Jump to content

Project Discus


DrEng

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ... τον τελευταιό χρόνο διατηρώ ένα ενυδρείο 300 λίτρων με ψαράκια νερού βρύσης (guppies κ.τ.λ)... όταν το έστησα είχα σκεφτεί ότι θα μου άρεσε ένα κοινωνικό ενυδρείο με πολλά μικρά ψάρια ... Περνώντας ο καιρός όμως είδα ότι δε με ικανοποιεί κι ότι στα γούστα μου ταιριάζει καλύτερα το μαλακό νερό και το όξινο pH ...

Αποφάσισα λοιπόν να μπω από την αρχή σε όλη τη διαδικαςία και να το μετατρέψω... και να φτιάξω αυτή τη φορά κάτι που να με ικανοποιεί...παρακαλώ λοιπόν για την καθοδήγηςή σας. Πέρα από τις γενικότερες συμβουλές που ελπίζω να μου δώσετε έχω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις:

1) Το φίλτρο μου (ένα εξωτερικό φίλτρο που καλύπτει ενυδρείο έως 600 λίτρα) μετά από ένα χρόνο χρήσης στο παρόν ενυδρείο θεωρείται στρωμένο. Πόσες ημέρες μπορεί να αντέξει εκτός λειτουργίας και χωρίς να καταστραφεί η βιολογία του;

2) Πόσο πιο γρήγορα μπορούν να μπουν τα ψάρια μέσα δεδομένου ότι το φίλτρο είναι στρωμενο, συγκριτικά με ένα ενυδρείο που στρώνεται για πρώτη φορα;

3) Όσον αφορά το aquascape: τους φαντάζομαι μεσα σε ένα καταπράσινο ενυδρείο... θέλω δηλαδή κάτω να φυτρώσει κάτι σαν γραςίδι... τι υπόστρωμα πρέπει να μπει για να επιτευχθεί αυτό; Υποθέτω σκέτο χώμα και τίποτε άλλο;

4) Επίσης είδα σε πολλά βιντεο στο youtube πέτρες σε ενυδρεία με δίσκους κι ομολογουμένως μου αρέσει πολυ. Εάν δεν υπάρχει χαλίκι στο ενυδρείο παρα μόνο όπως είπα χώμα, μπορούν να μπουν πέτρες ή θα ανεβάσουν το pH οπότε να μείνω μόνο σε ξύλα;

5) Η σύνθεση του νερου ποια είναι; Διαθέτω αντίστροφη ώσμοση ...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου φιλε!

Ποσα λιτρα και τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου;

1) Ποιο φιλτρο εχεις; Κατι σε eheim 2217 μου θυμιζει αυτο που λες! Η βιολογια κοιμαται ας πουμε και επανερχεται με το που δεχθει τροφη και ροη νερου!

2) Αμεσα μπορεις να βαλεις καινουρια ψαρια αν εχεις στρωμενο φιλτρο. Αν εννοεις ομως με κοιμισμενη βιολογια, εγω θα το αφηνα καμια μερα να επανελθει με χρηση βακτηριων. Αλλα γιαιτ να μεινει εκτος;

3) Δυσκολο αυτο με το γρασιδι και το καταπρασινο ενυδρειο. Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο αλλα εμενα η αποψη μου μην το κανεις! Εχεις δει που ζουνε; Πιο πολυ ξεραιλα και σκουριλα θελουν και ριζες πολλες και αμμο λεπτη!

4) Αν βρεις μη ασβεστολιθιες πετρες, ανετα βαζεις!

5) Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα ... 120 μηκος και 60 υψος ... το βαθος δε το θυμαμαι και βαριεμαι να κανω την πραξη τωρα :)

1) Πως ξεχωρίζουν οι μη ασβεστολιθικές πέτρες ;

2)Το φίλτρο δεν ειναι eheim ειναι JBL αλλα δε θυμαμαι ακριβως το μοντελο τωρα και ειμαι ξαπλωμενος για να παω να δω ...

3) Όσον αφορά το νερό ρωτούσα πως το φτιάχνεις ... κάνεις μίξη νερό αντίστροφης ώσμοσης και βρύσης;;; Η βρύση μου βγάζει σκληρό νερό δε νομίζω να είναι κατάλληλο

4) Υποθέτω θα μείνει εκτός γιατι δεν έχω στο νου μου ακριβώς το aquascape...πως θα το στολίσω ... από που μπορώ να πάρω ιδέες ...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα 300 λιτρα ειναι λιγα για δισκους. Αυτη ηταν η προσωπικη μου αποψη!

1) Σπας ενα μικρο κομματι της και ριχνεις aquaforte. Αν αφρισει δεν κανει!

2) Με ενα φιλτρο δεν νομιζω να την βγαλεις καθαρη! Θα χρειαστεις, ισως και δευτερο.

3) Δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο.

4) Ιδεες και απο δω μεσα αλλα και απο το google! Ποιο θα μεινει εκτος;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα 300 λιτρα ειναι λιγα για δισκους. Αυτη ηταν η προσωπικη μου αποψη!

1) Σπας ενα μικρο κομματι της και ριχνεις aquaforte. Αν αφρισει δεν κανει!

2) Με ενα φιλτρο δεν νομιζω να την βγαλεις καθαρη! Θα χρειαστεις, ισως και δευτερο.

3) Δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο.

4) Ιδεες και απο δω μεσα αλλα και απο το google! Ποιο θα μεινει εκτος;

2. Δεύτερο φίλτρο για ποιο λόγο;

4. To φίλτρο ... ;)

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Ααααα. Ε και που ειναι το προβλημα. Πρωτα φτιαχνεις το στολισμο στο μυαλο σου, μετα τον φτιαχνεις στο ενυδρειο. Απο την στιγμη που εχεις νερο μεσα κτλ, μην αδειασεις τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Για τα γρασιδια που ζητας θα σου πω 2 πραγματα.

1) Θελουν πολλα φωτα,co2 καλο υποστρωμα και φουλ λιπανση.Επισης θελουν χρονο και καλο χερι στο κλαδεμα και φυτεμα.

2)Τα περισσοτερα φυτα δεν αντεχουν για πολυ καιρο στις θερμοκρασια των δισκων και ειδικα αν χρειαστει να ανεβασεις θερμοκρασια θα σου χαλασουν.Ειδικα τα δυσκολα φυτα σε 28 και πανω δεν θα την παλεψουν για πολυ κα τα γρασιδια ειναι μεσα σ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ξεκινήσεις... σου προτείνω να διαβάσεις το κείμενο, στο παρακάτω link... θα σου λύσει κάποιες απορίες και θα σε βοηθήσει να αποφύγεις προβλήματα.-

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-dhuoa-essona-naaeuciioae-aadheoyeioo-ie-aessoeie;-yia-issie-snei-oio-diskus-fan/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααα. Ε και που ειναι το προβλημα. Πρωτα φτιαχνεις το στολισμο στο μυαλο σου, μετα τον φτιαχνεις στο ενυδρειο. Απο την στιγμη που εχεις νερο μεσα κτλ, μην αδειασεις τελειως!

Πρεπει να αεείασω γιατρό εχω κρατώ ασβεστολιθικό χαλίκι ... Ειχα κανει ενα τεστ με άκουα φορτε κι αφρίζει ... Πρεπει να καθαριστεί το ενυδρειο πρώτα και μετα απο την αρχη ...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ξεκινήσεις... σου προτείνω να διαβάσεις το κείμενο, στο παρακάτω link... θα σου λύσει κάποιες απορίες και θα σε βοηθήσει να αποφύγεις προβλήματα.-

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-dhuoa-essona-naaeuciioae-aadheoyeioo-ie-aessoeie;-yia-issie-snei-oio-diskus-fan/

Ευχαριστ΄ω πολυ. Το διαβαζω τωρα
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ... Εν ολίγοις τα 300 λίτρα οπως ειπε κι ο strum παραπανω ειναι λίγα ... Δε θα το περίμενα ποτε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα,

Εγώ όπως και άλλοι έχω αντίθετη άποψη περί λίτρων. Το ενυδρείο σου είναι αρκετό να φιλοξενήσει δίσκους. ΟΚ δεν είναι 700 λίτρα αλλά ούτε και 100.

Ίσως θα έπρεπε να βάλω και εγώ ένα link κάπου για να μην τα ξαναγράφω κάθε φορά που κάποιος τρομοκρατείται να βάλει δίσκους.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να κάνεις κάποιος συμβιβασμούς όπως στον αριθμό των ψαριών στις αλλαγές νερού κλπ.

Ταπεινή συμβουλή είναι να κρατήσεις το ενυδρείο σου όσο ποιό απλό γίνεται.

Μέτρα το νερό της βρύσης σου και αν είσαι μέχρι 7,8 ph δεν χρειάζεσαι όξινο νερό. Τι νερό σου είναι μια χαρά για δίσκους εκτροφής.

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι συχνές αλλαγές νερού.

Δεύτερο φίλτρο θα χρειαστείς λόγω των συχνών γευμάτων που θέλουν οι δίσκοι εκτός αν αυτό που έχεις είναι 3-5000 λίτρα την ώρα πράγμα που αμφιβάλω.

Επίσης θα χρειαστείς ένα θερμαντικό σώμα που να μπορεί να φθάσει την θερμοκρασία μέχρι και 34 βαθμούς αν ποτέ σου χρειαστούν. Που σε αυτή την περίπτωση θα χαλάσεις ότι φυτό έχεις μέσα εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων.

Επίσης θα φροντίσεις να έχεις πολύ καλή οξυγόνωση μέσα με αεραντλία.

Προτίμησε να βάλεις όλους τους δίσκους μαζί σαν κοπάδι και όχι όλους μαζί. Αν σου προκύψουν ζευγάρια και δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή τότε θα πρέπει να σπάσεις το ζευγάρι για να μην έχεις καβγάδες στο ενυδρείο.

Από τα παραπάνω θα προκύψουν και άλλες συζητήσεις όπως γίνεται συνήθως αλλά προσωπική μου άποψη είναι προχώρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει το φυτεμένο ενυδρείο .... για ποιο λόγο θα χρειαστεί άνοδος της θερμοκραςίας έως και τόσο ψηλα;;;; Και ποια φυτά είναι αυτά που μπορούν να αντέξουν ; έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις Ανούβιες και το φανταζόμουν με πολλά ξύλα και φυτά τόσο φυτεμένα όσο και δεμένα επάνω σε αυτά... Ποσους δισκους θα μου προτεινες για τα λίτρα μου; Επίσης μου αρέσουν πολυ τα νεον τετρα που αποσο ξερω συμβιώνουν με τους δισκους ... θα μπορέσω να βάλω κι ένα κοπαδάκι από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει το φυτεμένο ενυδρείο .... για ποιο λόγο θα χρειαστεί άνοδος της θερμοκραςίας έως και τόσο ψηλα;;;; Και ποια φυτά είναι αυτά που μπορούν να αντέξουν ; έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις Ανούβιες και το φανταζόμουν με πολλά ξύλα και φυτά τόσο φυτεμένα όσο και δεμένα επάνω σε αυτά... Ποσους δισκους θα μου προτεινες για τα λίτρα μου; Επίσης μου αρέσουν πολυ τα νεον τετρα που αποσο ξερω συμβιώνουν με τους δισκους ... θα μπορέσω να βάλω κι ένα κοπαδάκι από αυτά;

Καρδιναλιους, μπορεις σιγουρα με δισκους, αν και δεν κολλαει ο δισκος με ολα αυτα, βεβαια δε κολλαει ουτε σε πολυ φυτεμενο ενυδρειο και σιγουρα οχι σε ενυδρειο με ανουμπιες οποτε, ναι γιατι οχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα,

Εγώ όπως και άλλοι έχω αντίθετη άποψη περί λίτρων. Το ενυδρείο σου είναι αρκετό να φιλοξενήσει δίσκους. ΟΚ δεν είναι 700 λίτρα αλλά ούτε και 100.

Ίσως θα έπρεπε να βάλω και εγώ ένα link κάπου για να μην τα ξαναγράφω κάθε φορά που κάποιος τρομοκρατείται να βάλει δίσκους.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να κάνεις κάποιος συμβιβασμούς όπως στον αριθμό των ψαριών στις αλλαγές νερού κλπ.

Ταπεινή συμβουλή είναι να κρατήσεις το ενυδρείο σου όσο ποιό απλό γίνεται.

Μέτρα το νερό της βρύσης σου και αν είσαι μέχρι 7,8 ph δεν χρειάζεσαι όξινο νερό. Τι νερό σου είναι μια χαρά για δίσκους εκτροφής.

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι συχνές αλλαγές νερού.

Δεύτερο φίλτρο θα χρειαστείς λόγω των συχνών γευμάτων που θέλουν οι δίσκοι εκτός αν αυτό που έχεις είναι 3-5000 λίτρα την ώρα πράγμα που αμφιβάλω.

Επίσης θα χρειαστείς ένα θερμαντικό σώμα που να μπορεί να φθάσει την θερμοκρασία μέχρι και 34 βαθμούς αν ποτέ σου χρειαστούν. Που σε αυτή την περίπτωση θα χαλάσεις ότι φυτό έχεις μέσα εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων.

Επίσης θα φροντίσεις να έχεις πολύ καλή οξυγόνωση μέσα με αεραντλία.

Προτίμησε να βάλεις όλους τους δίσκους μαζί σαν κοπάδι και όχι όλους μαζί. Αν σου προκύψουν ζευγάρια και δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή τότε θα πρέπει να σπάσεις το ζευγάρι για να μην έχεις καβγάδες στο ενυδρείο.

Από τα παραπάνω θα προκύψουν και άλλες συζητήσεις όπως γίνεται συνήθως αλλά προσωπική μου άποψη είναι προχώρα.

Καλημέρα Παναγιώτη. Ξέρεις ότι ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου με αυτό το ποστ ε;;;;;;

Χαχαχαχαχα!

Και για τον φίλο που άνοιξε το θέμα.

Αδερφέ καλη αρχή στους δίσκους (αν τελικά το επιχειρήσεις), είναι πολύ όμορφα και συνάμα ιδιαίτερα και απαιτητικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Επειδή απόσο βλέπω έχω εντελώς λανθασμένη εντύπωση, ποιο ειναι το φυσικό aquascape για δίσκους; Από το υπόστρωμα έως τη διακόσμιση;

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο πρώτες φωτό παραπέμπουν σε βιοτοπικής προσέγγισης ενυδρείο με δίσκους.Η επόμενη δείχνει ένα φυτεμένο (μάλλον με εύκολα φυτά) και με δίσκους.

post-52615-0-98935100-1425630139_thumb.jpg

post-52615-0-42009000-1425630141_thumb.jpg

post-52615-0-69428400-1425630142_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα,λιγα φυτα θα αντεξουν σε θερμοκρασιες 28 και πανω για πολλες μερες.

Τα περισσοτερα θελουν κατω απο 28 βαθμους,γι αυτο και το καλοκαιρι εχουμε προβλημα με τα φυτα μας οταν ανεβαινει η θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεραιλα.. και ποτε μα ποτε πολυ φυτεμενο με δισκους, καλο θα ειναι να το ψαξεις... σε λιγο το ποστ σου θα θυμιζει βιετναμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει το φυτεμένο ενυδρείο .... για ποιο λόγο θα χρειαστεί άνοδος της θερμοκραςίας έως και τόσο ψηλα;;;; Και ποια φυτά είναι αυτά που μπορούν να αντέξουν ; έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις Ανούβιες και το φανταζόμουν με πολλά ξύλα και φυτά τόσο φυτεμένα όσο και δεμένα επάνω σε αυτά... Ποσους δισκους θα μου προτεινες για τα λίτρα μου; Επίσης μου αρέσουν πολυ τα νεον τετρα που αποσο ξερω συμβιώνουν με τους δισκους ... θα μπορέσω να βάλω κι ένα κοπαδάκι από αυτά;

Τους δίσκους θα τους έχεις σε μια θερμοκρασία κοντά στους 28 βαθμούς που ήδη σε περιορίζει σε κάποια φυτά. Αν χρειαστεί να ανεβάσεις θερμοκρασία για λόγους κάποιος θεραπείας τα φυτά σου δεν θα αντέξουν.

Έχω την εντύπωση πως τα Neon δεν αντέχουν σε τέτοιες θερμοκρασίες. Δες το προφίλ τους πριν το αποφασίσεις.

Ο αριθμός των δίσκων θα εξαρτηθεί από το μέγεθος που θα επιλέξεις. Το πιθανό σου πρόβλημα θα είναι σε ζευγάρια που μπορεί να προκύψουν οπότε θα πρέπει μετά να επιλέξεις τι θα κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεραιλα.. και ποτε μα ποτε πολυ φυτεμενο με δισκους, καλο θα ειναι να το ψαξεις... σε λιγο το ποστ σου θα θυμιζει βιετναμ.

:ballistic:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:ballistic:

ε μα κι εσυ 300 λιτρα καλα για τον ''ΒΑΣΙΛΙΑ'' του γλυκου νερου????? Αθεοφοβε.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παναγιώτη. Ξέρεις ότι ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου με αυτό το ποστ ε;;;;;;

Χαχαχαχαχα!

Και για τον φίλο που άνοιξε το θέμα.

Αδερφέ καλη αρχή στους δίσκους (αν τελικά το επιχειρήσεις), είναι πολύ όμορφα και συνάμα ιδιαίτερα και απαιτητικά ψάρια.

Παρασκευά καλημέρα.

Δεν δηλώνω έμπειρος ΄΄Δισκάς'' ούτε καν ειδικός .

Μοιράζομαι και μεταφέρω την μέχρι τώρα εμπειρία μου. Ο φίλος θα διαβάσει θα κρίνει και θα αποφασίσει. Έτσι κι αλλιώς όσοι ανακατευόμαστε με τους δίσκους πάντα έχουμε στο μυαλό μας ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Εάν πεις από την αρχή σε κάποιον ότι θέλεις 700-1000 λίτρα για να δεις δίσκους στο σαλόνι σου πόσοι νομίζεις ότι θα το επιχειρήσουν. Αν του αρέσουν οι δίσκοι και έχει τον χρόνο ,τον χώρο (και τα χρήματα) να ασχοληθεί θα πάει μόνος του σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά καλημέρα.

Δεν δηλώνω έμπειρος ΄΄Δισκάς'' ούτε καν ειδικός .

Μοιράζομαι και μεταφέρω την μέχρι τώρα εμπειρία μου. Ο φίλος θα διαβάσει θα κρίνει και θα αποφασίσει. Έτσι κι αλλιώς όσοι ανακατευόμαστε με τους δίσκους πάντα έχουμε στο μυαλό μας ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Εάν πεις από την αρχή σε κάποιον ότι θέλεις 700-1000 λίτρα για να δεις δίσκους στο σαλόνι σου πόσοι νομίζεις ότι θα το επιχειρήσουν. Αν του αρέσουν οι δίσκοι και έχει τον χρόνο ,τον χώρο (και τα χρήματα) να ασχοληθεί θα πάει μόνος του σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Αυτά.

Καλημέρα και από εμένα φίλε Παναγιώτη!

Link to comment
Share on other sites

ε μα κι εσυ 300 λιτρα καλα για τον ''ΒΑΣΙΛΙΑ'' του γλυκου νερου????? Αθεοφοβε.....

Είναι ένα μικρό ''ΒΑΣΙΛΕΙΟ'' αλλά όχι ακατάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...