,020 αλλα αυτα ειναι εμεπιριες αλλων οποτε δεν μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια.

Εχω σιγουρα ομως δυο φιλους που ειχαν ενυδρεια μονο με ψαρακια και επαιζαν στο 1,020 και πολλα απο αυτα τα ειχαν 7-8 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...